Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

OC iMac ( 2010 ) Radeon 5750M to Radeon 6870M και επικείμενη αγορά ενός imac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/08/2012 - 17:14

Για να χωράει ένα κουτί μια μεγάλη κάρτα γραφικών όπως μια 670 ή 680 μαζί με 2 ssd δίσκους και έναν κινητό σκληρό πρέπει οπωσδήποτε να είναι full tower ή υπάρχουν και midi που μπορούν να με καλύψουν???Επίσης, πρέπει αυτό το κουτί να έχει κάποιες προδιαγραφές ως προς την ψύξη???Έχω δει κάτι ωραία κουτιά της coolermaster και της nzxt.

Το κουτί το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν επιρρεάζει το hackintosh. Είτε πάρεις το πιο σκατά ή το καλύτερο το ίδιο θα είναι.
Αυτό που λες για το αν χρειάζεται full tower ή όχι θα σε γελάσω... Από ότι ξέρω όμως, το αν χρειάζεσαι full tower ή mid tower έχει να κάνει με το μέγεθος της μητρικής. Η συγκεκριμένη πρέπει να χρειάζεται full. Γενικά η ψύξη σε ένα τέτοιο τέρας υπολογιστή είναι πολύ σημαντική. Η corsair στα κουτιά της έχει κάνει τρομερή δουλειά σε αυτό και θα στο πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη. Για την κάρτα γραφικών δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται. Πάντως οι ssd θα μπουν σε θέσεις κανονικών σκληρών με 3,5αρες βάσεις. Το δικό μου το pc που είναι mid έχει 3 θέσεις για σκληρούς. Πάντως επιβάλλεται να πάρεις και έναν μεγάλο απλό για αποθήκευση δεδομένων. Επίσης για το θέμα της ψύξης θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια άλλη ψύξτρα με 30 ευρώ περίπου με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από την μανίσια. Επίσης ένα full tower θα πρόσφερε καλύτερη ψύξη από ένα mid διότι θα υπάρχει περισσότερος χώρος μέσα και το σύστημα θα αερίζεται καλύτερα.

Ααα κάτι ακόμα. Αν θες optical drive(cd drive εννοώ) πάρε της Sony που δουλεύει δοκιμασμένο και από εμένα στα build που έφτιαξα αλλά και από άλλους. Το μοντέλο μπορείς να το βρεις στο tonymacx86.com
Εγώ έχω ένα άλλο και δεν μου δουλεύει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2012 - 18:56

Επειδή όταν διαβάζω τα χαρακτηριστικά των κουτιών αναφέρουν μέχρι τι μέγεθος κάρτας γραφικών μπορούν να χωρέσουν γιαυτό το είπα πριν. Όσο για τα κουτιά της corsair λίγο έως πολύ τσιμπημένα τα βρίσκω, οπότε μάλλον θα είναι όντως καλά όσο λες. Αυτά που κυκλοφορούν πολύ από τα corsair είναι midi towers και κοστίζουν 150 ευρώ και πάνω. Γι'αυτό ρώτησα διότι τα είδα στο customac και παρατήρησα ότι είναι midi και αναρωτήθηκα αν παίζει ρόλο το μέγεθος των κουτιών ή απλά η εκμετάλλευση του χώρου που προσφέρει, φυσικά και το υλικό που είναι φτιαγμένο.

#48   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/08/2012 - 20:01

Επειδή όταν διαβάζω τα χαρακτηριστικά των κουτιών αναφέρουν μέχρι τι μέγεθος κάρτας γραφικών μπορούν να χωρέσουν γιαυτό το είπα πριν. Όσο για τα κουτιά της corsair λίγο έως πολύ τσιμπημένα τα βρίσκω, οπότε μάλλον θα είναι όντως καλά όσο λες. Αυτά που κυκλοφορούν πολύ από τα corsair είναι midi towers και κοστίζουν 150 ευρώ και πάνω. Γι'αυτό ρώτησα διότι τα είδα στο customac και παρατήρησα ότι είναι midi και αναρωτήθηκα αν παίζει ρόλο το μέγεθος των κουτιών ή απλά η εκμετάλλευση του χώρου που προσφέρει, φυσικά και το υλικό που είναι φτιαγμένο.

Το συγκεκριμένο κουτί corsair που έχει στο δεύτερο build στο customac και στο πρότεινα και εγώ, την δέχεται και την 670 και την 680...
Πάντως στην τιμή παίζει ρόλο και το μέγεθος και η εκμετάλλευση χώρου αλλά και η ποιότητα υλικών που έχουν ως αποτέλεσμα καλή ψύξη...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες