Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1051   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 15:40

Σε άλλα νεάκια, αστείο standby battery drain σήμερα, σαν να έχεις αφήσει κάνουλα σε βαρέλι ανοιχτή. Τύπου 75% το πρωί και 30% τώρα με εξίσου αστεία χρήση.

Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι το ίδιο έπαθε και το ρολογάκι.

Μάλλον δεν τα πάνε καλά τα δυο τους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1052   dimifoti

dimifoti

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 15:44

Εγώ είδα βελτίωση μετά το reset και setup as new. Από το 15 έως 20% standby drain σε διάρκεια 7 ωρών, έπεσα χτες στο 7% drain σε 7 ώρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1053   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2020 - 15:45

Κάνε ένα restore και set up as new και οχι με backup Θα στρώσει. Εμένα ούτε 1% δεν χάνει ,αλλά το έκανα set up as new. Παιδεύτηκα λίγο μια μια τις εφαρμογές. Απλά δεν έχω κατακάθια έτσι.



#1054   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 15:52

Ναι, γνωστό, απλώς βαριέμαι.

Θα ξεκινήσω πάντως από το ρολόι γιατί στάνταρ κάτι παίζει με αυτό. Έχει περάσει καμία βδομάδα. Τις πρώτες μέρες δεν έχανε σχεδόν καθόλου. Κάπου, κάτι σκάλωσε...

#1055   iConstantinos

iConstantinos

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 16:14

Πρώην κάτοχος 3GS και 4S. Μετά από ένα μακρύ πέρασμα από android συσκευές (ναυαρχίδες samsung) επιστρέφω στην αγκαλιά της apple και στο iphone 12 pro max pacific blue.

 

Ο κύριος λόγος επιστροφής είναι το app store (κερδίζει κατά κράτος το play store).

 

Ήμουν ανάμεσα σε galaxy note ultra 20 και στο 12 Pro max. 

 

Ελπίζω η απόφαση που πήρα να αποδειχθεί σωστή ...

 

Καλώς σας βρήκα ξανά

 



#1056   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/12/2020 - 16:28

Με ‘γεια σου!!!


Sent from my iPhone 12 Pro using Tapatalk Pro

#1057   Psychosocial

Psychosocial

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:05

Πρώην κάτοχος 3GS και 4S. Μετά από ένα μακρύ πέρασμα από android συσκευές (ναυαρχίδες samsung) επιστρέφω στην αγκαλιά της apple και στο iphone 12 pro max pacific blue.

 

Ο κύριος λόγος επιστροφής είναι το app store (κερδίζει κατά κράτος το play store).

 

Ήμουν ανάμεσα σε galaxy note ultra 20 και στο 12 Pro max. 

 

Ελπίζω η απόφαση που πήρα να αποδειχθεί σωστή ...

 

Καλώς σας βρήκα ξανά

Με γεια. Μια χαρα αποφαση πηρες. Και χρωματαρα.



#1058   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:11

Κάνε ένα restore και set up as new και οχι με backup Θα στρώσει. Εμένα ούτε 1% δεν χάνει ,αλλά το έκανα set up as new. Παιδεύτηκα λίγο μια μια τις εφαρμογές. Απλά δεν έχω κατακάθια έτσι.

το θέμα είνσι πως σώζεις τις εισερχόμενες φωτογραφίες του viber.... Διότι χωρίς επαναφορά backup χάνονται και κραταει μόνο το κείμενο

#1059   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 18:51

Καταλαβαίνω τι λες. Όμως η κάθε εταιρεία ακολουθεί δική της πολιτική marketing, after sales support κι επικοινωνίας, με την οποία είτε συμφωνεί ο καταναλωτής, αποδέχεται και την προτιμάει, είτε διαφωνεί και δεν την επιλέγει. Ξεκάθαρα πράγματα. Εγώ προσωπικά επιλέγω Apple γιατί ξέρω ότι στο παραμικρό πρόβλημα στις δύο μέρες μου έχουν αντικαταστήσει τη συσκευή, γιατι για 5-6 χρόνια θα παίρνω υποστήριξη στη συσκευή μου, γιατί κάθε εφαρμογή που χρησιμοποιώ θα λειτουργεί άψογα, γιατί είναι η πιο premium κατασκευή στην αγορά. Αυτά είναι σεβασμός στον πελάτη και στα χρήματα του για μένα. Λάθη στο sw/hw θα συμβούν. ΠΑΝΤΑ. Κανόνας. Ανεξαρτήτως τιμής. Ξέρω ομως ότι τα sw θα διορθωθούν κι αν τα hw είναι τόσο σοβαρά που προκαλούν θεμα στις λειτουργίες του κινητού θα μπουν σε πρόγραμμα αντικατάστασης. 100%. Και το πόσο σύντομα θα το επικοινωνήσει η Apple, δεν με αφορά διότι αυτά έχουν να κάνουν μόνο με PR αποφάσεις και προσωπικά δεν χρειάζομαι ψυχολογικό μασάζ από εταιρείες να μου πουν ξέρεις θα το λύσουμε και τέτοια. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΕΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩΣΑ 1300€ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ.
Εδώ μωρέ κοτζάμ Mercedes δεν έχει κάνει recalls, δεν εχει βάλει σε πρόγραμμα επισκευής και δεν έχει παραδεχτεί ποτέ τίποτα για κατασκευστικές αστοχίες σε άξονες εκκεντροφόρων, ιμάντες χρονισμού και άλλα σε οχήματα της τάξεως των εκατοντάδων χιλιάδων.
Θα ανάγουμε σε θέμα δυο bugs στο software στον πρώτο μήνα κυκλοφορίας hardware κι software τελευταίας γενιάς?
Θα φτιάξουν και μετά θα λένε "Α iphone το καλύτερο κινητό". Χαίρω πολύ. Αν τους απασχολούσε όλους αυτούς που γκρινιάζουν μόνο η σταθερότητα, η τελειότητα και η αρτιότητα και όχι απλά να πάρουν το τελευταίο μοντέλο, ας διαλεγανε το 11/ 11 pro που είναι μόλις ενός χρόνου, σχεδόν ίδιο κινητό, 200 πιο φτηνό και εντελώς απροβληματιστο καθώς καθε θέμα που είχε παρουσιάσει, σιδερώθηκε μέσα στη χρονιά. Όπως θα γίνει και με τη σειρά 12. Και όπως γινόταν και θα γίνεται σε κάθε κινητό γιατί άλλο το development σε χιλιάδες συσκευές σε επίπεδο εταιρείας κι άλλο το deploy εκατομμυρίων συσκευών. Προφανώς στο μεγάλο όγκο θα εντοπιστούν bugs ώστε να διορθωθούν.
Αν υπήρχε κάτι σοβαρό, τύπου να αρχίσουν να σκάνε μπαταρίες, καίγονται οθόνες κλπ χοντρά, το ξανασυζητούσαμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ακριβώς αυτό, κρίνω με την άποψη μου την πολιτική της εταιρίας, η οποία θεωρώ οτι είναι καθαρά κερδοσκοπική.
Το οτι αγοράζω προϊόντα της δεν σημαίνει οτι πρεπει να συμφωνώ με οτι μου δίνει άκριτα.
Ούτε τα εκατομμύρια κινητά που πουλάει καθε χρόνο, σημαίνει οτι τα κανει ολα καλα...

Λάθη γίνονται αλλά καποια που κανει δεν ειναι ούτε μικρά, ούτε πρεπει να μειώνονται επειδή λέγεται Apple ..

Οταν ειχα πάρει το 6plus , το οποίο λογω κατασκευής λύγιζε , με αποτέλεσμα , να χάνετε η απόκριση στην οθόνη , έβγαλε ματα απο χρονια , πρόγραμμα αντικατάστασης !!!!! .με πληρωμή !!!

Δεν ξερω μεγάλη εταιρία που να μην υποστηρίζει το κινητο της 4-5 χρονια.. Ακομα και η Apple οριακά το υποστηρίζει τόσα χρονια, αφου ακομα τρέχει για μηνύσεις περι ηθελημένης επιβαρύνσης των παλιών μοντέλων .


Sorry για το off topic.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1060   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 19:28

Εντάξει γουστάρουμε iPhone, iPad κλπ, αυτό δεν σημαίνει ότι κοιμόμαστε και όρθιοι.

Εδώ πάντως δεν βλέπω και πολύ σεβασμό στον πελάτη :

«Έως και 500 εκατομμύρια δολάρια συμφώνησε να πληρώσει η Apple, στο πλαίσιο του διακανονισμού μετά τις κατηγορίες πως επιβράδυνε τα παλαιότερα iPhones προκειμένου να πουλά νέα μοντέλα.»


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1061   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2020 - 19:36

το θέμα είνσι πως σώζεις τις εισερχόμενες φωτογραφίες του viber.... Διότι χωρίς επαναφορά backup χάνονται και κραταει μόνο το κείμενο

Ναι έτσι είναι. Δεν τις κρατάει.



#1062   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 19:54

το θέμα είνσι πως σώζεις τις εισερχόμενες φωτογραφίες του viber.... Διότι χωρίς επαναφορά backup χάνονται και κραταει μόνο το κείμενο

 

Αν έχεις εγκατεστημένο το Viber και σε υπολογιστή, τότε όλες οι φωτό σώζονται στον υπολογιστή.



#1063   dimifoti

dimifoti

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 20:10

Οταν ειχα πάρει το 6plus , το οποίο λογω κατασκευής λύγιζε , με αποτέλεσμα , να χάνετε η απόκριση στην οθόνη , έβγαλε ματα απο χρονια , πρόγραμμα αντικατάστασης !!!!! .με πληρωμή !!!

Δεν ξερω μεγάλη εταιρία που να μην υποστηρίζει το κινητο της 4-5 χρονια.. Ακομα και η Apple οριακά το υποστηρίζει τόσα χρονια, αφου ακομα τρέχει για μηνύσεις περι ηθελημένης επιβαρύνσης των παλιών μοντέλων .


Sorry για το off topic.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ακριβώς για τέτοια χοντρά σφάλματα μιλάω. Φυσικά γι αυτά να γίνει χαμός. Όχι ομως και για δύο bugs τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας.

Όσο για την υποστήριξη η συντριπτική πλειοψηφία Android υποστηρίζετα ένα χρόνο major updates και 1 ακόμη security.
Τα premium android 2 χρόνια major και 1 ακόμη security.
Και η google που από φέτος για το Pixel 5, για πρώτη φορά και ο πρώτος κατασκευαστής που υποσχέθηκε 3 major updates και 1 security μετά.
Οπότε αυτό που εγραψες δεν ισχύει, όταν το καλύτερο που έχει να δώσει το android είναι στα μισά χρόνια υποστήριξης από ότι η Apple. Και μιλάω ΜΟΝΟ για major updates. Το παλιό μου 6 που έχω, μετά από 4 major updates, παίρνει ακόμη security updates στο ios 12. Και μιλάμε για κινητό του 2014. Android εκείνης της εποχής δεν έπαιρναν ούτε 1 major update. Ας μη λέμε και ό,τι θέλουμε.
Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ άλλη εταιρεία που να δίνει άνω των 3 ετών major updates. Όχι 5 major και security για κάνα 2 χρόνια extra που παίρνουμε εμείς. Το development και μάλιστα για τόσα χρόνια κοστίζει και το πληρώνουμε και αυτό στην αρχική τιμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1064   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 05/12/2020 - 21:05

Πρώτη φορά είμαι σε φάση να μη θέλω να πάρω iphone και να το κάνω αναγκαστικά...

Για το 12 το απλό σκέφτομαι, να το τολμήσω ή να περιμένω όσο μπορώ ακόμα;



#1065   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 21:09

Ταυτόχρονο speedtest (από safari) με τα κινητά δίπλα δίπλα στο ίδιο δίκτυo.

XS MAX και 12 PRO MAX. 

 

 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  111.jpg   103.25KB   89 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  222.jpg   99.43KB   89 λήψεις


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1), Bing (1)