Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αγορά Macbook απο Ebay


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2012 - 14:51

Επικοινωνησα με τον electronic king οποτε μολις μου απαντηση, θα ενημερωσω σχετικα και εγω περι αυτου του θεματος. ( Aμα δεν εχει διευκρινισει ο @ntemo μεχρι τοτε )


Η απαντηση του:

'We can ship it out from our UK warehouse for $50 more, so there should be no taxes.

Thanks
John'


Απαντησε οντως πολυ γρηγορα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/09/2012 - 15:50

Άρα, αγορά με τιμή σε δολάρια και αποστολή από Αγγλία χωρίς τελωνεία. Nice :)

Ρώτησες αν αυτό πρέπει να γίνει με συνεννόηση πριν την παραγγελία ή αφού έχεις ήδη κάνει την παραγγελία, τότε του το ζητάς?

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 06/09/2012 - 15:50


#48   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2012 - 15:54

Άρα, αγορά με τιμή σε δολάρια και αποστολή από Αγγλία χωρίς τελωνεία. Nice :)

Ρώτησες αν αυτό πρέπει να γίνει με συνεννόηση πριν την παραγγελία ή αφού έχεις ήδη κάνει την παραγγελία, τότε του το ζητάς?



Μου ειπε οτι κανει αναβαθμιση μονο στην Ram 'We can sell 8GB RAM for $99.99 USD on the side.'

Και οτι πρεπει να συνενοηθουμε ΠΡΙΝ κανουμε την αγορα.

Τελευταία επεξεργασία από: inside, 06/09/2012 - 15:56


#49   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/09/2012 - 15:58

Ναι, αλλά για μοντέλα που δεν γίνεται να αναβαθμίσεις μνήμη κτλ μετά την αγορά, δεν έχει σημασία.
Απ' ότι διάβασα από άλλους, δεν στέλνει καθόλου BTO.

#50   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2012 - 16:18

Η απαντηση του:

'We can ship it out from our UK warehouse for $50 more, so there should be no taxes.

Thanks
John'


Απαντησε οντως πολυ γρηγορα.

Όλα αυτά φίλε μου μέσω eBay?

#51   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2012 - 16:27

Όλα αυτά φίλε μου μέσω eBay?


Ναι..αμα θες MacBook απο αμερικη του στελνεις email πριν τον αγορασεις και του δινεις 50$ επιπλεόν για να στον στειλει απο στην αγγλια..

#52   Skittles

Skittles

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2012 - 14:50

Νομιζω οτι τωρα που ανακαλυψα τον electro king θα τον κανω χρυσο!!! χαχα

#53   ntemos

ntemos

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2012 - 15:48

Για να καταλάβω αρχικά έκανες κανονικά παραγγελία σε προϊόν που δεν ανεγραφε uk dispatched και μετά του έγραψες να στο στείλει από uk και σου λέει κανένα πρόβλημα +50$ ? Έτσι έγιναν τα πράγματα? Για πες?

Πρώτα έγινε η συννενόηση και μετά έκανα την παραγγελία. Αμέσως μετά την παραγγελία μου έστειλε mail και μου έδινε τις οδηγίες και πόσο θα πληρώσω.

#54   ntemos

ntemos

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2012 - 15:57

Βρε παιδιά για να καταλάβω για πoιο λόγo κάποιος να επιλέξει το UK dispatched αν τελικά και από το us dispatched πετυχαίνει το ίδιο αποτέλεσμα αποφυγη δασμών με μικρότερο τελικό τίμημα του προϊόντος? Απλά ο χρόνος παραλαβείς θα είναι πιο σύντομος? Ή κάτι απ όλα αυτα δεν ισχύει?
Ας ξεκαθαρίσει κάποιος φίλος ότι όντως με +50USD πήρε προϊόν προνομιακής τιμής US dispatced με απλό email και αν αυτό ειχε ξεκαθαριστεί πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας ή απλα τελικά ήταν αποτέλεσμα προνομιακής μεταχείρισης πελάτη , αφού είχε γίνει η παραγγελία με σχετικό ρίσκο να μην γινόταν αυτό δεκτό από τον πωλητή.

Όπως είπα και παραπάνω, πρώτα έγινε η συννενόηση και μετά έκανα την παραγγελία. Το μηχάνημα που πήρα έκανε εδώ 1960 ευρώ περίπου. Το πήρα με τα μεταφορικά 1450 ευρώ και μάλιστα έκανα τη μετατροπή συναλλάγματος με τιμές της Εθνικής Τράπεζας και όχι του paypal και κέρδισα και από εκεί κάποια ευρώ (20-30 αν θυμάμαι καλά).
Γλίτωσα δηλαδή 500 ευρώ (χωρίς να φοβάμαι και το τελωνείο). Στα ακριβά μηχανήματα αξίζει να πάρει κανείς το ρίσκο. Στο 13άρι δεν αξίζει (για μένα τουλάχιστον) για 100-200 ευρώ διαφορά να μη το πάρεις από εδώ.
Να ενημερώσω πως υπάρχει και το www.e-mac.eu το οποίο είναι κυπριακό, με ίσως σε ορισμένα προϊόντα λιγάκι φθηνότερες τιμές. Έχει και υποκατάστημα δικτυακό στην Αθήνα (απαντά στα τηλέφωνα για πληροφορίες/ερωτήσεις). Το καλό που μπορείς να κερδίσεις από αυτό είναι ότι, εάν κόψεις τιμολόγιο, αυτομάτως σου αφαιρούν ένα 11% (πιθανόν να είναι και παραπάνω) από την τιμή. Δηλαδή αγοράζεις το προϊόν απευθείας με τη μειωμένη τιμή, αρκεί να κόψεις τιμολόγιο. Δεν έχω παραγγείλει και δεν ξέρω το κατά πόσο είναι αξιόπιστο, από όσο διάβασα και μίλησα μαζί τους εμένα μου φάνηκε αρκετά αξιόπιστο.

#55   geomarko

geomarko

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2012 - 01:49

Ειχα παρει και εγω εναν απο ebay αγγλιας πριν 3 χρονια και κανενα προβλημα.Γλητωνεις αρκετα!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες