Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

iOS 16 | iPadOS 16


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2407 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#916   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/10/2022 - 19:53

iOS 16.2 beta 1 developers !


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#917   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/10/2022 - 20:00

Καλησπέρα! Είχα κατεβάσει το beta profile iOS16 από applefirmwares.com, κάποια στιγμή το διέγραψα και θέλοντας να το ξαναπεράσω, δεν το το βρίσκω!
Υπάρχει κάποιο άλλο site ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


betaprofiles.dev


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#918   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 25/10/2022 - 21:08

Από 56% σε 51% σε λίγα λεπτά.. καλά πάμε 16.1 σε 13 προ μαξ


Sent from my iPhone using Tapatalk

#919   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2022 - 21:36

Για αγορές εντός εφαρμογών γιατί δεν δέχεται την πληρωμή εχω δοκιμάσει τα πάντα

#920   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 25/10/2022 - 22:52

Η μπαταρία, στο ιός 16.1 είναι χάλια. Ναι, ξέρω ο,τι είναι νωρίς. Αλλά, σε Χ, η μπαταρία φεύγει νερό.

#921   alex89

alex89

    iPH Addict

  • 881 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:ALEXJRMS

Δημοσίευση 26/10/2022 - 04:48

Είμαι με iPhone 13 Pro max iOS 15.4.1 μεταβαίνω σε iOS 16.1 η κάθομαι στα αυγά μου χεχαχαχαχαχα ;

#922   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/10/2022 - 08:10

Ακόμη μπαταρία δε μπορώ να κρίνω γιατί είναι νωρίς. Κρατώ μικρό καλάθι βέβαια. 

Ωραίο χαρακτηριστικό πάντως που σε ενημερώνει το Optimised Battery Charging πότε θα ολοκληρωθεί η φόρτιση. 

Επίσης, στη 16.1 προστέθηκε το ποσοστό φόρτισης στη lockscreen πάνω από την ώρα.

Συνημμένα αρχεία



#923   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 26/10/2022 - 08:38

Ακόμη μπαταρία δε μπορώ να κρίνω γιατί είναι νωρίς. Κρατώ μικρό καλάθι βέβαια.
Ωραίο χαρακτηριστικό πάντως που σε ενημερώνει το Optimised Battery Charging πότε θα ολοκληρωθεί η φόρτιση.
Επίσης, στη 16.1 προστέθηκε το ποσοστό φόρτισης στη lockscreen πάνω από την ώρα.


Like για Μιχαλάκη!

Αν έβαζαν και καμιά ρύθμιση για AOD καλά θα ήταν. Νομίζω δε το χρησιμοποιεί κανείς έτσι πως δουλεύει τώρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#924   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2022 - 09:01

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Με αφορμή την νέα έκδοση και επειδή το θέμα περί μπαταρίας γίνεται πάλι επίκαιρο, καλό θα ήταν να εξηγήσουμε γιατί συμβαίνει το battery drain.

Το iOS δίνει την δυνατότητα στους Developers
μέσα από συγκεκριμένα frameworks, να «ξυπνούν» την εφαρμογή τους (ακόμα και αν είναι τερματισμένη), προκειμένου αυτή να επιτελέσει μια ή περισσότερες λειτουργίες στο υπόβαθρο.(Downloading, Uploading, API requests, URL Sessions κτλ).

Η δυνατότητα αυτή προσφέρεται (ως επί τω πλείστον) για να μπορεί ο χρήστης κάθε φορά που ανοίγει την εκάστοτε εφαρμογή, να βλέπει απευθείας το επικαιροποιημένο περιεχόμενο της και να μην περιμένει το δίκτυο κάθε φορά να κάνει fetch requests σε πραγματικό χρόνο και μετά να κάνει refesh το User Interface.
Ο Dev μπορεί να εμφυτεύσει στην εφαρμογή του, το κάθε πότε και για πόση ώρα θα επιτελούνται τα background tasks. Μπορεί κάλλιστα να ζητήσει από το iOS να συμβαίνει αυτό με την εξωφρενική συχνότητα της κάθε μισής ώρας, εισάγοντας μόνο μια μέθοδο: [application.setMinimumBackgroundFetchInterval(1800)]
Η πλειονότητα των Devs, προκειμένου να κάνουν την εφαρμογή τους όσο γίνεται πιο αρεστή στο κοινό τους, καταχρώνται αυτή την δυνατότητα του iOS, εμφυτεύοντας υπερβολικά μεγάλες συχνότητες δραστηριότητας στο υπόβαθρο, κυρίως όταν πρόκειται για εφαρμογές ειδησεογραφικές, κοινωνικών δικτύων κτλ.

Με βάση τα παραπάνω, μία συσκευή με 50+ εφαρμογές, μπορεί να είναι κλειδωμένη σε μια τσέπη, αλλά ταυτόχρονα να «αναγκάζεται» να υπομένει διαρκώς, ένα ξέφρενο πάρτυ από Background Threads που ξεζουμίζουν την μπαταρία της.

Από την άλλη πλευρά υπάρχει η μαμά Apple (iOS system).
Εδώ και πολλά χρόνια έχει αναπτύξει έναν εξαιρετικά σύνθετο αλγόριθμο εκμάθησης (Αλγόριθμος τεχνητής νοημοσύνης), που χειραγωγεί και βάζει φρένο σε όλα τα παραπάνω.
Παρακολουθεί ακατάπαυστα τις συνήθειες του χρήστη 24/7 και μαθαίνει. Τι μαθαίνει;
Τα πάντα:
Ποιες εφαρμογές χρησιμοποιεί ο χρήστης, κάθε πότε & για πόσο χρόνο, πότε κοιμάται ή όχι, πότε λείπει στην δουλειά, πόσες ώρες είναι σπίτι, αν ταξιδεύει… κτλ.
Πραγματικά ο κατάλογος είναι ατέλειωτος.
Μόλις ο αλγόριθμος κάνει την συσκευή να αποκτήσει ένα ικανοποιητικό επίπεδο μάθησης (σύμφωνα με την Apple αυτό διαρκεί τουλάχιστον 48 ώρες), τότε το iOS system παρακάμπτει τα θέλω των Developers και αποφασίζει μόνο του με βάση τις συνήθειες (η Apple το αναφέρει ως προτιμήσεις) του χρήστη.

Για παράδειγμα:
Ας υποθέσουμε πως μία εφαρμογή είναι γραμμένη για να εκτελεί background refresh, 5 φορές την ημέρα από 3 λεπτά την φορά.
Όμως το iOS system έχει διαπιστώσει πως ο χρήστης χρησιμοποιεί αυτή την εφαρμογή μόνο μία φορά την ημέρα, λίγο μετά εφόσον ξυπνήσει.
Τότε το iOS θα παρακάμψει το αίτημα της εφαρμογής και θα ενεργοποιήσει το background app refresh μόνο μια φορά, λίγο πριν ο χρήστης ξυπνήσει και εφόσον είναι δυνατό… ενώ η συσκευή φορτίζει.

Ακόμα και αν ο χρήστης «παρατήσει» για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα την εφαρμογή, τότε το iOS θα ακυρώσει εντελώς την δραστηριότητα της στο υπόβαθρο.

(Η Apple επισήμως γνωστοποιεί την ύπαρξη του αλγόριθμου, όχι όμως πως ακριβώς κάνει αυτό που κάνει.
Εικάζεται μεταξύ των Devs, πως ο αλγόριθμος εμπλέκει όλους τους αισθητήρες της συσκευής, μέχρι το φωτόμετρο & το γυροσκόπιο.)

Στο δια ταύτα….

Όταν ο αλγόριθμος αρχικοποιείται, πρέπει να περάσει ένα αρκετά μεγάλο διάστημα (έως και αρκετές ημέρες) προκειμένου το iOS να εκπαιδευτεί και να μάθει. Μέχρι τότε η συσκευή θα είναι πιο ενεργοβόρα.
Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι χρήστες που φλερτάρουν κάθε λίγο και λιγάκι με το κουμπάκι του restore.
Big things have small beginnings

#925   rebel1

rebel1

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα

Δημοσίευση 26/10/2022 - 09:14

Εξαιρετικό ποστ!

Εν ολίγοις, με απλά λόγια για εμάς τους αμαθείς, όση λιγότερη σαβουρα έχεις από εφαρμογές, τόσο καλύτερα.
Το βλέπω στην πράξη στην γυναίκα μου με το 13pm που έχει ελάχιστα πράγματα.
Σε ότι αφορά την "παρακολούθηση" προσωπικά έχω συμβιβαστεί με την ιδέα, απλά έχω επιλέξει αν μη τι άλλο να έχουν όσο το δυνατόν λιγότεροι πρόσβαση, μη χρησιμοποιώντας καθόλου τα γνωστά κοινωνικά δίκτυα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#926   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 26/10/2022 - 09:33

Στο δια ταύτα….

Όταν ο αλγόριθμος αρχικοποιείται, πρέπει να περάσει ένα αρκετά μεγάλο διάστημα (έως και αρκετές ημέρες) προκειμένου το iOS να εκπαιδευτεί και να μάθει. Μέχρι τότε η συσκευή θα είναι πιο ενεργοβόρα.
Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι χρήστες που φλερτάρουν κάθε λίγο και λιγάκι με το κουμπάκι του restore.


Εξαιρετικό ποστ.

Όμως οι μεγάλες αναβαθμίσεις καλό είναι να γίνονται μέσω restore και να υπομένουμε την «περίοδο προσαρμογής»;

#927   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/10/2022 - 09:33

Εγώ ξαναγύρισα στην 16.0.3 και μου έχει τα κουδουνίσματα που αγόρασα. Αν πάω στην 16.1 με καθαρή εγκατάσταση και πατάω να τους κατεβάσει με πετάει κάθε φορά να βάλω τους κωδικούς του iCloud και με πετάει στο μενού του iCloud. Μαντεύω η 16.2 θα έρθει πολύ γρήγορα.

#928   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/10/2022 - 09:41

Εξαιρετικό ποστ.

Όμως οι μεγάλες αναβαθμίσεις καλό είναι να γίνονται μέσω restore και να υπομένουμε την «περίοδο προσαρμογής»;

Δεν υπάρχουν "μικρές" και "μεγάλες" αναβαθμίσεις.

 

Όλες εφόσον έχεις εύκαιρο PC, καλό είναι να γίνονται με Restore.

 

Απο 'κει και πέρα αυτό που λέμε συνέχεια. Μετά απο κάθε μετάβαση η συσκευή θέλει χρόνο για τις υπόλοιπες διεργασίες.

 

Αν θέλεις να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για μπαταρία, 1-2 φορτίσεις μετά, μαζί με όλες τις γνωστές ρυθμίσεις που έχουμε αναφέρει εδώ μέσα στα τόσα χρόνια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#929   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/10/2022 - 10:20

Για αγορές εντός εφαρμογών γιατί δεν δέχεται την πληρωμή εχω δοκιμάσει τα πάντα

εχω τρεις συνδρομές ενεργές και δεν πληρώνονται μου βγάζει αυτό μετά από αναβάθμιση σε 16.15ddb93d410800a51178d1ac2c2ed8c78.jpg

#930   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/10/2022 - 10:51

Τι έχεις για μέθοδο πληρωμής?


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (6), Bing (2)