Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 13 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
808 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 18/11/2021 - 10:22

Ας παραθέσω τις εντυπώσεις μου σχετικά με το 13 pro max προερχόμενος από 11 pro. Η οθόνη πολύ καθαρή και όντως τα 120hz βοηθάνε απίστευτα. Ο ήχος νομίζω είναι καλύτερος πιο καθαρός και με μεγαλύτερη ένταση. Η κάμερες για εμένα είναι μεγάλη αναβάθμιση -πάντα συγκρινόμενες με του 11 pro. Σαφώς και δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος αλλά στα δικά μου μάτια και για τις δικές μου απαιτήσεις το αποτέλεσμα είναι άψογο. Οι κοντινές λήψεις είναι απίστευτα καλές και το έξτρα χαρακτηριστικό της ανάγνωσης κειμένου βοηθάει πολύ-μόνο όμως για αναγνώριση αριθμών στην Ελλάδα - μιας και δεν κάνει αναγνώριση χαρακτήρων (ή εγώ δεν έχω βρει πως να το αλλάξω ).
Η μπαταρία με έχει εκπλήξει θετικά. Βγάζει μιάμιση μέρα στο χαλαρό όταν με το 11 pro είχα με το ζόρι 1 ημέρα ( από τις 07:30 που έβγαινε από την φόρτιση μέχρι τις 23:30 είχα συνήθως 5%)
Το νέο καλύτερο notch - αυτό που πάντα έλειπε [emoji12][emoji12][emoji12][emoji12]- δεν μου έκανε διαφορά. Έχω μάθει να μην με ενοχλεί.
Το faceid έχω την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο και άμεσο.
Αυτό που θα πρέπει να συνηθίσω είναι το μέγεθος και το βάρος. Με βλέπω με τενοντίτιδα στο τέλος. Ακόμα και για τα δικά μου χέρια είναι μεγάλο.
Σίγουρα η χρήση handsfree ή AirPods είναι must.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   zpaf

zpaf

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2021 - 10:50

Αυτο το Περιορισμενη εγγυηση εξαφανιζεται μετα απο καποιες μερες ;

Συνημμένα αρχεία



#438   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/11/2021 - 11:06

Αυτο το Περιορισμενη εγγυηση εξαφανιζεται μετα απο καποιες μερες ;

Όχι,εμένα στο 12 pro max με αγορά 15/12/20 υπάρχει κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από: emminad1925, 18/11/2021 - 11:06


#439   zpaf

zpaf

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2021 - 11:09

Όχι,εμένα στο 12 pro max με αγορά 15/12/20 υπάρχει κανονικά.

Περιεργο. Στο ασημι 13 pro max που πηρα πριν το sierra blue εξαφανιστηκε και περιμενω να δω τι θα γινει με αυτο που εχω τωρα.



#440   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/11/2021 - 11:37

FYI. Η ProCam 8 έφερε το ProRes 4K και στις συσκευές με τα 128GB.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#441   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/11/2021 - 11:44

Έχει παρατηρήσει κανείς αμηχες στο Apple logo? Το έβγαλα να το καθαρίσω από την Apple silicone και γυρνώντας το στο φως είδα κάποια μικρά σημαδάκια σαν πιτσιλιές.. Ήταν ήδη από το εργοστάσιο ή το έκανε η θήκη; [emoji2361][emoji35]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#442   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2021 - 11:47

Ας παραθέσω τις εντυπώσεις μου σχετικά με το 13 pro max προερχόμενος από 11 pro. Η οθόνη πολύ καθαρή και όντως τα 120hz βοηθάνε απίστευτα. Ο ήχος νομίζω είναι καλύτερος πιο καθαρός και με μεγαλύτερη ένταση. Η κάμερες για εμένα είναι μεγάλη αναβάθμιση -πάντα συγκρινόμενες με του 11 pro. Σαφώς και δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος αλλά στα δικά μου μάτια και για τις δικές μου απαιτήσεις το αποτέλεσμα είναι άψογο. Οι κοντινές λήψεις είναι απίστευτα καλές και το έξτρα χαρακτηριστικό της ανάγνωσης κειμένου βοηθάει πολύ-μόνο όμως για αναγνώριση αριθμών στην Ελλάδα - μιας και δεν κάνει αναγνώριση χαρακτήρων (ή εγώ δεν έχω βρει πως να το αλλάξω ).
Η μπαταρία με έχει εκπλήξει θετικά. Βγάζει μιάμιση μέρα στο χαλαρό όταν με το 11 pro είχα με το ζόρι 1 ημέρα ( από τις 07:30 που έβγαινε από την φόρτιση μέχρι τις 23:30 είχα συνήθως 5%)
Το νέο καλύτερο notch - αυτό που πάντα έλειπε [emoji12][emoji12][emoji12][emoji12]- δεν μου έκανε διαφορά. Έχω μάθει να μην με ενοχλεί.
Το faceid έχω την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο και άμεσο.
Αυτό που θα πρέπει να συνηθίσω είναι το μέγεθος και το βάρος. Με βλέπω με τενοντίτιδα στο τέλος. Ακόμα και για τα δικά μου χέρια είναι μεγάλο.
Σίγουρα η χρήση handsfree ή AirPods είναι must.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σε ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις.

 

Στο δικό μου μάτι:

Τα 120hz δεν κάνουν την τρομερή διαφορά , ίσως συνήθισε το μάτι, δεν ξέρω......

Νομίζω ότι ειδικά ανα 2 χρονιές , όντως οι βελτιώσεις στις κάμερες , είναι ιδιαίτερα εμφανής..... γίνεται δουλίτσα...

Το notch όντως μοιάζει σαν να είναι το ίδιο, δεν παρατηρείς την μείωση...

Μπαταρία ακόμα καλύτερη , ειδικά στα max...

To βάρος αργεί να το συνηθίσω , ακόμα και το μέγεθος είναι πιο έυκολο.....

 

 

.



#443   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/11/2021 - 20:41

Που ενεργοποιούμε το 5g στο 13pro max παιδιά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#444   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/11/2021 - 21:04

Που ενεργοποιούμε το 5g στο 13pro max παιδιά;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ρυθμίσεις -> δεδομένα -> επιλογές -> ομιλία και δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#445   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/11/2021 - 21:06

Ρυθμίσεις -> δεδομένα -> επιλογές -> ομιλία και δεδομένα.
Ευχαριστώ.
Είναι από μόνη της η επιλογή στο auto.
Την αφήνω ως έχει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



Sent from my iPhone using Tapatalk

#446   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2021 - 21:18

Πάντως οποίος δουλεύει αρκετά το κινητό νε το ένα χέρι είναι αρκετά βαρυ κ νομίζω αρχίζει κ κάνει θέμα στον καρπό…:/


Sent from my iPhone using Tapatalk

#447   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/11/2021 - 22:32

Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι οταν βγει 5G θα συνδεθει αυτοματα.
Αν δεν υπαρχει ομως στην περιοχή σου βάλτο στο 4g γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος να τ4ωει την μπαταρία ψάχνοντας.


Sent from my iPad using Tapatalk

#448   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 19/11/2021 - 10:33

Πάντως οποίος δουλεύει αρκετά το κινητό νε το ένα χέρι είναι αρκετά βαρυ κ νομίζω αρχίζει κ κάνει θέμα στον καρπό…:/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι η αλήθεια είναι ότι υπάρχει σκοπιμότητα πίσω από το βάρος. Θα βγάλει η Apple το i-περικάρπιο ..Από τότε που βγήκαν τα plus και τα max αυτό περιμένουμε.



#449   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2021 - 10:59

Ναι η αλήθεια είναι ότι υπάρχει σκοπιμότητα πίσω από το βάρος. Θα βγάλει η Apple το i-περικάρπιο ..Από τότε που βγήκαν τα plus και τα max αυτό περιμένουμε.

 

 

Προς τα παρόν έχει βγάλει ένα "πολύ ωραίο" πανί για να καθαρίζουμε το κινητό μας....  :D  :D

https://www.apple.co...polishing-cloth

 

 

Με λίγο τσιμπεμένη τιμούλα..... 

Και αναμονή 2 μήνες..... :rolleyes:

 

 

Το ξέρει καλά το παιχνίδι  :ph34r:  .

 

 

 

.

.



#450   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2021 - 11:48

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Έχοντας κλείσει μια βδομάδα πλέον με το νέο PM, είναι η κατάληλη στιγμή να γράψω μερικές σκέψεις και εντυπώσεις, μιας και τα περισσότερα στα μάτια μου είναι πιο ξεκάθαρα πλέον.

Θα ξεκινήσω απο αυτό που περίμενα χρόνια, οι περισσότεροι εδώ μέσα λογικά θα το 'χουν καταλάβει και δεν είναι άλλο απο τα τιμημένα 120Hz (a.k.a. ProMotion). Προσωπικά, το θεωρώ "Game Changer" και σίγουρα είναι η πιο βασική αλλαγή για 'μενα φέτος. Όλα είναι τόσο Smooth! Χαρακτηριστικό που δεν γίνεται να μη καταλάβει κάποιος απο το πρώτο άγγιγμα. Απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Και αν τελικά δεν, ας παει μετά απο 5-6 μέρες σε παλαιότερη συσκευή.

Απο 'κει και πέρα, χωρίς αυτό, δεν καταλαβαίνεις πως έχεις κάτι καινούριο/διαφορετικό στα χέρια σου αν έρχεσαι απο τη σειρά των 12. Η περσινή έκπληξη και χαρά κυρίως απο την αλλαγή του σχεδιασμού, φέτος δεν ήταν εδώ, ρίχνοντας -αναμενόμενα- το πύχη του ενθουσιασμού.

Περί Notch® τώρα. Δεν κατάλαβα καμία διαφορά με την αλλαγή του μεγέθους. Σαν να μην άλλαξε τίποτα. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, δεν με ενοχλούσε και ποτέ. Μπορώ να παω βέβαια και στο άλλο άκρο και να πω πως μου αρέσει κιόλας, γιατί πολύ απλά είναι το Iconic χαρακτηριστικό αυτής της γενιάς των iPh απο το X και μετά. Όπως ήταν πριν κάποια χρόνια και το κεντρικό Home Button στη βάση της συσκευής. Δεν νομίζω πως θα φύγει σύντομα (του χρόνου απο τα Leaks π.χ.), ίσως κάααααααποια στιγμή στο μέλλον.

Στα της μπαταρίας, είχα πριζωθεί απο τα Reviews και μετά που τόσος κόσμος την εκθείαζε. Να πω τη μαύρη αλήθεια μου, βλέπω πάνω κάτω τα ίδια με το περσινό 12 PM. Δεν ξέρω αν φταίει η 15.1, αλλά αυτά τα σοκαριστικά που αναφέρονται εγώ προσωπικά δεν τα έχω δει εδώ.

Χρώμα. Πόσο παρεξηγημένο είσαι ρε 'συ Sierra. Πόσο. Το λοιπόν, είναι αυτό το χρώμα που είτε θα λατρέψεις, είτε θα μισήσεις και θα πας σε κανά Graphite. Είναι αυτό το χρώμα που ποτέ δεν είναι ίδιο (σαν το Solo του Gilmour στα Live του Comfortably Numb) κάτω απο διαφορετικούς φωτισμούς. Με βεβαιότητα λέω λοιπόν πως ανήκω στη πρώτη κατηγορία. Με κέρδισε με τη πρώτη ματιά και ας το βλέπω ελάχιστα απο τις κάμερες αφού είναι μόνιμα στη θήκη. Έλεγα πέρυσι με σιγουριά πως το PB ήταν και είναι το καλύτερο χρώμα σε iPh EVAH, όμως το φετινό ξεφτισμένο μπλέ του πάγου, με κερδίζει μάλλον περισσότερο.

Κάμερες τώρα. Δεν έχω δουλέψει τη κάμερα στο βαθμό που θέλω, όμως σε μια γενική εικόνα, υπάρχει θέμα φέτος στη ποιότητα των φωτ/φιων. Για όποιον δεν το έχει πάρει χαμπάρι και δεν έχει ασχοληθεί, η έλλειψη διακόπτη για το Smart HDR είναι πρόβλημα και ταυτόχρονα αυτό που έχει αλλάξει τα φώτα στο τελικό αποτέλεσμα. Πρέπει να επιστρέψει διακόπτης μιας και φαίνεται πως μιλάμε για SW. Απο 'κει και πέρα η Macro επιλογή είναι σοκαριστικά καλή. Απο εκεί που πέρυσι είχαμε θέμα με τις κοντινές λήψεις ελέω Focal Length, φέτος η υλοποίηση της συγκεκριμένης λειτουργίας είναι υποδειγματική. "Game Changer" και αυτό στα σίγουρα. Αρκεί να κάνει κάποιος ένα συγκριτικό με τον ανταγωνισμό για να καταλάβει το πόσο καλά το έχει εισάγει η Apple φέτος.

 

Να κλείσω εδώ με κάτι που δεν έχω δει να αναφέρει κανείς. Πόσο πιο όμορφες είναι οι μεγαλύτερες κάμερες φέτος σε σχέση με τα 11/12? "Γεμίζουν" το πλαίσιο κάνοντας το ομοιόμορφο. Πιο Solid.

Επειδή αναφορά γίνεται και στο βάρος, όσοι είμαστε στα τόσα χρόνια με τα Plus και πλέον Pro Max, δε καταλαβαίνεις διαφορά. Δεν την κατάλαβα ούτε πέρυσι στο 12 PM ερχόμενος απο το αντίστοιχο 11. Συνήθεια είναι.

Τελευταία αλλαγή που δε περίμενα να ακούσω είναι τα ηχεία. Εμφανής και αυτή διαφορά φέτος. Πιο γεμάτος μπασάτος και δυνατός ήχος που τον καταλαβαίνεις αμέσως.

 

______

Συνολικά τα φετινά 13 Pro/Max, είναι ίσως η πιο Future Proof συσκευή των τελευταίων χρόνων, κυρίως λόγω της οθόνης με το Refresh Rate. Ίσως να πρόσθετα και τη μεγαλύτερη μπαταρία.

Για τα γνωστά τετριμμένα, "αν αξίζει" και μπλά μπλά ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορώ να δώσω. Είναι η απο τις χρονιές που το υποκειμενικό κομμάτι υπερτερεί στη ζυγαριά. Σίγουρα αν κάποιος είναι με το περσινό 12 Pro/Max, ίσως να χρειαστεί και 2η φορά να το σκεφτεί, σίγουρα αν κάποιος είναι με τη σειρά των 11, να το κάνει το βήμα να το ευχαριστηθεί.

Συγγνώμη για το σεντόνι και που 'στε.. #MONO_SB, #MONO_MAX :P

 

VBY14PP.jpg


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 08/01/2022 - 11:35

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες