Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2371   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 12/04/2019 - 13:30

Τώρα μόνο Passport ή National ID ζητάνε. 

Αν το έγγραφο που παρέχετε δεν περιέχει λατινικούς χαρακτήρες δεν διαβάζεται από το σύστημα. 

Οι ταυτότητες έχουν και ημερομηνίες λήξεως. Μήπως έχει λήξει η δική σας;

Ευτυχώς όχι!  :P



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2372   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2019 - 13:36

Παιδιά μην μπερδεύεστε.

Τους έστειλα ταυτότητα όχι χειρόγραφη και με λατινικούς χαρακτήρες και δεν την δέχθηκαν.

Μίλησα με το support του

Τους είπα αυτό είναι το National ID δεν έχω άλλο. Και δεν το δέχθηκαν.

Μου ζήτησαν τότε διαβατήριο σαν εναλλακτική και τίποτα άλλο.

Είναι θέμα να μην δέχονται το National ID μιας χώρας στην οποία οι ίδιοι θέλουν να δραστηριοποιηθούν.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2373   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2019 - 13:59

Κανείς δεν μπερδεύεται. Είναι ξεκάθαρο τι ζητάνε, απλώς εσύ χρειάζεται να επιμείνεις δείχνοντας τους τα παρακάτω που επισήμως ζητούν μέσω του site τους ώστε να τους δείξεις οτι παρέχεις αυτό που ζητείται. Σε περίπτωση που δεν έβγαλες άκρη με το συγκεκριμένο εκπρόσωπο που σε εξυπηρέτησε, δοκίμασε αργότερα με έναν άλλον. Κι εγώ με ταυτότητα έχω κάνει verify -όπως και πολλοί άλλοι, και πέρασε κανονικά. Ξαναπροσπάθησε.

 

How do I verify my identity?

Go to 'Profile' under the 'More' section of our app, tap 'Personal details', and verify your identity. You will need to take a picture of a valid government-issued photo ID and a picture of your face. We may request a copy of your legal right to remain in one of our supported countries (e.g. visa, residence permit). Some tips to ensure the identity verification goes smoothly:

  • Take a clear picture of your identity document, where every single detail is readable without any blur
  • Take the photos somewhere brightly lit
  • Turn flash off to avoid glare on your documents
  • Make sure the details on your Revolut profile match the details on your legal document
  • Make sure that your legal document has at least 3 months validity left on it
  • Not take a picture of a picture

 

Παιδιά μην μπερδεύεστε.

Τους έστειλα ταυτότητα όχι χειρόγραφη και με λατινικούς χαρακτήρες και δεν την δέχθηκαν.

Μίλησα με το support του

Τους είπα αυτό είναι το National ID δεν έχω άλλο. Και δεν το δέχθηκαν.

Μου ζήτησαν τότε διαβατήριο σαν εναλλακτική και τίποτα άλλο.

Είναι θέμα να μην δέχονται το National ID μιας χώρας στην οποία οι ίδιοι θέλουν να δραστηριοποιηθούν.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 12/04/2019 - 14:00


#2374   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 12/04/2019 - 16:05

Καλησπέρα , προ 1 βδομάδας δέχτηκα κι εγω mail επιβεβαίωσης εκ νεου των στοιχείων μου.

Ευτυχώς έπειτα από την παράταση που πήρε το Brexit μου έστειλαν το mail που αναφέρετε πιο πανω (οτι για την ώρα ειμαι οκ και δεν χρειάζεται κάτι).

Ωστόσο εγώ εχω το θεμα οτι δεν εχω κανονική ταυτότητα αλλα Σώματος Ασφαλείας, εκεί ξερει κανένας απο προσωπική εμπειρία εδώ μεσα  τι γίνεται ? Γιατι προτού μου έρθει το δεύτερο mail προσπαθούσα να ανεβάσω την ταυτότητα μου ( δεν ειναι σαν τον πολιτών αν κάποιος δεν ξέρει ) και δεν την δέχτηκαν .

Να αναφέρω οτι εχει κανονικά λατινικούς χαρακτήρες και εννοείται δεν είναι χειρόγραφη.

Σε αυτη την περίπτωση που το διαβατήριο εχει λήξει , τι κάνουμε άραγε ?!



#2375   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2019 - 16:19

Προσπάθησε να τους εξηγήσεις τι έγγραφο είναι (για ποιο Σώμα) και για ποιο λόγο δεν έχεις κανονική ταυτότητα όπως όλοι οι πολίτες. 

Μπορείς να τους ζητήσεις να επικοινωνήσουν το θέμα σου με τον country manager στην Ελλάδα (είναι Έλληνας).

Υπάρχει ειδικό department για Ελλάδα /  Μάλτα /  Κύπρο (μάλιστα υπάρχουν και διαθέσιμες θέσεις εργασίας για όποιον ενδιαφέρεται).  

https://www.revolut.com/careers/all

 

Συνημμένο αρχείο  12.jpg   37.66KB   26 λήψεις

 

Καλησπέρα , προ 1 βδομάδας δέχτηκα κι εγω mail επιβεβαίωσης εκ νεου των στοιχείων μου.

Ευτυχώς έπειτα από την παράταση που πήρε το Brexit μου έστειλαν το mail που αναφέρετε πιο πανω (οτι για την ώρα ειμαι οκ και δεν χρειάζεται κάτι).

Ωστόσο εγώ εχω το θεμα οτι δεν εχω κανονική ταυτότητα αλλα Σώματος Ασφαλείας, εκεί ξερει κανένας απο προσωπική εμπειρία εδώ μεσα  τι γίνεται ? Γιατι προτού μου έρθει το δεύτερο mail προσπαθούσα να ανεβάσω την ταυτότητα μου ( δεν ειναι σαν τον πολιτών αν κάποιος δεν ξέρει ) και δεν την δέχτηκαν .

Να αναφέρω οτι εχει κανονικά λατινικούς χαρακτήρες και εννοείται δεν είναι χειρόγραφη.

Σε αυτη την περίπτωση που το διαβατήριο εχει λήξει , τι κάνουμε άραγε ?!

 



#2376   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 12/04/2019 - 16:30

Μπορείς να τους ζητήσεις να επικοινωνήσουν το θέμα σου με τον country manager στην Ελλάδα (είναι Έλληνας).
Υπάρχει ειδικό department για Ελλάδα / Μάλτα / Κύπρο (μάλιστα υπάρχουν και διαθέσιμες θέσεις εργασίας για όποιον ενδιαφέρεται).
https://www.revolut.com/careers/all

attachicon.gif12.jpg


Δεν υπάρχει πλέον Έλληνας εκπρόσωπος της εταιρίας, παραιτήθηκε λίγο καιρό πριν, γι αυτό εξάλλου υπάρχει ανοιχτή θέση.

#2377   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2019 - 16:58

Οι αγγελίες είναι εκεί από αρχές Μαρτίου και δέχονται ακόμα βιογραφικά -και από τις 3 χώρες.

Για άλλες θέσεις όμως, όχι για Country Μanager (country manager ειναι regional: για την κάθε χώρα).

-PR Manager (Press & Communication) 

-Head of Growth (Growth)

Οι παραπάνω θέσεις που ζητάνε είναι για όλη την τριλογία χωρών (Ελλάδα, Κύπρος, Μάλτα), οι οποίες και οι τρεις μαζί είναι ένα department.

 

Για την παραίτηση που λες, ισχύει, το διάβασα κι εγώ, έγινε πριν λίγες μέρες (01/04) αλλά είναι πολύ πιθανό να υπάρχει ήδη αντικαταστάτης. 

Δε χάνει τίποτα ο φίλος να ζητήσει να μεταφερθεί το θέμα του στον Country Manager (όποιος και αν είναι αυτός). 

 

Αποχώρησε από τη Revolut ο Δημήτρης Λιτσικάκης:

https://www.insider....tris-litsikakis

 

 

Δεν υπάρχει πλέον Έλληνας εκπρόσωπος της εταιρίας, παραιτήθηκε λίγο καιρό πριν, γι αυτό εξάλλου υπάρχει ανοιχτή θέση.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 12/04/2019 - 17:06


#2378   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 12/04/2019 - 17:01

Καλησπέρα φίλε μου, όντως μεγάλο θέμα η ταυτότητα μας. Εγώ παντού διαβατήριο.
Άλλωστε με αυτή δεν μπορείς να ταξιδέψεις πουθενά, άρα μη περιμένεις να στη δεχτούν

Καλησπέρα , προ 1 βδομάδας δέχτηκα κι εγω mail επιβεβαίωσης εκ νεου των στοιχείων μου.
Ευτυχώς έπειτα από την παράταση που πήρε το Brexit μου έστειλαν το mail που αναφέρετε πιο πανω (οτι για την ώρα ειμαι οκ και δεν χρειάζεται κάτι).
Ωστόσο εγώ εχω το θεμα οτι δεν εχω κανονική ταυτότητα αλλα Σώματος Ασφαλείας, εκεί ξερει κανένας απο προσωπική εμπειρία εδώ μεσα τι γίνεται ? Γιατι προτού μου έρθει το δεύτερο mail προσπαθούσα να ανεβάσω την ταυτότητα μου ( δεν ειναι σαν τον πολιτών αν κάποιος δεν ξέρει ) και δεν την δέχτηκαν .
Να αναφέρω οτι εχει κανονικά λατινικούς χαρακτήρες και εννοείται δεν είναι χειρόγραφη.
Σε αυτη την περίπτωση που το διαβατήριο εχει λήξει , τι κάνουμε άραγε ?!


Τελευταία επεξεργασία από: ls9, 12/04/2019 - 17:02


#2379   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/04/2019 - 19:09

Φαινεται οτι εχουν μπλεχτει καπως τα πραγματα.
Πριν απο 20 περιπου ημερες ενημερωθηκα απο την εφαρμογη πως πρεπει να γινει επικαιροποιηση των στοιχειων μου και θα λαμβανα εντος 10 λεπτων μηνυμα επιβεβαιωσης. Την διαδικασια την εκανα με διαβατηριο αλλα δεν ελαβα ποτε κανενα μηνυμα επιβεβαιωσης.
Την επομενη μερα μπαινοντας στην εφαρμογη με παρεπεμψε παλι στην διαδικασια ταυτοποιησης. Παλι δεν ελαβα στην συνεχεια κανενα μηνυμα επιβεβαιωσης αλλα τουλαχιστον δεν μου ξαναζητηθηκε η διαδικασια ταυτοποιησης.
Ελαβα και εγω πριν λιγες ημερες το καθησυχαστικο μαιλ σχετικα με το brexit αλλα δεν καταλαβα βα επηρεαζει καπου το ισχυον καθεστως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2380   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2019 - 19:31

Τα δυο email ειναι διαφορετικου τυπου επικοινωνια και δεν πρεπει να τα συγχεουμε.

Στο ενα λενε οτι χρειαζεται να γινει verify η ταυτοτητα του χρηστη και στο αλλο πως με το επερχομενο brexit δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Δεν σχετιζονται τα δυο εμαιλ μεταξυ τους.


Φαινεται οτι εχουν μπλεχτει καπως τα πραγματα.
Πριν απο 20 περιπου ημερες ενημερωθηκα απο την εφαρμογη πως πρεπει να γινει επικαιροποιηση των στοιχειων μου και θα λαμβανα εντος 10 λεπτων μηνυμα επιβεβαιωσης. Την διαδικασια την εκανα με διαβατηριο αλλα δεν ελαβα ποτε κανενα μηνυμα επιβεβαιωσης.
Την επομενη μερα μπαινοντας στην εφαρμογη με παρεπεμψε παλι στην διαδικασια ταυτοποιησης. Παλι δεν ελαβα στην συνεχεια κανενα μηνυμα επιβεβαιωσης αλλα τουλαχιστον δεν μου ξαναζητηθηκε η διαδικασια ταυτοποιησης.
Ελαβα και εγω πριν λιγες ημερες το καθησυχαστικο μαιλ σχετικα με το brexit αλλα δεν καταλαβα βα επηρεαζει καπου το ισχυον καθεστως.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

#2381   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/04/2019 - 20:32

Τα δυο email ειναι διαφορετικου τυπου επικοινωνια και δεν πρεπει να τα συγχεουμε.

Στο ενα λενε οτι χρειαζεται να γινει verify η ταυτοτητα του χρηστη και στο αλλο πως με το επερχομενο brexit δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Δεν σχετιζονται τα δυο εμαιλ μεταξυ τους.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν εγραψα για 2 εμαιλ.
Αντιθετα λεω για μηνυμα μεσα απο την εφαρμογη που προτρεπει/απαιτει σε διαδικασια ταυτοποιησης και αργοτερα ερχεται μαιλ που αναφερεται στο brexit.


Sent from my iPad using Tapatalk

#2382   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2019 - 21:08

Το στελνουν και σε email αυτο για το verify.
Και παλι, ειναι ασχετα αυτα μεταξυ τους.

Δεν εγραψα για 2 εμαιλ.
Αντιθετα λεω για μηνυμα μεσα απο την εφαρμογη που προτρεπει/απαιτει σε διαδικασια ταυτοποιησης και αργοτερα ερχεται μαιλ που αναφερεται στο brexit.


Sent from my iPad using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

#2383   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2019 - 21:37

Ούτως η άλλως αν βγουν από την ΕΕ στις συναλλαγές τους με την ΕΕ θα έχουν προμήθειες.

Επίσης σε κάποιους δέχονται ταυτότητα και σε κάποιους όχι.
Μπάχαλο.
Άντε μετά εγώ να τους εμπιστευτώ τα. χρήματα μου.

Προβλέπω έτσι που το πάνε λίγα ψωμιά τους ακόμα στην Ελλάδα.

Κρίμα γιατί την περίοδο της κρίσης με είχε εξυπηρετησει πολύ αυτή η κάρτα χωρίς κανένα θέμα σε διάφορες χώρες.

Φίλος μου λέει τι παιδεύεσαι ; Πέτα την , αφού έχεις άλλες. (Ν26).

Δυστυχώς μάλλον έχει δίκιο.
Θα την κρατήσω όσο μπορώ για συναισθηματικους λογους και όσο η κατάσταση παραμένει σταθερή. (Σε ισχύη η ταυτότητα που τους είχα στείλει αρχικά πριν χρόνια και που τώρα την ξανά ζητάνε αλλά δεν την δέχονται).
Μόλις αρχίσουν τα κουνήματα Λούης.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2384   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 12/04/2019 - 21:56

Πως κ δεν έχει γίνει συμβατή με Apple Pay ακόμα, εμένα παράξενο μου φαίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#2385   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2019 - 22:20

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με τη Revolut metal. More than happy και το cashback που δινει η metal (μαζι με ολες τις αλλες υπηρεσιες) για εμενα ειναι top.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες