Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

xcode 4.5 ερώτηση για αναβάθμηση σε 4inch οθόνη?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/09/2012 - 19:39

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω φτιάξει μία εφαρμογή χρησιμοποιώντας το xcode 4,2 και το simulator του iphone 4/4s. Πριν λίγο καιρό λοιπόν έβαλα τα mountain lion και το xcode 4.5 όπου έχει μέσα και το simulator του iphone 5 4inch οθόνη(άθλιος ο simulator παρεμπιπτόντως). Θέλω λοιπόν να αναβαθμίσω την εφαρμογή μου να είναι συμβατή με την 4αρα οθόνη του 5. Η ερώτησή μου είναι εαν φτιάξω τα γραφικά να φενονται κομπλέ στην 4αρα οθόνη και στήσω την εφαρμογή πάνω στην 4αρα(αποστάσεις και τα σχετικά), στην οθόνη του 4/4s θα φενονται και εκεί κομπλέ ή θα υπάρξει παραμόρφωση και μετατοπίσεις λόγο της διαφοράς στην οθόνη;

Ευχαριστώ!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/09/2012 - 20:27

Εξαρτάται από την εφαρμογή και τον τρόπο που χρησιμοποιεί την οθόνη.
Κάποια "σταθερά" γραφικά που είναι σε jpg θα πρέπει να ξαναπεραστούν σε μεγαλύτερη ανάλυση.
Για άλλα γραφικά -τα πιο δυναμικά- εξαρτάται από την εφαρμογή. Μπορεί για παράδειγμα να πρέπει να τα υπολογίσεις μέσα στον κώδικά σου με βάση τις διαστάσεις της οθόνης.

φιλικά,

#3   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/10/2012 - 08:47

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι οτι δεν είναι και τα τρελά γραφικά(απλές εικόνες είναι) και με λίγο ψάξιμο μάλλον έχω βρεί τον τρόπο να το κάνω. Όσο αφορά κάποια πράγματα μέσα στην εφαρμογή(και οχι τις εικόνες του background) μάλλον θα χρησιμοποιήσω τη συμβουλή σου και θα παίξω με την οθόνη και τις διαστάσεις της.

Ευχαριστώ!!! :D

#4   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/10/2012 - 11:37

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το auto layout στο νέο interface builder, με το οποίο καθορίζεις παραμέτρους για τα αντικείμενα, ώστε να προσαρμόζονται στην διαφορά ανάλυσης, ώστε να μην χρειάζεται να χρησιμοποιείς κώδικα...

#5   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:07

Φίλε Lefteri μάλλον αυτό που λες χρησιμοποίησα. Είναι εκεί όπου του ορίζεις το anchor για το που θα βρίσκεται σε ενδεχόμενη αλλαγή οθόνης σωστά; Πάντος τα κατάφερα και το ετοίμασα και ειναι κομπλέ για την 4αρα την οθόνη. Το μόνο που μένει είναι να φτιάξω λίγο δύο τρείς εικόνες του background για να ην χαλάει η ανάλυσή τους στο άνοιγμα της αθόνης. Σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή.
Το απόγευμα(αφού επιστρέψω απο τη δουλειά :( ) θα ποστάρω και την εφαρμογή μου μιας και σήμερα είδα οτι την ενεκρινε η apple για να πάρω τα πρώτα feedback!!!!! :D

#6   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:12

Φίλε Lefteri μάλλον αυτό που λες χρησιμοποίησα. Είναι εκεί όπου του ορίζεις το anchor για το που θα βρίσκεται σε ενδεχόμενη αλλαγή οθόνης σωστά; Πάντος τα κατάφερα και το ετοίμασα και ειναι κομπλέ για την 4αρα την οθόνη. Το μόνο που μένει είναι να φτιάξω λίγο δύο τρείς εικόνες του background για να ην χαλάει η ανάλυσή τους στο άνοιγμα της αθόνης. Σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή.
Το απόγευμα(αφού επιστρέψω απο τη δουλειά :( ) θα ποστάρω και την εφαρμογή μου μιας και σήμερα είδα οτι την ενεκρινε η apple για να πάρω τα πρώτα feedback!!!!! :D


Άλλο αυτό και άλλο το auto layout.

Το ενεργοποιείς πρώτα:

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-10-02 at 4.10.42 PM.png   15.74KB   3 λήψεις

και μετά σου εμφανίζει αυτές τις επιλογές:

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-10-02 at 4.11.08 PM.png   12.45KB   3 λήψεις

#7   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:57

Αααα μάλιστα. Δεν το γνώριζα αυτό. Σε ευχαριστώ για το info. Δεν ξέρω κατα πόσο θα μου χρειαστεί αλλά θα του ρίξω μια ματιά γιατί σίγουρα θα χρειαστεί στο μέλλον.

Thanks ;)

#8   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/10/2012 - 19:10

Να διορθώσω τον εαυτό μου και να πω, πως αν χρησιμοποιήσεις το auto layout, πρέπει υποχρεωτικά να έχεις minimum deployment target iOS6, γιατί αλλιώς θα κρασάρει η εφαρμογή, μιας και υποστηρίζεται μόνο από το iOS 6 ή νεώτερο.

Οπότε άκυρο αυτό που σου είπα, εκτός και αν έχεις deployment target iOS6

#9   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/10/2012 - 19:49

Όχι deployment target έχω iOS5 οπότε δε θα παίξει αλλά από ότι έχω δει μέχρι στιγμής δεν θα το χρειαστώ. Σε ευχαριστώ πάντως για την πληροφόρηση!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες