Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3301   gkat2829

gkat2829

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/11/2019 - 14:27

Ευχαριστω πολυ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3302   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 29/11/2019 - 17:15

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν μπορω να στειλω χρηματα απο την Revolut στον Λογαριασμο μου στην Εθνικη Τραπεζα? Και αν ναι εχει καποια προμηθεια?

Ναι η Ελληνικές τράπεζες βάζουν προμήθεια


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#3303   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2019 - 11:11

Πριν καμια 20αρια ημέρες κάποιο site που είχα κάνει μια αγορά προσπάθησε να με χρεώσει χωρίς την έγκριση μου, η revolut λοιπόν μπλόκαρε την συναλλαγή και μου έστειλε ειδοποίηση, ακύρωσα την κάρτα και προχώρησα στην έκδοση καινούριας.
Σήμερα λοιπόν έκανα μια παραγγελία από e-food στο οποίο είχα ξεχάσει να διαγράψω την ακυρωμένη κάρτα. Η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε κανονικά , ο λογαριασμός μου στην revolut δεν χρεώθηκε, δεν θα μπορούσε άλλωστε γιατί δεν υπήρχε υπόλοιπο!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρχίζω να αμφισβητώ την ασφάλεια της revolut και του Apple Pay. Πως γίνεται να πραγματοποιηθεί συναλλαγή με ακυρωμένη κάρτα? 

Συνημμένα αρχεία



#3304   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/12/2019 - 13:35

Προφανώς και δεν θα πάρουν το ποσό από τον λογαριασμό σου.

Αφού η κάρτα έχει ακυρωθεί.

Λογικά θα σου στείλει μήνυμα το efood όταν καταλάβει ότι δεν μπορεί πραγματικά να εισπράξει το ποσό από την κάρτα σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3305   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 01/12/2019 - 13:51

Μήπως ενεργοποιήθηκε αυτόματα με το top up που έγινε στις 28-11; Εκτός αν κάτι κατάλαβα λάθος.



#3306   dimifoti

dimifoti

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/12/2019 - 15:26

Κατι συμβαινει τις τελευταιες μερες και καθε φορα που παω να συνδεθω στην εφαρμογη, αφου περασω το touch id με συνδεει για ενα δευτερολεπτο και μετα με πεταει στην αρχικη οθονη δηλωσης κινητου τηλ και μετα στελνει στο mail το authentication. Αυτο γινεται καθε φορα που κλεινει η εφαρμογη και οσες επανεγκαταστασεις κι αν εκανα δεν διορθωθηκε. Πρακτικα ειναι σα να ξεχναει η υπηρεσια μονιμα το authenticate Και τα ξαναζηταει ολα εξ αρχης. Σα να πηγαινω μονιμα σε νεα συσκευη. Ουτε το support μπορεσε να με βοηθησει.

Τελευταία επεξεργασία από: dimifoti, 01/12/2019 - 15:26


#3307   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 01/12/2019 - 15:48

Εμένα την πρώτη φορά της μέρας που ανοίγω την εφαρμογή μου ζητάω να τους ξαναστείλω ταυτότητα και μόλις πατάω επαλήθευση χάνεται το μήνυμα και με βγάζει κανονικά στην εφαρμογή. Το κάνει σε κάναν άλλον αυτό;

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#3308   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2019 - 17:16

Μήπως ενεργοποιήθηκε αυτόματα με το top up που έγινε στις 28-11; Εκτός αν κάτι κατάλαβα λάθος.

Το top up έγινε στην νέα κάρτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3309   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2019 - 07:25

Καλημέρα παιδιά. Την Τετάρτη πάω Αγγλία και σκέφτομαι ότι θα την χρησιμοποιήσω και εκεί. Χρειάζεται να κάνω κάτι? Με τι ισοτιμία σου κάνει τις αγορές? Κρατάει κάποια προμήθεια? Ευχαριστώ πολύ



#3310   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2019 - 07:46

Κάνει τις μετατροπές νομισμάτων μόνη της.

Αν θες όμως μπορείς να προσθέσεις στην εφαρμογή σαν δεύτερο νόμισμα την λύρα Αγγλίας και να μετατρέψεις ένα ποσό που σίγουρα θα ξοδέψεις από ευρώ σε λύρες. ( η ισοτιμία λύρας ευρώ είναι πολύ καλή και δεν έχει σχέση με την ισοτιμία των ανταλλακτιριων εκεί).

Σε μικρά συχνά ταξίδια μου στη Αγγλία πλήρωνα τα πάντα με Revolut με Apple Pay , δεν χρειάστηκε να βγάλω ποτέ μετρητά από ΑΤΜ και ποτέ την κάρτα για να πληρώσω κάτι.
Θα το κατά ευχαριστηθείς !!!


Να περάσεις όμορφα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 03/12/2019 - 07:47


#3311   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/12/2019 - 12:35

Καλημέρα παιδιά. Την Τετάρτη πάω Αγγλία και σκέφτομαι ότι θα την χρησιμοποιήσω και εκεί. Χρειάζεται να κάνω κάτι? Με τι ισοτιμία σου κάνει τις αγορές? Κρατάει κάποια προμήθεια? Ευχαριστώ πολύ

Κάνε μετατροπή σε τοπικό νόμισμα μέσα στην εφαρμογή και μετά το ξανά αλλάζεις αλλά μόνο από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή , τα Σαββατοκύριακα η ρεβολουτ χρεώνει περισσότερο την μετατροπή συναλλάγματος. απορώ γιατί δεν το λέει κανένας εδώ μέσα. αν και διαφορά είναι μικρή δεν παύει να είναι διαφορά.

για ρευστό τη σαντατερ που χρησιμοποιώ εγώ δεν έχει προμήθεια, άλλες μπορεί να έχουν. η ρεβολουτ δεν βάζει καπέλο για μέχρι 200 ευρώ.


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 03/12/2019 - 12:37


#3312   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 03/12/2019 - 12:36

Για να ανοιξω νεα καρτα στον ανηψιο μου παιζει ρολο η ηλικια ? εχει καποιο οριο ?



#3313   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2019 - 12:53

Κάνει τις μετατροπές νομισμάτων μόνη της.

Αν θες όμως μπορείς να προσθέσεις στην εφαρμογή σαν δεύτερο νόμισμα την λύρα Αγγλίας και να μετατρέψεις ένα ποσό που σίγουρα θα ξοδέψεις από ευρώ σε λύρες. ( η ισοτιμία λύρας ευρώ είναι πολύ καλή και δεν έχει σχέση με την ισοτιμία των ανταλλακτιριων εκεί).

Σε μικρά συχνά ταξίδια μου στη Αγγλία πλήρωνα τα πάντα με Revolut με Apple Pay , δεν χρειάστηκε να βγάλω ποτέ μετρητά από ΑΤΜ και ποτέ την κάρτα για να πληρώσω κάτι.
Θα το κατά ευχαριστηθείς !!!


Να περάσεις όμορφα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Μετά την μετατροπή και αφού θα έχω 2 πόσα, ένα σε ευρώ και ένα σε λίρες, τις χρεώσεις θα τις κάνει αυτόματα ανάλογα το νόμισμα, ή χρειάζεται κάτι να "σετάρω"?



#3314   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2019 - 12:59

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Μετά την μετατροπή και αφού θα έχω 2 πόσα, ένα σε ευρώ και ένα σε λίρες, τις χρεώσεις θα τις κάνει αυτόματα ανάλογα το νόμισμα, ή χρειάζεται κάτι να "σετάρω"?


Τις χρεώσεις θα τις τραβάει από λύρες και αν δεν υπάρχουν από ευρώ που θα τα μετατρέπει εκείνη την στιγμή.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3315   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/12/2019 - 13:05

Τις χρεώσεις θα τις τραβάει από λύρες και αν δεν υπάρχουν από ευρώ που θα τα μετατρέπει εκείνη την στιγμή.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

τισ χρεώσεις τισ παίρνει από το λογαριασμό σου σε τοπικό νόμισμα πάντα, στην περίπτωση σου σε λίρες,  όταν εξαντληθουν τα τραβάει από τον λογαριασμό σου σε ευρώ.

μόλις επιστρέψεις Ελλάδα μπορείς να κανείς μετατροπή σε ευρώ ότι έχει μείνει  με την καλύτερη δυνατή αλλαγή από Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή. ΠΟΤΕ Σαββατοκύριακο.


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 03/12/2019 - 13:07


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες