Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Jailbreak και SAM unlock που έγινε patched...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2012 - 15:59

παιδια καλησπερα.νεος στο φορουμ.κ ξεκιναω με προβλημα...

λοιπον με λιγα λογια μου φερανε ενα iphone4 απο σουηδια.ο οικογενιακος φιλος που μου το εφερε ειναι ασχετος τελειος απο κινητα κ μου λεει μια μερα σου εφερα used iphone σε τελεια κατασταση..ε το πηρα.

αφου καταλαβα οτι ειναι locked.αρχισα ολες τις κλασικες διαδικασιες.custom ipsw μετα jailbreak μετα cydia κ μετα sam κλπ κλπ...(βρηκα κ το παροχο που ειναι locked το κινητο)

το θεμα μου ειναι οτι η sam που εγινε patched με αναγκαζει να περιμενω ε...?

κ κατι ακομα.οταν ξεσυνδεω το κινητο απο το pc κ το ξανα συνδεω βγαζει sim locked..οπως πριν το jailbreak!δηλαδη μπαινω itunes k δε με βρισκει αλλα το κινητο μενει ανοιχτω αν δεν το κλεισω...μηπως εχει να κανει με τα reboot μεσω redsnow...?

περιμενω συμβουλες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 02/05/2012 - 16:00

Την διαδικασία με το SAM σήμερα την έκανες? Σε ρωτάω γιατί η Apple έκλεισε την τρύπα στους Servers στις 27/04

Σου βγάζει SIM locked επειδή έκανες Deactivate από το SAM.

Tι iPhone και τι Baseband έχει?

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 02/05/2012 - 16:02


#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/05/2012 - 16:03

παιδια καλησπερα.νεος στο φορουμ.κ ξεκιναω με προβλημα...

λοιπον με λιγα λογια μου φερανε ενα iphone4 απο σουηδια.ο οικογενιακος φιλος που μου το εφερε ειναι ασχετος τελειος απο κινητα κ μου λεει μια μερα σου εφερα used iphone σε τελεια κατασταση..ε το πηρα.

αφου καταλαβα οτι ειναι locked.αρχισα ολες τις κλασικες διαδικασιες.custom ipsw μετα jailbreak μετα cydia κ μετα sam κλπ κλπ...(βρηκα κ το παροχο που ειναι locked το κινητο)

το θεμα μου ειναι οτι η sam που εγινε patched με αναγκαζει να περιμενω ε...?

κ κατι ακομα.οταν ξεσυνδεω το κινητο απο το pc κ το ξανα συνδεω βγαζει sim locked..οπως πριν το jailbreak!δηλαδη μπαινω itunes k δε με βρισκει αλλα το κινητο μενει ανοιχτω αν δεν το κλεισω...μηπως εχει να κανει με τα reboot μεσω redsnow...?

περιμενω συμβουλες.


H διαδικασία του SAM δεν λειτουργεί πλέον. Το έκλεισε το κενό ασφαλείας η Apple.

Tο καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλησεις με το πάροχο και να στο ξεκλειδώσει. Δες εδώ.

Σε ποιο iOS είσαι? Στη 5.1 είναι Tethered.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   alsot

alsot

    iPH Enthousiast

  • 383 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/05/2012 - 16:17

http://www.ebay.ie/s...n unlock iphone


αν δεν είναι αγορασμένο από αγγελίες και μπορείς να βρεις τον αρχικό κάτοχο τότε ζήτα από την εταιρία ξεκλείδωμα αλλιώς ότι σου έγραψα πριν

#5   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2012 - 16:55

5.1 τρεχει κ ειναι το 4.απο οτι ειδα απο τη λιστα που μου εδωσε ο νικος η εταιρεια που ειναι locked το κινητο δεν κανει unlock.δεν ειναι τικαρισμενη η επιλογη : carrier offers authorized unlocking!

#6   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 16:02

το sam θα επανελθει..? αυτο ειναι το θεμα μου...μονο αυτο νομιζω μενει να κανω στο κινητο.

#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/05/2012 - 16:02

Εκλεισε αυτο το κενό.

Μόνο Gevey πλέον.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2012 - 01:52

gevey το σκεφτομαι απλα ακουσα οτι αυτη η καρτα χρησιμοποιουσε την ιδια μεθοδο με to sam...δηλαδη κ καλα ουτε αυτη θα μπορει να κανει δουλεια.ισχυει κατι τετοιο..?

#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/05/2012 - 01:55

Ναι. Και γι αυτο και την απέσυραν μετά.

Αναμένεται νεα.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2012 - 02:34

μαλιστα. παντως εχω βρει ελληνικα καταστηματα που πουλανε καρτα για 5.1 ..φανταζομαι δεν θα λειτουργει..γιατι τι πουλανε τοτε..?οπως κ το καταστημα κανει ξεκλειδωμα χωρας κλπ κλπ..αφου απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει τπτ τωρα για να ξεκλειδωθει ενα κινητο.πως εξακολουθουν κ λενε οτι τα φιξαρουν δε μπορω να καταλαβω..
υπομονη κ μονο...αντε να δουμε ποσο...

#11   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2012 - 02:46

μαλιστα. παντως εχω βρει ελληνικα καταστηματα που πουλανε καρτα για 5.1 ..φανταζομαι δεν θα λειτουργει..γιατι τι πουλανε τοτε..?οπως κ το καταστημα κανει ξεκλειδωμα χωρας κλπ κλπ..αφου απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει τπτ τωρα για να ξεκλειδωθει ενα κινητο.πως εξακολουθουν κ λενε οτι τα φιξαρουν δε μπορω να καταλαβω..
υπομονη κ μονο...αντε να δουμε ποσο...

εχω κ firmware 4.12.1......

#12   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 04/05/2012 - 06:28

μαλιστα. παντως εχω βρει ελληνικα καταστηματα που πουλανε καρτα για 5.1 ..φανταζομαι δεν θα λειτουργει..γιατι τι πουλανε τοτε..?οπως κ το καταστημα κανει ξεκλειδωμα χωρας κλπ κλπ..αφου απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει τπτ τωρα για να ξεκλειδωθει ενα κινητο.πως εξακολουθουν κ λενε οτι τα φιξαρουν δε μπορω να καταλαβω..
υπομονη κ μονο...αντε να δουμε ποσο...


Η Gevey που ξεκλειδώνει ορισμένες basebands του iPhone 4(Gevey Ultra) λειτουργεί στο iOS 5.1! Για την Gevey, σημασία έχει η Baseband και όχι στο iOS. Πρόσφατα είχε κυκλοφορήσει και η Gevey Ultra 5.1 αλλά την απέσυραν λόγω πως χρησιμοποιούσε το κενό του SAM και πλέον το SAM δεν δουλεύει(την ιστορία με την συγκεκριμένη Gevey την γνωρίζεις).

Όπως υπάρχουν τύποι στο ebay που ξεκλειδώνουν, έτσι γίνεται και στα μαγαζιά που αναφέρεις! Τα περισσότερα μαγαζιά όμως αναφέρονται σε παρόχους από Αγγλία(εκεί είναι πιο εύκολη η υπόθεση του Unlock). Αν βρεις μαγαζί, που ξεκλειδώνει το δικό σου, θα ήταν καλή περίπτωση.



εχω κ firmware 4.12.1......



Το modem firmware 4.12.01 είναι το πιο νέο firmware που κυκλοφορεί για το iPhone 4. Άρα καταλαβαίνεις τι μπορεί να σημαίνει ως προς της διάρκεια εύρεσης unlock.



Άποψη μου είναι, αν δεν μπορέσεις να κάνεις unlock(είτε official, είτε μέσω μαγαζιού είτε μέσω ebay είτε με Gevey) να το βάλεις προς πώληση στο ebay. Με τα λεφτά που θα πάρεις, συμπληρώνοντας άλλα λίγα να αγοράσεις ένα Ελληνικό!

#13   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/05/2012 - 01:33

Την Gevey που είναι και το πιο πιθανό σαν σενάριο για να παίξει εν ολίγης βγάλτην απο το μυαλό σου.Περιμένουν ένα χρόνο και οι κολλημενοι στην 4.11.08 φαντάσου...
Αρα πούλα το να βρεις την υγειά σου.Ούτε να χάσεις έχεις κάτι αν το δώσεις.Αντιθέτως αν το κρατήσεις χάνεις χρόνο και το κινητό αξία.

#14   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/05/2012 - 15:03

θα το πουλουσα αλλα δεν μαρεσει να πλασαρω κατι κλειδωμενο κ να εχω μουρμουρες μετα...εχεις να προτεινεις τιποτα?βρηκα ενα μαγαζι που κανει ξεκλειδωμα κλπ αλλα μου ειπαν οτι ακομα δεν γινεται εννοειται να μου ξεκλειδωσουν το δικο μου αλλα εχουν κατι ακρες απο εξωτερικο που συνεργαζονται κ σε δυο βδομαδες μου ειπαν να ξανακαλεσω γιατι θα μπορεσουν να μου το φτιαξουν..κανω λιγη υπομονη ακομα ειδαλλως θα δω τι θα κανω.

#15   oagnwstosX

oagnwstosX

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/05/2012 - 14:57

πηρα σε καταστημα κ ρωτησα για unlock.μου ειπαν την παρασκευη περιμενουν νεες καρτεσ για ξεκλειδωμα μεχρι 4.11.......
εγω παλι πρεπει να περιμενω η να κανω ενα downgrade ... ???(4.12.1 πηγα κ εβαλα δυστυχως...)

Τελευταία επεξεργασία από: oagnwstosX, 21/05/2012 - 14:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες