Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1021   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/12/2020 - 22:04

Λοιπόν πρώτη μέρα με το iPhone 12 pro max, μετάβαση από iPhone 8 Plus .
Η οθόνη απλά υπέροχη δεν έχει κανένα πρόβλημα με flickering green issues.
Όταν έβαλα το βίντεο που αναφέρατε πιο πάνω, το μαύρο είναι βάθη και όταν χαμηλώνω την ένταση ήχου κάνει κάποιες αποχρώσεις που προσωπικά θεωρώ πως είναι θέμα SW αλλιώς δεν θα το έβλεπα σε screenshot όπως φαίνεται παρακάτω.
Το μέγεθος αν και τρόμαξα λίγο διαβάζοντας διαφορά reviews και posts είναι ότι πρέπει στα χέρια μου. Παραλίγο να πάρω το απλό Pro φέτος και χαίρομαι που δεν το έκανα τελικά.

Περιμένω Δευτέρα μια θήκη διαφανή Torras από Amazon και σίγουρα θα πάρω και μια apple leather αν και fan των silicone .

b6b38267ef497b587d64115fe891e616.png

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1022   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/12/2020 - 22:41

Φαίνονται HW προβλήματα οθόνης σε Screenshot? :)

 

Με γειά. Το Flickering δε το έχει γλιτώσει κανείς.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1023   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/12/2020 - 22:43

Φαίνονται HW προβλήματα οθόνης σε Screenshot? :)

Με γειά. Το Flickering δε το έχει γλιτώσει κανείς.

Ευχαριστώ!!

Όχι δεν φαίνονται γ αυτό λέω πως μάλλον είναι SW.
Αν ανοίξεις τη φωτό με τέρμα φωτισμό φαίνεται μια λωρίδα κάτω από την γραμμή έντασης.

Τελευταία επεξεργασία από: iTsikos, 04/12/2020 - 22:46


#1024   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/12/2020 - 22:48

Μα ούτε αυτό (τα ξεθωριασμένα γκρί) θα φανεί ρε 'συ με Screenshot :)

 

Γι' αυτό στο λέω.

 

Ίδωμεν πλέον. H Apple ακόμα κοιμάται.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1025   dimifoti

dimifoti

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2020 - 22:52

Φαίνονται HW προβλήματα οθόνης σε Screenshot? :)

Με γειά. Το Flickering δε το έχει γλιτώσει κανείς.


Έλεος με τα παράπονα, το flickering είναι εγκαινές χαρακτηριστικό των panels με ac dimming με pwm στις χαμηλές φωτεινότητες. Δεν είναι ούτε πρόβλημα ούτε ελάττωμα της οθόνης, είναι απλά ο τρόπος που λειτουργεί η τεχνολογία του ac dimming και ενοχλεί ελάχιστους ευαίσθητους στα μάτια και μόνο στις χαμηλές φωτεινότητες που ενεργοποιείται η λειτουργία. Τι να κάνουμε τώρα, τα panels που εφαρμόζεται dc dimming για να αποφευχθεί το flickering είναι ελάχιστα κι αυτό διότι με dc dimming χαλάνε πολύ τα χρώματα σε χαμηλές φωτεινότητες και μειώνεται ο χρόνος ζωής του panel.
Πριν βαφτίσετε τα πάντα προβλήματα διαβάστε και λίγο.
Κι όσο για την καραμέλα με τα λεφτά, αν δεν μπορείτε να δεχτείτε την πιθανότητα να πάει κάτι στραβά μην τα δίνετε σε πρώτο χρόνο ή επιστρέψτε τα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1026   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/12/2020 - 22:56

Κ όμως Νίκο αυτό που τουλάχιστον βλέπω στην συσκευή μου φαίνεται και στο screenshoot . Παρακάτω πείραξα λίγο την φωτό για φανεί καλύτερα.
Μακάρι να βγει ένα update και να διορθωθούν όλα.
Συνημμένο αρχείο  IMG_0020.PNG   69.77KB   104 λήψεις

#1027   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/12/2020 - 23:22

Έλεος με τα παράπονα, το flickering είναι εγκαινές χαρακτηριστικό των panels με ac dimming με pwm στις χαμηλές φωτεινότητες. Δεν είναι ούτε πρόβλημα ούτε ελάττωμα της οθόνης, είναι απλά ο τρόπος που λειτουργεί η τεχνολογία του ac dimming και ενοχλεί ελάχιστους ευαίσθητους στα μάτια και μόνο στις χαμηλές φωτεινότητες που ενεργοποιείται η λειτουργία. Τι να κάνουμε τώρα, τα panels που εφαρμόζεται dc dimming για να αποφευχθεί το flickering είναι ελάχιστα κι αυτό διότι με dc dimming χαλάνε πολύ τα χρώματα σε χαμηλές φωτεινότητες και μειώνεται ο χρόνος ζωής του panel.
Πριν βαφτίσετε τα πάντα προβλήματα διαβάστε και λίγο.
Κι όσο για την καραμέλα με τα λεφτά, αν δεν μπορείτε να δεχτείτε την πιθανότητα να πάει κάτι στραβά μην τα δίνετε σε πρώτο χρόνο ή επιστρέψτε τα.

Πες τα μπράβο.

 

Αν είναι δυνατόν να σκάς 1300€ και κάτι ψιλά και να έχεις απαιτήσεις.

 

Που ακούστηκε σε OLED πανελ να βλέπεις Total Black. Είναι δυνατόν?

 

Όλο γκρίνια και απαιτήσεις, αντι να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στην Apple με τα "Features" που μας έχει χαρίσει.

 

Το οτι δε γίνεται στα παλαιότερα είναι φυσικά εσκεμμένο.

 

Προφανώς όλος αυτός ο ντόρος που έχει γίνει και στο εξωτερικό, με την Apple να στέλνει εσωτερική ενημέρωση για την ώρα είναι ένας ηθοποιός γιατί ακόμα δε ξέρουν τα ac dimming που μεταμορφώνονται σε dc.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1028   ManosMMM

ManosMMM

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2020 - 00:02

Τι βλεπετε τλκ ρε παιδια με ολα τα θεματα συνολικα?

 

με πιο σοβαρο το θεμα με το πανελ. εχετε ενημερωθει φανταζομαι και για παγωμα καμερας.. για προβληματα σε video κτλ κτλ. Ηρθε η ωρα να παραλαβω αλλα πρωτη χρονια φετος εχω προβληματιστει ...



#1029   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/12/2020 - 00:12

Κ όμως Νίκο αυτό που τουλάχιστον βλέπω στην συσκευή μου φαίνεται και στο screenshoot . Παρακάτω πείραξα λίγο την φωτό για φανεί καλύτερα.
Μακάρι να βγει ένα update και να διορθωθούν όλα.
attachicon.gifIMG_0020.PNG

Μακάρι, αλλά δε το βλέπω σύντομα.

 

Η 14.3 τουλάχιστον δε νομίζω πως θα διορθώσει κάτι.

 

Τι βλεπετε τλκ ρε παιδια με ολα τα θεματα συνολικα?

 

με πιο σοβαρο το θεμα με το πανελ. εχετε ενημερωθει φανταζομαι και για παγωμα καμερας.. για προβληματα σε video κτλ κτλ. Ηρθε η ωρα να παραλαβω αλλα πρωτη χρονια φετος εχω προβληματιστει ...

Τι πρόβλημα υπάρχει με τη κάμερα?

 

Κάθε χρόνο με τις νέες συσκευές θα υπάρχει πάντα κάτι. Κανόνας πλέον.

 

Απλά φέτος με τις οθόνες, παράγινε γιατί βγάζει μάτι.

 

Το τι θα γίνει με αυτό το θέμα, μένει να το δούμε.

 

Δεν είναι ξεκάθαρο αν μιλάμε για SW, ή HW.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1030   ManosMMM

ManosMMM

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2020 - 00:19

https://forums.macru...-close.2263511/

https://forums.macru...e-time.2268929/

Και γενικά στο γειτονικό site είναι λίγο απαισιόδοξα τα πράγματα .. με το 11 δεν τα θυμάμαι τόσο «χάλια» τα πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1031   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 00:30

https://forums.macru...-close.2263511/

https://forums.macru...e-time.2268929/

Και γενικά στο γειτονικό site είναι λίγο απαισιόδοξα τα πράγματα .. με το 11 δεν τα θυμάμαι τόσο «χάλια» τα πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό που γράφει στο πρώτο λινκ, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι hardware πρόβλημα αλλά επακόλουθο του νέου φακού που μπήκε... Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έχει βγει μέχρι τώρα...

#1032   ManosMMM

ManosMMM

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2020 - 00:59

Αυτό που γράφει στο πρώτο λινκ, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι hardware πρόβλημα αλλά επακόλουθο του νέου φακού που μπήκε... Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έχει βγει μέχρι τώρα...

Συμφωνώ.. στο σύνολο όμως σαν πολλά να μαζεύτηκαν φέτος



#1033   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/12/2020 - 01:14

Δηλαδή το φορτίζεις 100% το πρωί στις 10 πες , 10 το βράδυ ποσό είναι η μπαταρια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για παράδειγμα, σήμερα το πρωί ήταν πλήρως φορτισμένο, έκανα 2 με δεδομένα, καμία 10αριά mail, σερφάρισμα καμία ωρίτσα με WiFi, περίπου μιάμιση ώρα ομιλία εκτός σπιτιού και τώρα που γράφω το μήνυμα έχω 55%. Τι άλλο να ζητήσω δηλαδή, μην τρελαθούμε κιόλας. Βέβαια, όλα τα update με restore και με όλα ανοιχτά. 



#1034   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/12/2020 - 02:03

Μια απο τα ιδια. Ξυπναω 8 το πρωι. Αρκετη χρηστη στα τηλεφωνα. Φβ και παιχνιδια. Μαι το φβ και τα παιχνιδι τρωνε αρκετα. Και με 4g αρκετα γιατι δουλευω και εκτως γραφειου. Και εχω τους χρονους που φαινονται στη φοτο. Ακομα και τωρα εχω ακομα 22% μπαταρια. Αρα εγω προσωπικα ειμαι υπερευχαριστημενος




Συνημμένο αρχείο  37C223ED-14B0-4336-93BA-4C8ECC1B0664.png   578.53KB   89 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  0D29675C-151C-47A9-A2AA-0B03A8B6EFCE.png   510.84KB   89 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: s0t0spower, 05/12/2020 - 02:09


#1035   dimifoti

dimifoti

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 02:43

Πες τα μπράβο.

Αν είναι δυνατόν να σκάς 1300€ και κάτι ψιλά και να έχεις απαιτήσεις.

Που ακούστηκε σε OLED πανελ να βλέπεις Total Black. Είναι δυνατόν?

Όλο γκρίνια και απαιτήσεις, αντι να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στην Apple με τα "Features" που μας έχει χαρίσει.

Το οτι δε γίνεται στα παλαιότερα είναι φυσικά εσκεμμένο.

Προφανώς όλος αυτός ο ντόρος που έχει γίνει και στο εξωτερικό, με την Apple να στέλνει εσωτερική ενημέρωση για την ώρα είναι ένας ηθοποιός γιατί ακόμα δε ξέρουν τα ac dimming που μεταμορφώνονται σε dc.

Ποια προηγούμενα με oled δεν είχανε flickering? Μάλλον δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Ένα κινητό υπάρχει όλο κι όλο στην αγορά με oled που δεν εμφανίζει φλικερ στη χαμηλή φωτεινότητα κι αυτό γιατί δίνει την επιλογή για dc dimming με τα κατά που σου ανέφερα από πάνω (της oneplus btw).
Όσο για το μαύρο προσωπικά εγώ βλέπω TOTAL BLACK στην οθόνη μου και πώς να μην βασικά από τη στιγμή που μιλήσαμε για oled σημαίνει ότι σβήνουν τα pixels.
Για το πρασινισμα, δεν έχω παρατηρήσει κατι περαν μισού δευτερολέπτου στο startup το οποίο κάνει κρα ότι είναι software bug και δεν πρόκειται να ασχοληθώ παραπάνω για κάτι που δεν με τρώει στην μόνιμη μου χρήση.
Προσωπικά το μόνο πρόβλημα που εντοπίζω στο 12 pro μου, είναι το άκυρο battery drain στο standby, το οποίο ελπίζω να λυθεί σύντομα.
Όσο για την κάμερα που την τσέκαρα μέχρι αηδίας σε κάθε πιθανό σενάριο, δεν είχα θέματα ούτε focus, ουτε παγώματα.
Συμβουλή μου είναι να κάνετε ένα restore και setup as new, να φύγουν τα ψιλά που μπορεί να έχετε και για τα υπόλοιπα υπομονή και θα λυθούν.
Τα 1300 τα δίνουμε για την ποιότητα κατασκευής, τη σταθερότητα του λειτουργικού, την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, την ταχύτητα και την τουλάχιστον πενταετή υποστήριξη της συσκευής και πάνω από όλα για το βάρος που φέρει το μήλο σαν εταιρεία.
Παραμένουν όμως προϊόντα τεχνολογίας με πιθανότητες σφαλμάτων κλπ.
Για μένα όποιος τα δίνει, μιζεριάζει που τα δωσε και διυλίζει μονίμως τον κώνωπα , κακό στην ψυχολογία του κάνει που τα δίνει σε πρώτο χρόνο. Δε θα κρίνω όμως τις οικονομικές και ψυχολογικές επιλογές του καθενός.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: dimifoti, 05/12/2020 - 02:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (3)