Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

iOS 13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4868 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2791   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/11/2019 - 16:22

Αν έχω καταλάβει καλά οι εφαρμογές στο ios λειτουργούν ως "παράθυρα" πληροφορίας όπως είναι το χρονολόγιο του facebook... όταν εσύ κάνεις κλείσιμο της εφαρμογής οι πληροφορίες χάνονται και ξανατρέχουν από την αρχή μέχρι να σε φέρουν στην τελευταία ανάρτηση που είχες μείνει. είναι σα να κάνεις επαναφορά όλη τη σελίδα και παίρνει πολύ περισσότερη ισχύ και μνήμη από ότι να κρατάς το παράθυρο ανοιχτό και βλέπεις τις ανανεώσεις της πληροφορίας. Για αυτό το πρόσφατο bug με την προηγούμενη έκδοση ήταν μεγάλο πρόβλημα. Έχω λίγους μήνες στο ios και έχω εντυπωσιαστεί με τη φιλοσοφία του



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2792   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 15/11/2019 - 17:08

Αν από την άλλη έχεις ενεργοποιημένη την ανανέωση στο παρασκήνιο θα έχεις θέμα στην μπαταρία καθώς συνεχώς θα προσπαθούν να ενημερωθούν. Αν από την άλλη έχεις απενεργοποίησει την εν λόγο λειτουργία τις καθιστά «ανενεργές» όποτε μπορείς να τις έχεις και κλειστές. Σίγουρα πάλι θα έχει μια αυξημένη κατανάλωση στο restart αλλά δεν ξέρω πόσο.. Κάπως έτσι έχω καταλάβει το iOS


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#2793   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/11/2019 - 18:39

Αν από την άλλη έχεις ενεργοποιημένη την ανανέωση στο παρασκήνιο θα έχεις θέμα στην μπαταρία καθώς συνεχώς θα προσπαθούν να ενημερωθούν. Αν από την άλλη έχεις απενεργοποίησει την εν λόγο λειτουργία τις καθιστά «ανενεργές» όποτε μπορείς να τις έχεις και κλειστές. Σίγουρα πάλι θα έχει μια αυξημένη κατανάλωση στο restart αλλά δεν ξέρω πόσο.. Κάπως έτσι έχω καταλάβει το iOS


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

σε αυτό έχεις δίκιο περίπου. Από ότι διάβασα η ανανέωση στο παρασκήνιο είναι λειτουργία που δεν την έχουν όλες οι εφαρμογές αν δεν χρειάζεται. Το πρόβλημα εγείρεται πάλι όταν η εφαρμογή είναι κακογραμμένη στη χρήση του ή όταν κλείνεις τις εφαρμογές.

 

Σύνοψη:
Επειδή η ανανέωση στο παρασκήνιο είναι δευτερεύουσα λειτουργία όλα ξεκινάνε από το πόσο συχνά ανοίγεις μια εφαρμογή.

Αν ανοίγεις μια φορά το μήνα: Κλείσιμο της εφαρμογής με force close (που ούτως ή άλλως δε χρειάζεται)

Αν ανοίγεις μια φορά τη μέρα + δε σε ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις, ενημερώσεις, γρήγορη εκκίνηση: Απενεργοποίηση ανανέωσης (που ούτως ή άλλως προσαρμόζεται στη χρήση σου)

Αν ανοίγεις πολλές φορές τη μέρα: Καλύτερα να ανανεώνει στο background με βάση τις συνήθειές σου και να μην την κλείνεις ούτε να της απαγορεύσεις να ανανεώνει στο background 

:excl: - Να είσαι προσεκτικός χρήστης σε τί δίνεις πρόσβαση: πχ πρόσβαση στο gps από το facebook

 

Ειδικά για το Facebook η αξιοπιστία τους είναι στο μηδέν.. Ένας χρήστης εδώ σχολιάζει σχετικά με τις πρακτικές τους και για την εσφαλμένη άποψη για ανανέωση στο παρασκήνιο https://connectitcom...-laymans-terms/

 

Με βάση όλα αυτά καλύτερα να αφήνουμε το λειτουργικό και τους προγραμματιστές των εφαρμογών να αποφασίσουν/πράξουν. Η apple τους εξηγεί την ιεραρχία στο συννημένο γράφημα. To background που αναφέρεται όμως σε αυτό δεν είναι η ανανέωση στο προσκήνιο που εσύ έχεις πρόσβαση αλλά background εκτέλεση κώδικα που ούτως ή άλλως κάνουν.

 

Αν η εφαρμογή πχ Facebook έχει μια λειτουργία να κάνει έλεγχο της τοποθεσίας σου ακόμα και η ανανέωση να είναι κλειστή ο κώδικας αυτός θα τρέχει εφόσον πρόκειται για τοποθεσία. Background Execution is generally only allowed if an app has not been force-quit by the user (the exception being "location apps"). Apps in any state, including Terminated, can use Background Execution

 

Spoiler

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 15/11/2019 - 18:46


#2794   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/11/2019 - 18:43

Το Background App Refresh δε λειτουργεί σε μόνιμη βάση, ούτε οι εφαρμογές προσπαθησούν μόνιμα να ενημερωθούν.

 

Είναι και αυτό ένας διαφορετικός τρόπος -αλά Apple- στο Multitasking που ουσιαστικά στο τέλος δεν είναι το Multitasking το παλιό, το ορθόδοξο, όπως το ξέρουμε, όπως γίνεται σε άλλες πλατφόρμες.

 

Με το Background App Refresh εν/ποιημένο, οι εφαρμογές ουσιαστικά τσεκάρουν κατά περιόδους για νέο περιεχόμενο και αλλαγές.

 

Μια ειδοποίηση επίσης στην εκάστοτε εφαρμογή, μπορεί να ξαναθέσει σε σε Background ώστε να εκτελεί κώδικα.

 

Επίσης μια πολύ βασική και σημαντική υποσημείωση εδώ, είναι πως και το Background App Refresh, "μαθαίνει" ποιές εφαρμογές χρησιμοποιείς περισσότερο και προσαρμόζεται σε αυτές.

 

Εν ολίγοις συνολικά μιλάμε για κάτι το όποίο θα λειτουργήσει σωστά με πολλά "αν", μετατρέποντας το τελικά ανούσιο.

 

Για όλα τα υπόλοιπα και περί "κατανάλωσης" ξαναβάζω αυτό.

 

Δεν είναι Android εδώ.. Το iOS λειτουργεί διαφορετικά στη διαχείριση.

 

Ούτε κατανάλωση μπαταρίας έχεις, ούτε τη περίφημη RAM.

 

Η όλη διαδικασία χωρίζεται στα Not running, Inactive, Active, Background, Suspended.

 

Τα βασικά είναι τα 2 τελευταία, Background & Suspended.

 

Όταν βγαίνεις λοιπόν απο μια εφαρμογή αυτόματα μπαίνει σε Background (εκτελεί ακόμα κώδικα).

 

Μετά απο κάποια δευτερόλεπτα οι εφαρμογή περνάει σε Suspended (καταλαμβάνει RAM αλλά δεν εκτελεί κώδικα).

 

Σε βάθος χρόνου περνάνε σε Not Running.

 

Το αστείο της όλης υπόθεσης για όσους κλείνουν τις εφαρμογές απο το Switcher, είναι πως όταν την ανοίξουν ξανά, η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη απο το να έμενε εκεί αδρανοποιημένη.

 

Και αυτό γιατί ξεκινάνε απο την αρχή όλες οι διεργασίες καταναλώνοντας περισσότερο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2795   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/11/2019 - 18:55

Ακριβώς ότι είπε ο Νίκος, κρίμα που δεν έρχεται με ένα σωστό manual το ios

http://www.iphonehel...87#entry2011008

 

Καλύτερα ένα κακό app review και μια κατακραυγή,

παρά φίλτρο στην ρέγουλα και apps με την ψιλή



#2796   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/11/2019 - 19:26

Πλέον μόνο η 13.2.2 υπογράφεται ....

Adios 13.2


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2797   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2019 - 07:55

Ρε παιδια αλλαξα κατα λαθος region στο app store και πηγα στης αμερικης και τωρα δεν με αλλαζει πισω. Εχω λεει ενεργο video subscription και πρεπει να το ακυρωσω. Το ενεργο ειναι το ενα χρονο δωρεαν apple tv plus που εκανα στο ελληνικο store. Tι κανω τωρα; Πως γυριζω στο ελληνικο store;

#2798   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/11/2019 - 12:28

Κάνε ένα τηλ στο Support να στο διορθώσουν.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2799   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2019 - 12:31

Κάνε ένα τηλ στο Support να στο διορθώσουν.


Οκ. Το τηλεφωνο ποιο ειναι;

#2800   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/11/2019 - 12:36

00800 4414 5417
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2801   dk80

dk80

    Member

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2019 - 13:44

Καλησπέρα σε όλους και όλες..μετά από καιρό πίσω σε iPhone μετά από 3 χρόνια σε Android. Επειδή έχω χάσει πολλά επεισόδια θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι. Πήρα το iPhone 11 Pro κι έχω το iOS 13.2.2. Είμαι με Vodafone και παρατηρώ πως στις επιλογές δεδομένων έχει χαθεί η επιλογή 2g. Μου δίνει επιλογές μόνο για 3g και 4g. Δεν υπάρχει πλέον η επιλογή για 2g??
Θα επανέλθω σύντομα με απόψεις για το iPhone 11 Pro σε αντίστοιχο topic.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2802   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/11/2019 - 14:26

Τέλος το 2 G.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2803   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2019 - 15:13

Καλησπέρα !
Ερώτηση είμαι στο ios 13.1.1 iPhone XS αξίζει να πάω 13.2.2 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2804   dk80now

dk80now

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2019 - 15:18

Τέλος το 2 G.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Thank u για την απάντηση.



#2805   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1661 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 16/11/2019 - 16:27

Καλησπέρα !
Ερώτηση είμαι στο ios 13.1.1 iPhone XS αξίζει να πάω 13.2.2 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πήγαινε κατευθείαν στο 13.3 μέσω iTunes. Προσοχή, πρέπει να έχεις ενημερωμένο το iTunes!


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες