Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Xcode 4.5 - iOS 5.0 ή 6.0 Code Signing Bypass?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   NickolasTheGreek

NickolasTheGreek

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 24/09/2012 - 22:06

Όπως είδατε και από τον τίτλο, ενδιαφέρομαι να φτιάξω apps για Cydia. Θέλω να το κάνω όμως χωρίς να γίνω registered apple developer (99$ per year). Ενδιαφέρομαι λοιπόν να "αγνοήσω" ουσιαστικά το code signing. Αυτό βέβαια θα σήμαινε ότι το exported application δεν θα έτρεχε σε iDevices λόγω του περιορισμού της Apple. Ξέρω οτι άλλοι το έχουν καταφέρει σε προηγούμενες εκδόσεις Xcode εγώ όμως ενδιαφέρομαι για Xcode 4.5 και iOS όσο χαμηλότερο γίνεται. (Για compatibility.) Παίζει κανένα tip? Εε υπεργαμάτοι τύποι του iPhoneHellas? :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Sofoklis

Sofoklis

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2012 - 22:49

Terminal
sudo cp /Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS6.0.sdk/SDKSettings.plist ~/Downloads

sudo chmod 777 ~/Downloads/SDKSettings.plist


open ~/Downloads/SDKSettings.plist

Edit in the popup window of XCode

CODE_SIGNING_REQUIRED to NO


Terminal
sudo mv ~/Downloads/SDKSettings.plist /Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS6.0.sdk/SDKSettings.plist

restart xcode

Τελευταία επεξεργασία από: Sofoklis, 24/09/2012 - 22:52


#3   NickolasTheGreek

NickolasTheGreek

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/09/2012 - 07:46

Terminal

sudo cp /Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS6.0.sdk/SDKSettings.plist ~/Downloads

sudo chmod 777 ~/Downloads/SDKSettings.plist


open ~/Downloads/SDKSettings.plist

Edit in the popup window of XCode

CODE_SIGNING_REQUIRED to NO


Terminal
sudo mv ~/Downloads/SDKSettings.plist /Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS6.0.sdk/SDKSettings.plist

restart xcode


Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί... Οκ, το app κάνει μια χαρά export, build, publish η όπως αλλιώς λέγεται, αλλά δυστυχώς δεν τρέχει στην (jailbroken) συσκευή.

P.S. Το project τρέχει μια χαρά στο simulator, είναι ένα από τα templates της Apple. (Signle View Application)
P.S. 2 Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι φταίει το code signing που δεν έγινε σε κανένα στάδιο, γιαυτό διατύπωσα έτσι την αρχική ερώτηση. Ίσως και να μην ισχύει κάτι τέτοιο...

#4   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 25/09/2012 - 07:57

Ψάξε και κατά εξωτερικό μεριά.... το έψαξα (λίγο) κι εγώ , χωρίς αποτέλεσμα ...

#5   Sofoklis

Sofoklis

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2012 - 08:02

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί... Οκ, το app κάνει μια χαρά export, build, publish η όπως αλλιώς λέγεται, αλλά δυστυχώς δεν τρέχει στην (jailbroken) συσκευή.

P.S. Το project τρέχει μια χαρά στο simulator, είναι ένα από τα templates της Apple. (Signle View Application)
P.S. 2 Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι φταίει το code signing που δεν έγινε σε κανένα στάδιο, γιαυτό διατύπωσα έτσι την αρχική ερώτηση. Ίσως και να μην ισχύει κάτι τέτοιο...


Οι πληροφορίες που έδωσα είναι για το iOS 6. Μπορείς να κανείς edit το SDKSettings.plist από άλλο υπολογιστή αν δεν δούλεψε ο παραπάνω τρόπος. Για 5.1 και 5.0 ειναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

#6   NickolasTheGreek

NickolasTheGreek

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/09/2012 - 12:06

Οι πληροφορίες που έδωσα είναι για το iOS 6. Μπορείς να κανείς edit το SDKSettings.plist από άλλο υπολογιστή αν δεν δούλεψε ο παραπάνω τρόπος. Για 5.1 και 5.0 ειναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Έτσι εξηγήται! Το device στο οποίο κάνω τα tests τρέχει iOS 5.1... Δύο ερωτήσεις. Με αυτό τον τρόπο δεν παίζει να το καταφέρω να τρέξει σε non jailbroken 6.0 ετσί? Επίσης, τι παίζει για το 5.1? Υπάρχει αντίστοιχη διαδικασία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

#7   Sofoklis

Sofoklis

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2012 - 16:45

Επίσης, τι παίζει για το 5.1? Υπάρχει αντίστοιχη διαδικασία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)


Δοκίμασε να αλλάξεις το


/Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS5.1.sdk/SDKSettings.plist

σε

/Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS5.1.sdk/SDKSettings.plist

Τα υπόλοιπα, ως έχουν λόγω xcode 4.5

Μην ξεχάσεις στο τέλος στις ρυθμίσεις του XCode project σου να αλλάξεις την παράμετρο του “Code Signing Identity” από “Iphone Developer” σε “Don’t Code sign” και να αλλάξεις όλες τις αναφορές σε ios sdk 5.1 από 6.0 αν υπάρχουν.

Τελευταία επεξεργασία από: Sofoklis, 25/09/2012 - 16:48


#8   Sofoklis

Sofoklis

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:40

To

/Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS6.0.sdk/SDKSettings.plist ~/Downloads


σε

/Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS5.1.sdk/SDKSettings.plist ~/Downloads


ήθελα να γράψω....

Τελευταία επεξεργασία από: Sofoklis, 25/09/2012 - 17:42


#9   NickolasTheGreek

NickolasTheGreek

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/09/2012 - 18:34

To

/Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS6.0.sdk/SDKSettings.plist ~/Downloads


σε

/Applications/Xcode.app/Contents/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/SDKs/iPhoneOS5.1.sdk/SDKSettings.plist ~/Downloads


ήθελα να γράψω....


Tο δοκίμασα ήδη αλλά το Xcode 4.5 δεν έχει το iOS 5.1 SKD... WTF? Είναι φυσιολογικό αυτό? Μπορώ να το κατεβάσω από κάπου? Θα το ψάξω και εγώ, αλλά αν κάποιος έχει έτοιμη απάντηση, θα την προτιμούσα. :)

#10   Sofoklis

Sofoklis

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2012 - 19:55

Tο δοκίμασα ήδη αλλά το Xcode 4.5 δεν έχει το iOS 5.1 SKD... WTF? Είναι φυσιολογικό αυτό? Μπορώ να το κατεβάσω από κάπου? Θα το ψάξω και εγώ, αλλά αν κάποιος έχει έτοιμη απάντηση, θα την προτιμούσα. :)


Μπορείς να "χαμηλώσεις" το Deployment Target στο build settings του project σε όποια έκδοση iOS θέλεις.

#11   NickolasTheGreek

NickolasTheGreek

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/09/2012 - 08:06

Μπορείς να "χαμηλώσεις" το Deployment Target στο build settings του project σε όποια έκδοση iOS θέλεις.

Το γνωρίζω, αλλά το Base SDK είναι αυτό που αντιπροσωπεύουν οι φάκελοι στο directory που μου έδωσες και εκεί έχω μόνο το iOS 6.0 SDK, αρα το base SDK μου παραμένει iOS 6.0. Δεν πιστεύω ότι είναι αυτό το θέμα όμως. Ο λόγος που δεν τρέχει στο device είναι επειδή δεν είναι signed. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω ένα pseudo-signing utility από το repo του Saurik, αλλά μου βγάζει ένα error... Έχω απελπιστεί! Μέχρι που σκέφτομαι να γυρίσω στο Xcode 4.3.3...

#12   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:31

Tο δοκίμασα ήδη αλλά το Xcode 4.5 δεν έχει το iOS 5.1 SKD... WTF? Είναι φυσιολογικό αυτό? Μπορώ να το κατεβάσω από κάπου? Θα το ψάξω και εγώ, αλλά αν κάποιος έχει έτοιμη απάντηση, θα την προτιμούσα. :)


Το Xcode 4.3.3 έχει μέσα το iOS 5.1 SDK. Κατέβασέ το με το dev account σου. https://developer.ap...ds/index.action

#13   NickolasTheGreek

NickolasTheGreek

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2012 - 11:33

Το Xcode 4.3.3 έχει μέσα το iOS 5.1 SDK. Κατέβασέ το με το dev account σου. https://developer.ap...ds/index.action

Ειναι κανα 2αρι GB... παιζει να βρω καπου το 5.1 SDK σκετο?

#14   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/10/2012 - 11:44

Ειναι κανα 2αρι GB... παιζει να βρω καπου το 5.1 SDK σκετο?


PM'd




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες