Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Homebridge: Επεκτείνετε τις δυνατότητες του Homekit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
286 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 18/12/2017 - 10:09

Συγκεκριμένα μου βγάζει αυτό το μήνυμα με ότι συνδυασμό και να βάλω για sid password

Ποιο ακριβως plugin προσπαθεις να βαλεις;Τι συσκευες προσπαθεις να συγχρονίσεις;

 

Και εγω σήμερα θα ξεκινήσω εγκατάσταση σε raspberry pi αλλα εκανα κατι πειραματισμους το Σαβ/κο



#17   loukandr

loukandr

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/12/2017 - 11:56

Εμένα η άποψή μου για το Homebridge είναι η εξής. Αν έχεις κάποιον υπάρχων εξοπλισμό που δεν υποστηρίζει HomeKit τότε το Homebridge μπορεί να είναι σωτήριο. Αν όμως πηγαίνεις σε κάτι καινούριο, τότε καλύτερα να πάρεις κάποιο έτοιμο αξεσουάρ που το υποστηρίζει από κατασκευής. Μπορεί να το πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά κερδίζεις σε κόπο, χρόνο και ηρεμία.



#18   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 13:16

Συμφωνώ απόλυτα! Η εγκατάσταση του  Homebridge δεν πρέπει να λειτουργεί ως κίνητρο για να αγοράζουμε αξεσουάρ που δεν υποστηρίζουν Homekit, έχοντας την προσδοκία πως θα μας προσφέρει μια μόνιμη λύση. Αντιστρόφως, είναι μια πολύ καλή λύση γι΄αυτά τα οποία ήδη έχουμε και ενδεχομένως δεν πρόκειται να αποκτήσουν ποτέ συμβατότητα.

 

Ο κύριος λόγος είναι διότι αφενός η σταθερότητα του Plugin δεν είναι εγγυημένη και αφετέρου δεν γνωρίζουμε σίγουρα πως ο Developer θα ενημερώνει το Plugin με επικείμενες αναβαθμίσεις (Firmware) του αξεσουάρ που υποστηρίζει. Μπορεί λοιπόν θεωρητικά, μια μελλοντική αναβάθμιση να "σπάσει" την σωστή λειτουργία του Plugin.

 

Η πραγματική δύναμη ωστόσο του Homebridge, ξεδιπλώνεται όταν εκμεταλλευόμαστε plugins που δεν προσαρτώνται απαραίτητα σε κάποιο αξεσουάρ, αλλά πολλαπλασιάζουν τις δυνατότητες των ήδη υπαρχόντων. (πχ βλέπε post # 3)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 18/12/2017 - 17:27

Big things have small beginnings

#19   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2017 - 11:12

Το πιο απλό, αλλά εξαιρετικά χρήσιμο Plugin που μπορείτε να εγκαταστήσετε στο Homebridge, ακούει στο όνομα  homebridge-statefuldummy.

 

Το μόνο που κάνει είναι να προσθέσει έναν ή περισσότερους ψεύτικους διακόπτες στα ήδη υπάρχοντα αξεσουάρ του Homekit και τους οποίους μπορείτε να τους τοποθετήσετε σε όποια δωμάτια θέλετε. 

 

Ο όρος "ψεύτικος" σημαίνει απλά ότι αυτός ο διακόπτης δεν αντιστοιχεί σε κάποιο πραγματικό αξεσουάρ, οπότε η αλλαγή της κατάστασης του από Off σε On και αντίστροφα δεν παράγει κανένα απολύτως αποτέλεσμα.  

Στην πράξη ένας τέτοιος διακόπτης έχει πολύ μεγάλη χρησιμότητα & μπορεί να συμμετέχει σε ποικίλους αυτοματισμούς, είτε ως Trigger, είτε ως Condition, είτε ως Event.

 

Συνημμένο αρχείο  Image.jpeg   166.78KB   65 λήψεις

 

Για παράδειγμα, μπορείτε να φτιάξετε έναν αυτοματισμό όπου με το άνοιγμα του εν λόγω διακόπτη να εκκινείται μια αλληλουχία αλλαγών στα πραγματικά αξεσουάρ σας, (πχ άνοιγμα κάποιων φώτων και ταυτόχρονα κλείσιμο κάποιων άλλων) ή να πυροδοτήσει μια σκηνή.

Μπορείτε επίσης να τον χρησιμοποιήσετε ως condition σε έναν αυτοματισμό (ασφαλείας) που εμπλέκει αισθητήρες κίνησης/παρουσίας, έτσι ώστε να (απ)ενεργοποιείτε τον αυτοματισμό χειροκίνητα και όποτε θέλετε εσείς κατά βούληση. (πχ να οπλίζετε τον συναγερμό φεύγοντας από το σπίτι ή ενώ είστε μακριά)

 

Γενικά τα "Dummy Switches" έχουν πολύ πλούσιο φάσμα εφαρμογών και λύνουν χέρια.  :)

 


Big things have small beginnings

#20   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2017 - 11:43

Ένα επίσης πολύτιμο plugin είναι το homebridge-notification

 

Ως γνωστό το Homekit παρέχει την δυνατότητα λήψης ειδοποιήσεων όταν αλλάζει η κατάσταση κάποιων αξεσουάρ στο σπίτι σας. Δυστυχώς προς το παρόν οι ειδοποιήσεις περιορίζονται μόνο σε αξεσουάρ (όχι σε αυτοματισμούς) και μόνο σε αυτά που η χρήση τους συνδέεται με την ασφάλεια (πχ αισθητήρας κίνησης).

 

Δεν μπορείτε να δεχθείτε ειδοποίηση όταν ανάψει ή σβήσει ένα φως ή μεταβληθεί η θερμοκρασία του σπιτιού ή όταν ανάψει πχ ο θερμοσίφωνας ή εκτελεστεί μια σκηνή.

 

Το παραπάνω plugin απελευθερώνει πλήρως την έννοια της ειδοποίησης και την επεκτείνει για οποιοδήποτε αξεσουάρ ή αυτοματισμό επιθυμείτε.

 

Συνημμένο αρχείο  Image-2.png   709.64KB   64 λήψεις  Συνημμένο αρχείο  Image (1).png   82.73KB   63 λήψεις  Συνημμένο αρχείο  Image-1.png   758.5KB   59 λήψεις

 

 

Η λήψη των ειδοποιήσεων και με όποιο λεκτικό περιεχόμενο επιθυμείτε, πραγματοποιείται διαμέσου της εφαρμογής του περίφημου IFTTT  προσθέτοντας το κανάλι Webhooks. Οι ειδοποιήσεις καταφθάνουν σε πραγματικό χρόνο είτε μέσω του IFTTT app, είτε με SMS δωρεάν.

 

Όποιος χρειαστεί βοήθεια για το στήσιμο ή την παραμετροποίηση των παραπάνω εδώ είμαστε. Ότι και να σκαρφιστείτε πάντως.... γίνεται!!!


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 29/12/2017 - 11:44

Big things have small beginnings

#21   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2017 - 14:06

Όλα αυτά μόνο μέσω jailbreak;
Κάποιες διαφημίσεις που έπεσαν τελευταία (πχ Geyer) για αυτοματισμούς, είναι κάτι που μπορεί να γίνει χωρίς πολλές παρεμβάσεις, να συνδεθεί με Apple HomeKit;

#22   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2017 - 15:16

Όχι δεν χρειάζεται κανένα Jb. Το Homebridge συνεργάζεται με το Stock iOS.

 

Η κάθε εταιρεία μπαίνει στο παιχνίδι του "Έξυπνου σπιτιού" με τα δικά της προϊόντα. H Geyer είναι μια από αυτές, ωστόσο δεν υποστηρίζει το Homekit της Apple 


Big things have small beginnings

#23   PeterTech

PeterTech

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 11:00

Καλημέρα στην παρέα. Εκανα και εγω την εγκατασταση του Homebridge σε ενα μηχανακι που το λειτουργω ολο το 24ωρο και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες, αλλα ψαχνω τροπο να κανω την συνδεση με εναν συναγερμο της smanos(w100) που έχω.



#24   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 456 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 21/01/2018 - 13:29

Καλημέρα στην παρέα. Εκανα και εγω την εγκατασταση του Homebridge σε ενα μηχανακι που το λειτουργω ολο το 24ωρο και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες, αλλα ψαχνω τροπο να κανω την συνδεση με εναν συναγερμο της smanos(w100) που έχω.


Πρέπει να πιάνουν πολύ τα χέρια σου και να φτιάξεις μόνος σου plugin. Προσπάθησα να αποκρυπτογράφισω λίγο το σήμα που στέλνει έφτασα σε ένα σημείο και σταμάτησα. Δυστηχως η Smanos είναι η χειρότερη εταιρεία στο χώρο και δεν παρέχει καμία υποστήριξη και καμία βελτίωση. Την πάτησα κι εγώ μαζί τους! Πήρα τώρα της ismartalarm που υποστηρίζει IFTTT προς το παρόν και μπορεί στο μέλλον και το HomeKit. Τουλάχιστον αυτοί σου δίνουν πιο πολύ σημασία!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#25   PeterTech

PeterTech

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 20:33

Πρέπει να πιάνουν πολύ τα χέρια σου και να φτιάξεις μόνος σου plugin. Προσπάθησα να αποκρυπτογράφισω λίγο το σήμα που στέλνει έφτασα σε ένα σημείο και σταμάτησα. Δυστηχως η Smanos είναι η χειρότερη εταιρεία στο χώρο και δεν παρέχει καμία υποστήριξη και καμία βελτίωση. Την πάτησα κι εγώ μαζί τους! Πήρα τώρα της ismartalarm που υποστηρίζει IFTTT προς το παρόν και μπορεί στο μέλλον και το HomeKit. Τουλάχιστον αυτοί σου δίνουν πιο πολύ σημασία!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχεις δίκιο φιλε απλα εχω ριξει πανω απο 400+€ στον συναγερμο συν τα εξτρα περιφεριακα που εχω πάρει οποτε ειναι πικρα να παει στραφει... θα ασχολιθω λιγο μπας και βγάλω ακρη με δαφτο.

Παντος το Homebridge δουλευει πολυ καλα αλλα σκεφτομαι να παρω ενα  raspberry για να το τρεχω απο εκει...



#26   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 456 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 21/01/2018 - 20:43

Εχεις δίκιο φιλε απλα εχω ριξει πανω απο 400+€ στον συναγερμο συν τα εξτρα περιφεριακα που εχω πάρει οποτε ειναι πικρα να παει στραφει... θα ασχολιθω λιγο μπας και βγάλω ακρη με δαφτο.
Παντος το Homebridge δουλευει πολυ καλα αλλα σκεφτομαι να παρω ενα raspberry για να το τρεχω απο εκει...


Κι εγώ μια από τα ίδια. Τα κλαίω τα λεφτά μου ήδη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#27   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2018 - 11:49

Για όσους διαθέτουν αισθητήρα κίνησης,  ένα από τα must have αξεσουάρ του Homebridge είναι το Occupancy Delay

 

Μια από τις βασικές χρήσεις των αισθητήρων κίνησης είναι η ενεργοποίηση του φωτισμού στον χώρο που επιτηρούν & εφόσον ανιχνεύσουν κίνηση.

 

Παρόλο που αυτή είναι μια άκρως εργονομική λειτουργία , παρουσιάζει ένα σοβαρό μειονέκτημα:

Αν ο αισθητήρας σταματήσει να ανιχνεύει κίνηση τότε σβήνει το φως. Αλήθεια, πόσες φορές βρεθήκατε σε μια δημόσια τουαλέτα (με φωτισμό βασισμένο σε αισθητήρα κίνησης) και βρεθήκατε να κάνετε τον "καραγκιόζη", κουνώντας πάνω κάτω τα χέρια σας, διότι έσβησε το φως πριν προλάβετε να κάνετε την ανάγκη σας;

 

Το παραπάνω plugin εξορθολογίζει την λειτουργία του αισθητήρα και δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ το παραπάνω. 

 

Το φως θα σβήσει μόνο όταν παρέλθει το χρονικό διάστημα που θα ορίσετε εσείς, το οποίο προσμετρά πάντα από την στιγμή που ο αισθητήρας σταμάτησε να ανιχνεύει κίνηση. Το χρονόμετρο πάντα θα παγώνει & θα ξεκινά από την αρχή, κάθε φορά που ο αισθητήρας ανιχνεύει εκ νέου κίνηση.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 22/01/2018 - 12:15

Big things have small beginnings

#28   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 31/01/2018 - 20:05

Ερώτηση τώρα που φτιάξαμε το homebridge. Υπάρχει τίποτα να βάλουμε σε ρόλο για παράθυρα; Έχω δύο διακόπτες (πάνω - κάτω)

#29   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/01/2018 - 20:31

Θέλεις να συνδέσεις τους ήδη υπάρχοντες διακόπτες σου ή να βάλεις νέο ρολό?



#30   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 31/01/2018 - 22:22

Θέλω να φτιάξω μια αυτόματοποίηση ώστε να ανοίγουν και να κλείνουν συγκεκριμένη ώρα. Το πως θα γίνει δε με πολύ νοιάζει




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες