Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ελληνικές τιμές για τα νέα MacBook. Μέχρι πότε η κοροϊδία;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/06/2012 - 21:39

Ρε παιδιά μήπως τελικά είχε δίκιο ό γιωργάκης όταν έλεγε λεφτά υπάρχουν ??? Παρατηρώ οτι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για συσκευές που κοστίζουν πάνω απο 2000 ευρόπουλα, δηλαδή 4 μηνιάτικα !!! Που τα βρίσκετε ρε παιδιά τα φράγκα να ψάξω και γώ να πάρω κανένα air...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/06/2012 - 21:51

Ρε παιδιά μήπως τελικά είχε δίκιο ό γιωργάκης όταν έλεγε λεφτά υπάρχουν :huh: Παρατηρώ οτι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για συσκευές που κοστίζουν πάνω απο 2000 ευρόπουλα, δηλαδή 4 μηνιάτικα !!! Που τα βρίσκετε ρε παιδιά τα φράγκα να ψάξω και γώ να πάρω κανένα air...


Πέτρο νομίζω ότι είναι από τα "έτοιμα" προ κρίσης. Ας πάρουμε τώρα που είμαστε στο ευρώ διότι αργότερα δεν θα μπορούμε να πάρουμε τίποτα :P
Once You Go Mac You Never Go Back

#78   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 15/06/2012 - 22:03

Το οτι ενδιαφερόμαστε πολλοί γι αυτα τα, δεν σημαινει οτι θα τα παρουμε κι ολας .. Ή μπορει να τα παρουμε μετα απο καποιους μηνες αφου μαζεψουμε καποια λεφτα.. Εξαλλου οπως βλεπεις οι περισσοτεροι κοιτανε απο εκωτερικοψνα το παρουν πιο φθηνα..

#79   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/06/2012 - 22:13

ναι ρε παιδιά, και εμένα με αρέσει το ακριβό, αλλα να σας πώς τον πόνο μου?? είμαι μείον 200 ευρώ μηνιαίως, βγάλε ενα ολόκληρο δώρο που χάθηκε, βάλε την αβαβεβαιότητα που δε ξέρεις τι σε ξημερώνει, βάλε χαράτσια,δεη,οτε, βενζινη, φπα, πρόσθεσε και 630 ευρώ νταβατζιλίκι η εφορία...Αν πρίν την κρίση μου φαινόταν ακριβά τα mac τώρα τα βλέπω σαν είδος πολυτέλειας, προτιμώ να κρατήσω τα λεφτουδάκια να τα φάω με την οικογένεια μου, και να έχω ένα φτηνιάρικο λάπτοπ που μου κάνει τη δουλειά, απο το να δώσω μια περιουσία σε υπολογιστή...

#80   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 15/06/2012 - 22:16

ναι ρε παιδιά, και εμένα με αρέσει το ακριβό, αλλα να σας πώς τον πόνο μου?? είμαι μείον 200 ευρώ μηνιαίως, βγάλε ενα ολόκληρο δώρο που χάθηκε, βάλε την αβαβεβαιότητα που δε ξέρεις τι σε ξημερώνει, βάλε χαράτσια,δεη,οτε, βενζινη, φπα, πρόσθεσε και 630 ευρώ νταβατζιλίκι η εφορία...Αν πρίν την κρίση μου φαινόταν ακριβά τα mac τώρα τα βλέπω σαν είδος πολυτέλειας, προτιμώ να κρατήσω τα λεφτουδάκια να τα φάω με την οικογένεια μου, και να έχω ένα φτηνιάρικο λάπτοπ που μου κάνει τη δουλειά, απο το να δώσω μια περιουσία σε υπολογιστή...


Και πολυ καλα θα κανεις φίλε μου.. Δεν ειναι για να βγαινεις παραέξω αν δεν σου φτάνουν σε τετοιες εποχες.. Ξοδευεις μεχρι εκει που έχεις...

#81   akisv

akisv

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/06/2012 - 22:23

2012 macbok air 1,7GHz i5 13,3 128GB ΜΕ 950€ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ

#82   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 15/06/2012 - 22:42

2012 macbok air 1,7GHz i5 13,3 128GB ΜΕ 950€ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ

πολύ καλά. με σίγουρα χρήματα τα 900 ευρώ όταν θελήσεις να το πουλήσεις

#83   dream007

dream007

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2012 - 23:59

αξιζει το νεο macbook pro 13 ?

#84   TAN

TAN

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2012 - 00:52

Για αλλη μια φορα βγαινουμε οι πιο ακριβοι της ευρωπης...
Εχω αγορασει 3 mac απο Ελλαδα στο παρελθον αλλα μεχρι εδω ηταν και η τελευταια φορα....

#85   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/06/2012 - 09:58

Απάραδεκτη νοοτροπία! Και μετά λένε να υποστηρίξουμε την ελληνική οικονομία και να μην κάνουμε αγορές απο έξω για να μην φευγουν χρηματα προς άλλες χώρες! Εμάς μας στηρίζει η ελληνική οκονομία?


από εκεί δεν κρίνετε η οικονομία μην τα μπερδεύουμε τα καταναλωτικά μας με τα προβλήματα της οικονομίας

για τα νέα MacBook Pro, η τιμολόγηση διαμορφώνεται ως εξής:


MacBook Pro 13″ & 15″
MacBook Pro 13-inch dual-core i5 2.5GHz/4GB/500GB/HD Graphics 4000 : 1349€
MacBook Pro 13-inch dual-core i7 2.9GHz/8GB/750GB/HD Graphics 4000: 1699€
MacBook Pro 15-inch quad-core i7 2.3GHz/4GB/500GB/HD Graphics 4000/GeForce GT 650M 512MB:2049€
MacBook Pro 15-inch quad-core i7 2.6GHz/8GB/750GB/HD Graphics 4000/GeForce GT 650M 1GB: 2449€
MacBook Pro 15″ with Retina Display
MacBook Pro 15-inch Retina quad-core i7 2.3GHz/8GB/256GB flash/HD Graphics 4000/GeForce GT 650M 1GB: 2449€
MacBook Pro 15-inch Retina quad-core i7 2.6GHz/8GB/512GB flash/HD Graphics 4000/GeForce GT 650M 1GB: 3099€


Όσον αφορά τώρα τα υπέρλεπτα νέα Mac Book Air, οι τιμές είναι οι ακόλουθες:


MacBook Air
MacBook Air 11-inch dual-core i5 1.7GHz/4GB/64GB flash/HD Graphics 4000: 1149€
MacBook Air 11-inch dual-core i5 1.7GHz/4GB/128GB flash/HD Graphics 4000: 1259€
MacBook Air 13-inch dual-core i5 1.8GHz/4GB/128GB flash/HD Graphics 4000: 1379€
MacBook Air 13-inch dual-core i5 1.8GHz/4GB/256GB flash/HD Graphics 4000: 1699€


ευτυχώς θα πάρουν αξία και τα μεταχειρισμένα :P

#86   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/06/2012 - 15:58

Παιδιά εγώ να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις, έκλεισα σημερα το νεο air 13' τη μικρή εκδοση. 6% φοιτητική έκπτωση απο το ιστορμ + δωρο τα ms office για μετρητοίς, παράδοση σε 3 βδομάδες μου είπαν περίπου.

#87   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 16/06/2012 - 16:38

Μερικές επισημάνσεις που καλό θα ήταν να σκεφτούμε πριν διαμαρτυρηθούμε για τις τιμές στην Ελλάδα. Παράγοντες που μπορούν να διαμορφώσουν τις τιμές-οι οποίοι αντανακλούν στη τιμή με την οποία το προϊόν φτάνει στο καταναλωτή- είναι οι εξής:
1)Μεταφορικά(που επηρεάζονται επίσης και από την τιμή του πετρελαίου.
2)ΦΠΑ
3)Έξοδα εκτελωνισμού
4)Μισθοί εργαζομένων
5)Φορολόγηση επιχειρήσεων
6)Έξοδα φυσικού καταστήματος(ρεύμα,νοίκι,)
7)Λοιποί φόροι
Σε όλα αυτά πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας και το κέρδος του επιχειρηματία(δεν έχει την επιχείρηση για να μας διευκολύνει αλλά για να βγάλει κάποιο κέρδος)

Επίσης να αναφέρω εδώ ότι για αγαθά τα οποία δεν είναι αγαθά πρώτης ανάγκης νομίζω ο όρος κερδοσκοπία δεν έχει νόημα. Αν δεν θες δε το αγοράζεις.

#88   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 17/06/2012 - 09:59

Μερικές επισημάνσεις που καλό θα ήταν να σκεφτούμε πριν διαμαρτυρηθούμε για τις τιμές στην Ελλάδα. Παράγοντες που μπορούν να διαμορφώσουν τις τιμές-οι οποίοι αντανακλούν στη τιμή με την οποία το προϊόν φτάνει στο καταναλωτή- είναι οι εξής:
1)Μεταφορικά(που επηρεάζονται επίσης και από την τιμή του πετρελαίου.
2)ΦΠΑ
3)Έξοδα εκτελωνισμού
4)Μισθοί εργαζομένων
5)Φορολόγηση επιχειρήσεων
6)Έξοδα φυσικού καταστήματος(ρεύμα,νοίκι,)
7)Λοιποί φόροι
Σε όλα αυτά πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας και το κέρδος του επιχειρηματία(δεν έχει την επιχείρηση για να μας διευκολύνει αλλά για να βγάλει κάποιο κέρδος)



Επίσης να αναφέρω εδώ ότι για αγαθά τα οποία δεν είναι αγαθά πρώτης ανάγκης νομίζω ο όρος κερδοσκοπία δεν έχει νόημα. Αν δεν θες δε το αγοράζεις.


Γνωστά τα παραπάνω, καλή και η θεωρία..
Οπότε
1) Τα μεταφορικά είναι περισσότερα, απ' ο,τι για αποστολή στην Ιταλία (προφανώς κάθε παραγγελία φεύγει με κουριερ από την Κίνα)
2) ΦΠΑ. Το πολύ να είναι 3% περισσότερο από κάποια άλλα κράτη
3) Τέλη εκτελωνισμού. Τα ίδια είναι σ' όλη την ΕΕ, αλλά για εμάς, θεωρείς ότι κοστίζει περισσότερο (?)
4) Μισθούς: Προφανώς οι Ελληνες υπαλληλοι είναι τόοοοσο καλοπληρωμένοι που ακόμη και από τους Αγγλους του λονδίνου παίρνουν περισσότερα.. αντε καλα...
5) Φορολόγηση επιχειρήσεων (δηλαδή στην Ελλάδα εχουμε μεγαλύτερη απ όσο στην... Ισπανία, ας πούμε??)
6) Κοστολόγιο ενοικίων (η αγορά από ιντερνετικό κατάστημα δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωικά φθηνότερη??). Εκεί που έφτασαν τα ενοίκια στην Αθήνα.. αστα... Με τέτοιες αυξήσεις και οργασμό ενοικιάσεων, τα μισθώματα πήραν την άγουσα..
7) Ε, ναι.. να μην βγάζουν ένα καθαρό 30% :huh: οι άλλοι είναι κοροιδα που βγάζουν λιγότερα στο εξωτερικό. Οι δικοί μας ¨ξέρουν¨

Ξανασκέψου και ξαναδιατύπωσε την άποψη σου...
Σκεπτόμενος δηλαδή ότι εάν έχεις δίκιο, όλοι αυτοί οι παράγοντες στους οποίους διαφοροποιείται προς το χειρότερο η Ελλάδα, είναι μοναδικοί.
ΚΑΙ ΣΥΧΡΟΝΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΤΗΣ ΕΕ είναι ΙΔΙΟΙ. Αφού όλα έχουν σχεδόν την ίδια τιμή... ΜΟΝΟ εμείς διαφέρουμε... και είμαστε ακριβότεροι...
Πρόταση: Μείωση των μισθών των Ελλήνων.. ΑμΕΣΑ
ΜΗΠΩΣ, τελικά, θα έπρεπε να είμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ φθηνότεροι??? Γιατί, έχω την εντύπωση πως κάποιοι , ΝΑΙ, κερδοσκοπούν..


ΥΓ. Η αγορά υπολογιστή δεν είναι πολυτέλεια.. ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ... Το να το πιστεύεις αυτό, και να είσαι νέο παιδί, είναι κρίμα. Ασχετα εάν η Αππλε έχει premium τιμές...

Τελευταία επεξεργασία από: zvrikos, 17/06/2012 - 10:03


#89   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 17/06/2012 - 10:42

1) δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για την apple αλλα μου δένεται σχεδόν απίθανο να έρχονται απ ευθείας απο Κίνα. Το σύνηθες είναι να στέλνονται απο Κίνα σε ευρωπαϊκή Αποθηκη με τελωνειακό απαλακτικό.συν ότι τα μεταφορικά στην Ελλάδα είναι απο τα πιο ακριβά λόγο τιμής πετρελαίου.
2)3% είναι 3% ομως.
3)λόγο τις δουλειάς μου τυγχάνει να ξέρω ότι πλέον κοστίζει περισσότερο ο Εκτελωνισμός στην Ελλάδα για εισαγωγή απο τρίτες χώρες.
4)οι μισθοί είναι σαφώς για σύγκριση των ηλεκτρονικών απο τα φυσικά καταστήματα όπως επίσης ότι οι μισθοί έπεσαν αλλα ο εργοδότης συνεχίζει να πληρώνει φορολογικές και ασφαλιστικές εισφορές.
5)ναι. Αρκεί να δεις σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να φτάσει το 45% ενω έχει να πληρώσει και διαφορες άλλες φορολογικές βλακείες που συχνά προκύπτουν.
6)στο νοίκι δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. Για συγκρίνε ομως τη ΔΕΗ με αντίστοιχη υπηρεσία.

Δεν πιστεύω ότι το κέρδος του βάζοντας όλα αυτα είναι τόσο μεγάλο (σίγουρα υπάρχει κέρδος δεν το κάνουν για την σωτηρία της ψυχής τους). Επίσης εδώ να πω ότι αυτοί οι παράγοντες αφορούν τα μεγάλα καταστήματα σε μικρότερα θα είναι περίεργο αν έχουν τέτοιες τιμές.

Τέλος είναι χαζό να λες ότι είναι βασική σου ανάγκη να πάρεις έστω και το φτηνότερο Mac. Είναι σαν να λες το ότι επειδή έχω ανάγκη αυτοκίνητο θα πάω να πάρω Φεράρι.

#90   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/06/2012 - 10:45

το air έχει όσο είχε και το περσινό αντίστοιχο μοντέλο όπως και με τα pro (μετά την αύξηση ΦΠΑ σε 23%)
απλα φέτος δεν έχουμε λεφτά, υπομονή για του χρόνου σίγουρα κάτι καλύτερο θα έχει βάλει, πάντα έτσι κάνει
όσοι απλα θέλουν ένα mac να γνωρίσουν το περιβάλλον της apple μπορούν να πάρουν ένα μεταχειρισμένο 2011 2010 σε καλύτερη τιμη
οι επαγγελματίες που πράγματι το ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ θα βρουν τον τρόπο να το πάρουν το ίδιο και αυτοί που παίρνουν ακόμα ένα καλο μισθό
δεν πειράζει αν δεν το πάρουν όλοι (όσοι το θέλουν) η αυξημένη ζήτηση πάντα κάνει καλο ντορο..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες