Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Flying Discs - Ποια είναι η πιο "τίμια" τιμή για ένα παιχνίδι σαν αυτό ?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 00:26

Χαίρεται αγαπητοί φίλοι,

με την ομάδα μου, σχεδιάσαμε ένα arcade παιχνίδι, του οποίου την διάθεση αναμένουμε από μέρα σε μέρα.
Αυτό που μας προβλημάτισε πολύ (ακόμα και τώρα προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου), είναι το κόστος του.
Θα επιθυμούσα λοιπόν να έχω ένα feedback από όποιον έχει την διάθεση να το κάνει με ειλικρίνεια.

Έχουμε καταλήξει στο €1.59 σε προσφορά για ένα διάστημα και μετά να πάει στο €2.39

Ποιοί από εσάς θα πλήρωναν €1.59 για ένα παιχνίδι σαν αυτό ?
Έχουμε δουλέψει περίπου 7 μήνες για να το πραγματοποιήσουμε και έχουμε φτιάξει κάτι μοναδικό όχι μόνο για τα ελληνικά δεδομένα αλλά και για το appStore. Δεν υπάρχει τέτοιο gameplay. Η ιδέα είναι πρωτότυπη, ο χειρισμός απλούστατος και το παιχνίδι θα πάρει πολλές ώρες ακόμα και για τους πιο έμπειρους παίκτες να το τελειώσουν. Στο hard mode δε, ο πρώτος που θα το τελειώσει παίρνει στο χέρι $300 !

Πληροφορίες για τον διαγωνισμό: link

Για να είμαι πιο σαφής και να πάρετε μια μικρή γεύση:

Αναρτημένη εικόνα

Το FLYING DISCS θα σε παρασύρει σε ένα νέο κόσμο διασκέδασης από τον οποίο δεν θα θες να επιστρέψεις. Το γρήγορο gameplay του, βασίζεται στην ταχύτητα λήψης αποφάσεων, την συγκέντρωση και στην ανάπτυξη τεχνικής. Μόλις το δοκιμάσεις μερικές φορές και αρχίσεις να το μαθαίνεις, όλα τα άλλα casual παιχνίδια θα σου φαίνονται πλέον αργά.
Ενώσου κι εσύ με τους δίσκους αδρεναλίνης που σχεδιάσαμε και ανακάλυψε αν μπορείς να κερδίσεις ένα από τα ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ* που δίνουμε στους καλύτερους. {*Η Apple δεν σπονσοράρει ούτε είναι υπεύθυνη για την διεξαγωγή αυτής της προωθητικής ενέργειας.}
Αναρτημένη εικόνα

Σφίγγεις την iΣυσκευή σου στο ένα χέρι έτοιμος για δράση. Οι αισθήσεις σου είναι σε εγρήγορση καθώς προετοιμάζεσαι πνευματικά για μια πρωτόγνωρη εμπειρία παιχνιδιού. Τα καλοσχεδιασμένα στοιχεία του παιχνιδιού, προσθέτουν ένταση στην αποστολή σου. Μονολογώντας πως πρέπει πάσει θυσία να αποφύγεις τον εχθρικό κίτρινο δίσκο καθώς θα συλλέγεις τους καλούς αγγίζοντας με ταχύτητα και στρατηγική την οθόνη, παίρνεις μια βαθιά ανάσα, επιλέγεις τον βαθμό δυσκολίας που σου ταιριάζει και βουτάς.

Αναρτημένη εικόνα

Το Flying Discs δεν έχει να κάνει μόνο με την συλλογή των συμπαθητικών δίσκων, που κινούνται στην οθόνη ή τα combos και bonuses που θα σε ιντριγγάρουν να τα παίξεις όλα για όλα. Καθώς τα αντανακλαστικά σου ακονίζονται, το μυαλό σου γυμνάζεται ενώ προσαρμόζεται στις ταχύτητες που απαιτεί το παιχνίδι, μια εξάσκηση την οποία ονομάζουμε Brain Update (Αναβάθμιση Μυαλού). Θα φτάσεις να παίζεις με τέτοια άνεση που οι φίλοι που θα σε βλέπουν δεν θα πιστεύουν πως είναι δυνατό να ανταποκρίνεσαι σε αυτές τις ταχύτητες με τέτοια ακρίβεια.

Αναρτημένη εικόνα

Όπως είπαμε η πνευματική εξάσκηση που δέχεσαι παίζoντας το FLYING DISCS δίνει την αίσθηση πως αναβάθμισες το μυαλό σου (όπως όταν βάζεις νέο επεξεργαστή στον υπολογιστή σου !). Στο παιχνίδι θα πρέπει να καταφέρεις combos (συνδυασμούς) που θα σε ανταμείψουν με δώρα και πόντους, θα πρέπει να συλλέξεις bonuses (δωράκια) που θα σου προσφέρουν ζωές ή ξέφρενες καταστάσεις όπως τέρματα για να βάλεις γκολ, μπιλιάρδο, πυραύλους κλπ., θα πρέπει να επιβιώσεις σε ειδικές πίστες / προκλήσεις που θα σου κάνουν τη ζωή δύσκολη και θα πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και αρκετά εξασκημένος γιατί όλα αυτά γίνονται μπροστά σου με ξέφρενους ρυθμούς. Μετά το FLYING DISCS όλα τα άλλα παιχνίδια θα σε ξενερώνουν γιατί θα σου φαίνονται πολύ αργά και βαρετά.
Αυτό το παιχνίδι είναι πραγματικά ένα και μοναδικό.

Αναρτημένη εικόνα

Οι πίστες πρόκλησης απαιτούν (εκτός από ταχύτητα και αντίληψη) στρατηγική σκέψη για να ολοκληρωθούν χωρίς ιδιαίτερες απώλειες. Θα έχεις να αντιμετωπίσεις δίσκους ninja, φαντασματάκια που θα σε μπερδεύουν, τοίχους που θα κλείνουν και θα σου περιορίζουν το πεδίο δράσης και άλλα πολλά. Ετοιμάσου για αδρεναλίνη" στα κόκκινα".

Αναρτημένη εικόνα

Αν καταφέρεις να αφήσεις το παιχνίδι για λίγο από τα χέρια σου, ίσως επιτρέψεις και σε κανένα πιτσιρίκο (όπως το παιδί σου, ή το ανιψάκι σου, ή το βαφτιστήρι σου) να παίξει την προσχολική έκδοση που σχεδιάσαμε ειδικά για παιδάκια εώς 6 ετών. Περιέχεται στην εφαρμογή χωρίς έξτρα χρέωση και τα παιδιά λατρεύουν τα πολύχρωμα ευχάριστα γραφικά με ζωάκια και τον εύκολο τρόπο παιχνιδιού που αναπτύξαμε εδώ.
Οι μικροί μας φίλοι μπορούν κι αυτοί να ακονίσουν τις αισθήσεις τους και να αναβαθμίσουν το μυαλό τους. Ακόμα και κάποιοι ενήλικες θα το απολαύσουν αφού εδώ τα scοres απογειώνονται !

Περιγραφικό video που δημιουργήθηκε κατά την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στην τελική έκδοση έχουν γίνει ζωτικές βελτιώσεις σε επίπεδο gameplay & bonuses, προσθήκες επιπέδων και προκλήσεων, αλλά και User Interface:

http://www.youtube.com/watch?v=RWqcCpPzw_E&feature=player_embedded

Αναμένουμε την άμεση γνώμη σας σχετικά με το κόστος.

Ευχαριστώ
Σταμάτης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/08/2010 - 00:47

πολύ καλή κίνηση ;)

#3   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 23/08/2010 - 00:49

Φαίνεται ενδιαφέρον παιχνίδι, καλή επιτυχία παιδιά! :)

#4   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 23/08/2010 - 00:50

Φίλε μου είδα το video Και οφείλω να σας πω ότι έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά. Φοβερό concept! Θα είμαι σίγουρα από τους πρώτους πελάτες σας.

Χωρίς να είμαι ενήμερος για την οικονομική δυναμική του AppStore (ψυχολογία αγοραστών, target group κλπ) θα σας απαντήσω λέγοντας τη γνώμη μου σαν απλός χρήστης. θεωρώ ακριβό το 1,59€ για προσφορά, δεδομένου ότι η πλειοψηφία των παιχνιδιών, ακόμα και των 3D και πολύ γνωστών τίτλων, όταν μπαίνουν σε προσφορά πάνε στα 0,79€ ή δωρεάν. Τώρα όσον αφορά την κανονική τιμή πώλησης δεν θεωρώ ότι είναι μεγάλο ποσό το 2,39€ αλλά ίσως προσελκύσετε περισσότερους πελάτες με κανονική τιμή το 1,59€, δεδομένου ότι στον ανταγωνισμό σας παρόμοιο στυλ παιχνιδιού, δηαλδή casual) έχετε τίτλους όπως το Angry Birds (0,79€), mega jump (δωρεάν πλέον), Doodle Jump (0,79€), iSouvlaki (που είναι και ελληνικό) κλπ. Βέβαια είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά των 0,80€ ανά μονάδα, αλλά εξετάζοντας το καθαρά από πλευράς marketing αλλιώς φαίνεται στο μάτι μια τιμή που ξεκινά από 1 και αλλιώς μια που ξεκινά από δύο.

Πάντως η δουλειά που έχετε ρίξει φαίνεται και πιστεύω πως ότι τιμή και να διαλέξετε θα δικαιωθείτε. Σας εύχομαι κάθε επιτυχία και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας!

#5   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 01:14

Να είσαι καλά φίλε.

Αν σου άρεσε το πρόχειρο video θα πάθεις πλάκα αν το παίξεις ο ίδιος, όπως πάθαμε κι εμείς :)
Η φάση είναι πως πλάκα πάθαμε όταν ακόμα το παίζαμε σε μαύρο φόντο με κυκλάκια για γραφικά !!!
Δημιουργήσαμε ένα καλό game που όταν το ξεκινούσαμε δεν είμασταν απολύτως σίγουροι που ακριβώς θα μας οδηγούσε αλλά πήγε καλά.
Σε αυτά που γράφεις περί κόστους συμφωνώ.

Αλλά όλες αυτές οι εφαρμογές ξεκίνησαν πιο ακριβά και έπεσαν στο $0.99 όταν έγιναν "μύθος" και είχαν πουλήσει πλέον π ο λ ύ.

Θα λάβουμε πάντως πολύ σοβαρά όλα τα σχόλια. Γι`αυτό άλλωστε θέσαμε και το post.

Φιλικά
Σταμάτης

#6   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 01:19

Ωραιο παιχνιδακι για τη συλλογη, 1.59ε το δινω, 2.39ε θα το ξανασκεφτομουνα για να ειμαι ειλικρινης

#7   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 23/08/2010 - 01:32

Αλλά όλες αυτές οι εφαρμογές ξεκίνησαν πιο ακριβά και έπεσαν στο $0.99 όταν έγιναν "μύθος" και είχαν πουλήσει πλέον π ο λ ύ.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες, και νομίζω πιο παλιά το angry birds ήταν στο 1,59€. Το θέμα πάντως είναι πως εσείς έχετε να αντιμετωπίσετε αυτά τα παιχνίδια και τη φήμη που έχουν κάνει, οπότε η απόφαση που θα πάρετε όσον αφορά την τιμή είναι κρίσιμη. Επίσης αυτό που έκανε αυτές τις εφαρμογές να ξεχωρίσουν ήταν τα δυνατά updates με καινούρια και δυνατά features και καινούρια levels. Όλα αυτά κρατάνε το ενδιαφέρον των χρηστών και δεν αφήνουν την εφαρμογή να ξεχαστεί. Σίγουρα θα το έχετε ψάξει παραπάνω το θέμα και θα έχετε κοιτάξει σχετικές μελέτες και νούμερα. Πάντως χαίρομαι που βλέπω αξιόλογες δουλειές από Έλληνες developers.

#8   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 08:57

Καταρχήν συγχαρητήρια για τη δουλειά σας.
Να θέσω 2 παραμέτρους
1) Το target σας φυσικά δεν είναι μόνο το ελληνικό app Store αλλά όλο το AppStore άρα ο ανταγωνισμός είναι ανελέητος και η γνώμη μου είναι ότι 1.59 είναι η μέγιστη τιμή που μπορείτε να βάλετε για να είστε ανταγωνιστικοί. Το ελληνικό κοινό είναι πεπερασμένο άρα πρέπει να απευθυνθείτε οπωσδήποτε στην διεθνής αγορά.

2) Δεν ξέρω τι έχετε κάνει από πλευράς marketing αλλά γνώμη μου είναι ότι εκεί θα κριθεί αν μπορέσετε να πετύχετε τον κρίσιμο όγκο πωλήσεων που θέλετε για να καθιερωθείτε στον χώρο. Άρα πρέπει να είστε πολύ δραστήριοι σε αυτό το κομμάτι.
Ξεκινήστε προσεγγίζοντας ελληνικά Site και εφημερίδες (Από τα νέα και το θέμα μέχρι το Yupi και το protagon.gr). Μη σας κάνει εντύπωση και στο marketing πρέπει να σκέφτεσαι και out of the box. Επίσης οπωσδήποτε τα μεγάλα site αξιολόγησης παιχνιδιών του Appstore του εξωτερικού. Αν μπορείτε να βρείτε πρόσβαση και σε κάποιο μεγάλο τεχνολογικό site του εξωτερικού ακόμα καλύτερα. (engadget, cnet κλπ) Μην ξεχνάτε ότι το iSteam έγινε διεθνής επιτυχία με το review που του έκαναν οι times and the rest is history. Ναι ξέρω άλλες εποχές, απλώς παραθέτω τι γίνεται.

Καλή επιτυχία στην δουλειά σας και καλή συνέχεια.

#9   userX

userX

    iPH Member

  • 245 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:teopless

Δημοσίευση 23/08/2010 - 09:36

Φανταστικό.Θα το αγοράσω κατευθείαν!Πότε βγαίνει;

#10   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 14:19

Ωραιο παιχνιδακι για τη συλλογη, 1.59ε το δινω, 2.39ε θα το ξανασκεφτομουνα για να ειμαι ειλικρινης


Σε ευχαριστούμε.

#11   kaklas

kaklas

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 14:46

παιδια πολυ καλο.
ειναι στα στανταρ που εχουν ολα τα πετυχημενα παιχνιδια του app store.
Η τιμη ομως πρεπει να πεσει κατω απο τα 2ε για να ειναι ελκυστικο ωστε και οταν δεν ειναι σιγουρος ο υποψηφιος πελατης να λεει: "δεν γα..εται... 1,59 ειναι, ας το κατεβασω!"

Οπως κ αν έχει συγχαριτηρια!θα το παρω!

#12   Jimbo13fe

Jimbo13fe

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Jimbo13fe

Δημοσίευση 23/08/2010 - 15:51

Μπράβο για την πολύ καλή προσπάθεια σας!!!
Πάντως όσον αφορά την τιμή, θεωρώ καλύτερο το 0,99 σαν προσφορα και το 1,59 για κανονικη τιμη, καθως θα πρεπει η τιμη να ειναι ανταγωνιστικη προς τις υπολοιπες εφαρμογες και ελκυστικη προς τον καταναλωτη ούτως ωστε να τα διαθεσει με σχετικη ευκολια το ποσο αυτο.
Και παλι συγχαρητηρια!!!

#13   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 16:41

Φανταστικό.Θα το αγοράσω κατευθείαν!Πότε βγαίνει;


Σε ευχαριστούμε,
Ελπίζουμε μέσα στη βδομάδα.
Έχει ήδη καθυστερήσει η έγκριση από την Apple.

Φιλικά
Σταμάτης

#14   Corinna

Corinna

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Zealgr

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:11

Πριν δω το βίντεο θεώρησα την τιμή λίγο ανεβασμένη, σε σχέση με τα περισσότερα παιχνίδια που κατεβάζω πάντα..
Μετά το βίντεο όμως "ψήθηκα"! Εξαιρετική ιδέα και στο στυλ των παιχνιδιών που προτιμώ.
Ανυπομονώ να το κατεβάσω και να πάρω και μια καλή θέση στον πίνακα των σκορ :rolleyes:

Edit by iPhoneHellas:

Το παιχνίδι κυκλοφόρησε και διατίθεται προς 0,79€ για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Πληροφορίες εδώ: Flying Discs




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες