Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Iphone 3GS δεν βγάζω άκρη πουθενά...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spellkeeper

spellkeeper

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:13

Καλημέρα σας,

Πριν από δύο μέρες απέκτησα ένα iphone 3gs από Αμερική το οποίο έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
Έκδοση: 4.3.3
Φορέας: ΑΤ&T
Firmware 05.16.02

Επειδή δεν βγάζω άκρη απο τα υπάρχοντα posts (μπερδεύομαι περισσότερο) θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις...
Θέλω να εγκαταστήσω την 5.1.1, μπορώ να το κάνω χωρίς Jailbrake?
Για να κάνω unlock πρέπει να κάνω οπωσδήποτε Jailbrake?
Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Α και κάτι άλλο... το σύνδεσα στο itunes και μου ζήτησε να κάνει εγκατάσταση την 5.1.1 να το κάνω ή όχι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:16

Επί του Unlock δεν έχω ιδέα, αλλά ήρθα να απαντήσω γρήγορα γρήγορα για να σου πω να μην το κάνεις ακόμα εγκατάσταση στην 5.1.1 γιατί αν το κάνεις μπορεί να μην γίνεται Unlock μετά.

Οι έχοντες γνώση θα σου πουν σύντομα αν η baseband της 5.1.1 είναι συμβατή με τα software unlock που μπορείς να κάνεις.

Κλείνοντας, αυτό που μπορώ με σιγουριά να σου πω είναι ότι ναι, για να κάνεις software unlock το κινητό σου πρέπει να έχεις κάνει jailbreak. Jailbreak στην 5.1.1 υπάρχει, οπότε το μισό σου πρόβλημα είναι ήδη λυμένο. Για το υπόλοιπο μισό θα σε ενημερώσει κάποιος σύντομα, μέχρι τότε ΜΗΝ κάνεις τπτ

#3   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:16

Καλημέρα, αφού ρωτάς για ξεκλείδωμα, αυτό σημαίνει πως είναι κλειδωμένο το iPhone. Η Baseband που έχεις δεν ξεκλειδώνει.

Για να το ξεκλειδώσεις πρέπει αρχικά να περάσεις την iPad Baseband και έπειτα να κάνεις Downgrade στην 05.13.04 μόνο και μόνο για να έχεις και GPS. Μετά εγκαθεθστάς το UltraSn0w από Cydia.

Αυτό σημαίνει πως σε οποιοδήποτε iOS και να πας, για να το λειτουργήσεις πρέπει να του κάνεις Jailbreak.

Πες τα 5 ψηφία από το S/N του iPhone για να δούμε αν μπορείς να περάσεις την iPad Baseband και κατά συνέπεια βα το ξεκλειδώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 17/07/2012 - 10:17


#4   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:22

Να συμπληρώσω εδώ πως αν έχεις 50€ να ξοδέψεις μπορείς να το ξεκλειδώσεις κανονικά και με τον νόμο και για πάντα.

Τότε δεν θα χρειάζεται να κάνεις jailbreak, το τηλέφωνό σου θα είναι σαν να το πήρες από Ελλάδα και θα δουλεύει με όλες τις SIM του κόσμου.

Η διαδικασία αυτή λέγεται "Factory Unlock", αντίθετα με το "Software Unlock" για το οποίο και συζητάμε μέχρι τώρα

#5   spellkeeper

spellkeeper

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:39

Καλημέρα, αφού ρωτάς για ξεκλείδωμα, αυτό σημαίνει πως είναι κλειδωμένο το iPhone. Η Baseband που έχεις δεν ξεκλειδώνει.

Για να το ξεκλειδώσεις πρέπει αρχικά να περάσεις την iPad Baseband και έπειτα να κάνεις Downgrade στην 05.13.04 μόνο και μόνο για να έχεις και GPS. Μετά εγκαθεθστάς το UltraSn0w από Cydia.

Αυτό σημαίνει πως σε οποιοδήποτε iOS και να πας, για να το λειτουργήσεις πρέπει να του κάνεις Jailbreak.

Πες τα 5 ψηφία από το S/N του iPhone για να δούμε αν μπορείς να περάσεις την iPad Baseband και κατά συνέπεια βα το ξεκλειδώσεις.


Κλειδωμένο είναι, δεν έχει σήμα!

#6   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:43

Κατέβασε το redSn0w 0.9.14b2.

Αν το iPhone δεν είναι Jailbroken, κάνε Jailbreak. Μέτα κάνε πάλι την διαδικασία του Jailbreak αλλά αυτή την φορά στα κουτάκια που θα δεις θα τικάρεις ΜΟΝΟ το "install iPad Baseband". Μόλις τοελειώσεις κάνεις πάλι την διαδικασία του Jailbreak αλλά στα κουτάκια αυτή την φορά θα τικάρεις ΜΟΝΟ το "Downgrade from iPad Baseband".

Όταν τελειώσεις με όλα, πρέπει να δεις Baseband 05.13.04.

Μετά κάνεις Restore σε iOS 5.1.1 με χρήση Custom .IPSW.

#7   spellkeeper

spellkeeper

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:56

Να συμπληρώσω εδώ πως αν έχεις 50€ να ξοδέψεις μπορείς να το ξεκλειδώσεις κανονικά και με τον νόμο και για πάντα.

Τότε δεν θα χρειάζεται να κάνεις jailbreak, το τηλέφωνό σου θα είναι σαν να το πήρες από Ελλάδα και θα δουλεύει με όλες τις SIM του κόσμου.

Η διαδικασία αυτή λέγεται "Factory Unlock", αντίθετα με το "Software Unlock" για το οποίο και συζητάμε μέχρι τώρα


Το κοίταξα αυτό που λες, 92,79€ μου το βγάζει....:(

#8   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 10:57

Δεν ξέρω που το κοίταξες φίλε μου αλλά αν πας στο e-bay και κάνεις αναζήτηση το παρακάτω:

iphone 3gs factory unlock at&t usa

τότε θα δεις πως έχει "top-sellers" με 55$ = 44.7€

Edit: Υποθέτω ότι το κινητό είναι locked σε πάροχο AT&T USA φυσικά...

Τελευταία επεξεργασία από: gas4metal, 17/07/2012 - 11:00


#9   spellkeeper

spellkeeper

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 11:10

Κατέβασε το redSn0w 0.9.14b2.

Αν το iPhone δεν είναι Jailbroken, κάνε Jailbreak. Μέτα κάνε πάλι την διαδικασία του Jailbreak αλλά αυτή την φορά στα κουτάκια που θα δεις θα τικάρεις ΜΟΝΟ το "install iPad Baseband". Μόλις τοελειώσεις κάνεις πάλι την διαδικασία του Jailbreak αλλά στα κουτάκια αυτή την φορά θα τικάρεις ΜΟΝΟ το "Downgrade from iPad Baseband".

Όταν τελειώσεις με όλα, πρέπει να δεις Baseband 05.13.04.

Μετά κάνεις Restore σε iOS 5.1.1 με χρήση Custom .IPSW.


Μην νομίζεις ότι τα πάω καλά με την τεχνολογία....:)
1. Κατεβάζω το redsnow απο την διεύθνση που που έδωσες
2. Κάνω JB? (δεν θέλω το αρχείο που είναι σε .ipsw?)
3. Κάνω JB? (install iPad Baseband)
4. Κάνω JB? (Downgrade from iPad Baseband)
5. "Μετά κάνεις Restore σε iOS 5.1.1 με χρήση Custom .IPSW" αυτό πως το κάνω???

Σε ευχαριστώ για το support!

Δεν ξέρω που το κοίταξες φίλε μου αλλά αν πας στο e-bay και κάνεις αναζήτηση το παρακάτω:

iphone 3gs factory unlock at&t usa

τότε θα δεις πως έχει "top-sellers" με 55$ = 44.7€

Edit: Υποθέτω ότι το κινητό είναι locked σε πάροχο AT&T USA φυσικά...


Το βρήκα έχεις δίκιο καλή φάση, αξίζει τα λεφτά του όμως?

#10   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 17/07/2012 - 11:16

Αφού δεν τα πας και καλά, τότε ας το πάμε βήμα βήμα για να μην "χαθείς".

Κατέβασε την .IPSW του iOS 4.3.3 και του iOS 5.1.1. Του 4.3.3 ίσως χρειαστεί στο Downgrade. Του 5.1.1 θα χρειαστεί μετά για το Restore.

Τώρα είναι Jailbroken το iPhone, σωστά?

Αν ναι, τότε απενεργοποίησε το iPhone, άνοιξε το redSn0w(δεξί κλικ, άνοιγμα ως διαχειριστής) και πάτα "Jailbreak". Ακολουθείς τις οδηγίες και όταν σου εμφανίσει κάποια κουτάκια τικάρεις το "install iPad Baseband". Όταν τελειώσει επιτυχώς, κάνεις την ίδια διαδικασία για το Downgrade αλλά θα τικάρεις μόνο το "Downgrade from iPad Baseband".

Αν τώρα δεν είσαι Jailbroken, πρώτα θα κάνεις την διαδικασία με τικαρισμένο μόνο το "install Cydia" και μετά ότι σου είπα πιο πάνω.

Ελπίζω έτσι μαζεμένα όπως στα ξαναείπα, να μην μπερδεύτηκες.

#11   spellkeeper

spellkeeper

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 11:28

Αφού δεν τα πας και καλά, τότε ας το πάμε βήμα βήμα για να μην "χαθείς".

Κατέβασε την .IPSW του iOS 4.3.3 και του iOS 5.1.1. Του 4.3.3 ίσως χρειαστεί στο Downgrade. Του 5.1.1 θα χρειαστεί μετά για το Restore.

Τώρα είναι Jailbroken το iPhone, σωστά?

Αν ναι, τότε απενεργοποίησε το iPhone, άνοιξε το redSn0w(δεξί κλικ, άνοιγμα ως διαχειριστής) και πάτα "Jailbreak". Ακολουθείς τις οδηγίες και όταν σου εμφανίσει κάποια κουτάκια τικάρεις το "install iPad Baseband". Όταν τελειώσει επιτυχώς, κάνεις την ίδια διαδικασία για το Downgrade αλλά θα τικάρεις μόνο το "Downgrade from iPad Baseband".

Αν τώρα δεν είσαι Jailbroken, πρώτα θα κάνεις την διαδικασία με τικαρισμένο μόνο το "install Cydia" και μετά ότι σου είπα πιο πάνω.

Ελπίζω έτσι μαζεμένα όπως στα ξαναείπα, να μην μπερδεύτηκες.


Όλα οκ κατάλαβα πως θα το κάνω, τώρα κατεβαίνει η 5.1.1 και η 4.3.3 και ξεκινάω τις διαδικασίες...:)

#12   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 17/07/2012 - 11:30

Ωραία!! Όταν τελειώσεις επιτυχώς με όλα θα πρέπει να έχεις Baseband 05.13.04.

#13   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 11:57

Το βρήκα έχεις δίκιο καλή φάση, αξίζει τα λεφτά του όμως?


Ανάλογα το πόσο πήρες το κινητό από αμερική και το αν έχεις να δώσεις 50€.
Αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αν τα καταφέρεις με την διαδικασία που σου περιγράφει ο φίλος και πάνε όλα καλά, τότε δεν υπάρχει λόγος για factory unlock, οπότε δεν αξίζει.

Αν πάλι δεις ότι δεν θες να ασχολείσαι κάθε φορά που βγαίνει καινούργια έκδοση με όλα αυτά, τότε 50€ δεν είναι πάρα πολλά (δεν είναι και λίγα). Ανάλογα τα οικονομικά του καθενός υποθέτω..

#14   spellkeeper

spellkeeper

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2012 - 00:02

Ωραία!! Όταν τελειώσεις επιτυχώς με όλα θα πρέπει να έχεις Baseband 05.13.04.


Έκανα βλακεία νομίζω... έκανα ότι μου είπες έφτασα μέχρι και την Baseband 05.13.04 αλλά μετά έκανα restore απο το itunes την 5.1.1 (αυτήν που κατέβασα απο εδώ iOS 4.3.3 και του iOS 5.1.1.)και μου έσβησε το cydia και τώρα έχω baseband 05.16.05! Τι στα κομμάτια έκανα λάθος?

#15   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 18/07/2012 - 00:05

Έκανα βλακεία νομίζω... έκανα ότι μου είπες έφτασα μέχρι και την Baseband 05.13.04 αλλά μετά έκανα restore απο το itunes την 5.1.1 (αυτήν που κατέβασα απο εδώ iOS 4.3.3 και του iOS 5.1.1.)και μου έσβησε το cydia και τώρα έχω baseband 05.16.05! Τι στα κομμάτια έκανα λάθος?


Σου είχα πει πως θα χρησιμοποιήσεις Custom .IPSW στο post #6 για να κάνεις Restore.

Δεν πειράζεις, μικρό το κακό. Κάνε πάλι την διαδικασία, "install iPad Baseband" και μετά "Downgrade from iPad Baseband"

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες