Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1336   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 06/09/2016 - 00:23

Αν βάλω τον τετραψήφιο από τότε που έκανα ενεργοποίηση την εφαρμογή και με είχε κράτησει 1£ είναι το ίδιο;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1337   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 921 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 06/09/2016 - 02:38

Εγώ παιδιά μόλις δοκίμασα και έβαλα χρεωστική της Eurobank και την πήρε μπαμ μπαμ...

Έβαλα και 15€!!!

(btw εγώ την κάρτα την καταχώρησα μέσω NFC)

 

Συνημμένο αρχείο  Screenshot_2016-09-06-03-30-30.png   190.3KB   29 λήψεις



#1338   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/09/2016 - 07:32

Ναι χρειάζεται κάθε φορά να βάζω το cvv.
Δεν σε γράφει από κάτω don't forget to verify your card;

Οχι και ναι.
Αυτο λεω παραπανω.
Σε μια καρτα εξωτερικου δεν χρειαζεται να ξαναβαλω cvv. Στις 2 ελληνικες χρειαζεται. Και στις 3 ομως ειχα κανει την διαδικασια επιβεβαιωσης βαζοντας τον 4ψηφιο κωδικο της συναλλαγης με την revolut. Ετσι απο κατω μου γραφει card details are saved securely και το λουκετο ειναι κλειδωμενο.

Προφανως η αποστολη χρηματων γινεται και χωρις να κανεις την διαδικασια επιβεβαιωσης της καρτας. Σε αυτη την περιπτωση ομως θα πρεπει καθε φορα να βαζεις και τον κωδικο ασφαλειας που εχεις δημιουργησει (εφοσον εχεις ενεργοποιησει αυτη την επιλογη στην τραπεζα σου).



Sent from my iPad Air using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 06/09/2016 - 07:34


#1339   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/09/2016 - 16:09

Update: Λόγω των αρκετών προβλημάτων που παρουσιάστηκαν, μιλήσαμε με την Revolut σχετικά με το θέμα. Η απάντησή του εκπροσώπου της ήταν η εξής:

 

 

Με την χαλάρωση των Capital Controls, κάποιοι Έλληνες χρήστες κατάφεραν να πιστώσουν τους λογαριασμούς τους χρησιμοποιώντας τις ελληνικές τους κάρτες. Παρόλα αυτά σαν feature αυτό είναι κάτι που δεν υποστηρίζεται επίσημα ακόμα. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να γίνουν κάποιες αναβαθμίσεις στο σύστημά μας. Πολύ σύντομα όλοι οι Έλληνες χρήστες θα μπορούν να κάνουν Top Up με τις ελληνικές τους κάρτες.



#1340   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 06/09/2016 - 17:18

ωραίοι 



#1341   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/09/2016 - 20:18

Σε προσωπικές μου δοκιμές με κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς:

Με χρεωστική visa debit Πειραιώς: καταχωρείται η κάρτα κανονικά και απλά ζητάει τον έξτρα κωδικό ασφαλείας της visa 3D secure. Αν δεν τον έχετε ρυθμίσει ποτέ θα τον ρυθμίσετε τώρα για πρώτη φορά.

Με χρεωστική MasterCard Πειραιώς: καταχωρείται η κάρτα κανονικά και δεν ζητάει κάποιο έξτρα verification από την MasterCard.

Με καμία από τις δυο κάρτες δεν κατάφερα να κάνω στη συνέχεια verify. Αν και είχα τον κωδικό συναλλαγής, όταν τον καταχωρούσα μου ζήταγε επιβεβαίωση της κάρτας με κάμερα αλλά δεν τις αναγνώριζε με τίποτα. Ίσως όμως φταίει ότι οι κάρτες της Πειραιώς έχουν άσπρα άχνα γράμματα. Δυστυχώς σε αυτό το σημείο δεν υπάρχει επιλογή για χειροκίνητη καταχώρηση των στοιχείων όπως στην αρχή. Παρόλα αυτά, το verification δεν είναι απαραίτητο. Το μόνο που μας προσφέρει είναι η αποθήκευση του cvv ώστε να μην το παραχωρούμε κάθε φορά.

#1342   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/09/2016 - 20:27

Στο σύστημα της Eurobank φάνηκε το ποσό που έκανα topup αλλά δε μου δείχνει κάνενα 4ψήφιο κωδικό που ζητάει αλλά Revolut* revol GB. Πιθανών για όλα τα προβλήματα να φταίει αυτό που έγραφε παραπάνω :

 

Με την χαλάρωση των Capital Controls, κάποιοι Έλληνες χρήστες κατάφεραν να πιστώσουν τους λογαριασμούς τους χρησιμοποιώντας τις ελληνικές τους κάρτες. Παρόλα αυτά σαν feature αυτό είναι κάτι που δεν υποστηρίζεται επίσημα ακόμα. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να γίνουν κάποιες αναβαθμίσεις στο σύστημά μας. Πολύ σύντομα όλοι οι Έλληνες χρήστες θα μπορούν να κάνουν Top Up με τις ελληνικές τους κάρτες.



#1343   gakstel

gakstel

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/09/2016 - 08:51

Με χρεωστική visa debit Πειραιώς: καταχωρείται η κάρτα κανονικά και απλά ζητάει τον έξτρα κωδικό ασφαλείας της visa 3D secure. Αν δεν τον έχετε ρυθμίσει ποτέ θα τον ρυθμίσετε τώρα για πρώτη φορά.



Πως γίνεται αυτή ρύθμιση που λες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1344   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/09/2016 - 09:26

Πως γίνεται αυτή ρύθμιση που λες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

θα σου εμφανιστεί σαν επιλογή όταν πας να προσθεσεις οποιοδήποτε ποσο εφόσον το υποστηριζει η τραπεζα.



#1345   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/09/2016 - 12:23

παιδιά ενώ η χρεωστική της εθνικής περάστηκε κανονικά πήγα να μεταφέρω 15 euro έφτασα στην διαδικασία 3D secure code όπου μου ζήτησε να βάλω τον κωδικό που είχα επιλέξει.. έκανα 2 φορες λάθος και πλέον οποτε πάω να περάσω την κάρτα μου λέει τα στοιχεια δεν ταιριάζουνε με αυτά τις κάρτας... τι να κάνω??? 



#1346   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/09/2016 - 12:53

παιδιά ενώ η χρεωστική της εθνικής περάστηκε κανονικά πήγα να μεταφέρω 15 euro έφτασα στην διαδικασία 3D secure code όπου μου ζήτησε να βάλω τον κωδικό που είχα επιλέξει.. έκανα 2 φορες λάθος και πλέον οποτε πάω να περάσω την κάρτα μου λέει τα στοιχεια δεν ταιριάζουνε με αυτά τις κάρτας... τι να κάνω :huh:

προφανως μπλοκαρισμα της καρτας για λογους ασφαλειας υποψιάζομαι.

Μηπως να επικοινωνούσες με την Εθνικη ....



#1347   sdoros

sdoros

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα

Δημοσίευση 11/09/2016 - 09:10

Με καμία από τις δυο κάρτες δεν κατάφερα να κάνω στη συνέχεια verify. Αν και είχα τον κωδικό συναλλαγής, όταν τον καταχωρούσα μου ζήταγε επιβεβαίωση της κάρτας με κάμερα αλλά δεν τις αναγνώριζε με τίποτα. Ίσως όμως φταίει ότι οι κάρτες της Πειραιώς έχουν άσπρα άχνα γράμματα. Δυστυχώς σε αυτό το σημείο δεν υπάρχει επιλογή για χειροκίνητη καταχώρηση των στοιχείων όπως στην αρχή.


Ειχα και εγώ το ίδιο θεμα με κάρτα της Πειραιώς .
Για να την αναγνωρίσει , ενώ την ειχα κεντράρει , άναψα έναν φακό φωτίζοντας με διάφορες γωνιές .

#1348   roulagour

roulagour

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2016 - 10:23

Ερώτηση. Μπορώ να μεταφέρω λεφτά στη revolut από easy pay μηχάνημα?

#1349   roulagour

roulagour

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2016 - 10:23

Ερώτηση. Μπορώ να μεταφέρω λεφτά στη revolut από easy pay μηχάνημα?

#1350   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/09/2016 - 10:25

Ερώτηση. Μπορώ να μεταφέρω λεφτά στη revolut από easy pay μηχάνημα?

η μεταφορα χρηματων στην revolut γινεται ειτε μεσω τραπεζικης αποστολης (εμβασμα), ειτε (πλεον και με ελληνικη) μεσω καρτας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 15

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)