Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:26

Dsl over pstn? Δεν σε πιάνω:ρ
Απο το κουτί που είναι εξω απο το σπίτι φεύγει ενα καλώδιο και στο σπίτι μοιράζεται σε 3 πρίζες...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#452   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:28

Καμια βέβαια δεν είναι ενεργή γιατί όλα τα έχω στο γραφείο και ρουτερ και τηλ..

#453   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:32

Καμια βέβαια δεν είναι ενεργή γιατί όλα τα έχω στο γραφείο και ρουτερ και τηλ..

Δεν έχει σημασία. Αν ακολουθήσεις το καλώδιο του τηλ από την είσοδο του modem σου, καταλήγει σε spliter (ένα μικρό κουτάκι σαν σπιρτόκουτο) ή κατευθείαν στο μπριζάκι του τοίχου;


Big things have small beginnings

#454   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:34

Σε σπλιτερ καταληγει..έχω αλλάξει 3 σπλιτερ δεν έχω δει διάφορα.. Και φίλτρα είχα δοκιμάσει αλλά τίποτα!!!

#455   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:38

Η γραμμη σου ειναι μια χαρα, καπου στη συνδεσμολογια ειναι το προβλημα, με τετοια γραμμη πανεις 12-15 mbps χαλαρα. Καλεσε εναν τεχνικο να στα ελεγξει να στο λυσει το προβλημα. Αν διακλαδωνεται σε πολλες πριζες το τηλεφωνο, αυτη που δε χρησιμοποιεις βγαλτην τελειως, καταργησε την. Εμενα στο σπιτι διακλαδωνοταν σε 5 πριζες και δεν επιανα καν ιντερνετ. Αφησα τις 2 και ειμαι μια χαρα



#456   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:40

Σε σπλιτερ καταληγει..έχω αλλάξει 3 σπλιτερ δεν έχω δει διάφορα.. Και φίλτρα είχα δοκιμάσει αλλά τίποτα!!!

Το πρόβλημα είναι ότι η πρίζα του γραφείου σου δεν είναι αυτή που έρχεται το καλώδιο από το κουτί αλλά μια απλή διελεύσεως και το σήμα έρχεται σπλιταρισμένο από το σαλόνι.

Κάνε το εξής: μετεφερέ τα όλα στην πρίζα του σαλονιού και πάρε καινούργιες μετρήσεις attenuation και ξαναπόσταρε.


Big things have small beginnings

#457   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:41

Έγινε θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω. Αν βάλω καλώδιο καινούργιο μονοκόμματο χωρίς ενώσεις καλυτερα δεν θα είναι?

#458   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:50

Έγινε θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω. Αν βάλω καλώδιο καινούργιο μονοκόμματο χωρίς ενώσεις καλυτερα δεν θα είναι?

Άκου τι θα κάνεις αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου:

Θα ''ξεκοιλιάσεις'' την πρίζα ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ του σαλονιού και μέσα θα βρεις 2-3 ζευγάρια καλωδίων. (Πρόσεχε όχι πρίζα με ρεύμα)

Ένα ζευγάρι είναι το καλώδιο που έρχεται από το κουτί. (συνήθως ξεχωρίζει οπτικά), και τα άλλα είναι που πάνε στα δωμάτια.

Θα ενώσεις στην πρίζα του σαλονιού ΜΟΝΟ το καλώδιο που έρχεται από το κουτί και τα άλλα προς το παρόν θα τα βγάλεις. (μην φοβάσαι δεν υπάρχει ρεύμα εκεί)

Πάρε μετρήσεις και αν πηγαίνει σφαίρα πόσταρε να σου πούμε τι θα κάνεις για να μην πληρώνεις τεχνικό.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 10/11/2014 - 13:51

Big things have small beginnings

#459   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 14:50

Λοιπόν... Επειδή δεν βγάζω άκρη γιατί οι καλωδιώσεις του σπιτιού είναι @#%$@%, θέλω όποιος μπορεί να μου πεί, τι καλώδια χρειάζομαι για να βάλω ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΗ, από το κούτι έξω. Σκέφτηκα, να δοκιμάσω να βάλω ΠΡΟΧΕΙΡΑ μία πρίζα τηλεφώνου στο ένα μέτρο από το κουτί, και εκεί να συνδέσω το ρούτερ να δω τι παίζει, και μετά βλέπουμε..
Τι καλώδιο χρειάζομαι για να συνδέσω την πρίζα τηλεφώνου στο κουτί? Ένας τεχνικός που είχε έρθει παλιά μου είχε πει να βάλω utp.. αλλά απ'ότι είδα στο κουτί τα καλώδια που κουμπώνουν είναι πιο χοντρά από αυτά που έχει το utp! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και συγνώμη αν λέω κάτι λάθος ή αν δεν έχω καταλάβει κάτι!



#460   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 14:56

Λοιπόν... Επειδή δεν βγάζω άκρη γιατί οι καλωδιώσεις του σπιτιού είναι @#%$@%, θέλω όποιος μπορεί να μου πεί, τι καλώδια χρειάζομαι για να βάλω ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΗ, από το κούτι έξω. Σκέφτηκα, να δοκιμάσω να βάλω ΠΡΟΧΕΙΡΑ μία πρίζα τηλεφώνου στο ένα μέτρο από το κουτί, και εκεί να συνδέσω το ρούτερ να δω τι παίζει, και μετά βλέπουμε..
Τι καλώδιο χρειάζομαι για να συνδέσω την πρίζα τηλεφώνου στο κουτί? Ένας τεχνικός που είχε έρθει παλιά μου είχε πει να βάλω utp.. αλλά απ'ότι είδα στο κουτί τα καλώδια που κουμπώνουν είναι πιο χοντρά από αυτά που έχει το utp! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και συγνώμη αν λέω κάτι λάθος ή αν δεν έχω καταλάβει κάτι!

Αυτό που σκέφτηκες να δοκιμάσεις είναι σωστό και δώστου προτεραιότητα. Το κατάλληλο καλώδιο πράγματι είναι το UTP κατηγορίας 5 ή 6.

Δεν έχει σημασία που τα καλώδια του ΟΤΕ είναι πιο χονδρά. Καλή επιτυχία. Θα το λύσεις το προβλημά σου.

Να σου θυμίσω πως ακόμα και αν περάσεις καινούργιο καλώδιο σπίτι σου θέλει και σωστή διαχείριση μέσα στο σπίτι στις διακλαδώσεις., αλλιώς θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα.


Big things have small beginnings

#461   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 15:02

Δηλαδή, συνδέω καλώδιο utp (ethernet) από το κουτί που είναι έξω από το σπίτι (που έχει 150 καλωδιάκια) μέχρι την πρίζα τηλεφώνου, και μετά κανονικά το ρούτερ?
Πώς βλέπω τι κατηγορία είναι το utp καλώδιο? Έχω πάρει ένα αλλά δεν ήξερα ότι πρέπει να κοιτάξω κατηγορία.
Πώς θα συνδέσω το utp στο κουτί και στην πρίζα τηλεφώνου, αφού δέχονται πιο χονδρά καλώδια;
 



#462   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 15:18

Δηλαδή, συνδέω καλώδιο utp (ethernet) από το κουτί που είναι έξω από το σπίτι (που έχει 150 καλωδιάκια) μέχρι την πρίζα τηλεφώνου, και μετά κανονικά το ρούτερ?
Πώς βλέπω τι κατηγορία είναι το utp καλώδιο? Έχω πάρει ένα αλλά δεν ήξερα ότι πρέπει να κοιτάξω κατηγορία.
Πώς θα συνδέσω το utp στο κουτί και στην πρίζα τηλεφώνου, αφού δέχονται πιο χονδρά καλώδια;


Από τα 150 καλωδιάκια που έχει το κουτί, μόνο δύο είναι τα δικά σου. Οπότε πρόσεχε μην κόψεις κατά λάθος το τηλέφωνο σε κάποιον άλλο.
Το καλώδιο εξωτερικά γράφει CAT 5 ή 6.
Εάν δέχονται χοντρά καλώδια τότε δέχονται και λεπτά.
Εξακολουθώ να πιστεύω πως το πρόβλημα δεν είναι από το κουτί στο σπίτι σου, αλλά από το σπίτι σου μέσα.
Big things have small beginnings

#463   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 15:26

τι εννοείς από το σπίτι μου μέσα? 

Το τσέκαρα κατ5 είναι



#464   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 15:30

τι εννοείς από το σπίτι μου μέσα? 

 

Μόλις το χονδρό καλώδιο από το κουτί φτάνει μέσα στο σπίτι σου διακλαδίζεται για να πάει στα δωμάτια ενώ δεν πρέπει.

Πρέπει να συνδεθεί απ΄ευθείας στο spliter και μετά, από την έξοδο του spliter που αντιστοιχεί στο τηλέφωνο να διακλαδιστεί και να ''μοιραστεί'' στα δωμάτια.


Big things have small beginnings

#465   meiz16

meiz16

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Twitter:@Meiz16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:meizakos

Δημοσίευση 10/11/2014 - 15:33

Εμένα το τηλέφωνο επειδή έχω cyta συνδέεται πάνω στο ρούτερ. Για αυτό σκέφτηκα να βάλω ένα καλώδιο από το κουτί μέχρι το δωμάτιο, να το συνδέσω στην πρίζα, και απο εκεί κατευθείαν να βάλω το ρούτερ. Σωστός ή κάνω κάπου λάθος;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες