Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#631   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:04

Δεδομένου ότι υπήρχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τις οθόνες BOE και το mate 20 pro τότε, λογικά το πρόβλημα δεν παραμένει στασιμο αλλά επιδεινωνεται.
H Huawei τότε έδινε updates να εξαλειψει το πρόβλημα αλλά αποδείχθηκε πως ήταν hardware, οπότε αλλάζαν τις συσκευές με νέες όταν άλλαξαν οι παρτίδες.
Οι νεότερες παρτίδες είχαν μόνο οθόνες από άλλον κατασκευαστή εκτός BOE. Αυτό τότε έγινε μετά από ~3 μήνες. Άμα ψάξετε στο ίντερνετ είχε γίνει πολύ ντόρος.
Θα δείξει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό που αναφέρεις, ότι το πρόβλημα επιδεινώνεται, διάβασα και άλλους να το λένε, αλλά δεν ανέφερε κανείς το story, οπότε το πήρα "with a grain of salt" που λένε.

Άμα είναι να περιμένουμε τρεις μήνες, και αν το επόμενο κυκλοφορήσει στην καθιερωμένη ημερομηνία, ίσως να το κάνω skip το φετινό... Έχω ψιλοξενερώσει με όλο αυτό τώρα, θα δείξει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#632   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:07

Υπάρχει φήμη πως έχει μπει BOE στα Pro/Max.

Τα υπόλοιπα είναι με LG/Sammy.

Μόλις έτρεξα βέβαια ένα διαγνωστικί απο 3uTools και υποτίθεται πως έχει πάνω το καλό πάνελ της Sammy (G9N).

Συνεπώς κάνω πίσω για τη BOE.

Το θέμα ξέρεις ποιό είναι?

Αν κάνεις μια βόλτα απο το Apple Discussions, θα δεις συσκευές που είναι σε τραγική κατάσταση και βγάζουν μάτι και με καθημερινή χρήση.

Συνεπώς δε ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί όλο αυτό με ένα απλό Update.

Μου θυμίζει αυτά που περνάγαμε με το AW S4 τότε και το γνωστό θέμα που υπήρχε με το Uniformity.

Δε θα μου 'κανε εντύπωση να επικεντρωθούν σε αυτές κυρίως με κάποιο πρόγραμμα αντ/στασης.

Είχα ποστάρει κι εγώ πριν μέρες ένα thread από το forum της Apple, που είχε ανησυχητικά πολλά post επί του θέματος.
Επειδή δεν μπορώ να βάλω εκείνο το forum στο Tapatalk, ξεχνάω να το τσεκάρω συχνά, επικεντρώνομαι σε MacRumors και Reddit.
Κάτσε να ξανακάνω μια βόλτα, μιας και το ανέφερες...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 23/11/2020 - 12:15


#633   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:14

Νικο τσεκαρε αν εχεις και το μωβ γκοστ που εχω εγω στα περιγραμματα σε μαυρο φοντο με οποια φωτεινοτητα θελεις. Οταν ανεβοκατεβαζεις φωτο ή μηνυματα σε messenger ή viber με μαυρο φοντο προσεξε μια αχνη μωβ γραμμη γυρω απο τα περιγραμματα των bubbles των μηνυματων κλπ. Το κανει και στο youtube με dark theme επισης

#634   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:22

Το πρόβλημα αφορά σε όλες τις συσκευές ή υπάρχει διαφορά iphone 12 με 12pro;



#635   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:23

Νικο τσεκαρε αν εχεις και το μωβ γκοστ που εχω εγω στα περιγραμματα σε μαυρο φοντο με οποια φωτεινοτητα θελεις. Οταν ανεβοκατεβαζεις φωτο ή μηνυματα σε messenger ή viber με μαυρο φοντο προσεξε μια αχνη μωβ γραμμη γυρω απο τα περιγραμματα των bubbles των μηνυματων κλπ. Το κανει και στο youtube με dark theme επισης

Έχω και απο αυτό. :)

 

Φαίνεται ελάχιστα στις ρυθμίσεις μόνο, στην γκρί άκρη των πλαισίων.

 

Και εκεί όσο τόσο έντονα. Εννοώ πως δεν ενοχλεί, πρέπει να επικεντρωθείς για να το δείς.

 

Απλά η δική μου συσκευή είναι χαμηλά στη λίστα όλων αυτών που έχουν προκύψει.

 

 

Το πρόβλημα αφορά σε όλες τις συσκευές ή υπάρχει διαφορά iphone 12 με 12pro;

Το Mini μάλλον την έχει γλυτώσει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#636   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:28

https://youtu.be/mi2bexy_cmU


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#637   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:40

https://youtu.be/mi2bexy_cmU


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Μία απορία έχω, τόσες μέρες που είχαν όλοι οι reviewers για να το τσεκάρουν, ούτε ένας δεν τόλμησε να πει το πρόβλημα; Όλοι τρέμουν μη χάσουν την εύνοια της Apple...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 23/11/2020 - 12:40


#638   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:41

Καλημέρα. Με κάνατε να μπω πρωι πρωι σε pitch black δωμάτιο και να τσεκάρω με φωτεινότητα 20-25% σε φωτό με απόλυτο μαύρο background. 

Βλέπω μια αχνή πράσινη οθόνη ειδικά όταν μετακινούμαι (slide left) από μια κανονική φωτό στην πλήρως μαύρη. Μετά απο 2-3 secs όμως στο δικο μού κινητό, η οθόνη γίνεται πλήρως μαύρη σα να επανέρχεται ένα πράμα. Όσες φορές και αν το κάνω γίνεται το ίδιο.

 

Μπορείτε να το δοκιμάσετε όποιος θέλεις. Και μπορείτε να δοκιμάσετε και το παρακάτω που μου έκανε εντύπωση:

Δοκιμάστε να καταγράψετε το πρόβλημα με την οθόνη σε video, μέσα από τη λειτουργία του κινητού καταγραφής video της οθόνης (κάνοντας το παραπάνω τεστ). Στο δικό μου βίντεο είδα οτι αποτυπώνεται στην εγγραφή οθόνης. Δηλαδή όταν παίζω το βίντεο βλέπω τη διαφορά που κάνει η οθόνη σα να επανέρχεται. Βέβαια μου έκανε και κάτι άλλο εντύπωση. Έκανα ένα μικρό crop στο βίντεο που τράβηξα και το έσωσα ως νεο βίντεο για να το ξαναδώ και παρατήρησα οτι στο δεύτερο βίντεο (save as new video) η οθόνη παραμένει πράσινη συνεχώς χωρίς να επανέρχεται όπως έκανε στο προηγούμενο βίντεο και για κάποιο λόγο το απόλυτο μαύρο δεν επανέρχεται, παρόλο που στο πρώτο βίντεο έχει αποτυπωθεί. 

 

Στο δικό μου κινητό promax φαίνεται πολύ λίγο το πράσινο, σε σημείο που δε με ενοχλεί. Μένει να δούμε αν αυτό ενταθεί στις επόμενες εβδομάδες / μήνες και αν διορθωθεί μέσω κάποιου software update ή αν θα τρέχει ο κόσμος για αντικαταστάσεις οθόνης (εκεί θα το φυσάνε και δε θα κρυώνει στην Apple).

 

Οτι και να συμβεί μικρή η ζημιά. Το καλό με το Amazonaki είναι οτι κάνεις ένα αίτημα επιστροφής για τη (φανερή πλέον) βλάβη, το επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματα πίσω οποτεδήποτε θέλεις. Δε μπλέκεις ούτε με αντικαταστάσεις, ούτε με αλλαγές οθόνης, ούτε με κουλές καθυστερήσεις.    



#639   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:47

Ρε παιδιά εδώ λέει από τα 11 pro υπάρχει το θέμα, είναι δυνατόν;
https://www.forbes.c...grade-problems/


Sent from my iPhone using Tapatalk

#640   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:49

Καλημέρα. Με κάνατε να μπω πρωι πρωι σε pitch black δωμάτιο και να τσεκάρω με φωτεινότητα 20-25% σε φωτό με απόλυτο μαύρο background.
Βλέπω μια αχνή πράσινη οθόνη ειδικά όταν μετακινούμαι (slide left) από μια κανονική φωτό στην πλήρως μαύρη. Μετά απο 2-3 secs όμως στο δικο μού κινητό, η οθόνη γίνεται πλήρως μαύρη σα να επανέρχεται ένα πράμα. Όσες φορές και αν το κάνω γίνεται το ίδιο.

Μπορείτε να το δοκιμάσετε όποιος θέλεις. Και μπορείτε να δοκιμάσετε και το παρακάτω που μου έκανε εντύπωση:
Δοκιμάστε να καταγράψετε το πρόβλημα με την οθόνη σε video, μέσα από τη λειτουργία του κινητού καταγραφής video της οθόνης (κάνοντας το παραπάνω τεστ). Στο δικό μου βίντεο είδα οτι αποτυπώνεται στην εγγραφή οθόνης. Δηλαδή όταν παίζω το βίντεο βλέπω τη διαφορά που κάνει η οθόνη σα να επανέρχεται. Βέβαια μου έκανε και κάτι άλλο εντύπωση. Έκανα ένα μικρό crop στο βίντεο που τράβηξα και το έσωσα ως νεο βίντεο για να το ξαναδώ και παρατήρησα οτι στο δεύτερο βίντεο (save as new video) η οθόνη παραμένει πράσινη συνεχώς χωρίς να επανέρχεται όπως έκανε στο προηγούμενο βίντεο και για κάποιο λόγο το απόλυτο μαύρο δεν επανέρχεται, παρόλο που στο πρώτο βίντεο έχει αποτυπωθεί.

Στο δικό μου κινητό promax φαίνεται πολύ λίγο το πράσινο, σε σημείο που δε με ενοχλεί. Μένει να δούμε αν αυτό ενταθεί στις επόμενες εβδομάδες / μήνες και αν διορθωθεί μέσω κάποιου software update ή αν θα τρέχει ο κόσμος για αντικαταστάσεις οθόνης (εκεί θα το φυσάνε και δε θα κρυώνει στην Apple).

Οτι και να συμβεί μικρή η ζημιά. Το καλό με το Amazonaki είναι οτι κάνεις ένα αίτημα επιστροφής για τη (φανερή πλέον) βλάβη, το επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματα πίσω οποτεδήποτε θέλεις. Δε μπλέκεις ούτε με αντικαταστάσεις, ούτε με αλλαγές οθόνης, ούτε με κουλές καθυστερήσεις.

Πληρώνεις μεταφορικά της επιστροφής όμως


Sent from my iPhone using Tapatalk

#641   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:50

Ρε παιδιά εδώ λέει από τα 11 pro υπάρχει το θέμα, είναι δυνατόν;
https://www.forbes.c...grade-problems/

Παρόμοιο πρόβλημα με το 11/Pro είχε διορθωθεί με την 13.6.1.

 

Εδώ είναι διαφορετικά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#642   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 13:02

Παρόμοιο πρόβλημα με το 11/Pro είχε διορθωθεί με την 13.6.1.

Εδώ είναι διαφορετικά.

Έχουν εξηγήσει γιατί το πρόβλημα είναι διαφορετικό, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς και δεν πολυκατάλαβα κιόλας...
Εγώ δεν είχα αυτό το πρόβλημα γιατί πέρσι άργησα να το πάρω...

#643   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 13:02

NOPE. Ακόμα και ένα macbook που επέστρεψα και πλήρωσα 119euro με DHL (για να διασφαλίσω οτι θα παει σίγουρα και όχι να το ψάχνουμε) μου τα επέστρεψαν. 

Πλήρωσα 119 ευρώ και επειδή ήταν από το Amazon UK μου έκαναν refund στη revolut (μόνο με αυτή ψωνίζω) 106 λίρες.

 

Dear Customer,

Greetings from 
Amazon.co.uk.

We are writing to confirm that we are processing your refund in the amount of £106.27 for your Order XXX-XXXXXXX-XXXXXXX.

This amount has been credited to your payment method and will appear when your bank has processed it.

This refund is for the following item(s):

Item: Apple MacBook Air

 

 

 

Πληρώνεις μεταφορικά της επιστροφής όμως


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Συνημμένα αρχεία



#644   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 13:14

Έχουν εξηγήσει γιατί το πρόβλημα είναι διαφορετικό, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς και δεν πολυκατάλαβα κιόλας...
Εγώ δεν είχα αυτό το πρόβλημα γιατί πέρσι άργησα να το πάρω...

Είχε εμφανιστεί με τη 13.5.5 και ήταν απο λάθος της θερμικής διαχείρισης στην οθόνη.

 

Δεν το 'χα και 'γω ποτέ τότε.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#645   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 23/11/2020 - 13:26

UPDATE.

 

Τελικά το θέμα που έχει προκύψει με τις πράσινες αποχρώσεις υπάρχει και εδώ.

 

Εξαρχής δεν το είχα τσεκάρει σωστά, με αποτέλεσμα να το προσπεράσω.

 

Για όποιον θέλει να το τσεκάρει, θέλει απαραίτητα Pitch Black δωμάτιο και κανα λεπτό να προσαρμοστούν τα μάτια για να αντιληφθείς τη διαφορά στην οθόνη.

 

Μετά ο πιο εύκολος τρόπος αναπαραγωγής του, είναι με κλείσιμο/άνοιγμα της συσκευής.

 

Το κάνει και κατά το κλείσιμο, δευτερόλεπτα πρίν κλείσει η οθόνη που γίνεται γκριζοπράσινη, αλλά και κατά το άνοιγμα με το Logo.

 

Εναλλακτικά με 20-25% φωτεινότητα, μαύρο φόντο απο τις φωτ/φιες και πατώντας στην οθόνη για απόκρυψη των πλαισίων.

 

Θεωρώ πλέον πως όλες οι συσκευές κουβαλάνε το κουσούρι, απλά ο περισσότερος κόσμος είτε δε μπαίνει σε διαδικασία να το ψάξει, είτε δε το ξέρει καν, είτε δε κάνει σωστή αναπαραγωγή όπως εγώ τη πρώτη φορά.

 

Μόνο τυχαίο δεν είναι πως η BOE παίρνει πόδι του χρόνου απο τη προμήθεια οθονών.

 

Αν τελικά δε διορθωθεί το θέμα με κάποιο Update, δε θα μου κάνει καθόλου εντύπωση να έχουμε νέο πρόγραμμα αντ/στασης για να μπουν οι "σωστές" οθόνες της LG/Sammy.

 

Έτσι και αλλιώς η BOE μια σφήνα ήταν για να βοηθήσει στη παραγωγή.

 

Μια σφήνα που ποτέ δεν είχε κάνει OLED για iPh..

Με αυτά που διαβάζω μάλλον θα ακυρώσω την παραγγελία και θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί το θέμα με την οθόνη. 

 

Να πω την αλήθεια κάπως ξενέρωσα με όλο αυτό, ελπίζω τουλάχιστον να είναι θέμα software αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

 

Εν τω μεταξύ πούλησα το 11αρι μου και έχω ξεμείνει με ένα Huawei.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1), Bing (1)