Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 19/10/2014 - 09:34

Τσιμπα αυτό http://www.e-shop.gr...er-p-PER.612494
Το καλύτερο της αγοράς στο 50αρι

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σε αντίστιοχη τιμή βρήκα και αυτό. Αν έχει κανείς εμπειρία, ας τη μοιραζόταν, στο ιντερνετ είναι μοιρασμένες οι κριτικές, από πολύ καλές εώς κάκιστες. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/10/2014 - 09:36

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σε αντίστιοχη τιμή βρήκα και αυτό. Αν έχει κανείς εμπειρία, ας τη μοιραζόταν, στο ιντερνετ είναι μοιρασμένες οι κριτικές, από πολύ καλές εώς κάκιστες. 

Θα σου πρότεινα κι εγώ αυτό που σου postare ο Dominator. Εγώ έχω της netgear DGN2200, καλο σε θέμα σταθερότητας και internet, λίγο απογοητευμένος από την απόδοση του Wi-FI. 

 

Δεν είναι αρκετά δυνατό το σήμα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#393   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 19/10/2014 - 10:10

Θα σου πρότεινα κι εγώ αυτό που σου postare ο Dominator. Εγώ έχω της netgear DGN2200, καλο σε θέμα σταθερότητας και internet, λίγο απογοητευμένος από την απόδοση του Wi-FI. 

 

Δεν είναι αρκετά δυνατό το σήμα. 

Σε ευχαριστω. Μαλλον για αυτο θα πάω, αφού συμφωνείτε και οι δύο κάτι θα ξέρετε. Το έχουν και προσφορά στα 39.90 νομίζω μόνο για σ/κ, οπότε προχωράω. Σας ευχαριστώ πολύ!



#394   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/10/2014 - 10:46

Το tp-link το έχω βάλει σε καφετέρια μαζί με ένα acces point και στην 120 συσκευές που έχουν συνδεθεί πάνω δεν κολλάει είναι παρά πολύ καλό και σταθερό

#395   ahill2

ahill2

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 26/10/2014 - 00:35

Γεια σας, μπορεί κάποιος να μου πεί αν υπάρχει τρόπος να αυξηθεί η ταχύτητα σε adsl 24ρα?

Εχω forthnet με modem thomson TG 585v8 οι τιμές που πέρνω είναι αυτές.

 

 

 

DSL Connection  
bull__md.gifLink Information

Uptime: 4 days, 1:27:19 spacer.gif

DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.168 / 8.984 spacer.gif

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.875 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 5,68 / 29,63 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 18,5 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 26,0 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 8,0 spacer.gif

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif

Error Seconds (Local/Remote): 79 / 0 spacer.gif

FEC Errors (Up/Down): 0 / 576.918 spacer.gif

CRC Errors (Up/Down): 9 / 8.030 spacer.gif

HEC Errors (Up/Down): 9 / 106.984

 

Εδώ να πώ ότι στην αρχή συνδεόμουν στα 12,8mb download αλλά σιγά σιγά η ταχύτητα έπεσε στα 8.8mb και όσες φορές και να παραπονέθηκα στην forthnet ήταν λές και μίλαγα σε τοίχο.

Η απόσταση μου απο το κέντρο είναι στα 1785 μέτρα περίπου, πείτε μου είναι λογικές οι τιμές που πέρνω?


Τελευταία επεξεργασία από: ahill2, 26/10/2014 - 00:39


#396   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 26/10/2014 - 13:59

Το tp-link το έχω βάλει σε καφετέρια μαζί με ένα acces point και στην 120 συσκευές που έχουν συνδεθεί πάνω δεν κολλάει είναι παρά πολύ καλό και σταθερό

 

 

Θα σου πρότεινα κι εγώ αυτό που σου postare ο Dominator. Εγώ έχω της netgear DGN2200, καλο σε θέμα σταθερότητας και internet, λίγο απογοητευμένος από την απόδοση του Wi-FI. 

 

Δεν είναι αρκετά δυνατό το σήμα. 

Είχατε δίκιο, εξαιρετικό μηχανάκι, με αρκετή παραμετροποίηση και καθόλου απόσυνδέσεις σε καμία από τις συσκευές μου. Μου έλυσε όλα τα προβλήματα, το μόνο μου θέμα είναι ότι δε μου δουλεύει το Vodafone Full Σήμα, ψάχνω 3 μέρες τώρα και πειραματίζομαι με επιλογές και ports, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάλεσα στη Voda και περιμένω μήπως με καλέσει κανένα τσακάλι (έχουν τέτοιους και μου είπαν να ποιμάνω τηλέφωνο) να με βοηθήσει. Να είστε καλά.


Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 26/10/2014 - 14:08


#397   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 26/10/2014 - 18:16

Γεια σας, μπορεί κάποιος να μου πεί αν υπάρχει τρόπος να αυξηθεί η ταχύτητα σε adsl 24ρα?

Εχω forthnet με modem thomson TG 585v8 οι τιμές που πέρνω είναι αυτές.

 

 

 

DSL Connection  
bull__md.gifLink Information

Uptime: 4 days, 1:27:19 spacer.gif

DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.168 / 8.984 spacer.gif

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.875 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 5,68 / 29,63 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 18,5 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 26,0 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 8,0 spacer.gif

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif

Error Seconds (Local/Remote): 79 / 0 spacer.gif

FEC Errors (Up/Down): 0 / 576.918 spacer.gif

CRC Errors (Up/Down): 9 / 8.030 spacer.gif

HEC Errors (Up/Down): 9 / 106.984

 

Εδώ να πώ ότι στην αρχή συνδεόμουν στα 12,8mb download αλλά σιγά σιγά η ταχύτητα έπεσε στα 8.8mb και όσες φορές και να παραπονέθηκα στην forthnet ήταν λές και μίλαγα σε τοίχο.

Η απόσταση μου απο το κέντρο είναι στα 1785 μέτρα περίπου, πείτε μου είναι λογικές οι τιμές που πέρνω?

Πόσο καιρό έχει που παρατήρησες πτώση; Μήπως έγιναν πολλοί συνδρομητές στην περιοχή και πέφτουν οι ταχύτητες; Με άλλο, καλύτερο ρούτερ πιθανώς να κερδίσεις μέρος της χαμένης σου ταχύτητας, εγώ σίγουρα κέρδισα για αυτό και το γράφω. 



#398   ahill2

ahill2

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/10/2014 - 12:21

Γεια σου,η πτώση έγινε σε διάστημα μηνών,

καταρχάς να πώ ότι μένω Γέρακα καποια στιγμή αφού τους είχα πάρει τηλ. και είχα παραπονεθεί και μου είχαν πεί ότι όλα είναι μια χαρά και αυτή η ταχύτητα που έχω σύμφωνα με την απόσταση απο το κέντρο ειναι καλή και είχα μείνει σε αυτό,...μήνες μετά για κάποιο άγνωστο λόγο είχε πέσει το adsl μου,όλα τα άλλα καλά αλλά δεν είχα adsl αφού τους πήρα και κοιτάξαν το θέμα κάποια στιγμή συνδέθηκα,η ταχύτητα που συνδέθηκα ήταν στα 14mb,είχα αποσυνδέσεις ανά 5 λεπτά και με κατεβάσαν στα 12.5mb και δούλευε άψογα,.... για μιά δυό βδομάδες κράτησε η χαρά μου γιατί μετά ξανα άρχισε η πτώση μετά απο μια αποσύνδεση σύνδεση τις γραμμής συνδεθηκε στα 9.8mb έ απο εκεί και μετά έπαιζε για μήνες εκεί γύρω και τώρα φτάσαμε κάτω και απο τα εννιά.


Τελευταία επεξεργασία από: ahill2, 28/10/2014 - 12:24


#399   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 28/10/2014 - 12:30

Το μονοπου μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έβαλαν και άλλοι στην περιοχή σου και τραβούν bandwidth, αφού δεν αλλαξες κάτι εσυ. Είχα αντίστοιχο πρόβλημα με ΟΤΕ και μου κατέβασαν και εμένα ταχύτητα για σταθερότητα.

#400   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 28/10/2014 - 14:31

Γεια σου,η πτώση έγινε σε διάστημα μηνών,
καταρχάς να πώ ότι μένω Γέρακα καποια στιγμή αφού τους είχα πάρει τηλ. και είχα παραπονεθεί και μου είχαν πεί ότι όλα είναι μια χαρά και αυτή η ταχύτητα που έχω σύμφωνα με την απόσταση απο το κέντρο ειναι καλή και είχα μείνει σε αυτό,...μήνες μετά για κάποιο άγνωστο λόγο είχε πέσει το adsl μου,όλα τα άλλα καλά αλλά δεν είχα adsl αφού τους πήρα και κοιτάξαν το θέμα κάποια στιγμή συνδέθηκα,η ταχύτητα που συνδέθηκα ήταν στα 14mb,είχα αποσυνδέσεις ανά 5 λεπτά και με κατεβάσαν στα 12.5mb και δούλευε άψογα,.... για μιά δυό βδομάδες κράτησε η χαρά μου γιατί μετά ξανα άρχισε η πτώση μετά απο μια αποσύνδεση σύνδεση τις γραμμής συνδεθηκε στα 9.8mb έ απο εκεί και μετά έπαιζε για μήνες εκεί γύρω και τώρα φτάσαμε κάτω και απο τα εννιά.

Μπορεις να ζητησεις να ελεγχθει η γραμμη σου εσωτερικα. Γινεται δωρεαν και ερχεται τεχνικος στο χωρο σου και κανει τις αναλογες μετρησεις.

Μετα την επισκεψη και αφου ακολουθησα τις ´´συμβουλες ´´ του ανεβηκα κατα 2-3mbs .....

#401   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 28/10/2014 - 16:54

κι εγω 2 χιλιομετρα αποσταση εχω περιπου φιλε με forthnet 24αρι και πιανω με το ζορι 12 mbps.. και μου ειπαν οτι το μαξιμουμ σε τετοια αποσταση ειναι 15. 

δε μου στειλανε ΠΟΤΕ δικο τους τεχνικο ποσο μαλλον και δωρεαν...κ ηταν κ νεα συνδεση με πακετο νοβα μαζι. και συμβολαιο 18μηνο. εσκασα το 40αρι μου ηρθε δικος μου τεχνικος και μου ανεβασε 2-3 mbps με αλλαγες καλωδιων 



#402   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/10/2014 - 17:45

Επειδή νομίζεται είναι απλό το να έχεις καλή ταχύτητα θα πρέπει να έχεις στο Σπιτι κάποια πράγματα
Δλδ
1 καινούργιο καλώδιο τηλεφώνου κατα προτίμηση utp από το κουτί του ΟΤΕ έξω από το Σπιτι και με 1 μπριζα μόνο στο Σπιτι όχι 10
Επίσης και η απόσταση από το dslam
Και τον εξοπλισμό που έχεις
Οπότε μην τα θελουμε όλα γιατί δεν γίνεται

#403   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 28/10/2014 - 19:43

κι εγω 2 χιλιομετρα αποσταση εχω περιπου φιλε με forthnet 24αρι και πιανω με το ζορι 12 mbps.. και μου ειπαν οτι το μαξιμουμ σε τετοια αποσταση ειναι 15.
δε μου στειλανε ΠΟΤΕ δικο τους τεχνικο ποσο μαλλον και δωρεαν...κ ηταν κ νεα συνδεση με πακετο νοβα μαζι. και συμβολαιο 18μηνο. εσκασα το 40αρι μου ηρθε δικος μου τεχνικος και μου ανεβασε 2-3 mbps με αλλαγες καλωδιων

Με συγχωρεις για την παραλειψη.
Hol εχω και σε αυτην αναφερομουν.

#404   ahill2

ahill2

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/10/2014 - 22:55

Επειδή νομίζεται είναι απλό το να έχεις καλή ταχύτητα θα πρέπει να έχεις στο Σπιτι κάποια πράγματα
Δλδ
1 καινούργιο καλώδιο τηλεφώνου κατα προτίμηση utp από το κουτί του ΟΤΕ έξω από το Σπιτι και με 1 μπριζα μόνο στο Σπιτι όχι 10
Επίσης και η απόσταση από το dslam
Και τον εξοπλισμό που έχεις
Οπότε μην τα θελουμε όλα γιατί δεν γίνεται

Θα απαντήσω σε εσένα,

1.Το σπίτι είναι δικό μου και χτίστηκε πριν 8 χρόνια  και εννοείται ότι έχω utp είχα βάλει τα καλύτερα που υπήρχαν τότε και επειδή ο ηλεκτρολόγος είναι και χρόνια φίλος τα πέρασα σε ξεχωριστές σωλήνες μόνα τους χωρίς ζορίσματα..

2.Δεν έχω άλλες πρίζες τηλεφώνου συνδεδεμένες στο σπίτι παρά μόνο την κεντρική από όπου και είμαι συνδεδεμένος.

3.Το καλώδιο του οτέ που έρχεται στο σπίτι μου ζήτησα και αλλάχτηκε πρίν περίπου 2-3 χρόνια με καινούργιο.

4.Η απόσταση είναι 1785 μέτρα περίπου και ο εξοπλισμός μου είναι το thomson  TG585V8 που μου είχε δώσει η forthnet.

5.Οπως ανέφερα πιό πάνω όταν είχε πέσει η adsl μου κάποια μέρα και τους πήρα τηλ. όταν την φτιάξανε συνδέθηκα σε ικανοποιητική ταχύτητα ξανά χωρίς πρόβλημα,μόνο και μόνο για να την χάσω ξανά.

Γιατί εφόσον για τον άλφα η βήτα λόγο η ταχύτητα μου ενώ είχε πέσει στα 9mb(απο τα 12.8mb) πήγε στα 12.5mb ξανά αν υπήρχε φόρτος στις γραμμές?όταν χρειάστηκε να κάνουν κάποιες ρυθμίσεις για να επαναφέρουν το adsl σπίτι μου?Εδώ να μην ξεχάσω να πώ ότι ότι κάνανε ήταν δια τηλεφώνου,κάτι πειράξανε στις δικές τους ρυθμίσεις για την γραμμή μου,δεν ήρθε τεχνικός ή τπτ άλλο.

@gog7 φίλε μου μα αυτό ζητάω και εγώ λές ότι πιάνεις 12 με το ζόρι και εγώ 12-13 έπιανα αλλά τώρα έχω βρεθεί στα 8.8 και ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να ξαναπιάσω τα 12 βάση του πόστ που έκανα με τα Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 26,0 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 8,0 spacer.gifπιο πάνω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: ahill2, 28/10/2014 - 23:01


#405   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 30/10/2014 - 22:30

μπορουμε απο αυτα τα στατιστικα να δουμε ποσο μακρια ειμαστε απο το κεντρο;

Απο το Attenuation το βλεπεις αυτο



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)