Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MatLab - Pspice για mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   remezzo

remezzo

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:10

Ξερει καποιος ρε παιδια αν υπαρχουν αυτα τα 2 προγραμματα ( matlab + pspice ) για mac ....
ειναι αναγκη να τα βρω γιατι εχω να κανω εργασιες .... ειμαι και καινουριος με mac (πριν λιγο καιρο πηρα το πρωτο μου macbook)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Chris1981

Chris1981

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:19

Το Matlab υπάρχει ναι. http://www.mathworks.../macintosh.html

Το pspice δεν μοιάζει να υπάρχει. Σε φόρουμ στο διαδίκτυο δίνουν σαν παρόμοιο το macspice. Από όσο διάβασα είναι free και έχει καλές κριτικές. http://www.macspice.com/

#3   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:26

Ξερει καποιος ρε παιδια αν υπαρχουν αυτα τα 2 προγραμματα ( matlab + pspice ) για mac ....
ειναι αναγκη να τα βρω γιατι εχω να κανω εργασιες .... ειμαι και καινουριος με mac (πριν λιγο καιρο πηρα το πρωτο μου macbook)

Matlab υπάρχει. Μέσω "γνωστών μαγαζιών", όχι στο AppStore φυσικά. Το Pspice τι είναι?
Εdit: Τώρα είδα τι είναι το pspice. Τί είσαι, ΤΕΙ Ηλεκτρονικής ή Αυτοματισμού φίλε? Εγώ είμαι Αυτοματισμού και δουλέυω πολλά αντίστοιχα προγράμματα, αν θες σου προτείνω μερικά!

Τελευταία επεξεργασία από: pakritidis, 14/03/2012 - 13:28


#4   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:28

pspice είναι simulator,analyzer κυκλωμάτων ηλεκτρονικών κτλ.κι όχι μόνο...παπάδες κάνει.:D

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 14/03/2012 - 13:28

Αναρτημένη εικόνα


#5   remezzo

remezzo

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:29

Το Matlab υπάρχει ναι. http://www.mathworks.../macintosh.html

Το pspice δεν μοιάζει να υπάρχει. Σε φόρουμ στο διαδίκτυο δίνουν σαν παρόμοιο το macspice. Από όσο διάβασα είναι free και έχει καλές κριτικές. http://www.macspice.com/


απλα χρειαζομαι το pspice γιατι θα το δουλευω κ σε αλλα pc...οποτε μαλλον πρεπει να βρω αλλη λυση

#6   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:32

απλα χρειαζομαι το pspice γιατι θα το δουλευω κ σε αλλα pc...οποτε μαλλον πρεπει να βρω αλλη λυση

Μάλλον πρέπει να καταφύγεις στη λύση του parallels...και το έχεις το spice όποτε το χρειάζεσαι και μπορείς και το matlab να το έχεις έτσι.

Νομίζω ότι το matlab για windows είναι πιο καλή έκδοση από αυτή για μακ.Δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Αναρτημένη εικόνα


#7   Chris1981

Chris1981

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:33

http://www.parallels...oducts/desktop/

Με το παραπάνω πρόγραμμα μπορείς να τρέχεις windows παράλληλα με τον mac έτσι ώστε να εγκαταστήσεις εκεί εφαρμογές που θες να δουλεύεις στα windows.
Υπάρχει και το Crossover http://www.codeweave...products/cxmac/ που σου επιτρέπει να τρέχεις προγράμματα για pc στο λειτουργικό της apple..

#8   remezzo

remezzo

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:35

Matlab υπάρχει. Μέσω "γνωστών μαγαζιών", όχι στο AppStore φυσικά. Το Pspice τι είναι?
Εdit: Τώρα είδα τι είναι το pspice. Τί είσαι, ΤΕΙ Ηλεκτρονικής ή Αυτοματισμού φίλε? Εγώ είμαι Αυτοματισμού και δουλέυω πολλά αντίστοιχα προγράμματα, αν θες σου προτείνω μερικά!


Στην ηλεκτρονική ειμαι...πες κανενα αλλα να δω...αλλα θελω και το συγκεκριμένο γτ πρεπει να κανω και να παραδοσω εργασιες με αυτο το προγραμμα...

#9   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:37

Μάλλον πρέπει να καταφύγεις στη λύση του parallels...και το έχεις το spice όποτε το χρειάζεσαι και μπορείς και το matlab να το έχεις έτσι.

Νομίζω ότι το matlab για windows είναι πιο καλή έκδοση από αυτή για μακ.Δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Τσουκ, λάθος. Το Matlab στο Mac είναι πλήρες και πάει σφεντόνα. Κανένα παράπονο δεν έχω και το δουλεύω καθημερινά. Και παλιότερα το δούλευα και στα Windows.

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/03/2012 - 13:39

Ok then έχω καιρό να το δω σε μακ μάλλον θα το έφτιαξαν....Sorry.

Αναρτημένη εικόνα


#11   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/03/2012 - 01:00

Ώπα! που στε ρε συνάδελφοι!
Λοιπόν το matlab όντως μια χαρά είναι απλώς είναι λίγο σπαστικό που το simulinnk τρέχει μέσω X11...Αλλά πάλι καλά που υπάρχει γιατί πρόκειται για σοβαρό εργαλείο όχι μλκιες...!
Το pspice είναι πονεμένη ιστορία...Φαντάζομαι εννοείτε το εξαιρετικό κατ' εμέ ,πακέτο orcad της cadence με όλα τα παρελκόμενα..Δυστυχώς δεν υπάρχει..και μέχρι τώρα δεν έχω βρεί κάτι τόσο ολοκληρωμένο όσο αυτό... :(
Υπάρχουν βέβαια κάποιες εναλλακτικές και αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και κάποια καλά εμπορικά πακέτα τα οποία όμως όσο έχω ψάξει δυστυχώς δεν έχω βρεί...(είναι και πανάκριβα)
Γενικά με έχει προβληματίσει και εμένα αρκετα αυτή η ιστορία..Πρόσφατα σχετικά κατέβασα τα misugar, volta, solveelec τα οποία όμως δεν έχω δοκιμάσει ακόμα για να πω εντυπώσεις αλλά φοβούμαι ότι οι δυνατότητες τους είναι αρκετά περιορισμένες.. :(
Είχα πέσει επίσης πάνω σε ένα opensource project το οποίο δε θυμάμαι τώρα πως λέγεται και το οποίο έμοιαζε πολύ εκτενές και promising με πολλές δυνατότητες αλλά κατακερματισμένο σε πολλά επιμέρους πακέτα τα οποία μάλιστα έπρεπε να κάνεις compile κτλ..και γενικά καθόλου user friendly..Τα κλασσικά δλδ μειονεκτήματα τέτοιων project..δε το δοκίμασα γιατί είχε φασαρία μόνο και μόνο για να μάθεις τα πολύ βασικά...
Γενικά όποιος έχει πειραματιστεί με το αντικείμενο ας πει εμπειρίες/εντυπώσεις απο τα διάφορα πακέτα που κυκλοφορούν!

#12   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/03/2012 - 01:14

Όσο για το macspice..Δυστυχώς δεν έχει capture.Δλδ δεν μπορείς να σχεδιάσεις κυκλώματα με το σχηματικό τους σε κάποιο γραφικό περιβάλλον, όπως στο orcad capture , και μετά να τρέξεις simulation το οποίο είναι εξαιρετικά μεγάλη διευκόλυνση.Αντιθέτως πρέπει σαν input για το simulation να δώσεις κάποιο text με κώδικα...Πολύ μανούρα δλδ..Υπάρχουν βέβαια και ξέχωρα πακέτα capture όπου στην ουσία σχέδιαζεις το κύκλωμα σου σε γραφικό περιβάλλον και σου παράγουν κάποιο text το οποίο μπορείς μετά να δώσεις στο macspice. Τρέχα γύρευε δλδ..ενώ με το orcad τα έχεις όλα σε 1 νοικοκυρεμένα.. :P
Ούτε αυτό το έχω δοκιμάσει για να πώ την αλήθεια αλλά μόλις κατάλαβα περι τίνος πρόκειται και επειδή έχω συνηθήσει το orcad, του έριξα χ με τη μια.
Το orcad είναι κορυφή...

Τελευταία επεξεργασία από: sjonjon, 16/03/2012 - 01:16





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες