Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#631   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/07/2014 - 16:05

2 years claim!!
Επιβεβαιώνω κι εγω.
iPhone 5 αγορασμένο απο Γερμανό 8-7-13 το δέχτηκαν κανονικότητα. Μονο την απόδειξη αγοράς θέλουν.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   230.39KB   31 λήψεις


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#632   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/08/2014 - 16:01

2 years claim!!
Επιβεβαιώνω κι εγω.
iPhone 5 αγορασμένο απο Γερμανό 8-7-13 το δέχτηκαν κανονικότητα. Μονο την απόδειξη αγοράς θέλουν.

Παιδια επανέρχομαι να ενημερώσω πως η infoquest δέχεται το τηλ εφόσον υπάρχει εκτυπωμένη ΜΟΝΟ η απόδειξη λιανικής (no τιμολόγιο κτλ). Πιο συγκεκριμένα σημερα έλαβα το κάτωθι mail για το 5αρι του πατέρα μου που ειχα στείλει.
Το Mail:
"Καλησπέρα σας,

Παρακαλούμε για το τηλέφωνο IPHONE 5 16GB BLACK & SLATE με s/n (Τάδε) που έχουμε στο service μας, προκειμένου να γίνει αίτημα για κάλυψη διετούς εγγύησης στην apple θα πρέπει να μας προσκομίστε την απόδειξη αγοράς.
Μπορείτε να την στείλετε είτε με e-mail είτε με φαξ στο 2119991601 αναγράφοντας τον κωδικό επισκευής (Τάδε).

Με εκτίμηση ,


Service Administrator"

Λοιπόν εγω τους ειχα προσκομίσει την απόδειξη αγοράς μετα απο επανεκτύπωση της απο Γερμανο αλλα επειδη το κινητο ηταν δωρο η ευγενέστατη κυρία εκει στην infoquest μου ειπε πως το συγκεκριμένο χαρτί ηταν τιμολόγιο κ οχι η απόδειξη λιανικής οπως μου ειπε ρητά πως χρειάζεται για να περαστεί η 2ετια. Δηλαδή τι μας λενε;; 1ον) δεν καταλαβα γιατι το πέρασαν ως τιμολόγιο και οχι ως απόδειξη λιανικής οπως θα έπρεπε κανονικά. Και 2ον) τι μας λενε δηλαδή;; Οτι και σε περίπτωση που θελω να το αγοράσω με τιμολόγιο δεν μπορω να διεκδικήσω τη 2ετη εγγύηση;;;!!! Οέο;;;;

Για καλη τους τύχη τους ειπα να μου το στείλουν πισω διότι δεν άντεχα αλλο την γκρίνια του πατέρα μου διότι το κινητο ειχε 7 εργάσιμες στο service παρακαλω και δεν την πάλευε αλλο με αυτο που ειχε με τα κουμπιά και το περιβλημα απο καουτσούκ (ξέρετε απο αυτα που τα πετάς στον τοίχο οταν μάλωσεις με τη γκομενα σου και γυρίζουν πισω) [emoji12][emoji13] . Ναι καλα ακούσατε 7 εργάσιμες χωρίς καμία ενέργεια που παλιότερα η info έστελνε το refurbished μεσα σε 3. Οπως και να χει προσοχή όσοι τα πηγαίνετε γιατι πλέον που αναλαμβάνουν και αυτα των resellers γινεται ο πανικός και με τις άδειες του Αυγούστου(λογια του ευγενικου υπαλλήλου στο service πισω απο την Παντειο) το θεμα προχωράει πιο αργα και απο το αργό πετρέλαιο. Αυτα απο μενα. Όλες οι γνώμες δεκτές.[emoji4]

#633   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/08/2014 - 17:06

Λοιπόν εγω τους ειχα προσκομίσει την απόδειξη αγοράς μετα απο επανεκτύπωση της απο Γερμανο αλλα επειδη το κινητο ηταν δωρο η ευγενέστατη κυρία εκει στην infoquest μου ειπε πως το συγκεκριμένο χαρτί ηταν τιμολόγιο κ οχι η απόδειξη λιανικής οπως μου ειπε ρητά πως χρειάζεται για να περαστεί η 2ετια. Δηλαδή τι μας λενε;; 1ον) δεν καταλαβα γιατι το πέρασαν ως τιμολόγιο και οχι ως απόδειξη λιανικής οπως θα έπρεπε κανονικά. Και 2ον) τι μας λενε δηλαδή;; Οτι και σε περίπτωση που θελω να το αγοράσω με τιμολόγιο δεν μπορω να διεκδικήσω τη 2ετη εγγύηση;;;!!! Οέο;;;;

 

Δηλαδή , εγώ που είμαι φυσικό πρόσωπο και κόβω τιμολόγια όταν αγοράζω κινητά, υπολογιστή κλπ, που εμπίπτω;; χαχαχα

 

Ελληνάρες... ο νόμος δεν κάνει διάκριση μεταξύ νομικού και φυσικού προσώπου .

Να τους πείς να στο δώσουν γραπτώς αυτό. Να γελάσουμε λίγο.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 04/08/2014 - 17:10

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#634   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 04/08/2014 - 17:10

Παιδια επανέρχομαι να ενημερώσω πως η infoquest δέχεται το τηλ εφόσον υπάρχει εκτυπωμένη ΜΟΝΟ η απόδειξη λιανικής (no τιμολόγιο κτλ). Πιο συγκεκριμένα σημερα έλαβα το κάτωθι mail για το 5αρι του πατέρα μου που ειχα στείλει.
Το Mail:
"Καλησπέρα σας,

Παρακαλούμε για το τηλέφωνο IPHONE 5 16GB BLACK & SLATE με s/n (Τάδε) που έχουμε στο service μας, προκειμένου να γίνει αίτημα για κάλυψη διετούς εγγύησης στην apple θα πρέπει να μας προσκομίστε την απόδειξη αγοράς.
Μπορείτε να την στείλετε είτε με e-mail είτε με φαξ στο 2119991601 αναγράφοντας τον κωδικό επισκευής (Τάδε).

Με εκτίμηση ,


Service Administrator"

Λοιπόν εγω τους ειχα προσκομίσει την απόδειξη αγοράς μετα απο επανεκτύπωση της απο Γερμανο αλλα επειδη το κινητο ηταν δωρο η ευγενέστατη κυρία εκει στην infoquest μου ειπε πως το συγκεκριμένο χαρτί ηταν τιμολόγιο κ οχι η απόδειξη λιανικής οπως μου ειπε ρητά πως χρειάζεται για να περαστεί η 2ετια. Δηλαδή τι μας λενε;; 1ον) δεν καταλαβα γιατι το πέρασαν ως τιμολόγιο και οχι ως απόδειξη λιανικής οπως θα έπρεπε κανονικά. Και 2ον) τι μας λενε δηλαδή;; Οτι και σε περίπτωση που θελω να το αγοράσω με τιμολόγιο δεν μπορω να διεκδικήσω τη 2ετη εγγύηση;;;!!! Οέο;;;;

Για καλη τους τύχη τους ειπα να μου το στείλουν πισω διότι δεν άντεχα αλλο την γκρίνια του πατέρα μου διότι το κινητο ειχε 7 εργάσιμες στο service παρακαλω και δεν την πάλευε αλλο με αυτο που ειχε με τα κουμπιά και το περιβλημα απο καουτσούκ (ξέρετε απο αυτα που τα πετάς στον τοίχο οταν μάλωσεις με τη γκομενα σου και γυρίζουν πισω) [emoji12][emoji13] . Ναι καλα ακούσατε 7 εργάσιμες χωρίς καμία ενέργεια που παλιότερα η info έστελνε το refurbished μεσα σε 3. Οπως και να χει προσοχή όσοι τα πηγαίνετε γιατι πλέον που αναλαμβάνουν και αυτα των resellers γινεται ο πανικός και με τις άδειες του Αυγούστου(λογια του ευγενικου υπαλλήλου στο service πισω απο την Παντειο) το θεμα προχωράει πιο αργα και απο το αργό πετρέλαιο. Αυτα απο μενα. Όλες οι γνώμες δεκτές.[emoji4]

Φιλε το χαρτι που τους πηγες γραφει αποδεικτικο αγορας κινητου ή αποδειξη λιανικης;γιατι αν ειναι το πρωτο δεν το κανουν δεκτο.
Θα πας σε γερμανο και θα τους πεις να κανουν επανεκτυπωση τη αποδειξη λιανικης απο το φορολογικο μηχανισμο τους για να υπαρχει η φηφιακη υπογραφη κατω κατω.

#635   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/08/2014 - 19:04

Φιλε το χαρτι που τους πηγες γραφει αποδεικτικο αγορας κινητου ή αποδειξη λιανικης;γιατι αν ειναι το πρωτο δεν το κανουν δεκτο.
Θα πας σε γερμανο και θα τους πεις να κανουν επανεκτυπωση τη αποδειξη λιανικης απο το φορολογικο μηχανισμο τους για να υπαρχει η φηφιακη υπογραφη κατω κατω.

φιλε τωρα που το κοιτάω ειναι αποδεικτικό αγοράς κινητου.

#636   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/08/2014 - 19:09

Να τους πείς να στο δώσουν γραπτώς αυτό. Να γελάσουμε λίγο.

Αν δεν άντεχα την γκρίνια του πατέρα μου που εχει μείνει χωρίς τηλ μη σου πω θα κατέβαινα κ αθηνα εγω ο ίδιος. Την επόμενη φορά να εισαι σιγουρος Νικο η οποία κ θα υπάρξει χωρίς αμφιβολία... Μέχρι τοτε 10€ αυριο στην ACS και μετα την εξεταστική στον αγωνα πάλι [emoji4]

Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 04/08/2014 - 19:10


#637   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 04/08/2014 - 21:57

φιλε τωρα που το κοιτάω ειναι αποδεικτικό αγοράς κινητου.

Αυτο το χαρτι ειναι μονο για εντος του δικτυου καταστηματων του γερμανου.θα πας λοιπον στο μαγαζι που το αγοραςες και θα ζητησεις αντιγραφο της αποδειξης λιανικης το οποιο θα το βρουν μεσα σε δυο λεπτα απο το φορολογικο μηχανισμο μεσω του imei του κινητου σου.

#638   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/08/2014 - 00:34

Αυτο το χαρτι ειναι μονο για εντος του δικτυου καταστηματων του γερμανου.θα πας λοιπον στο μαγαζι που το αγοραςες και θα ζητησεις αντιγραφο της αποδειξης λιανικης το οποιο θα το βρουν μεσα σε δυο λεπτα απο το φορολογικο μηχανισμο μεσω του imei του κινητου σου.

Μα κι αυτο μέσω του imei το τυπωσαν...

#639   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 05/08/2014 - 07:00

Σου ειπα και πιο πανω οτι αυτο ειναι για εντος δικτυου καταστηματων.χρειαζεται αυτο που σου λεω απο τον φορολογικο μηχανισμο

#640   LeMans

LeMans

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/08/2014 - 00:22

Καλησπέρα παιδιά θέλω βοήθεια μεγάλη
εχω παρει το iPhone 5 απρίλιο του 13 ειχα πρόβλημα με την μπαταρία το πηγα στον (Γερμανό) και μου κάνανε αντικατάσταση μετα ξαναέβγαλε πρόβλημα μπαταρία και σήμα το πήγα παλι αλλα δεν το αλλάζανε με τα χιλια ζόρια που τους έδειξα το λινκ που λεει οτι έχει εγγύηση 2 χρόνια βάση Ε/Ε το αλλάξανε! μου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα και το πήγα πρίν κλίσει 3 μήνες και σαν πρόβλημα μπαταρία!!! με τα πολλά ο μάγκας ο τεχνικός στον (Γερμανό) αντι να γράψει για μπαταρία έγραψε <<κολλάει δεν κρατάει η μπαταρία και δεν έχει σήμα>> και σαν σχόλιο τεχνικού έχει παει 3 φορές για αλλαγή! και το αποτέλεσμα εκτος εγγύησης! και το κόστος επισκευής 547€ τι να κάνω βοήθεια

#641   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/08/2014 - 01:05

Οι άνθρωποι εκεί είναι επικίνδυνοι και κάνουν ο,τι γουστάρουν καιρό τώρα.

 

"Ερωτευμένοι" με την υγρασία. Μην ασχοληθείς άλλο, παρα μόνο για καταγγελία.

 

Μίλησε με InfoQuest αύριο για αντικατάσταση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#642   LeMans

LeMans

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/08/2014 - 09:53

Οι άνθρωποι εκεί είναι επικίνδυνοι και κάνουν ο,τι γουστάρουν καιρό τώρα.

"Ερωτευμένοι" με την υγρασία. Μην ασχοληθείς άλλο, παρα μόνο για καταγγελία.

Μίλησε με InfoQuest αύριο για αντικατάσταση.

μίλησα με τον δικηγόρο μου που τα κουβαλάει και μου είπε δεν αξίζει να πάμε...επειδή εχει ενα βαθούλωμα στο πίσω μέρος στο αλουμίνιο δεν το καλύπτουν αποτι κατάλαβα αλλα και το 3 μηνο περνάει στις 14 του μήνα.... να το παραλάβω απο τον γερμανό ή να το αφήσω εκεί?

Τελευταία επεξεργασία από: LeMans, 13/08/2014 - 09:56


#643   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/08/2014 - 10:20

Aν είναι μεγάλο το βαθούλωμα λογικά δε θα στο περάσουν.

 

Δε χάνεις όμως να δοκιμάσεις με InfoQuest. Στο Γερμανό δεν αφήνεις ούτε στυλό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#644   LeMans

LeMans

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/08/2014 - 10:42

τώρα μίλησα με τα κεντρικά μου είπαν λόγο στρέυλωσης βγαίνει εκτός εγγύησης...

#645   LeMans

LeMans

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/08/2014 - 10:42

αυριο λήγει η εγγύηση.... να δω τι θα κάνω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)