Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1096   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2017 - 15:41

Τι σύνδεση έχεις και ποιο VoIP Modem-Router ;

Τώρα έχω 24αρα την νέα χρόνια θα κάνω vdsl.εχω το speedport entry του ΟΤΕ το καινούριο και περιμένω αύριο να έρθει το asus που έβαλα παραπάνω


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1097   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2017 - 15:54

Όταν θα παραλάβεις θα το φτιάξουμε. Μην βάλεις το καινούργιο Router να λειτουργεί σαν Access Point γιατί με διπλά NAT και διπλό Port Forward θα μπλέξεις άσχημα.

Επίσης αν το βάλεις σε bridge mode θα χάσεις το VoIP γιατί θα πάψει το speedport να κάνει PPP κλήση.

Θα χρησιμοποιήσουμε το καινούργιο σου Router για να κάνει μια 2η PPP κλήση πάνω από το speedport. Το speedport θα λειτουργεί μόνο για να δίνει ζωή στην ομιλία.

 

Με λίγα λόγια θα έχεις 2 εξωτερικές ανεξάρτητες IP, μια για φωνή και μια για λοιπές υπηρεσίες.


Big things have small beginnings

#1098   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2017 - 15:57

Ήδη μου φαίνονται κινεζικά ..βασικα ήθελα να ξεφορτωθώ τελείως την κουμουτσα του ΟΤΕ .το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιούμε σχεδόν καθόλου .θα κάνω μια προσπάθεια πρώτα μήπως μου το γυρίσει ο ΟΤΕ χωρίς voip και αν όχι βλέπουμε .περισσοτερο με ενδιαφέρει τι ρυθμίσεις θα χρειαστώ να κάνω στο νέο ρουτερ για να πάρω τα μέγιστα από την 24αρα του ΟΤΕ


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#1099   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2017 - 16:04

Ήδη μου φαίνονται κινεζικά ..βασικα ήθελα να ξεφορτωθώ τελείως την κουμουτσα του ΟΤΕ .το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιούμε σχεδόν καθόλου .θα κάνω μια προσπάθεια πρώτα μήπως μου το γυρίσει ο ΟΤΕ χωρίς voip και αν όχι βλέπουμε .περισσοτερο με ενδιαφέρει τι ρυθμίσεις θα χρειαστώ να κάνω στο νέο ρουτερ για να πάρω τα μέγιστα από την 24αρα του ΟΤΕ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα στα κάνω στα Ελληνικά.  :)  Οι υπηρεσίες είναι πλέον ευρυζωνικές. Δεν πρόκειται ο ΟΤΕ να ενδώσει. Ακόμα και αν το έκανε δεν θα μπορούσες ποτέ να βάλεις VDSL.

 

Για αρχή κάνε login στο speedport, πήγαινε Internet > WAN > ATM_DSL > , πάτα "details" πάνω δεξιά και δες αν η επιλογή PPPoE Pass-through είναι στο ON.


Big things have small beginnings

#1100   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2017 - 16:12

Θα στα κάνω στα Ελληνικά. :) Οι υπηρεσίες είναι πλέον ευρυζωνικές. Δεν πρόκειται ο ΟΤΕ να ενδώσει. Ακόμα και αν το έκανε δεν θα μπορούσες ποτέ να βάλεις VDSL.

Για αρχή κάνε login στο speedport, πήγαινε Internet > WAN > ATM_DSL > , πάτα "details" πάνω δεξιά και δες αν η επιλογή PPPoE Pass-through είναι στο ON.


Δεν υπαρχει καμία συσκευη μικρή μόνο για voip να γλιτώσω το ρουτερ του ΟΤΕ που δεν το θέλω καθόλου ;ίσως βέβαια να καταργήσω το τηλέφωνο το σκέφτομαι ακόμα .
Λοιπόν ...ναι η επιλογή είναι στο on
c7c3c0feb2e5308f4fc1a718cff08d34.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#1101   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2017 - 16:16

Δεν βλέπω στην φωτό τίποτα περι PPPoE Pass-through


Big things have small beginnings

#1102   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2017 - 17:02

Δεν βλέπω στην φωτό τίποτα περι PPPoE Pass-through

Οπα ναι λάθος φωτό ανέβηκε .δεν είμαι σπίτι αλλά πάντως στο on ήταν .τι σημαίνει αυτό ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#1103   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2017 - 17:12

Αυτό σημαίνει πως μόλις έλυσες το πρόβλημα σου. Εγώ παρακαλούσα χρόνια τον OTE να με αφήνει να παίρνω πάνω από μια δημόσιες IP και τα κατάφερα μόλις πριν 6 μήνες.

Εσένα σου χαρίστηκε απλόχερα.  :)

 

Στην πράξη: Θα μετατρέψουμε το speedport σε μια απλή VoIP συσκευή και όλα τα άλλα θα τα αναλάβει ο διάδοχος χωρίς να μπλέκεται μαζί του.


Big things have small beginnings

#1104   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2017 - 17:37

Αυτό σημαίνει πως μόλις έλυσες το πρόβλημα σου. Εγώ παρακαλούσα χρόνια τον OTE να με αφήνει να παίρνω πάνω από μια δημόσιες IP και τα κατάφερα μόλις πριν 6 μήνες.
Εσένα σου χαρίστηκε απλόχερα. :)

Στην πράξη: Θα μετατρέψουμε το speedport σε μια απλή VoIP συσκευή και όλα τα άλλα θα τα αναλάβει ο διάδοχος χωρίς να μπλέκεται μαζί του.

Ωραίο θα σου πω μόλις έρθει .ερωτηση .καμια συσκευη μικρή να κάνει τη δουλειά του speedport υπαρχει για να γλιτώσω τη κουμουτσα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#1105   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2577 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/12/2017 - 17:59

Αν έχω ευχαριστηθεί κάτι με το ASUS μέχρι τώρα είναι η σταθερότητα του τόσο όσον αφορά στο δίκτυο όσο και τις WiFi συνδέσεις. Και την εμβέλεια του. Είχα αλλά 2 extenders και τα κατήργησα. Έχω κρατήσει μόνο ένα και αυτό καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Μήπως και κάτι δεν πιάνει.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1106   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2017 - 14:35

Μια βοήθεια .μολις έβαλα το asus ac56 .ερωτηση ,βάζοντας το τηλεφωνικό στη θύρα dsl δεν πρέπει να αναβοσβήνει το λαμπάκι dsl ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#1107   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2017 - 09:03

Χρειαζομαι τα φώτα σας για το asus ...έχω 2 προβληματάκια το σεταρα κάπως .εχω συνδεθεί μια χαρά έχω ίδια ταχύτητα όπως είχα με του ΟΤΕ .2 θεματάκια
1:με το iPhone συνδέομαι στο 5gh αλλά έχω αποσυνδέσεις .συγκεκριμενα όταν το κινητό κλειδώνει αποσυνδέεται και όταν το ξεκλείδωνω ψάχνει εκείνη την ώρα να συνδεθεί πάλι
2:έκανα ρυθμίσεις στον υπολογιστή για να γίνω connectable στο greekteam.τα κατάφερα αλλά σήμερα δεν είχα ιντερνετ στον υπολογιστή μόνο .ειμαι συνδεδεμένος ενσυρματα εκεί.εκανα επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου επανήλθα το ιντερνετ αλλά δεν ήμουν connectable πάλι στο torrent


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#1108   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2577 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/12/2017 - 10:44

Αλήθεια το 5ghz χρειάζεται ως wifi ; Όλες οι συσκευές το 2,4 ghz δεν χρησιμοποιούν ;
Το έχω απενεργοποιήσει για να μην έχω ένα ακόμα δίκτυο ανοικτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1109   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/12/2017 - 11:39

Για να δουλεύει το 5Gh πρέπει να περάσεις τη έκδοση 1.1.1.2 .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#1110   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2577 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/12/2017 - 11:42

Για να δουλεύει το 5Gh πρέπει να περάσεις τη έκδοση 1.1.1.2 .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Τι ακριβώς εννοείς ;
Το 5gh ήταν ενεργό όταν τοποθέτησα το ρουτερ και το απενεργοποίησα εγώ από τις ρυθμίσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες