Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Tips για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
377 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2010 - 01:07

μία είναι η λύση για την μπαταρία BatteryDoctor.app απο το appstore κάνει τα πάντα σας έχει οδηγίες για την μπαταρία,χτυπάει το κινητό όταν είναι να το φορτίσετε.χτυπάει όταν είναι να το βγάλετε απο την μπρίζα.και έχει πολλές δυνατότητες για να έχετε μία καλή μπαταρία.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 23/11/2010 - 14:19

Εγω χτες ηταν στο 100% απο το βραδυ και το ειχα στην πριζα μεχρι το προι. επαθε τιποτα>? :huh:

#183   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/11/2010 - 14:45

Εγω χτες ηταν στο 100% απο το βραδυ και το ειχα στην πριζα μεχρι το προι. επαθε τιποτα>? :huh:

οχι δν επαθε τπτ αιντε

#184   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 23/11/2010 - 14:46

Στην μετάβαση μου από 4.1 σε 4.2.1 δεν παρατήρησα κανένα θέμα με την μπαταρία του iphone 3G μου .
Επίσης οι ρυθμίσεις μου μετά την αναβάθμιση δεν άλλαξαν στο παραμικρό .

#185   Gifted

Gifted

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 23:30

Παιδια καλισπερα, εγω απο τιν μερα που εβαλα το ios4.2.1 μιλαμε για δραματικη πτωση της μπαταριας που με το προηγουμενο δεν υπηρχε τετοιο προβλημα μηπως γνωριζει καποιος το γιατι και τι πρεπει να γινει... Thx.Για iphone4!

Τελευταία επεξεργασία από: Gifted, 24/11/2010 - 23:31


#186   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 16:32

...Επιτρέψτε μου ένα «ρεζουμέ» κατά κάποιον τρόπο, για όσους δε θέλουν ή δεν έχουν το χρόνο να διαβάσουν 10 σελίδες...
http://www.iphonehel...indpost__p__173
http://www.iphonehel...post__p__190049
http://www.apple.com...ies/iphone.html
αλλά και αυτό
http://www.iphonehel...post__p__163893

Να προσθέσω όμως κι εγώ κάτι ακόμα.
Ανακάλυψα πρόσφατα το Auto3G, (άλλος ένας λόγος για Jailbreak)

Μιλάμε για μια Super εφαρμογή, η οποία αναλαμβάνει αυτόματα το κλείσιμο και άνοιγμα του 3G,
ανάλογα με τα θέλω μας. Από ότι είδα πριν από λίγο, έχει ανοίξει κι εδώ ένα σχετικό θέμα
αλλά αναλώνεται περισσότερο στο θέμα την τιμής, (όντως πολύ ακριβό!!!), παρά στα χαρακτηριστικά του.
Με δεδομένο το μεγάλο ρόλο που παίζει το 3G στην κατανάλωση ενέργειας της συσκευής,
νομίζω πως καλύτερα είναι να αναφερθούμε σ' αυτό το θέμα, ώστε να έχουμε συγκεντρωμένες όλες τις επιλογές που έχουμε ως χρήστες.

Είναι συμβατό με iPhone 3G, 3Gs και 4.

Το Auto3G επεκτείνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, αφού απενεργοποιεί αυτόματα το 3G όταν κλειδώνει το iPhone (χειροκίνητα ή αυτόματα)
και το ενεργοποιεί πάλι, κάθε φορά που το ξεκλειδώνουμε.
Μπορούμε να επιλέξουμε να απενεργοποιείται αυτόματα το 3G όταν υπάρχει σύνδεση WiFi.
Μπορούμε ακόμη να επιλέξουμε το Auto3G να κρατήσει το iPhone σε 2G (EDGE) ανά πάσα στιγμή, εκτός εάν συγκεκριμένες εφαρμογές που εμείς έχουμε ορίσει, τρέχουν...
Με αυτό τον τρόπο έχουμε πάντα την ταχύτητα του 3G ΜΟΝΟ όταν τη χρειάζεστε, χωρίς περιττή κατανάλωση της μπαταρίας...
Όπως έχει εξηγήσει η Apple, αυτό έχει ως αποτέλεσμα μέχρι και 100% μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, αφού όπως μας λέει:
"7 ώρες χρόνος ομιλίας σε 3G, 14 ώρες χρόνος ομιλίας σε 2G"

Επιπλέον χαρακτηριστικά του Auto3G, μας επιτρέπουν:
α) Να διευκρινίζουμε τις εφαρμογές που αν είναι σε λειτουργία θα αποτρέψουν το iPhone από τη μετάβαση σε 2G (EDGE) δίκτυο, μετά το κλείδωμά του,
β) Να καθορίσουμε ένα χρονικό διάστημα καθυστέρησης της μετάβασης σε 2G (EDGE) δίκτυο, μετά το κλείδωμα και
γ) Επιλογή εξ' ορισμού του 3G κατά τη διάρκεια της φόρτισης της συσκευής, ακόμα και όταν αυτή είναι κλειδωμένη.

Έκαστα και έγραψα τα παραπάνω στα Ελληνικά, για όσους δυσκολεύονται με τις Αγγλικές περιγραφές. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Στις δύο παρακάτω εικόνες, βλέπουμε κάποιες από τις επιλογές της εφαρμογής.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

Στη δεύτερη εικόνα, βλέπουμε ότι έχουμε εξαιρέσει μια εφαρμογή ραδιοφώνου, αφού μας ενδιαφέρει να έχουμε 3G όσο αυτή τρέχει, ανεξάρτητα από τις άλλες ρυθμίσεις μας.
Αντίστοιχα, στις εξαιρέσεις έχει νόημα να μπουν εφαρμογές όπως για παράδειγμα: MyWi, PDAnet, κλπ.

Τέλος, η τιμή του (που είναι όντως πολύ υψηλή κατά τα γνώμη μου), δεν χρειάζεται να μας απασχολεί και πολύ, αφού η εφαρμογή βρίσκετε πολύ εύκολα... :)

Τελευταία επεξεργασία από: corduroy27, 27/11/2010 - 16:37


#187   yaris7

yaris7

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 10:12

Να ρωτήσω κάτι? Πόση ώρα περίπου χρειάζεται το iphone για μια πλήρη φόρτιση?

Περίπου 1 1/2 ώρες.

#188   kalaritis

kalaritis

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 02/12/2010 - 10:37

Ερώτηση με το Battery Doctor μπορούμε να κάνουμε πλήρη φόρτιση κάθε φορά ή όχι

#189   gdal

gdal

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/12/2010 - 10:48

Ερώτηση με το Battery Doctor μπορούμε να κάνουμε πλήρη φόρτιση κάθε φορά ή όχι


ενας πληρης κυκλος το μηνα με αυτο το προγραμμα ειναι μια χαρα!! ειναι φοβερο προγραμμα...

#190   theosia

theosia

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2010 - 23:26

Εγω εκανα το εξης κολπο και ειδα βελτιωση κατα 20% τουλαχιστον:
Αποφορτισα πληρως την μπαταρια, μετα την φορτισα πληρως αλλα εχοντας την φωτεινοτητα στο μαξιμουμ και αφηνοντας την οθονη ανοιχτη καθ' ολη την διαρκεια της φορτισης!
Οταν ολοκληρωθει η φορτιση κατεβασα την φωτεινοτητα στη μεση και τελος!!!
Καντε το και πειτε μου το δικο σας αποτελεσμα...

#191   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2010 - 00:19

Εγω εκανα το εξης κολπο και ειδα βελτιωση κατα 20% τουλαχιστον:
Αποφορτισα πληρως την μπαταρια, μετα την φορτισα πληρως αλλα εχοντας την φωτεινοτητα στο μαξιμουμ και αφηνοντας την οθονη ανοιχτη καθ' ολη την διαρκεια της φορτισης!
Οταν ολοκληρωθει η φορτιση κατεβασα την φωτεινοτητα στη μεση και τελος!!!
Καντε το και πειτε μου το δικο σας αποτελεσμα...

Το ότι αποφόρτισες πλήρως την μπαταρία πριν την επαναφόρτισή της ενδεχομένως να βοήθησε, ειδικά αν συνήθως την φορτίζεις ήδη μισογεμάτη.
Το άλλο με την φωτεινότητα κλπ, δεν έχει καμμιά σχέση. Μην με παρεξηγήσεις αλλά παρά τα όσα παλαβά διαβάζουμε κατά καιρούς, "μαγικά" ή άλλα "γιατροσόφια" δεν επηρρεάζουν την αυτονομία της μπαταρίας.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 06/12/2010 - 00:20


#192   theosia

theosia

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2010 - 16:21

Το ότι αποφόρτισες πλήρως την μπαταρία πριν την επαναφόρτισή της ενδεχομένως να βοήθησε, ειδικά αν συνήθως την φορτίζεις ήδη μισογεμάτη.
Το άλλο με την φωτεινότητα κλπ, δεν έχει καμμιά σχέση. Μην με παρεξηγήσεις αλλά παρά τα όσα παλαβά διαβάζουμε κατά καιρούς, "μαγικά" ή άλλα "γιατροσόφια" δεν επηρρεάζουν την αυτονομία της μπαταρίας.

Εγω φιλε αυτο εκανα και ειδα εμφανες αποτελεσμα... δεν ξερω τι και ποσο επηρεασε αλλα το αποτελεσμα μετραει!
Ας το δοκιμασει και κανας αλλος να μας πει τη γνωμη του, αλλωστε δεν εχει να χασει και τπτ!!!! :blush:

#193   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2010 - 23:54

τωρα τελευταια παρατηρισα οτι τελειωνει γρηγορα η μπαταρια το ειχα φορτισει το απογευμα και τωρα το βραδυ εχει παει 40% μηλισα στο τηλ 10 λεπτα και το σκαλιζα να για να μαθω νεα απο φορουμ και ειδησεις μίλησα και λιγο facebook μεσω im+pro. εχω και την εφαρμογη what's up. μηπως αυτες η εφαρμογες μου τρωνε την μπαταρια η κατι αλλο?

Τελευταία επεξεργασία από: bravelover, 16/12/2010 - 23:54


#194   kyriakos2121

kyriakos2121

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2010 - 05:20

παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά , έχω στην κατοχή μου το ipad , σήμερα έκανα την πρώτην του φόρτιση , από αυτά που διάβασα μπερδεύτηκα , να το φορτίζω τελικά και να το έχω ανοιχτό παράλληλα ; ή όταν το φορτίζω να το κλείνω ; ευχαριστώ

#195   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/12/2010 - 07:23

παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά , έχω στην κατοχή μου το ipad , σήμερα έκανα την πρώτην του φόρτιση , από αυτά που διάβασα μπερδεύτηκα , να το φορτίζω τελικά και να το έχω ανοιχτό παράλληλα ; ή όταν το φορτίζω να το κλείνω ; ευχαριστώ

εγω το εχω μονιμα ανοιχτο ποτε δεν το κλειινω..και εχω μεγαλη αυτονομια (3-4 μερες)τυχαιο....?

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες