Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#766   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:21

 

Καλημέρα παιδιά,

 

λοιπόν επειδή δεν την παλεύω άλλο με το router του ΟΤΕ και μου έχει σπάσει τ νεύρα, με αποσυνδέσεις, κολλήματα, χαμηλες ταχύτητες κλπ, μπορώ να αγοράσω αυτό και να κάνω την δουλειά μου?

Πως θα το σετάρω με τα στοιχεία του ΟΤΕ? Στην εξυπηρέτηση που πήρα μου είπαν πως δεν μπορούν να με βοηθήσουν, εφόσον μιλάμε για router διαφορετικό από του παρόχου...

Εδώ και ένα 5μηνο περίπου είμαι με το AC52U της ASUS, προερχόμενος απο Linksys και πραγματικά είναι απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

 

Πολύ καλό UI, αρκετές επιλογές και γενικότερα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απο πρίν. Πιο σταθερά.

 

Θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογές για τα λεφτά που θες να δώσεις.

 

Εγώ δεν άντεξα και το γλυκοκοίταζα καιρό το Linksys. Αρκετά τα χρήματα αλλά πραγματικά οι ταχύτητες δεν παίζονται. 

 

Flasharismeno με DD-WRT από την πρώτη μέρα. 

 

https://www.skroutz....yphrase=wrt3200


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#767   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:26

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε π.χ σαν αυτό που έδειξε ο Νίκος. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι το username και το password που σου έχουν δώσει από τον ΟΤΕ.

 

Όταν με το καλό πάρεις νέο router το φτιάχνουμε μην σε ανησυχεί.

 

Η ταχύτητα σου πάντως είναι χαμηλή και υποδηλώνει σίγουρα πρόβλημα της γραμμής, μην περιμένεις πολλά περισσότερα mbps δηλαδή με ένα καινούργιο router.

 

Άντε να κλειδώσει στα 11-12, απλά θα σου κρατάει σταθερή την γραμμή και θα έχεις και πολύ καλό wi-fi. 

Το συγκεκριμένο που προτείνει ο Νίκος, δεν το βρίσκω στα γνωστά site των ελληνικών καταστημάτων. Οπότε δεν ξέρω σε τι τιμή είναι...
Σκεφτόμουν να μην παραγγείλω και περιμένω απέξω, να πεταχτώ μια από τις επόμενες μέρες μέχρι κάποιο κατάστημα να πάω να το τσιμπήσω...

Η ταχύτητα είναι όντως θέμα της γραμμής, αυτό μου το έχουν πει και από τον ΟΤΕ, φταίει η περιοχή που μένω και η απόσταση από κέντρο του ΟΤΕ, αλλά είμαι σχεδόν ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα δω αύξηση στην ταχύτητα με το που συνδέσω ένα σοβαρό ρούτερ...

Γενικώς, επειδή είναι πολύ πολύπλοκη η κατάσταση του δικτύου σπίτι μου, με δυο range extenders και ένα ζευγάρι powerlines που καταλήγει σε ένα επιπλέον access point, είναι ένα μπάχαλο η φάση :Ρ

Ε, θέλω λοιπό να μην έχω να ασχολούμαι ΚΑΙ με το κ*ωλο ρούτερ του ΟΤΕ...

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και τους δυο ;)



#768   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:29

Το συγκεκριμένο που προτείνει ο Νίκος, δεν το βρίσκω στα γνωστά site των ελληνικών καταστημάτων. Οπότε δεν ξέρω σε τι τιμή είναι...
Σκεφτόμουν να μην παραγγείλω και περιμένω απέξω, να πεταχτώ μια από τις επόμενες μέρες μέχρι κάποιο κατάστημα να πάω να το τσιμπήσω...

Η ταχύτητα είναι όντως θέμα της γραμμής, αυτό μου το έχουν πει και από τον ΟΤΕ, φταίει η περιοχή που μένω και η απόσταση από κέντρο του ΟΤΕ, αλλά είμαι σχεδόν ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα δω αύξηση στην ταχύτητα με το που συνδέσω ένα σοβαρό ρούτερ...

Γενικώς, επειδή είναι πολύ πολύπλοκη η κατάσταση του δικτύου σπίτι μου, με δυο range extenders και ένα ζευγάρι powerlines που καταλήγει σε ένα επιπλέον access point, είναι ένα μπάχαλο η φάση :Ρ

Ε, θέλω λοιπό να μην έχω να ασχολούμαι ΚΑΙ με το κ*ωλο ρούτερ του ΟΤΕ...

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και τους δυο ;)

Στο skroutz υπάρχει πάντως. 

 

https://www.skroutz....-DSL-AC52U.html


Once You Go Mac You Never Go Back

#769   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:30

Το AC52U το βρίσκεις Skroutz.  Δε ξέρω πόσα θες να δώσεις βέβαια.

 

Γενικά κοίτα προς ASUS. Έχουν και τρομερό Support εκτός των άλλων.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#770   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:35

Το AC52U το βρίσκεις Skroutz.  Δε ξέρω πόσα θες να δώσεις βέβαια.

 

Γενικά κοίτα προς ASUS. Έχουν και τρομερό Support εκτός των άλλων.

Ok το είδα. Υπάρχουν δυο θέματα όμως...
1ον όλα τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια στο σπίτι (βλ. extenders, powerlines, access point) είναι TP-Link και έχω διαβάσει - διορθώστε με αν κάνω λάθος - πως εαν είναι εφικτό είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε γενικώς κοκοψοψαρα ( :P) της ίδιας εταιρείας για να μην υπάρχουν conflicts...
2ον το συγκεκριμένο ASUS ξεφεύγει από αυτά που υπολόγιζα, εγώ σκεφτόμουν κάτι γύρω στα 30-40 ευρώ...

 

edit: Επίσης, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (ίσως - δεν ξέρω), στο σπίτι έχω ADSL over ISDN, δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο για το ποιό ρούτερ να επιλέξω....


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 22/06/2017 - 11:36


#771   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:00

Ok το είδα. Υπάρχουν δυο θέματα όμως...
1ον όλα τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια στο σπίτι (βλ. extenders, powerlines, access point) είναι TP-Link και έχω διαβάσει - διορθώστε με αν κάνω λάθος - πως εαν είναι εφικτό είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε γενικώς κοκοψοψαρα ( :P) της ίδιας εταιρείας για να μην υπάρχουν conflicts...
2ον το συγκεκριμένο ASUS ξεφεύγει από αυτά που υπολόγιζα, εγώ σκεφτόμουν κάτι γύρω στα 30-40 ευρώ...

 

edit: Επίσης, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (ίσως - δεν ξέρω), στο σπίτι έχω ADSL over ISDN, δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο για το ποιό ρούτερ να επιλέξω....

Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις της ASUS. Δες όμως τελικά και σε TP-Link.

 

Στα σημεία ίσως να είναι καλύτερο. Αλλά γενικά με τα υπόλοιπα μπιχλιμπίδια πρόβλημα δε θα έχεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#772   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:02

Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις της ASUS. Δες όμως τελικά και σε TP-Link.

Στα σημεία ίσως να είναι καλύτερο. Αλλά γενικά με τα υπόλοιπα μπιχλιμπίδια πρόβλημα δε θα έχεις.


Και για το θέμα του ADSL over ISDN, πρέπει να προσέξω κάτι για το ποιό ρουτερ ειναι καταλληλο; ή δεν παίζει ρόλο;

#773   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:09

Και για το θέμα του ADSL over ISDN, πρέπει να προσέξω κάτι για το ποιό ρουτερ ειναι καταλληλο; ή δεν παίζει ρόλο;

Άκλαυτος θα πήγαινες, φυσικά και παίζει. Είναι τα PSTN και τα ISDN, οπότε κοιτάς να δεις για over ISDN εσύ. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#774   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:16

http://www.e-shop.gr...er-p-PER.616258

 

Μπορείς να πας εδώ η αν θέλεις σε TP-LINK στον παρακάτω σύνδεσμο. 

 

http://www.e-shop.gr...-b-p-PER.612523


Once You Go Mac You Never Go Back

#775   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:23

Άκλαυτος θα πήγαινες, φυσικά και παίζει. Είναι τα PSTN και τα ISDN, οπότε κοιτάς να δεις για over ISDN εσύ. 

 

 

http://www.e-shop.gr...er-p-PER.616258

 

Μπορείς να πας εδώ η αν θέλεις σε TP-LINK στον παρακάτω σύνδεσμο. 

 

http://www.e-shop.gr...-b-p-PER.612523

 

Ευχαριστώ!

Θα κοιτάξω ποιό με συμφέρει και θα πάω να το πάρω. Και μετά θα ποστάρω για να σιγουρευτώ για τα settings του ΟΤΕ...

 

Κάτι τελευταίο: μπορώ να κοιτάξω και ρουτερ με USB port? Θα με ενδιέφερε το να έχω συνδεδεμένο έναν σκληρό δίσκο και να κάνω stream ταινίες κλπ, από όλους τους υπολογιστές του σπιτιού.

Ξέρω πως κάτι τέτοιο γίνεται, αλλά δεν ξέρω το πως, δεν το έχω κάνει ποτέ...



#776   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:25

Ευχαριστώ!

Θα κοιτάξω ποιό με συμφέρει και θα πάω να το πάρω. Και μετά θα ποστάρω για να σιγουρευτώ για τα settings του ΟΤΕ...

 

Κάτι τελευταίο: μπορώ να κοιτάξω και ρουτερ με USB port? Θα με ενδιέφερε το να έχω συνδεδεμένο έναν σκληρό δίσκο και να κάνω stream ταινίες κλπ, από όλους τους υπολογιστές του σπιτιού.

Ξέρω πως κάτι τέτοιο γίνεται, αλλά δεν ξέρω το πως, δεν το έχω κάνει ποτέ...

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Φυσικά και μπορείς. Βέβαια μπορείς να κάνεις και share κάποιον δίσκο από βασικό υπολογιστή που έχεις και να τον βλέπουν όλες οι άλλες συσκευές.


Once You Go Mac You Never Go Back

#777   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:38

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Φυσικά και μπορείς. Βέβαια μπορείς να κάνεις και share κάποιον δίσκο από βασικό υπολογιστή που έχεις και να τον βλέπουν όλες οι άλλες συσκευές.

Αυτό όμως προϋποθέτει ο βασικός υπολογιστής να είναι μόνιμα ανοιχτός.

Στο σπίτι παίζουν δυο σταθεροί, τρία laptop, τρία tablets και ένας θεός ξέρει πόσα κινητά :P

Εαν μου δίνεται η δυνατότητα να είναι συνδεδεμένος ο σκληρός πάνω στο ρούτερ και όποτε θέλει, όποιος θέλει, να έχει πρόσβαση στο περιεχόμενο θα ήταν τέλειο. Δεν ξέρω βέβαια με τα tablet τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση... δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει stream μια ταινία από τον δίσκο στο tablet...



#778   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:39

Αυτό όμως προϋποθέτει ο βασικός υπολογιστής να είναι μόνιμα ανοιχτός.

Στο σπίτι παίζουν δυο σταθεροί, τρία laptop, τρία tablets και ένας θεός ξέρει πόσα κινητά :P

Εαν μου δίνεται η δυνατότητα να είναι συνδεδεμένος ο σκληρός πάνω στο ρούτερ και όποτε θέλει, όποιος θέλει, να έχει πρόσβαση στο περιεχόμενο θα ήταν τέλειο. Δεν ξέρω βέβαια με τα tablet τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση... δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει stream μια ταινία από τον δίσκο στο tablet...

Δεν είναι κάτι δύσκολο, υπάρχουν πολλές εφαρμογές πλέον για να βλέπουν δικτυακούς δίσκους. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#779   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/06/2017 - 12:42

Ευχαριστώ!

Θα κοιτάξω ποιό με συμφέρει και θα πάω να το πάρω. Και μετά θα ποστάρω για να σιγουρευτώ για τα settings του ΟΤΕ...

 

Κάτι τελευταίο: μπορώ να κοιτάξω και ρουτερ με USB port? Θα με ενδιέφερε το να έχω συνδεδεμένο έναν σκληρό δίσκο και να κάνω stream ταινίες κλπ, από όλους τους υπολογιστές του σπιτιού.

Ξέρω πως κάτι τέτοιο γίνεται, αλλά δεν ξέρω το πως, δεν το έχω κάνει ποτέ...

Για Stream κτλ. πρέπει να έχεις και καλή σύνδεση. Χωρίς αυξομειώσεις.

 

Να κοιτάξεις για το USB για δίσκο, να προσφέρει App π.χ για τις συσκευές. Η ASUS δίνει γι' αυτό στο λέω.

 

Είναι πιο εύκολο να κάνεις έτσι διαχείριση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#780   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 13:31

Μάλλον για αυτό με βλεπω. 

Τι λέτε? Είναι για ISDN, έχει και USB, έχει και 3 κεραίες (3x5dbi) οπότε πιστεύω πως θα είναι καλά...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες