Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1441   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/12/2020 - 19:10

Ποιο κινητό έχεις; Υποστηρίζεται μόνο από το 12αρι

da055565fefb373144d44875604bc42d.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1442   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 19:34

Να ρωτησω κατι; Αυτα τα κολπακια που δειχνει σα να αλλαζει φακο τα κανει και σε εσας οταν πατε να βγαλετε κοντινη φωτο σε ενα αντικειμενο;

Η καμερα ειναι στην κανονικη ληψη φωτο, με την επιλογη x2.5.

Εχω ανεβασει σχετικο βιντεο με καταγραφη οθονης.

Δε μου το έχει κάνει ποτέ αυτό, ούτε έχω δει να αναφέρεται πουθενά σε ξένα forums...

Στο κάνει συνέχεια;

#1443   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 19:38

Σε άλλα ίδια κοντινά πριν δεν μου το είχε ξανακάνει. 

Σήμερα το παρατήρησα πρώτη φορά. Είναι τα πρώτα κοντινά που τράβηξα στη 14.3. Θα ξαναδοκιμάσω τώρα. 

Είδες το βίντεο; Κάνει σα να αλλάζει φακό στο κοντινό. 

 

Δε μου το έχει κάνει ποτέ αυτό, ούτε έχω δει να αναφέρεται πουθενά σε ξένα forums...

Στο κάνει συνέχεια;



#1444   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 19:39

Σε άλλα ίδια κοντινά πριν δεν μου το είχε ξανακάνει.
Σήμερα το παρατήρησα πρώτη φορά. Είναι τα πρώτα κοντινά που τράβηξα στη 14.3. Θα ξαναδοκιμάσω τώρα.
Είδες το βίντεο; Κάνει σα να αλλάζει φακό στο κοντινό.

Το είδα και μου έκανε εντύπωση, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο, πιο πολύ για bug μου κάνει...

#1445   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 19:55

Ξανά εδώ σε άλλο παράδειγμα.

Όλο εκπλήξεις φέτος η Apple.

 

 

 

 

 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  1.MOV   1.85MB   69 λήψεις


#1446   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/12/2020 - 20:11

Παιδιά δεν είναι bug. Είναι το machine learning. Κουνώντας το κινητό αλλάζει ο φωτισμός και καταλαβαίνει αν χρειάζεται πχ να ενεργοποιηθεί ή όχι το night mode ή αν έχει νόημα να είναι διαθέσιμη κάποια ρύθμιση.

Το ίδιο πχ κάνει και με το Live Photo. Ακόμα και αν το έχεις ενεργοποιημένο, αν πας να βγάλεις φωτό κάτι που δεν κινείται θα το καταλάβει και θα δείτε ότι απενεργοποιεί την επιλογή του live, γιατί δεν έχει νόημα. Δοκιμάστε πχ να ενεργοποιήσετε το live και σημαδεψτε την κάμερα στην τηλεόραση που έχει κίνηση. Θα μείνει ενεργό. Κουνήστε το να σημαδεύετε δίπλα από την τηλεόραση σε σημείο χωρίς κίνηση και θα απενεργοποιηθεί.

#1447   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 20:18

Παιδιά δεν είναι bug. Είναι το machine learning. Κουνώντας το κινητό αλλάζει ο φωτισμός και καταλαβαίνει αν χρειάζεται πχ να ενεργοποιηθεί ή όχι το night mode ή αν έχει νόημα να είναι διαθέσιμη κάποια ρύθμιση.

Το ίδιο πχ κάνει και με το Live Photo. Ακόμα και αν το έχεις ενεργοποιημένο, αν πας να βγάλεις φωτό κάτι που δεν κινείται θα το καταλάβει και θα δείτε ότι απενεργοποιεί την επιλογή του live, γιατί δεν έχει νόημα. Δοκιμάστε πχ να ενεργοποιήσετε το live και σημαδεψτε την κάμερα στην τηλεόραση που έχει κίνηση. Θα μείνει ενεργό. Κουνήστε το να σημαδεύετε δίπλα από την τηλεόραση σε σημείο χωρίς κίνηση και θα απενεργοποιηθεί.

Αυτό που λες με την αλλαγή mode, πχ Night Mode on -> off και αντίστροφα, συμβαίνει πολύ smooth. Στην ουσία ανοιγοκλείνουν μόνο οι διακόπτες και απλά φωτίζεται περισσότερο αυτό που βλέπουμε στην οθόνη.

Δεν αλλάζει το κάδρο από μόνο του χωρίς να έχεις κουνήσει το κινητό, όπως συμβαίνει στα παραπάνω βίντεο...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 20/12/2020 - 20:19


#1448   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 20:31

Το κανει οταν πας πολυ κομτα στο θεμα και προσπαθεις να νεταρρις ενω πηγαινοφερνεις το τηλεφωνο λιγο μπρος πισω (οπως βλεπετε στο βιντεο).

Δεν εχει σχεση με το φωτισμο (night mode) το κανει και τη μερα.
Το live photo ειναι απενεργοποιημενο.

Μπορειτε να δοκιμασετε οσοι εχετε το 12 pro / pro max.

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 20/12/2020 - 20:33


#1449   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 20:45

Το κανει οταν πας πολυ κομτα στο θεμα και προσπαθεις να νεταρρις ενω πηγαινοφερνεις το τηλεφωνο λιγο μπρος πισω (οπως βλεπετε στο βιντεο).

Δεν εχει σχεση με το φωτισμο (night mode) το κανει και τη μερα.
Το live photo ειναι απενεργοποιημενο.

Μπορειτε να δοκιμασετε οσοι εχετε το 12 pro / pro max.

Τώρα αντιλήφθηκα ότι κουνάς συνεχόμενα το αντικείμενο, νόμιζα ότι σε κάποιες φάσεις το είχες ακίνητο, με μπέρδεψε το "κοφτό" εφέ.

Το δοκίμαζα τώρα για κάποια ώρα, δεν παρατηρώ ανάλογη συμπεριφορά, πέραν του ότι χάνει και βρίσκει το focus ανάλογα πόσο κοντά ή μακριά πάω την κάμερα στο αντικείμενο...

#1450   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/12/2020 - 21:29

Και στο 12αρι το κάνει αυτό, το χω δει και σε δικές μου και σε άλλες στο φβ , κάνει μια παραμόρφωση ο φακός, αν λέμε το ιδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1451   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/12/2020 - 21:49

Επιμένω ότι δεν είναι πρόβλημα. Το κινητό αντιλαμβάνεται την αλλαγή στις συνθήκες φωτισμού, focus, απόστασης, κλπ και προσαρμόζει αυτόματα τα settings της κάμερας. 



#1452   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 21:51

To αντικείμενο είναι πάντα σταθερό. Πχ το μπουκάλι πάνω στο τραπέζι. 

Εγώ μετακινώ το κινητό προς αυτό (και ξανά λίγο πίσω) για να δώ που μπορώ να πάρω το καλύτερο κοντινό. 

Στο σημείο που φτάνει υπερβολικά μπροστά και προσπαθεί να νετάρει εκείνη την ώρα κάνει την αλλαγή του κάδρου. 

 

Η κίνηση είναι φυσική, δηλαδή όταν πας να τραβήξεις κάτι πολύ κοντά και ενώ είναι όντως πολύ κοντά μόλις φεύγεις λίγο πίσω για να νετάρει σωστά αλλάζει το κάδρο. 

Το κάνει στο normal camera mode στη ρύθμιση x2.5 με ανοιχτό το raw (το ios είναι στο 14.3). 

 

Τώρα αντιλήφθηκα ότι κουνάς συνεχόμενα το αντικείμενο, νόμιζα ότι σε κάποιες φάσεις το είχες ακίνητο, με μπέρδεψε το "κοφτό" εφέ.

Το δοκίμαζα τώρα για κάποια ώρα, δεν παρατηρώ ανάλογη συμπεριφορά, πέραν του ότι χάνει και βρίσκει το focus ανάλογα πόσο κοντά ή μακριά πάω την κάμερα στο αντικείμενο...



#1453   AlexandrosQV

AlexandrosQV

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 22:04

Το κάνει στο normal camera mode στη ρύθμιση x2.5 με ανοιχτό το raw (το ios είναι στο 14.3).


Εφόσον το «πρόβλημα» που βλέπουμε στο στιγμιότυπο δεν συμβαίνει ενώ βιντεοσκοπείς... και συμβαίνει στη λειτουργία «ΦΩΤΟ»... και καθώς πηγαίνεις το κινητό πέρα δώθε σε 2.5x ζουμ και σε απόσταση από το αντικείμενο ελάχιστα εκατοστά... γιατί να ασχοληθούμε περεταίρω; Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, να με συγχωρείτε...[emoji13]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1454   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 22:04

3o παράδειγμα. 

 

Το αντικείμενο είναι πάντα σταθερό (ένα μπουκάλι πάνω στο τραπέζι). Μόνο το κινητό παω μπρος πίσω προσπαθώντας να πιάσω ένα κοντινό.

Νομίζω εδώ φαίνεται περισσότερο η αλλαγή του κάδρου.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  9.mov   1.58MB   23 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 20/12/2020 - 22:06


#1455   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 20/12/2020 - 23:31

Μου το κάνει και σε εμένα μόλις πατήσω να νεταρει σε πολύ κοντινό αντικείμενο με τον 2,5. Αλλάζει το κάδρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες