Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#526   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2020 - 15:52




Μέχρι και πρόβλημα με τις all time classic θήκες της Apple έχει προκύψει, καθώς φέτος φαίνεται να μην κάνουν άψογη εφαρμογή και κάθε τόσο χρειάζεται να τις ξανακουμπώνεις. Αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι δευτερεύον πρόβλημα...

 

που το διαβασες αυτο?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#527   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 19/11/2020 - 16:05

που το διαβασες αυτο?

Ισχυει αυτό που λέει.Δυο θήκες leather του έχω φορέσει και οι δυο ξεκουμπωνουν πάνω αριστερά.Στο βάλε βγάλε από την τσέπη του τζιν σχεδόν πάντα χρειάζεται να την κουμπώσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#528   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2020 - 16:09

που το διαβασες αυτο?

Το έχω διαβάσει και MacRumors και Reddit, έχουν δημιουργηθεί και threads επ´αυτού, αλλά υπάρχουν και σκόρπια posts σε γενικά θέματα, όπου ρωτάνε αν έχουν κι άλλοι το θέμα.
Ενδεικτικά, πιο εύκολα βρήκα αυτό: https://www.reddit.c...ng_the_corners/

Στο Macrumors δεν θυμάμαι σε ποια ενότητα υπάρχει το θέμα και δε το βρίσκω τώρα...
Πάντως είχε πολλά παράπονα.

Αυτό το πρόβλημα είναι το λιγότερο. Στην τελική παίρνεις άλλη θήκη. Αν και με έχει βολέψει τρομερά η silicone τόσα χρόνια. Και τώρα στο 11 Pro Max αυτή έχω...

Το πιο σημαντικό είναι να βρεθεί λύση στα προβλήματα της οθόνης και της κάμερας...

#529   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2020 - 16:13

Μακάρι να ήταν έτσι αλλά όσο και αν κάποιοι το πιστεύουν (ή το ονειρεύονται), δυστυχώς δεν είναι.

Tα ηλεκτρονικά καταστήματα έχουν 'terms and conditions' στα οποία συμφωνεί ο καταναλωτής πριν κάνει την αγορά. 

Εκεί είναι ξεκάθαρο οτι η αρχική συσκευασία πρέπει να μην έχει αποσφραγιστεί. Είναι νομικά καλυμένοι. 

 

Εννοείται οτι επιστρέφεις οτι δε σου αρέσει στις 14 ημέρες αρκεί να είναι στην αρχική (σφραγισμένη) συσκευασία ειδικά στις ηλεκτρονικές συσκευές.

Το ξέρουν το έχουν μελετήσει καλά το κόλπο εδώ. Ας δοκιμάσει κάποιος να τους επιστρέψει ανοιγμένο iphone / ipad / macbook και δυστυχώς... θα κλάψει. 

 

Παρακάτω από το "αγαπημένο" (premium reseller) iStorm (για τα skroutzομαγαζα και λοιπούς άλλους μην μπείτε καν στον κόπο να ψάξουμε):

Σε όλες τις περιπτώσεις επιστροφή του προϊόντος μπορεί να γίνει μόνο εφ’ όσον αυτό βρίσκεται στην αρχική του κατάσταση και στην πλήρη αυθεντική του συσκευασία και συνοδεύεται από τα πρωτότυπα παραστατικά αγοράς του (απόδειξη, τιμολόγιο κλπ.). Επιστροφές προϊόντων, τα οποία δεν είναι στην αρχική τους καινούργια κατάσταση, με όλα τα εγχειρίδια και παρελκόμενα , τα κουτιά συσκευασίας με όλο τους το προστατευτικό υλικό χωρίς σημάδια και φθορές, δεν γίνονται δεκτές.
Σε καμία περίπτωση δεν γίνονται δεκτές επιστροφές πακέτων λογισμικού, το περιτύλιγμα σφράγισης των οποίων έχει ανοιχθεί. Ομοίως δεν γίνονται δεκτές επιστροφές μνήμης, το περιτύλιγμα των οποίων έχει ανοιχθεί. Aν έχετε την παραμικρή αμφιβολία για την αποδοχή του προϊόντος που παραλάβατε, μην καταστρέψετε τις προστατευτικές μεμβράνες και τα πλαστικά περιβλήματα, γιατί θα καταστήσετε αδύνατη την επιστροφή του.

 

https://www.istorm.gr/oroi-xrhshs

 

Ισχύει αυτό με την υπαναχώρηση ακόμα και με ανοιχτή συσκευασία; Ομολογώ πως δεν το ήξερα αυτό!
Είχα την αίσθηση πως ισχύει μόνο αν το επιστρέψεις σφραγισμένο, οπότε θα ήταν δώρον άδωρο.

Για το παραπάνω, κι εγώ έχω μια ελπίδα ότι δεν είναι hardware κι ότι θα λυθεί με κάποιον updated driver.

Γενικώς φέτος, έχω μια αίσθηση ότι έπεσαν πολλά προβλήματα μαζεμένα, θυμάμαι πέρσι το μόνο που μου είχε τραβήξει την προσοχή ήταν ένα πρόβλημα με αδικαιολόγητα πολλές γρατζουνιές, που ακουγόταν έντονα από πολλούς.

Φέτος, διαβάζω τόσα πολλά, που έχω φρικάρει λίγο και αναρωτιέμαι αν έχει να κάνει με τον Covid και τις όποιες δυσκολίες μπορεί να προκύπτουν στα εργοστάσια λόγω αυτού, αλλά και το γεγονός ότι άλλαξαν τόσα πολλά specs ταυτόχρονα στη συσκευή.

Ένα άλλο μεγάλο θεμα που επίσης συζητείται πολύ, είναι το ότι στο νέο Max δε μπορείς πια να νετάρεις πολύ κοντά, με αποτέλεσμα macro λήψεις που μπορούσες να βγάλεις με παλιές συσκευές άνετα, πλέον δεν είναι εφικτές.
Κάποιοι λένε ότι είναι λογικό λόγω του νέου μεγαλύτερου σένσορα, άλλοι όμως λένε ότι δεν έχουν το πρόβλημα. Οπότε άντε βγάλε άκρη τι ισχύει και τι όχι.

Μέχρι και πρόβλημα με τις all time classic θήκες της Apple έχει προκύψει, καθώς φέτος φαίνεται να μην κάνουν άψογη εφαρμογή και κάθε τόσο χρειάζεται να τις ξανακουμπώνεις. Αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι δευτερεύον πρόβλημα...

Περιμένω πώς και τι να βγει η επίσημη 14.3 που - λογικά - θα έχει διορθώσει τα 2-3 πολύ χοντρά θέματα που έχουν προκύψει...



#530   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2020 - 16:18

Το έχω διαβάσει και MacRumors και Reddit, έχουν δημιουργηθεί και threads επ´αυτού, αλλά υπάρχουν και σκόρπια posts σε γενικά θέματα, όπου ρωτάνε αν έχουν κι άλλοι το θέμα.
Ενδεικτικά, πιο εύκολα βρήκα αυτό: https://www.reddit.c...ng_the_corners/

Στο Macrumors δεν θυμάμαι σε ποια ενότητα υπάρχει το θέμα και δε το βρίσκω τώρα...
Πάντως είχε πολλά παράπονα.

Αυτό το πρόβλημα είναι το λιγότερο. Στην τελική παίρνεις άλλη θήκη. Αν και με έχει βολέψει τρομερά η silicone τόσα χρόνια. Και τώρα στο 11 Pro Max αυτή έχω...

Το πιο σημαντικό είναι να βρεθεί λύση στα προβλήματα της οθόνης και της κάμερας...

"You are placing it wrong".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#531   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2020 - 16:52

"You are placing it wrong".

Χαχαχαχα και δεν έχω likes [emoji23] Εν τω μεταξύ, πρώτη φορά πήρα χαμπάρι ότι οι θήκες της Apple εξέχουν συγκεκριμένα στο Max, για να προστατεύουν περισσότερο το φακό και η συσκευή δεν κάθεται flat στις επιφάνειες.
Seriously? [emoji2962]
Μου φαίνεται πρέπει για λίγο καιρό να σταματήσω να διαβάζω forums, αλλιώς δε με βλέπω με νέα συσκευή φέτος, όπως πάει το πράγμα [emoji23]

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 19/11/2020 - 16:59


#532   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2020 - 17:00

Χαχαχαχα και δεν έχω likes [emoji23] Εν τω μεταξύ, πρώτη φορά πήρα χαμπάρι ότι οι θήκες της Apple εξέχουν συγκεκριμένα στο Max, για να προστατεύουν περισσότερο το φακό και η συσκευή δεν κάθεται flat στις επιφάνειες.
Seriously? [emoji2962]
Μου φαίνεται πρέπει για λίγο καιρό να σταματήσω να διαβάζω forums, αλλιώς δε με βλέπω με νέα συσκευή φέτος, όπως πάει το πράγμα [emoji23]

Ναι έχει επιπλέον περιμετρικό εξόγκωμα.

 

Προσωπικά δε με ενοχλεί.

 

Αλλά ναι απο την άλλη όσο το ψειρίζεις, άλλα τόσα θα βρίσκεις.

 

Που πολλές φορές είναι και ανούσια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#533   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/11/2020 - 17:49

Συνημμένο αρχείο  E63C47A1-C1DD-4B79-A83D-384FFC6E38B5.jpeg   117.93KB   88 λήψεις

Ποια η διαφορα των 2 εκδόσεων; Και ποια επιλεγουμε για ελληνικα;

#534   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2020 - 17:51

Ναι έχει επιπλέον περιμετρικό εξόγκωμα.

Προσωπικά δε με ενοχλεί.

Αλλά ναι απο την άλλη όσο το ψειρίζεις, άλλα τόσα θα βρίσκεις.

Που πολλές φορές είναι και ανούσια.

Ισχύει, γενικώς είμαι ψείρας κάθε χρόνο, αλλά φέτος έχω αγχωθεί ακόμα περισσότερο επειδή λόγω covid βρίσκομαι επαρχία και όχι Αθήνα...
Τρέμω μην προκύψει κάποιο θέμα και χρειαστεί να φύγει για Document η συσκευή.
Με όλες τις καθυστερήσεις λόγω υπερφόρτωσης, δε μπορώ να διανοηθώ πόσο μπορεί να τραβήξει όλο αυτό (ένα courier που είχε φύγει από το κατάστημα που παρήγγειλα στις 9 του μήνα, έφτασε μόλις χτες) [emoji33]

#535   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2020 - 17:59

attachicon.gifE63C47A1-C1DD-4B79-A83D-384FFC6E38B5.jpeg

Ποια η διαφορα των 2 εκδόσεων; Και ποια επιλεγουμε για ελληνικα;

Η 8B111 είναι το νεότερο Build που δόθηκε χθές αποκλειστικά για τα 12/Pro.

 

Έχει Fixes.

 

Ισχύει, γενικώς είμαι ψείρας κάθε χρόνο, αλλά φέτος έχω αγχωθεί ακόμα περισσότερο επειδή λόγω covid βρίσκομαι επαρχία και όχι Αθήνα...
Τρέμω μην προκύψει κάποιο θέμα και χρειαστεί να φύγει για Document η συσκευή.
Με όλες τις καθυστερήσεις λόγω υπερφόρτωσης, δε μπορώ να διανοηθώ πόσο μπορεί να τραβήξει όλο αυτό (ένα courier που είχε φύγει από το κατάστημα που παρήγγειλα στις 9 του μήνα, έφτασε μόλις χτες) [emoji33]

Σε νιώθω. Προσπαθώ να περιορίζω όσο μπορώ τα OCD λαμπάκια που λέγαμε..

 

Είναι σε τι κατάστημα της εκάστοτε Courier θα πέσεις.

 

Έχω δέμα που είναι ακόμα στο HUB της Π. Ραλλη για ACS, όταν στο ίδιο κατάστημα και αποστολή σε άλλη περιοχή παραδόθηκε την επόμενη.

 

Εδώ έχουν αρχίσει και επιστρατεύουν και ταξί για αποστολές..

 

Μην αγχώνεσαι όμως. Μια χαρά θα 'ναι αυτό που θα πάρεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#536   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2020 - 18:13



Η 8B111 είναι το νεότερο Build που δόθηκε χθές αποκλειστικά για τα 12/Pro.

 

Έχει Fixes.

 

σε εμένα και στα δυο έχει το ίδιο build

 

Untitled.png


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#537   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2020 - 18:17

Αυτή είναι η αρχική που βγήκε 5/11.

 

Η 8B111 δόθηκε χθές για τα 12/Pro.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#538   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1661 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 19/11/2020 - 18:33

Αν ήμασταν Αμερική, δε θα χρειαζόταν καν να το σκεφτούμε ή να την ψάχνουμε τόσο... Το πήρες, έχει πρόβλημα ή δε σου αρέσει, το πας πίσω και παίρνεις τα λεφτά σου.
Εδώ, είναι να μη μπλέξεις με κάτι τέτοιο, ειδικά άμα είσαι επαρχία εν μέσω Covid και μόλις έχει λανσαριστεί η νέα συσκευή και δεν υπάρχουν αποθέματα... Απλά ελπίζω να φανεί σύντομα τι ισχύει από τα δύο σενάρια, γιατί ευελπιστούσα να παραλάβω το καινούριο και μετά να γίνει μια αλυσιδωτή ανταλλαγή συσκευών με την οικογένειά μου, ώστε μέσα στις γιορτές (και πιθανότατα εν μέσω καραντίνας) να έχουμε ο καθένας ένα καινούριο gadget να ασχοληθούμε λίγο [emoji22]

Έτσι ακριβώς! Και στη Γαλλία όπου έζησα τα 2/3 της ζωής μου, το επιστρέφεις και χωρίς καμία συζήτηση , παίρνεις πίσω τα χρήματά σου!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#539   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2020 - 18:50

σε εμένα και στα δυο έχει το ίδιο build

 

Untitled.png

 

 

Αυτή είναι η αρχική που βγήκε 5/11.

 

Η 8B111 δόθηκε χθές για τα 12/Pro.

Μα αυτο σου λεω, πριν λιγο εκανα το update στο 12 Pro και ειναι το 18Β92
 


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#540   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2020 - 19:01

Κάνε Restore με IPSW.

 

Απο τη στιγμή που έχεις ήδη περασμένη τη 14.2 δε θα εμφανίσει το νέο Build για Update.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες