Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Tips για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
377 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 19/05/2009 - 01:07

Ενδεχομένως ναι...
ακόμα και μετά απομια πλήρη αποφόρτιση όταν φορτίζει να παίζεις ένα παιχνίδι...


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 01:08

Εγω το αφηνω σχεδον παντα να κλεισει απο μπαταρια εκτος ολιγων περιπτωσεων αν το χρειαζομαι αμεσα!
αυτεσ οι περιπτωσεις να ειναι 2-10 φορτισεις δηλαδη...

#18   makist

makist

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 06:08

Quote

Όχι, δεν νομίζω πως η μπαταρία ενός jailbroken iPhone καταναλώνεται γρηγορότερα. Εκτός βέβαια εαν κάποιος έχει εγκαταστήσει εφαρμογές που τρέχουν στο background, ή π.χ το intelliScreen.



Δεν συμφωνώ, γιατί την Τετάρτη το έκανα update σε 3.0 os και είδα ταινία και μου χάλασε 20% μπαταρία. Το Σάββατο που το έκανα jailbroken και είδα ταινία μου χάλασε 50% μπαταρία!!! Το μόνο που έβαλα παραπάνω είναι το SBSettings.

#19   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 26/06/2009 - 07:03

@makist στην ουσία επιβεβαιώνεις τον Slacker... το SBSettings είναι μία εφαρμογή η οποία "τρέχει" συνέχεια.... ώστε μόλις κάνεις swipe να ανοίξει

#20   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/06/2009 - 08:27

Μπορώ να το συνδέσω στον υπολογιστή μου για συγχρονισμό νέο προγραμμάτων χωρίς ταυτόχρονα να κάνει φόρτιση ???

#21   UnstoppabLe

UnstoppabLe

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 08:41

Quote

@makist στην ουσία επιβεβαιώνεις τον Slacker... το SBSettings είναι μία εφαρμογή η οποία "τρέχει" συνέχεια.... ώστε μόλις κάνεις swipe να ανοίξει


Προτείνεις δλδ, να έχουμε το bossprefs αντί του SBSettings?

#22   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 09:45

OS 3.0 JB + Push (Mobile Me) + SBSettings ----> Κανένα πρόβλημα με τη διάρκεια της μπαταρίας. Κρατάει όσο κρατούσε και πριν!!!

#23   sarakineos21

sarakineos21

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/06/2009 - 12:10

παντως στο δικο μου με ανοιχτο το 3g η μπαταρια πεφτει πολυ πιο αργα απ' οτι κλειστο!οταν  κλεινω το 3g κανουν τα ηχεια λες και ψαχνει σημα συνεχεια,ολο παρεμβολες!

#24   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 26/06/2009 - 12:28

OS 3.0 + Mobile me (Push Email) + 4 επιπλέον email accounts με fetch στα 15 λεπτά + Beejive με 3 accounts (Push)

η μπαταρία κρατάει περισσότερο από πριν με OS 2.2.x και κρατάει συνήθως 2+ μέρες

#25   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 13:17

Έλεος εγώ με jb os 3 +sbsettings +beejive  μπαταρία τελειώνει μαμιοντας...δηλαδή έλεος σαφώς γρηγορότερα από την 2.2.1...κάτι πρέπει να κάνουν δεν γίνετε να το φορτιζω 2 φορές την μέρα .....

#26   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/06/2009 - 13:36

Έχω κλειστό το ασύρματο δίκτυο, τις υπηρεσίες τοποθεσίας, τις γνωστοποιήσεις, τις μετακλήσεις, δε τρέχει τίποτα στο background και κάθε 5-10 λεπτά η μπαταρία πέφτει 1-2%. Ακόμα και το LG Viewty μου, που υποτίθεται ότι έχει χάλια μπαταρία, κρατά μια χαρά.
Υπάρχει τρόπος να πάω στη 2.2.1? Εκτός από το booting time δεν υπάρχει κάτι άλλο.

#27   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 14:06

ΙΜΗΟ τρία ειναι τα σημεία τα οποία αντλούν τρομερή ενέργεια απο την μπαταρία (με σειρα "καταναλωσης" :) )

- Η Οθόνη
- Το ηχείο
- Η δόνηση

Αμέσως μετα έρχονται οι πομποδέκτες:

3G/GPRS tranceiver
GSM/2G transceiver
WiFi
Bluetooth
GPS

Κατόπιν έρχονται η CPU, η GPU, η NAND και γενικά το υπόλοιπο hardware μαζι με το λειτουργικό και τις εφαρμογές.

Πολύς κόσμος εχω την εντύπωση ασχολείται με την τρίτη και την δεύτερη κατηγορία και ξεχνά εντελώς την πρώτη.

Παθίαζεται κλεινοντας/παρακολουθώντας τι/πως/που/ποτε τρεχει η κάθε εφαρμογή και παραλληλα έχει το ringtone στο full, την οθόνη στο 5λεπτο autolock και τη δόνηση να βαράει με τις ώρες ;D

Κλεινουν βασικα χαρακτηριστικα του τηλεφώνου οπως το GPS, το WiFi, την 3G σύνδεση και το internet με αποτέλεσμα το τηλεφωνο να γίνετε ισάξιο μιας απλής παντόφλας του '90 ;D ... και γιατι? Για να κρατάει η μπαταρία μισή μερα παραπάνω? Δεν αξίζει ...

Δεν σημαίνει οτι επειδή καποια εφαρμογή ή το push service τρέχουν ολη μέρα οτι τρωνε και ολη την μπαταρία.
Και το καημένο το ringtone που θα ακουστεί για μερικά δευτερόλεπτα 5-10 φορές την μέρα την βγάινει λάδι? Οχι ...  ;D

Δεν έχω στοιχεία να παρουσιάσω αλλα δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η ενέργεια που χρειάζεται για να λειτουργήσει το push notificiation πολλών εφαρμογών για μια ολόκληρη μέρα, την καταναλώνει απο μόνη της η οθόνη μεσα σε ενα λεπτό!

Περιορίστε οσο μπορείτε την πρώτη ομάδα και θα δείτε μεγαλες διαφορές. Ειδικα η οθονη ειναι η πλεον ενεργοβόρα "εφαρμογή" :)

- Auto-lock στο ενα λεπτο

- Χρησιμοποιούμε σύχνά το lock/wake button.
Lockαρουμε το τηλέφωνο οταν τελείωσουμε και δεν περιμένουμε να έρθει το autolock για να κλεισει.

- Ρυθμιση της φωτεινότητας στο μισό

- Το autobrightness κανει καλή δουλεια και δεν συστήνω να ειναι κλειστό.
Πολλοι νομίζουν οτι το autobrightness δυναμώνει την ενταση του φωτός οταν ο γύρω χώρος ειναι σκοτεινός και την μικραίνει οταν ειναι φωτεινος. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει! Το autobrightness ταιριάζει την φωτεινότητα της οθόνης με αυτή του περιβάλλοντα χώρου.

- Οσο πιο λευκά/φωτεινά themes έχουμε τόσο πιο μεγάλη η κατανάλωση.
Στο φως της ημέρας/του δωματίου δεν το καταλαβαίνεις και ολα τα themes σου φαίνονται ίδια στη φωτεινότητα αλλα στο σκοτάδι ενα iPhone λαμπει σαν φακός οταν έχει ενα φωτεινό theme ... που να αντέξει η καημένη μπαταρία.

Ηχειο:

- Ρύθμιση της εντασης του ringtone στο μισο και κάτω.

- Silence button: Use it!
Δεν ειναι μονο για το σινεμά! ;D Ο ήχος που κάνει το τηλέφωνο οταν δονείται ειναι αρκετός και ακούγετε και απο μακρία! :)

- *Δεν* ακουμε ipod/μουσική απο το ηχείο.
Tα ηχεία ολων των τηλεφωνων ειναι για τα μπάζα οταν παίζουν μουσική. Χρησιμοποιούμε ακουστικά.

- Βγάζουμε το Settings -> Sounds -> keyboard clicks - άχρηστο και ενοχλητικό εκτος απο ενεργοβόρο.

Δόνηση:

- Πατάμε το volume button για να σταματήσει να δονείτε/να κανει ring και απαντάμε/δεν απαντάμε την κλήση όποτε θέλουμε.
- Απεγκατάσταση αστειων/αχρηστων εφαρμογών που προκαλούν δόνηση. Πχ keyboard vibrate.

Αυτά απο μένα :)


#28   george3G

george3G

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 14:14

οταν στο sbsettings στο processes οταν εχει ανοιχτο το phone  και το κλεισουμε ειναι σαν να μπαινει σε airplane mode?
επισης μου εχει μονιμα ανοιχτο to mail  αν και εχω ολα τα push OFF..

#29   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/06/2009 - 14:29

όχι, αν το κλείσεις θα ξαναανοίξει σα process.
Μα εγώ δε καταλαβαίνω... σε sleep mode η μπαταρία κάθε 10 λεπτά πέφτει 1,2 τοις εκατό.
Πώς κάνεις downgrade? Προσπάθησα μέσω DFU, αλλά δεν έγινε.

#30   topgunidis

topgunidis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 26/06/2009 - 14:30

ρε παιδία με την os3 παρατηρώ ότι ενώ όταν παλία έφτανε σε wifi  δίκτυο κοντά μου έκλεινε την συνδεση κινητής σε δεδομένα τώρα την διατηρεί και δεν την κλείνει και το sbs settigs μου εμφανίζει την data ip μου , αλλά και την wifi ip...
άλλαξαν κάτι?το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό?αυτο καμια φορά μπορεί να σημαίνει μεγάλη χρέωση...
αν και από την ταχύτητα που κατεβάζει φαίνεται ότι τραβα από wi-fi

ακόμα έχω δει ότι και αν βγάλω τις ρυθμίσει apn ατο κινητό προσπαθεί να επικοινωνήσει για data ip (ακούγεται βάζοντας το μικρόφωνο κοντά στο αυτί) και έτσι μειώνεται η μπαταρία...
συμβαίνει και σε εσας?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες