Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Δημιουργία Push Notifications


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Soter

Soter

    iPH Enthousiast

  • 394 μηνύματα
  • Twitter:@Soter13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/01/2013 - 11:46

Καλημέρα σε όλους,

είμαι ένας εκ των συντελεστών μιας εφαρμογής στο App Store και θέλω στο επόμενο update να βάλω και push notifications.
Η εφαρμογή αυτή τη στιγμή δουλεύει ως εξής:
Η εφαρμογή καλεί .asp σελίδες και περνάει με QueryParams τα στοιχεία που καταχωρεί ο χρήστης και οι asp σελίδες αφού επεξεραστούν τα στοιχεία στον SQL Server απαντά με xml στην εφαρμογή, και αυτή δείχνει τα αποτελέσματα.

Έψαξα λίγο στο internet αλλά είμαι αλεργικός στα άγκιστρα και τις αγκύλες :blush: και έχω κολήσει

Η όποια βοήθειά σας είναι ανεκτίμητη!!!

Ευχαριστώ,
Σωτήρης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2013 - 13:58

Τα push notification τι ακριβώς θα κάνουν;; Απλά θα στέλνεις εσύ ενα μήνυμα προς όλες τις συσκευές ή θα θέλεις να δημιουργούνται αυτόματα; πχ όπως στο whats app όταν στέλνει μήνυμα ένας χρήστης σε κάποιον άλλο. Στη 1η περιπτώση πας με υπηρεσίες του στυλ parse.com, urban airship κτλ. Και στη 2η μπορείς να επιλέξεις τις ίδιες υπηρεσίες αλλά θα πρέπει να προσαρμόσεις το project σου (κυρίως βάσεις κτλ) στους servers τους. Η άλλη λύση είναι να φτιάξεις εσύ τον δικό σου server που θα επικοινωνεί με τους servers της apple. Για php υπάρχει tutorial, για .asp είμαι αλλεργικός..δε μπαίνω καν στον κόπο να ψάξω! :D

#3   Soter

Soter

    iPH Enthousiast

  • 394 μηνύματα
  • Twitter:@Soter13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/01/2013 - 17:01

Τα notifications θα ελέγχω εγώ πότε θα εμφανιστούν. Θα κάνω ένα query στη βάση μου κάθε μέρα και θέλω όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις να λαμβάνουν ένα notification.

#4   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 11/07/2013 - 18:32

Εγώ έχω ασχοληθεί απλά με δικό μου server, δικό μου PHP Script, κτλπ, όχι υπηρεσίες. Απλά με το που δεχτούν να ενεργοποιήσεις τα push notifications, κάνεις μια αποστολή του token στην MySQL. (Μην ξεχνας πως το τοκεν αλλάζει). Μετά κατεβάζεις τα πιστοποιητικά και μέσω της Apple τα μετατρέπεις ωστε να χρησιμοποιούνται. Έπειτα είναι ένα απλό πέρασμα της βάσης δεδομένων, και η ανάκληση του token αυτων που πρέπει, η σύνθεση ενός JSON Packet (μικρού μεγέθους) και η αποστολή του κάνοντας χρήση πιστοποιητικού που πριν έκανες :)
Τίποτα..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες