Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iPhone & Φωτογραφία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3174 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/04/2017 - 18:11

dslr Nikon!


Γάτος είσαι, αν και είναι τραβηγμένη με κινητό! Όπως και το τέρας από κάτω!

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#452   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/04/2017 - 18:21

1f42f8dd617962b18ddc21953aad5f66.jpg

Μόσταρ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#453   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 16/04/2017 - 19:22

Πάντως να κάνω μία ερώτηση; Οι φωτογραφίες με depth effect είναι λίγο κατώτερης ποιότητας ή έτσι μου φαίνεται; Τις προάλλες έβγαλε ένας φίλος με 7+, και ενώ στο κινητό φαινόταν ΤΡΟΜΕΡΕΣ μετά που τις έβλεπα στο mac ομολογώ ότι δεν ενθουσιάστηκα τόσο.

No offense προς τους κατόχους 7+ έτσι; Κουβέντα να γίνεται.  :)  :)



#454   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 16/04/2017 - 19:28

Πάντως να κάνω μία ερώτηση; Οι φωτογραφίες με depth effect είναι λίγο κατώτερης ποιότητας ή έτσι μου φαίνεται; Τις προάλλες έβγαλε ένας φίλος με 7+, και ενώ στο κινητό φαινόταν ΤΡΟΜΕΡΕΣ μετά που τις έβλεπα στο mac ομολογώ ότι δεν ενθουσιάστηκα τόσο.
No offense προς τους κατόχους 7+ έτσι; Κουβέντα να γίνεται. :) :)


Εγώ είχα αφήσει το bokeh effect σε beta έκδοση, ειδικά πρόσωπα σε βράδυ τα έβγαζε χάλια, δε ξέρω αν βελτιώθηκε


Sent from my iPhone using Tapatalk

#455   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/04/2017 - 21:12

iPhone 6S plus

Lightroom

Συνημμένα αρχεία



#456   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 16/04/2017 - 22:30

Πάντως να κάνω μία ερώτηση; Οι φωτογραφίες με depth effect είναι λίγο κατώτερης ποιότητας ή έτσι μου φαίνεται; Τις προάλλες έβγαλε ένας φίλος με 7+, και ενώ στο κινητό φαινόταν ΤΡΟΜΕΡΕΣ μετά που τις έβλεπα στο mac ομολογώ ότι δεν ενθουσιάστηκα τόσο.

No offense προς τους κατόχους 7+ έτσι; Κουβέντα να γίνεται.  :)  :)

Δεν νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο. Μαλλον εχει να κανει με τον φωτισμο εκεινη την στιγμη (γιατι εαν δεν ειναι καλος ο φωτισμος οντως μπορει να βγει καπως η φωτογραφια).

Στο facebook πχ η φωτογραφια που εχω για προφιλ ειναι απο το iPhone με depth effect. Κανεις δεν πιστεψε οτι ηταν απο το κινητο τραβηγμενη. Ολοι υπεθεσαν οτι ηταν απο την DSLR μου.


Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 16/04/2017 - 22:31


#457   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 16/04/2017 - 22:35

Στο facebook πχ η φωτογραφια που εχω για προφιλ ειναι απο το iPhone με depth effect. Κανεις δεν πιστεψε οτι ηταν απο το κινητο τραβηγμενη. Ολοι υπεθεσαν οτι ηταν απο την DSLR μου.


Ισως επειδη ολοι χαζευουν fb απο το κινητο...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


#458   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 16/04/2017 - 22:56

Ισως επειδη ολοι χαζευουν fb απο το κινητο...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μα και στον υπολογιστη που την ανοιγω την φωτογραφια μια χαρα φαινεται! :P

Για τον λόγο του αληθές βασικά ας την ανεβάσω 46ed910514fac3ea1158ba31ee5cd685.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 16/04/2017 - 23:01


#459   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2017 - 23:39

Μια χαρά βγαίνει, απλά πρέπει να έχεις το κατάλληλο φωτισμό. Το να πάει ο άλλος σε μπαρ και να βγάλει πορτρέτο με λιγοστό φως λογικό είναι να βγει μαπέ.



#460   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 17/04/2017 - 00:38

Συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα, μιλάμε για φωτογραφία ατόμου στην οποία ίσως και να υπήρχε και περισσότερο φως από την προηγούμενη που ανέβηκε. Το ότι όλοι θεωρούν ότι η φωτογραφία έχει τραβηχτεί με dslr είναι πιστεύω επειδή λίγοι ξέρουν ότι το 7+ έχει αυτήν την δυνατότητα, τουλάχιστον στο δικό μου περιβάλλον σε παρόμοια περίπτωση αυτό ισχύει. 
Την άμεση σύγκριση επίσης την έκανα επειδή έτυχε να τραβήξω με το ίδιο ακριβώς κινητό στο ίδιο ακριβώς σημείο την ίδια ακριβώς ώρα και άλλες φωτογραφίες. Η ποιότητα αυτών με το depth effect υστερεί σε σχέση με τις υπόλοιπες.  :) 
Όπως είπα και πιο πριν χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, το κινητό τραβάει τρομερές φωτογραφίες. Ειδικά για κινητό.



#461   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/04/2017 - 02:35

Συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα, μιλάμε για φωτογραφία ατόμου στην οποία ίσως και να υπήρχε και περισσότερο φως από την προηγούμενη που ανέβηκε. Το ότι όλοι θεωρούν ότι η φωτογραφία έχει τραβηχτεί με dslr είναι πιστεύω επειδή λίγοι ξέρουν ότι το 7+ έχει αυτήν την δυνατότητα, τουλάχιστον στο δικό μου περιβάλλον σε παρόμοια περίπτωση αυτό ισχύει.
Την άμεση σύγκριση επίσης την έκανα επειδή έτυχε να τραβήξω με το ίδιο ακριβώς κινητό στο ίδιο ακριβώς σημείο την ίδια ακριβώς ώρα και άλλες φωτογραφίες. Η ποιότητα αυτών με το depth effect υστερεί σε σχέση με τις υπόλοιπες. :)
Όπως είπα και πιο πριν χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, το κινητό τραβάει τρομερές φωτογραφίες. Ειδικά για κινητό.

Γενικοτερα ειναι πιο πιθανο να υστερει μια φωτογραφια με το depth effect γιατι στον τηλεφακο (2η καμερα) περναει λιγοτερο φως, οποτε αυξανεται ο θορυβος στις φωτογραφιες.

Εγω δεν το προσεχω παντοτε βεβαια, αλλα ισως φταιει το γεγονος οτι δεν τις δινω και πολυ σημασια, οντας φωτογραφιες κινητου.

Παντως εαν δεν θες να κουβαλας μονιμως την γκουμουτσα dslr ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη η καμερα του. Οταν δεν ειμαι με το αυτοκινητο και παιρνω το ποδηλατο και τρεχω στα λιβαδια απο δω και απο κει ειναι ωραιο να βλεπεις κατι ομορφο και να μην σκεφτεσαι ''πω ρε γαμωτο, γιατι να μην εχω την καμερα τωρα''.

Οσο για το θεμα της dslr ενα ειναι αυτο που λες Γιαννη θα συμφωνησω απλα θα προσθεσω οτι σε σχεση με το μεσο smartphone η ποιοτητα της φωτογραφιας δεν εχει καμια σχεση (με ελαχιστες εξαιρεσεις) και για αυτο δεν παει ευκολα ο νους οτι ειναι απο κινητο. Σε καμια 5ετια θα θεωρειται και αυτο ''δεδομενο'' :P .cd9e79b3f9a4e7b09bc6906f9cf46be7.jpg

Και μια ακόμα φωτογραφία με depth effect αν και λίγο παλιά. Αλλά από τις αγαπημένες μου !

Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 17/04/2017 - 02:37


#462   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 17/04/2017 - 11:42

2ca49403dfe0d3f3e9885cd808687da7.jpg

Επεξεργασμένη με enlight

#463   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 17/04/2017 - 13:38

Γενικοτερα ειναι πιο πιθανο να υστερει μια φωτογραφια με το depth effect γιατι στον τηλεφακο (2η καμερα) περναει λιγοτερο φως, οποτε αυξανεται ο θορυβος στις φωτογραφιες.

Εγω δεν το προσεχω παντοτε βεβαια, αλλα ισως φταιει το γεγονος οτι δεν τις δινω και πολυ σημασια, οντας φωτογραφιες κινητου.

Παντως εαν δεν θες να κουβαλας μονιμως την γκουμουτσα dslr ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη η καμερα του. Οταν δεν ειμαι με το αυτοκινητο και παιρνω το ποδηλατο και τρεχω στα λιβαδια απο δω και απο κει ειναι ωραιο να βλεπεις κατι ομορφο και να μην σκεφτεσαι ''πω ρε γαμωτο, γιατι να μην εχω την καμερα τωρα''.

Οσο για το θεμα της dslr ενα ειναι αυτο που λες Γιαννη θα συμφωνησω απλα θα προσθεσω οτι σε σχεση με το μεσο smartphone η ποιοτητα της φωτογραφιας δεν εχει καμια σχεση (με ελαχιστες εξαιρεσεις) και για αυτο δεν παει ευκολα ο νους οτι ειναι απο κινητο. Σε καμια 5ετια θα θεωρειται και αυτο ''δεδομενο'' :P .cd9e79b3f9a4e7b09bc6906f9cf46be7.jpg

Και μια ακόμα φωτογραφία με depth effect αν και λίγο παλιά. Αλλά από τις αγαπημένες μου !

Έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό με τον δεύτερο φακό, δεν το είχα σκεφτεί. Και όντως αυτό ακριβώς παρατήρησα ότι σαν να έχουν παραπάνω θόρυβο.
Όσο για το 7+ δεν το συζητάω, τρομερό. Έχω ένα 6s και το σκεφτόμουν σοβαρά, για 2 λόγους. Ένα για την κάμερα και δεύτερον γιατί σε ένα πενταήμερο που είχαμε πάει διακοπές ο φίλος με το 7+ δεν χρειάστηκε να το φορτίσει καμία φορά πριν γυρίσουμε το βράδυ στο ξενοδοχείο, και το ξεσκίζαμε με τις φωτογραφίας. Ομολογώ εντυπωσιάστηκα.  :) 
Αλλά αρκετά με το offtopic. Ας συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε φωτογραφίες.  :blush:



#464   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/04/2017 - 14:42

Εμείς με 6s μπορούμε με καμία έξτρα εφαρμογή να βγάλουμε με depth effect?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#465   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/04/2017 - 15:12

6355f6eeb95cccb5c18adbd0e0518d82.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες