Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   ckanas

ckanas

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/05/2014 - 22:45

Καλώς ο ΟΤΕ αλλά κοστίζει ακριβά ρε γαμώτο. Προσωπικά παίζω μπάλα με Wind και τουλάχιστον για την ώρα έχω το κεφάλι μου ήσυχο, χωρίς να πληρώνω μια περιουσία  ;)

 

Άσχετο: ξέρει κανείς αν το συγκεκριμένο router αξίζει τον κόπο; Σκέφτομαι να το πάρω.

Ακριβώς όντως, ενώ Wind  με ένα 30άρι έχεις καθαρίσει και με ταχύτητες VDSL. Το συγκεκριμένο router που λες είναι πολύ καλό το έχει ένας φίλος μου και φυσάει. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/05/2014 - 15:35

Ακριβώς όντως, ενώ Wind  με ένα 30άρι έχεις καθαρίσει και με ταχύτητες VDSL. Το συγκεκριμένο router που λες είναι πολύ καλό το έχει ένας φίλος μου και φυσάει. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το ψωνίσω σύντομα και θα μεταφέρω εντυπώσεις :)

 

Το VDSL μιας και που το ανέφερες, σε ταχύτητες δεν υπάρχει. Θεωρώ ότι το πακέτο της Wind είναι μακράν ένα από τα καλύτερα, σε θέμα value for money, της αγοράς.



#348   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/05/2014 - 15:45

Φτάνει ρε Atom με τη διαφήμιση στη Wind.Έλεος πια.

 

 

Καλώς ο ΟΤΕ αλλά κοστίζει ακριβά ρε γαμώτο. Προσωπικά παίζω μπάλα με Wind και τουλάχιστον για την ώρα έχω το κεφάλι μου ήσυχο, χωρίς να πληρώνω μια περιουσία  ;)

 

Άσχετο: ξέρει κανείς αν το συγκεκριμένο router αξίζει τον κόπο; Σκέφτομαι να το πάρω.

 

 

Η HOL έχει τεράστια θέματα αξιοπιστίας και το λέω εκ πείρας. Χίλιες φορές με Wind.

 

 

Κυκλοφόρησε από Wind στα 189 ευρώ. Στα λεφτά του πραγματικά δεν υπάρχει αντίπαλος ;)

 

 

Τουλάχιστον η Wind έχει ήδη χαμηλές χρεώσεις, ενώ στην καρτοκινητή το f2g παίζει χωρίς αντίπαλο. Μακράν το πιο συμφέρον πακέτο.

 

 

 

Το πρόβλημα δε είναι τόσο με το TV, όσο με το Internet που όντως είναι για τα πανηγύρια. Χίλιες φορές με Wind. Είχα HOL για μεγάλο διάστημα και οι εντυπώσεις μου είναι οι χειρότερες. Μετά τον ΟΤΕ μόνο με τη Wind έχω βρει την ησυχία μου.

9/10 μηνύματά σου είναι promotion στη Wind


Αναρτημένη εικόνα


#349   JohnSpais

JohnSpais

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2014 - 00:37

Εχω ενα MacBook Retina και εδω και 3 μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα thumbnails του Facebook. Μια τα φορτωνει, μια φορτωνει τα μισα, μια κανενα... Δεν ξερω τι επαθε ετσι στα ξαφνικα!
Μηπως γνωριζει κανεις πως διορθωνεται το συγκεκριμενο θεματακι?
Ευχαριστω!



#350   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2014 - 13:26

Φτάνει ρε Atom με τη διαφήμιση στη Wind.Έλεος πια.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9/10 μηνύματά σου είναι promotion στη Wind

Το γεγονός ότι είμαι ικανοποιημένος πελάτης δεν σημαίνει ότι κάνω διαφήμιση. Στην ίδια λογική που όλοι εμείς σε αυτό το forum αναφερόμαστε σε συσκευές της Apple.



#351   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/05/2014 - 13:30

Το γεγονός ότι είμαι ικανοποιημένος πελάτης δεν σημαίνει ότι κάνω διαφήμιση. Στην ίδια λογική που όλοι εμείς σε αυτό το forum αναφερόμαστε σε συσκευές της Apple.

1)Κι εγώ είμαι ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ αλλά δεν το λέω σε κάθε post
2)Είναι ξεκάθαρο ότι έχεις συμφέρον στη Wind και καλά κάνεις αλλά πες το να το βλέπει αλλιώς ο κάθε χρήστης
3)Μου θυμίζεις τους τηλεφωνητές της Wind που σε παίρνουν ότι ώρα να ναι, όποτε να ναι για να σου πουν το παραμύθι τους. Δε λέω τη δουλειά τους κάνουν αλλά να μ αφήσουν κι εμένα να κάνω τη δουλειά μου και να μην παίρνουν στις 8 το πρωί ή στις 4 το μεσημέρι. Αν έχεις τα μέσα διαβίβασέ το, πες τους ότι χάνουν από αυτή την πρακτική παρά κερδίζουν.
4) Το φόρουμ είναι για συσκευές της Apple ,οπότε ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις με το που μπεις. Επίσης αναφέρονται πολλά αρνητικά από πολλούς εδώ των συσκευών της. Η Wind δεν έχει κανένα αρνητικό; Δεν είδα να λες τίποτα.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 28/05/2014 - 13:34

Αναρτημένη εικόνα


#352   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/05/2014 - 14:00

1)Κι εγώ είμαι ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ αλλά δεν το λέω σε κάθε post
2)Είναι ξεκάθαρο ότι έχεις συμφέρον στη Wind και καλά κάνεις αλλά πες το να το βλέπει αλλιώς ο κάθε χρήστης
3)Μου θυμίζεις τους τηλεφωνητές της Wind που σε παίρνουν ότι ώρα να ναι, όποτε να ναι για να σου πουν το παραμύθι τους. Δε λέω τη δουλειά τους κάνουν αλλά να μ αφήσουν κι εμένα να κάνω τη δουλειά μου και να μην παίρνουν στις 8 το πρωί ή στις 4 το μεσημέρι. Αν έχεις τα μέσα διαβίβασέ το, πες τους ότι χάνουν από αυτή την πρακτική παρά κερδίζουν.
4) Το φόρουμ είναι για συσκευές της Apple ,οπότε ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις με το που μπεις. Επίσης αναφέρονται πολλά αρνητικά από πολλούς εδώ των συσκευών της. Η Wind δεν έχει κανένα αρνητικό; Δεν είδα να λες τίποτα.


χρηστης wind εδω κ 2,5 χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που εκανε η αδερφη μ μετακομιση στο πατρικο της κ ειχε βαλει wind στο παλιο της το σπιτι κ επειδη δεν ειχε περασει χρονος μας βαλανε κ πληρωσαμε 75 ευρω εχτρα μεταφορα τηλεφωνου(η ακυρβση κοστιζε 160)με λιγα λογια η μεταφορα εγινε μετα απο 2 μηνες κ εξακολουθουσαμε να πληρωναμε μεχρι τον περασμενο μηνα κ τα 2 τηλεφωνα τσαμπα κ βερεσε..πριν απο 2 μηνες διακοπηκε η συνδση δεν συγχρονιζε το dsl μετα απο 1 βδομαδα ολα οκ..κ πριν απο 1 μηνα μετα απο μια καταιγιδα χαλασε τελειως κ απο τοτε μεχρι σημερα εχω ταχυτητα 2 το πολυ 2.5 mbps..εχω παρει φυσικα απειρα τηλεφωνα μπαλακι στο οτε με κανουν..κ εδω κ 2 βδομαδες δεν ξαναασχοληθηκα..βεβαια στον οτε θα ειχε τελιωσει σε μια μερα το θεμα κ της μεταφορας κ της βλαβης..καλη η wind δε λεω αλλα αμα σ τυχει πληρωνεις διπλα κ τριπλα απο οτι στον οτε!

#353   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2014 - 14:03

1)Κι εγώ είμαι ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ αλλά δεν το λέω σε κάθε post
2)Είναι ξεκάθαρο ότι έχεις συμφέρον στη Wind και καλά κάνεις αλλά πες το να το βλέπει αλλιώς ο κάθε χρήστης
3)Μου θυμίζεις τους τηλεφωνητές της Wind που σε παίρνουν ότι ώρα να ναι, όποτε να ναι για να σου πουν το παραμύθι τους. Δε λέω τη δουλειά τους κάνουν αλλά να μ αφήσουν κι εμένα να κάνω τη δουλειά μου και να μην παίρνουν στις 8 το πρωί ή στις 4 το μεσημέρι. Αν έχεις τα μέσα διαβίβασέ το, πες τους ότι χάνουν από αυτή την πρακτική παρά κερδίζουν.
4) Το φόρουμ είναι για συσκευές της Apple ,οπότε ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις με το που μπεις. Επίσης αναφέρονται πολλά αρνητικά από πολλούς εδώ των συσκευών της. Η Wind δεν έχει κανένα αρνητικό; Δεν είδα να λες τίποτα.

Τα παίρνω, με ανακάλυψες. Τι να κάνουμε η ζωή είναι δύσκολη στην Ελλάδα του 2014.

 

Η παρομοίωση πάντως με τους τηλεφωνητές είναι λίγο άκυρη, πολύ απλά γιατί εδώ δεν σε καλώ, απλά σου γράφω :)


Τελευταία επεξεργασία από: Atom, 28/05/2014 - 14:06


#354   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/07/2014 - 01:50



DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 12:48:49

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 928 / 8.356

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 928 / 8.188

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 20,44 / 250,06

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 31,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,5 / 8,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 1.948 / 0

FEC Errors (Up/Down): 14.547 / 7.230.909

CRC Errors (Up/Down): 1.281 / 82.229

HEC Errors (Up/Down): 0 / 341.737


Μπορω να κανω τπτ για να ανεβει λιγο ή να παρω κανα τηλ την forthnet?
Ηγουμενιτσα σε 1991 οικοδομη 2χλμ απο το κεντρο

#355   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/09/2014 - 19:27

Καλησπερα, πριν μια βδομαδα τα εφτυσε το ρουτερ που ειχα απο οτε οπότε πηγα και πηρα το tp link 8960n, που ειναι τα πιο αδικοχαμενα ευρωπουλα που εχω δωσει :S συνεχεια αποσυνδεεται, αργει απιστευτα και αν συνδεθουν 2 υπολογιστες και 2 κινητα απλα τα "παιζει", δεν ειναι θεμα γραμμης γιατι 1 μερα πριν ολα πηγαιναν ρολοι με του οτε.

Σκεφτομαι να παρω αυτο http://www.skroutz.g...e=tp link w8970 , εχετε να προτεινετε κατι αλλο στα ιδια χρηματα πανω κατω? Να αντεχει πολλες συσκευες συνδεδεμενες και να εχει καλη εμβελεια σε χωρο 85τμ περιπου, ευχαριστω :)



#356   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/09/2014 - 20:14

Καλησπερα, πριν μια βδομαδα τα εφτυσε το ρουτερ που ειχα απο οτε οπότε πηγα και πηρα το tp link 8960n, που ειναι τα πιο αδικοχαμενα ευρωπουλα που εχω δωσει :S συνεχεια αποσυνδεεται, αργει απιστευτα και αν συνδεθουν 2 υπολογιστες και 2 κινητα απλα τα "παιζει", δεν ειναι θεμα γραμμης γιατι 1 μερα πριν ολα πηγαιναν ρολοι με του οτε.

Σκεφτομαι να παρω αυτο http://www.skroutz.g...e=tp link w8970 , εχετε να προτεινετε κατι αλλο στα ιδια χρηματα πανω κατω? Να αντεχει πολλες συσκευες συνδεδεμενες και να εχει καλη εμβελεια σε χωρο 85τμ περιπου, ευχαριστω :)

http://www.e-shop.gr...er-p-PER.613230

 

Θα σου πρότεινα το παρακάτω. Εγώ έχω το DGN2200 και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος. 

 

Από συσκευές έχω πάνω, iMac, macbook pro, iPAD, TV. PS3, κινητό, server, δεύτερο lap top και δεν με έχει κρεμάσει :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#357   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/09/2014 - 20:26

Αν σου αντεχει με τοσα εγω δεν θα εχω προβλημα, ελπιζω δηλαδη γιατι ειμαι ατυχη στα router :P , θα εχω 2 λαπτοπ, 1 tablet και 2 κινητα (ισως και 3 λαπτοπ)

 

Ειναι το ιδιο με αυτο http://www.pc1.gr/sh...hp?ID=210000683 γενικα δεν εχω καλη σχεση με το eshop και το αλλο το εχει 24 ευρω φθηνοτερα οπότε no-brainer :P



#358   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/09/2014 - 20:27

Αν σου αντεχει με τοσα εγω δεν θα εχω προβλημα, ελπιζω δηλαδη γιατι ειμαι ατυχη στα router :P , θα εχω 2 λαπτοπ, 1 tablet και 2 κινητα (ισως και 3 λαπτοπ)

 

Ειναι το ιδιο με αυτο http://www.pc1.gr/sh...hp?ID=210000683 γενικα δεν εχω καλη σχεση με το eshop και το αλλο το εχει 24 ευρω φθηνοτερα οπότε no-brainer :P

Ναι αυτό είναι. Το έβαλα απλά για να το δεις, εννοείται ότι θα το πάρεις όπου το βρεις πιο φθηνά.


Once You Go Mac You Never Go Back

#359   tttsakalos

tttsakalos

    iPH Enthousiast

  • 384 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tttsakalos

Δημοσίευση 06/09/2014 - 20:40

Συνημμένο αρχείο  uploadfromtaptalk1410028825088.jpg   53.59KB   52 λήψεις

Εγώ έχω αυτα

#360   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/09/2014 - 21:04

Ναι αυτό είναι. Το έβαλα απλά για να το δεις, εννοείται ότι θα το πάρεις όπου το βρεις πιο φθηνά.

Πολυ ωραια, σε ευχαριστω :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες