Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 7 ψήφοι

Αρχισαν..τα οργανα....scratchgate..Or scuffgate...για το iphone 5 black & slate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
600 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   tribal

tribal

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2012 - 10:47

Παραφιλολογία που σπάει κόκκαλα πραγματικά...ο άνθρωπος γενικότερα έχει την τάση να υπερβάλλει και την τσιπούρα να την κάνει φάλαινα..

Λοιπόν να πω και εγώ την γνώμη μου για το 5αρι μετά από πάρα πολλά βίντεοζ και ριβιούζ που είδα.
1) Η πλάτη του κινητού είναι αθάνατη
2) Η οθόνη του σε καθημερινή χρήση και με λογικές πτώσεις δεν παθαίνει τίποτα εκτός και αν το προσπαθήσεις επί τούτου
3) Πολύ πιο ανθεκτική σαν κατασκευή από οποιοδήποτε άλλο iphone
4) Πολύ πιο ανθεκτικό σε σχέση από οποιοδήποτε άλλο smartphone που κυκλοφορεί έως και σήμερα
5) Το γύρω πλαίσιο είναι επιρρεπής στην φθορά λόγω κατεργασίας και εκεί ίσως να δημιουργηθεί κάποιο θέμα

ας μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει κινητό στον κόσμο μέχρι στιγμής που να μην είναι επιρρεπής στην φθορά στο
γύρω πλαίσιο...είτε είναι πλαστικό, είτε είναι γυαλί, είτε είναι αλουμίνιο...οπότε η τεράστια αυτή συζήτηση που
έχει ανοιχτεί παγκοσμίως κατά την προσωπική μου άποψη θεωρώ ότι είναι τελείως άκυρη


Θα συμφωνήσω σε όλα. Το μόνο πρόβλημα στο νέο iphone είναι στο γύρω πλαίσιο και ειδικά στο σημείο που είναι γυαλισμένο πάνω στη γωνία και ακόμα πιο ειδικά θα έλεγα στο μαύρο γιατί τα σημάδια φαίνονται περισσότερο. Εγώ προσωπικά, εάν τελικά το αγοράσω είτε θα πάω σε λευκό (το πιθανότερο) είτε σε μαύρο με ενα καλό bumper.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   thanos_s

thanos_s

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2012 - 10:50

εγω δεν εχω καλες εντυπωσεις απο τις unibody κατασκευες της Apple.. εχω αλλαξει 2 macbook 13, το ενα οταν ηταν κλειστο ειχε μια ασσυμετρια στο κλεισιμο μεταξυ οθονης-κατω μερους γυρω στα 4mm, το δευτερο δεν εφαρμοζε καλα το καπακι της μπαταριας και ετριζε, ηταν ασσυμετρο το υψος των "ποδιων" του και οταν το εβαζα σε απολυτα επιπεδη επιφανεια πηγαινε σαν τα τραπεζια στις ταβερνες που βαζουμε το καπακι της μπυρας για να μην κανουν τραμπαλα, και στις τρυπες για τις διαφορες θυρες το κοψιμο ηταν λες και το εκανα εγω με τρυπανι..

#273   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2012 - 10:51

Έχω αγοράσει 3 φορητούς και έναν iMac. Ποτέ δεν είχα το παραμικρό. Πώς και δεν το άλλαξες;

#274   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2012 - 10:55

ο επιρρεπής - το επιρρεπές


Ο/ η επιρρεπής, το επιρρεπές συνάδελφε βεβαίως βεβαίως...

(του ξέφυγε)

#275   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/09/2012 - 11:05

Grammar Nazis alert ^^.

εγω δεν εχω καλες εντυπωσεις απο τις unibody κατασκευες της Apple.. εχω αλλαξει 2 macbook 13, το ενα οταν ηταν κλειστο ειχε μια ασσυμετρια στο κλεισιμο μεταξυ οθονης-κατω μερους γυρω στα 4mm, το δευτερο δεν εφαρμοζε καλα το καπακι της μπαταριας και ετριζε, ηταν ασσυμετρο το υψος των "ποδιων" του και οταν το εβαζα σε απολυτα επιπεδη επιφανεια πηγαινε σαν τα τραπεζια στις ταβερνες που βαζουμε το καπακι της μπυρας για να μην κανουν τραμπαλα, και στις τρυπες για τις διαφορες θυρες το κοψιμο ηταν λες και το εκανα εγω με τρυπανι..


Τα κοψιματα στο MacBook pro γινονται με laser. Περιεργο μου ακουγεται. Και εγω δεν ειχα ποτε μου θεμα ουτε κανενας φιλος.

Τελευταία επεξεργασία από: Dkoukou, 24/09/2012 - 11:13


#276   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 24/09/2012 - 11:27

Έχετε δίκιο παιδιά για το επιρρεπές και ευχαριστώ για την διόρθωση :)

ξέχασα να πω ότι είτε λευκό είτε μαύρο κατά την άποψή μου οι φθορές θα είναι ίδιες και δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν στο μαύρο θα
φαίνεται περισσότερο αν δεν το δω από κοντά με τα ίδια μου τα μάτια...πάντως σαν γούστο προτιμώ το μαύρο.

τώρα για τον φίλο που είπε για το macbook unibody να πω και εγώ ότι σαν κάτοχος unibody αυτό δεν μου έχει τύχει και μου φαίνεται
περίεργο αλλά και πάλι όπως είπαν τα παιδιά παντού υπάρχουν κατασκευαστικά λάθη και γι'αυτό το λόγο όταν μας τύχει κάτι τέτοιο το
αλλάζουμε. Το πρόβλημα που έχω εντοπίσει στο aluminium unibody και που το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύει και στο νέο iphone είναι ότι το
αλουμίνιο αυτό με το παραμικρό χτύπημα στις γωνίες του αφήνει σημαδάκι, το αλουμίνιο ως γνωστόν χωρίς την κατάλληλη επεξεργασία
είναι πολύ επιρρεπές σαν υλικό και αρκετά μαλακό.

Τελευταία επεξεργασία από: Akragantas, 24/09/2012 - 11:27


#277   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2012 - 11:33

Δε νομίζω να έχει πρόβλημα κανείς. Ίδωμεν

#278   akismetal

akismetal

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:LuCiFeR™

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:00

Έχετε δίκιο παιδιά για το επιρρεπές και ευχαριστώ για την διόρθωση :)

ξέχασα να πω ότι είτε λευκό είτε μαύρο κατά την άποψή μου οι φθορές θα είναι ίδιες και δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν στο μαύρο θα
φαίνεται περισσότερο αν δεν το δω από κοντά με τα ίδια μου τα μάτια...πάντως σαν γούστο προτιμώ το μαύρο.

τώρα για τον φίλο που είπε για το macbook unibody να πω και εγώ ότι σαν κάτοχος unibody αυτό δεν μου έχει τύχει και μου φαίνεται
περίεργο αλλά και πάλι όπως είπαν τα παιδιά παντού υπάρχουν κατασκευαστικά λάθη και γι'αυτό το λόγο όταν μας τύχει κάτι τέτοιο το
αλλάζουμε. Το πρόβλημα που έχω εντοπίσει στο aluminium unibody και που το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύει και στο νέο iphone είναι ότι το
αλουμίνιο αυτό με το παραμικρό χτύπημα στις γωνίες του αφήνει σημαδάκι, το αλουμίνιο ως γνωστόν χωρίς την κατάλληλη επεξεργασία
είναι πολύ επιρρεπές σαν υλικό και αρκετά μαλακό.

Και όμως αγορασα πέρσι από Λονδίνο την πρώτη μέρα διάθεσης MacBook Pro 13.3 και ήταν στραβό από κάτω δεν παταγε καλά. Και όταν έκλεινα την οθόνη ήταν 1-2 χιλιοστά στραβά. Φυσικά όταν το είδα πήρα στην εδώ αντιπροσωπεία και μου είπαν να τραβήξουν φωτογραφία να το στείλουν στην apple Αμερική και σε ένα με δυο μήνες θα ξέρουμε. Οταν ανέβηκα Λονδίνο μου το άλλαξαν αμέσως.

#279   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:08

ενημερωση για το ποτε θα ερθει ελλαδα εχουμε?διοτι πλησιαζουν οι μερες για τα αλλα γκρουπ και ακομη δεν βλεπω φως
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#280   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:15

Έτσι όπως δείχνει, τέλη Οκτωβρίου.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#281   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:23

τι δειχνει και απο που το συνπεραινουμε νικο?
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#282   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:28

Ακριβώς αυτό .....γι'αυτό δέν έχω καλύματα και στο αυτοκίνητο ..... Είναι στάση ζωής , δέν χωράει περισσότερο συμβιβασμό. Αν είναι να μου πάρουν την ψυχή ας την πάρουν κι αυτή να χαρούνε...


Καλα! Καλύμματα σε αυτοκίνητα, καναπέδες, ντουλάπες, και καθε ειδος που μπορεις να φανταστείς, το έχει ο Ελληνας!

Βεβαια δεν ειναι μονο αυτος, ειναι λιγο οριεντάλ συμπεριφορά, αλλα τι να κανουμε, ουδεις τέλειος! Εδω εχω κολλητό που εχει παρει μπανιέρα εδω και 10 χρόνια, και εχει κρατήσει ακομα την πλαστική κάλυψη που ειχε βάλει η εταιρία για να αποφύγει τυχων γρατζουνιές στην μεταφορα!!

Τι να πεις πλεον, μετα από κατι τέτοια μονο ο Θεός!!


ps:..... σορυ για το οφ τοπικ, αλλα αυτη την μανια του ελληνα με τα καλύμματα παντού, αν δεν το έλεγα, θα έσκαγα....! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/09/2012 - 12:29

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#283   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:30

τι δειχνει και απο που το συνπεραινουμε νικο?


H διάθεση Nano SIM είναι το βασικό. Προσωπικά για εκεί το βλέπω. Τέλη Οκτωβρίου.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#284   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:36

παιδια βρηκα την λυση για το υπερτατο antiscratch του νεου μαυρου iphone!!τα σεμεδακια της γιαγιας.......!!!!!!!!!!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#285   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2012 - 12:44

παιδια βρηκα την λυση για το υπερτατο antiscratch του νεου μαυρου iphone!!τα σεμεδακια της γιαγιας.......!!!!!!!!!!!


amazing!!!beautiful!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες