Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

OC iMac ( 2010 ) Radeon 5750M to Radeon 6870M και επικείμενη αγορά ενός imac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:40

Όσο για τα χαρακτηριστικά που μου ρώτησε κάποιος ορίστε μερικά:
INTEL PENTIUM 4 3.2 GHZ
512MB RAM
ATI RADEON X300 128 MB
120GB HDD
Δεν τον έχω κάνει ούτε μία αναβάθμιση(φαίνεται αυτό) και δόξα τον Πανάγαθο δεν έχει χαλάσει κάτι. Αλλά με τα windows έχω αγανακτίσει πολύ άσχημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:40

Εγώ έχω PC 5ετίας το οποίο όταν το πήρα δεν ήξερα τι είναι hackintosh... Ήμουν τυχερός και ήταν συμβατό εκτός από την κάρτα γραφικών και το ethernet... Η κάρτα γραφικών με παίδεψε 4 μέρες αλλά την έφτιαξα... Το ethernet 1 μέρα... Τώρα όλα δουλεύουν ρολόι, εδώ και 1 χρόνο περίπου. Kernel έφαγα 2 φορές στον χρόνο χωρίς να συμπεριλαμβάνω τις φορές που δοκίμαζα την κάρτα γραφικών... Τότε είχα φάει πολλά... Συγκεκριμένα τώρα έχω να φάω πάνω από 4 μήνες... Γενικά όμως έχω στήσει 4-5 συστήματα για γνωστούς και φίλους σχεδόν σαν και αυτό που σου πρότεινα και όλοι δεν έχουν φάει ούτε ένα για δείγμα... Κάθε μέρα σχεδόν μου στέλνουν PM εδώ και βοηθάω άτομα να το περάσουν... Ως τώρα οι περισσότεροι τα κατάφεραν, αλλά μιλάμε για ήδη υπάρχοντα pc που άλλα είναι 100% συμβατά και άλλα όχι 100%

#33   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:40

Αν θέλεις να αλλάξεις απλά λειτουργικό και να μην πάρεις νέο pc,βάλε ubuntu....

Αναρτημένη εικόνα


#34   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:47

Zarzonis από ότι φαίνεται από το site έχουν αντιμετωπίσει δυσκολίες, το λέω από τις απορίες αναγνωστών αλλά η λίστα που βγάζει με τα προτεινόμενα προϊόντα είναι προφανώς αποδεδειγμένα. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις και συ άλλωστε και σε ποιους απευθύνεσαι αν χρειαστείς κάτι.

Δηλαδή φτιάχνεις για πλάκα ένα έτσι?Budjet να σου δώσω και το φτιάχνεις το μηχανηματάκι...

#35   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:49

Δεν χρειάζεται UEFI να το δοκιμάσεις... Απλά με το UEFI έγινε ακόμα πιο εύκολο... Ούτε εγώ έχω UEFI και δεν έχω πρόβλημα... Αν έχεις i7 που είναι συμβατός, πιθανόν να είναι και τα υπόλοιπα μέρη συμβατά. Αν θες πες μου το hardware σου να σου πω τι γίνεται...


Εχω i7 860 / ati 6870 / 8 gb ram 1333 / ssd vertex 2 + 2 hdd / mb gigabyte P55 ud3? Ud4? δε θυμαμαι ακριβως μοντελο και δε μπορω να δω γιατι ειμαι απο ipad τωρα...αλλα ηταν η πρωτη γενια των icore που πηγε περιπατο γρηγορα στo 1156 socket. Ειδικα για την μητρικη και μονο χλωμο το βλεπω. Στειλε info :P

#36   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:49

Όσο για ubuntu δεν τα ξέρω καθόλου, δεν τα έχω δει ποτέ. Άλλη εμπειρία από λειτουργικά έχω στον παλιό amiga 500 με amigados. Φανταστικά μηχανήματα, ήμουν τότε μικρός βέβαια.

#37   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:53

Εκεί οι χρήστες που διάβασες προφανώς έχουν ήδη κάποιο pc και προσπαθούν να τα βάλουν... Εννοείται πως θα αντιμετωπίσουν δυσκολία γιατί κάτι δεν θα είναι συμβατό ή θα είναι απλά δεν θα ξέρουν πως να το φτιάξουν... Αν δεις το build που σου πρότεινα είναι σχεδόν ίδιο με ένα από τα προτεινόμενα απλά του έβαλα 32RAM αντί για 16 που είχε... Κουτί αν θες μπορείς να πάρεις και φθηνότερο αν θες να ρίξεις το κόστος... Και επεξεργαστή μπορείς να πάρεις φθηνότερο... Τα προτεινόμενα build είναι όλα σχεδόν plug N' Play... Τα συνδέεις, κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό, αλλάζεις το BIOS σε UEFI και είσαι έτοιμος....

#38   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:58

Εχω i7 860 / ati 6870 / 8 gb ram 1333 / ssd vertex 2 + 2 hdd / mb gigabyte P55 ud3? Ud4? δε θυμαμαι ακριβως μοντελο και δε μπορω να δω γιατι ειμαι απο ipad τωρα...αλλα ηταν η πρωτη γενια των icore που πηγε περιπατο γρηγορα στo 1156 socket. Ειδικα για την μητρικη και μονο χλωμο το βλεπω. Στειλε info :P

Και όμως φίλε είσαι 100% συμβατός. Όποια μητρική από τις 2 και να έχεις.

#39   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:59

Το πώς αλλάζεις αυτό το bios σε uefi δε ξέρω πως γίνεται γιατί εγώ τα μόνα bios που ξέρω είναι αυτά των windows που μπαίνω και κάνω format ή ότι άλλο θέλω. Πάντως θα μπορώ να έχω και τα 2 λειτουργικά έτσι? Άμα γίνει κάτι στο ένα λειτουργικό ας πούμε στο mac osx επηρρεάζεται ολόκληρος ο υπολογιστής ή μπορώ να γυρίσω στο άλλο λειτουργικό(windows) και να συνεχίσω τη δουλειά μου μέχρι να βρω τη λύση?

#40   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 20:03

Εννοείται πως μπορείς να πας μετά στο άλλο λειτουργικό ακόμα και αν τα 2 λειτουργικά είναι στον ίδιο δίσκο εγκατεστημένα... Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής. Να πάρεις 2 ssd χωρητικότητας ανάλογα με το budget και τις ανάγκες σου και να βάλεις το κάθε λειτουργικό στον δικό του δίσκο. Μετά να έχεις έναν απλό δίσκο μεγάλο μόνο για αποθήκευση που να είναι κοινός. Είναι η καλύτερη λύση. Έτσι τα έχω και εγώ, απλώς δεν είναι ssd οι 2 δίσκοι...
ΥΓ: Το bios δεν έχει σχέση με τα windows. Είναι σαν ένα λειτουργικό του υπολογιστή. Εσύ θα αλλάξεις το λειτουργικό του υπολογιστή σε UEFI. Στο λέω πολύ χροντρικά τώρα για να το καταλάβεις... Δεν είναι δύσκολη διαδικασία. 5 λεπτά δουλειά είναι...

#41   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 29/08/2012 - 20:05

Όσο για τα χαρακτηριστικά που μου ρώτησε κάποιος ορίστε μερικά:
INTEL PENTIUM 4 3.2 GHZ
512MB RAM
ATI RADEON X300 128 MB
120GB HDD
Δεν τον έχω κάνει ούτε μία αναβάθμιση(φαίνεται αυτό) και δόξα τον Πανάγαθο δεν έχει χαλάσει κάτι. Αλλά με τα windows έχω αγανακτίσει πολύ άσχημα.


Καλα με αυτο το pc αναρωτιεμαι μονο και μονο πως την παλευες αν το χρησιμοποιουσες συχνα σημερα... αν παρεις ακομα και amd liano με 300ευρω ολο το tower ολοκληρωμενο θα ειναι σα να μπαινεις σε hyperspace.... Τι να λεμε τωρα. Οτι και να παρεις απλα δε θα εχει σχεση. Με βαση οτι μας λες λεω να αποφυγεις το hackintosh, γιατι ακομα δεν εχεις μεγαλη εμπειρια και απο οτι λες δεν ασχολεισαι με pc γενικα.

Zarzonis thanks! θα το κοιταξω ξανα, δε το ειχα στα υποψην μου.

#42   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2012 - 20:18

Μάλιστα...Στο site λέει για κάποια κομμάτια ότι δεν λειτουργεί το sleep/wake issues ή ότι το atheros wifi/bluetooth δεν δουλεύουν αλλά δε νομίζω να είναι κάτι τραγικό.
Επομένως:
Ένα θέμα είναι να μην παθαίνεις συχνά πυκνά πρόβλημα και τρέχεις και δεν ξέρεις και που να πας.
Δεύτερον,όταν αλλάζει το λειτουργικό και εξελίσσεται παίζει να υπάρξει πρόβλημα?
Τρίτον, αν η apple συνεργαστεί στο μέλλον (1-2 χρόνια) με συγκεκριμένες εταιρείες και τα εξαρτήματα που έχεις εσύ είναι άλλης εταιρείας που υποστήριζε αλλά μετά δεν υποστηρίζει osx απλά το ξεχνάς μέχρι να αλλάξεις pc.(τρελό σενάριο ε?)

Έχω κάποια εμπειρία από pc διότι δε δουλεύω μόνο σε αυτό..πως θα μπορούσα άλλωστε να χρησιμοποιήσω autocad τελευταίων γενεών ή mac osx???
Πάντως σε αυτό δουλεύω μέχρι σήμερα δηλαδή κειμενογράφηση, torrent downloading, internet, facebook, κάτι παλιά προγραμματάκια για αεριοστροβίλους και αεροτομές και ακόμη πρόγραμμα για σταθμούς παραγωγής ενέργειας.
Από παιχνίδια μέχρι το 2008 maximum ότι βγήκε.
Γενικά είμαι υπερευχαριστημένος με όσα έχει κάνει μέχρι σήμερα!!!
Το είχα πάρει 1200 ευρώ.

#43   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/08/2012 - 01:13

Το sleep/wake στα κομμάτια που σου έδωσα δουλεύει κανονικά. Ακόμα και να επιλέξεις κάποια μητρική που δεν δουλεύει απλά το απενεργοποιείς και τέλος. Το Bluetooth αν δεν δουλεύει, παίρνεις ένα με 5 ευρώ και κάνεις την δουλειά σου.
Τα προβλήματα που λες δεν θα εμφανίζονται εφόσον είναι όλα συμβατά και υποστηρίζονται native.
Με την εξέλιξη του λογισμικού όπως γίνονται τα πράγματα έως σήμερα, μόνο καλύτερα είναι γιατί υποστηρίζονται περισσότερα native.
Η Apple δεν πρόκειται να κάνει ποτέ κάτι τέτοιο γιατί το έχει δηλώσει πως το λειτουργικό της θέλει να τρέχει μόνο σε δικούς της υπολογιστές. Ακόμα και να γίνει, οι παλιότερες υποστηρίξεις(δηλαδή για το σύστημα που θα φτιάξεις τώρα) θα υπάρχουν κανονικά.
Γενικά θεωρώ ότι το hackintosh είναι η ιδανική λύση για σένα διότι:
1) Δείνεις έμφαση όπου θες εσύ και παίρνεις ότι σε καλύπτει χωρίς να χρειαστείς να συμβιβαστείς.
2) Δεν βγαίνεις από τα παράθυρα λόγω τιμής.
3) Έχεις απόλυτη κάλληψη σε ότι κάνεις και χρησιμοποιείς, αφού τρέχεις τα 2 κορυφαία λειτουργικά στο ίδιο μηχάνημα.
4) Η διαδικασία για να το στήσεις είναι το πολύ μιας μέρας ασχολία αν όλα είναι συμβατά. Αν έχεις και UEFI ούτε κάν drivers για την κάρτα γραφικών και τον ήχο δεν χρειάζεται. Ακόμα και στα windows τα θες αυτά.
5) Για να φτάσεις την ανάλυση οθόνης των iMac 27 μπορείς να πάρεις μια της dell που έχει στην ίδια ανάλυση.
6) Με λιγότερα λεφτά παίρνεις έναν υπολογιστή που είναι πολλές φορές ανώτερος από πλευράς hardware από κάθε iMac.

Το μόνο σημείο που είναι καλύτερος ένας iMac είναι στην εμφάνιση.

#44   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2012 - 16:17

Το sleep/wake στα κομμάτια που σου έδωσα δουλεύει κανονικά. Ακόμα και να επιλέξεις κάποια μητρική που δεν δουλεύει απλά το απενεργοποιείς και τέλος. Το Bluetooth αν δεν δουλεύει, παίρνεις ένα με 5 ευρώ και κάνεις την δουλειά σου.
Τα προβλήματα που λες δεν θα εμφανίζονται εφόσον είναι όλα συμβατά και υποστηρίζονται native.
Με την εξέλιξη του λογισμικού όπως γίνονται τα πράγματα έως σήμερα, μόνο καλύτερα είναι γιατί υποστηρίζονται περισσότερα native.
Η Apple δεν πρόκειται να κάνει ποτέ κάτι τέτοιο γιατί το έχει δηλώσει πως το λειτουργικό της θέλει να τρέχει μόνο σε δικούς της υπολογιστές. Ακόμα και να γίνει, οι παλιότερες υποστηρίξεις(δηλαδή για το σύστημα που θα φτιάξεις τώρα) θα υπάρχουν κανονικά.
Γενικά θεωρώ ότι το hackintosh είναι η ιδανική λύση για σένα διότι:
1) Δείνεις έμφαση όπου θες εσύ και παίρνεις ότι σε καλύπτει χωρίς να χρειαστείς να συμβιβαστείς.
2) Δεν βγαίνεις από τα παράθυρα λόγω τιμής.
3) Έχεις απόλυτη κάλληψη σε ότι κάνεις και χρησιμοποιείς, αφού τρέχεις τα 2 κορυφαία λειτουργικά στο ίδιο μηχάνημα.
4) Η διαδικασία για να το στήσεις είναι το πολύ μιας μέρας ασχολία αν όλα είναι συμβατά. Αν έχεις και UEFI ούτε κάν drivers για την κάρτα γραφικών και τον ήχο δεν χρειάζεται. Ακόμα και στα windows τα θες αυτά.
5) Για να φτάσεις την ανάλυση οθόνης των iMac 27 μπορείς να πάρεις μια της dell που έχει στην ίδια ανάλυση.
6) Με λιγότερα λεφτά παίρνεις έναν υπολογιστή που είναι πολλές φορές ανώτερος από πλευράς hardware από κάθε iMac.

Το μόνο σημείο που είναι καλύτερος ένας iMac είναι στην εμφάνιση.



Ευχαριστώ Zarzonis για τις συμβουλές και τις πληροφορίες. Ήδη έχω αρχίσει να ψήνομαι με την ιδέα καθώς με αυτόν τον τρόπο θα έχω ότι ζητάω σε ''λογική τιμή''. Κοιτάζω τιμές σε διάφορα site και ψάχνω από που συμφέρει περισσότερο. Από ελληνικά site κοιτάζω το visionstudio και από εκεί και πέρα ξένα. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένα να προτείνεις πες μου και γενικά ότι έχει σχέση με το θέμα hackintosh για customac και περιφερειακά μπορείς να μας ενημερώνεις αν θες.

#45   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2012 - 16:36

Για να χωράει ένα κουτί μια μεγάλη κάρτα γραφικών όπως μια 670 ή 680 μαζί με 2 ssd δίσκους και έναν κινητό σκληρό πρέπει οπωσδήποτε να είναι full tower ή υπάρχουν και midi που μπορούν να με καλύψουν???Επίσης, πρέπει αυτό το κουτί να έχει κάποιες προδιαγραφές ως προς την ψύξη???Έχω δει κάτι ωραία κουτιά της coolermaster και της nzxt.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες