Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3436   gymsouda

gymsouda

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2020 - 22:39

Παιδιά από revolut μπορώ να επιστρέψω χρήματα σε Πειραιώς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν δεν κανω λαθος, μπορεις να το κανεις και να μεταφερεις το ποσο χωρις να πληρωσεις προμηθεια, "σπαζοντας" το σε μικροτερα ποσα, μεχρι 15 ευρω.


Τελευταία επεξεργασία από: gymsouda, 02/01/2020 - 22:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3437   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2020 - 03:50

Για να μη βγαινουν λαθος συμπερασματα: η Revolut δεν ειναι διαθεσιμη (ακομη) στην Αμερικη. 

Αν θες να κανεις κατι τετοιο ενδεχομενως θα μπορουσες να το κανεις με την Ν26 που μπορει να εκδοθει στις ΗΠΑ.

 

Επισης επειδη σε χωρες οπως η Αγγλια και η Αμερικη τα ποσα του τυπου 3.000 ευρώ, 5.000 ευρώ, κτλ, ελεγχονται φορολογικα θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι στο πως θα μεταφερετε απο τον ενα στον αλλο γιατι το πιο πιθανο ειναι οτι θα τους ζητησουν να τα κανουν 'verify the source of funds' δηλαδη να ζητησουν να ελεγξουν οικονομικα απο που προερχονται τα χρηματα, για ποιο λογο τα πηραν κτλ. 

 

Συνεπως, ολα γινονται, απλως θελει προσεκτικα βηματα και το σωστο τροπο.

 

 

 

[quote name="skiace" post="2014728" timestamp="1577773286"]Αν ο συγγενης σου βγαλει μια ρεβολουτ, του τα μεταφερεις στην δικη του ανεξοδα.


Και αυτός μετά από τον ρεβολουτ λογαριασμό του ή τα ξοδεύει κατευθείαν από εκεί αν το επιθυμεί ή τα μεταφέρει σε τοπικό δικό του λογαριασμό;
Πολύ καλή σκέψη! Σε ευχαριστώ!

Φαντάζομαι αν κάνω τοπ απ 5000 στην Ρεβολουτ μου, δεν θα χρεωθώ κάποια προμήθεια. Έχω κάνει μέχρι 700 και ήταν ανέξοδα νομίζω.


Sent from my iPad using Tapatalk

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  1.png   171.62KB   60 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 03/01/2020 - 03:52


#3438   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/01/2020 - 08:16

Μπορώ να συνδέσω τη revolution που έχω για Apple Pay και σε εν ρολόι της συζύγου για garmin pay ?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Το εισερχόμενο έμβασμα άνω των 39.99 χρεώνεται 4 ευρω μεχρι το ποσο των 200.000 αν δεν κανω λαθος


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3439   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 03/01/2020 - 09:58

Μπορώ να συνδέσω τη revolution που έχω για Apple Pay και σε εν ρολόι της συζύγου για garmin pay ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι μπορείς κανονικά μέσω της εφαρμογής στο τηλέφωνο.



#3440   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 05/01/2020 - 16:34

Το αφορολόγητο από ελληνικες καρτες μετά από μεταφορά σε Revolut χάνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3441   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/01/2020 - 20:30

Το αφορολόγητο από ελληνικες καρτες μετά από μεταφορά σε Revolut χάνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν φορτώνεις από ελληνική κάρτα την revolut δεν υπάρχει αφορολόγητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3442   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:50

22 ημέρες στην Αμερική, έχω πάει σε 3 πολιτείες και σε πολλές άλλες πόλεις, με συναλλαγές παντού, σε καζίνο, βενζινάδικα, ακόμα σε κρατικό lottery και η Revolut βγήκε ασπροπρόσωπη. Χρήση παντού, (εγώ έκανα μέσα στην εφαρμογή μετατροπή από ευρώ σε δολλάρια) και μου φαίνεται απίστευτο πως δεν έχω αλλάξει σε χρηματικό συνάλλαγμα ούτε ένα δολλάριο σε νομίσματα / χαρτονομίσματα. Το πορτοφόλι μου έχει μέσα τα ευρώ με τα οποία ήρθα στην Αμερική. 



#3443   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:53

Όταν φορτώνεις από ελληνική κάρτα την revolut δεν υπάρχει αφορολόγητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Οποτε πολύ απλά ότι ξοδεύω με ρεβο θα θεωρείται απλά όπως ξοδεύω τα μετρητά.. [emoji1787]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3444   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/01/2020 - 00:23

Οποτε πολύ απλά ότι ξοδεύω με ρεβο θα θεωρείται απλά όπως ξοδεύω τα μετρητά.. [emoji1787]


Sent from my iPhone using Tapatalk


Έτσι ακριβώς !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3445   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/01/2020 - 01:54

22 ημέρες στην Αμερική, έχω πάει σε 3 πολιτείες και σε πολλές άλλες πόλεις, με συναλλαγές παντού, σε καζίνο, βενζινάδικα, ακόμα σε κρατικό lottery και η Revolut βγήκε ασπροπρόσωπη. Χρήση παντού, (εγώ έκανα μέσα στην εφαρμογή μετατροπή από ευρώ σε δολλάρια) και μου φαίνεται απίστευτο πως δεν έχω αλλάξει σε χρηματικό συνάλλαγμα ούτε ένα δολλάριο σε νομίσματα / χαρτονομίσματα. Το πορτοφόλι μου έχει μέσα τα ευρώ με τα οποία ήρθα στην Αμερική.

Το ιδιο πραγμα ακριβως δεν θα ηταν να μην εκανες την μετατροπή απο μονος σου και να άφηνες την revolut να στην κανει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3446   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2020 - 02:00

Οχι γιατι καθε φορα που ψωνιζεις γινεται συνεχεια μια μετατροπη απο € σε $ και μπορει να μην ειναι παντα προς το συμφερον σου το να σου κανει καθε μερα μετατροπη σε ολες τις καθημερινες αγορες σου.

Σε εμενα που ειμαι καιρο εδω βολεψε καλυτερα ετσι γιατι ολα τα εξοδα ειναι σε δολλαρια και ειναι συγκεντρωμενα στο account με τα USD. Eιναι και πιο τακτοποιημενο ετσι γιατι εχω πληρη εικονα των εξοδων μου.



Το ιδιο πραγμα ακριβως δεν θα ηταν να μην εκανες την μετατροπή απο μονος σου και να άφηνες την revolut να στην κανει;


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#3447   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2020 - 08:18

Το ιδιο πραγμα ακριβως δεν θα ηταν να μην εκανες την μετατροπή απο μονος σου και να άφηνες την revolut να στην κανει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΣΚ είπαμε δεν συμφέρει η μετατροπή που κάνει η ρεβολουτ. Βάζει καπέλο. Άρα καλύτερα από την αρχή, Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή μετατροπή στο τοπικό νόμισμα.



#3448   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2020 - 10:22

Οχι γιατι καθε φορα που ψωνιζεις γινεται συνεχεια μια μετατροπη απο € σε $ και μπορει να μην ειναι παντα προς το συμφερον σου το να σου κανει καθε μερα μετατροπη σε ολες τις καθημερινες αγορες σου.

Σε εμενα που ειμαι καιρο εδω βολεψε καλυτερα ετσι γιατι ολα τα εξοδα ειναι σε δολλαρια και ειναι συγκεντρωμενα στο account με τα USD. Eιναι και πιο τακτοποιημενο ετσι γιατι εχω πληρη εικονα των εξοδων μου.





Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Καλημέρα παιδιά και από μένα και καλή χρονιά.

Είμαι κάτοχος Revolut αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι και θέλω τα φώτα σας μέρα που είναι σήμερα... :)

 

1. Από το φόρουμ εδώ μέσα, είχα την εντύπωση ότι αν κάνω αγορές σε μια άλλη χώρα εκτός ευρώ πχ σε δολάρια για Αμερική, δεν χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή νομίσματος εγώ στην κάρτα μου. Στην χώρα που βρίσκομαι πληρώνω κανονικά με την κάρτα μου και η μετατροπή του νομίσματος γίνεται αυτόματα.

Επίσης αν έχω καταλάβει σωστά, με ρωτάει το μηχάνημα αν θέλω να κάνω μετατροπή νομίσματος και εκεί επιλέγω όχι, σωστά ???

 

2. Έχω μεταφέρει χρήματα (μικρά ποσά) από Eurobank σε Revolut και και δεν με χρέωσε καμία προμήθεια ούτε η eurobank ούτε η Revolut.

-Υπάρχει κάποιο όριο σε αυτό, πάνω από το οποίο να με χρεώνουν με κάποια προμήθεια?

-Αν ναι πιο όριο είναι αυτό και τι προμήθεια με χρεώνουν?

-Με χρεώνει μόνο η Revolut η και η Eurobank???

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά 

Φίλιππος



#3449   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/01/2020 - 10:26

Κι εγώ ήμουν στην Πράγα την πρωτοχρονιά και ξέχασα τι σημαίνει συνάλλαγμα. Είχα φορτώσει την Revolut με 400 ευρώ και έκανα την μετατροπή σε Τσέχικες κορώνες μέσα στην εφαρμογή.Την

 

χρησιμοποίησα παντού ανέπαφα με το κινητό και με το ρολόι garmin pay. Πραγματικά πολύ βολική και η ευκολία να μην βγάζεις το πορτοφόλι από το μπουφάν όλη την ώρα δεν περιγράφετε.



#3450   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/01/2020 - 12:14

Εκτος απο συναλλαγμα και apple pay, εχουμε καποιο αλλο πλεονεκτημα απο την χρηση της;

Την εχω αυτη και μονεσε αλλα δεν τις χρησιμοποιω, αναρωτιεμαι ποιο το οφελος (εκτος απο αγορες online σε οχι ευρω και σε ταξιδια σε χωρες χωρις ευρω)



Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες