Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τι πρέπει να ξέρετε πριν αγοράσετε από τον electronic king


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
860 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 18/11/2013 - 23:01

200 ευρώ είναι καλή τιμή. Τώρα όμως δυστυχώς δεν έχω χρήματα. Μου τα ξάφρισε όλα το laptop. Μόλις μαζέψω όμως θα το αγοράσω.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2013 - 23:37

Εννοείται,δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις από τωρα.

Για πες εντυπώσεις...το Retina τούμπανο ε;



#153   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 20/11/2013 - 12:52

Άλλο επίπεδο πραγματικά. Η οθόνη μέρα με νύχτα σε σχέση με άλλες. Μέχρι τέλη καλοκαιριού ήμουν σε ένα monitor 17αρι με ανάλυση 1280x1024 και μετά αγόρασα ένα νέο monitor 23αρι full hd. Στη μετάβαση η 23αρα σε θέμα ανάλυσης μου φαινόταν από άλλο πλανήτη και δεν μπορούσα απλά να ξανακοιτάξω το 17αρι. Το ίδιο έχω πάθει και τώρα από το 23αρι στην οθόνη του retina αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό ακόμη. Απλά δεν υπάρχει η οθόνη του. Το ίδιο και οι επιδόσεις του. Από τη στιγμή που θα πατήσω το κουμπί να ανοίξει κυριολεκτικά μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα είμαι μέσα. Ο νέος PCI-e SSD σαφώς ταχύτερος από τον Samsung 840 Pro 256GB που είχα πριν στον σταθερό σε hackintosh. Επίσης του έβαλα και τα windows 8.1 pro αυθεντικά και παρατήρησα πολύ μεγάλες διαφορές στη λειτουργία του μηχανήματος ανάμεσα στα δύο λειτουργικά. Πχ στα Mac βγάζει αυτονομία όντως κοντά στις 8 ώρες ενώ στα windows βαριά 4. Στα mac μέχρι τώρα χρησιμοποιεί την Iris Pro κάρτα γραφικών μιας και για σχεδόν κάθε λειτουργία που το έχω δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ισχύ γραφικών. Δεν έχει χρειαστεί δηλαδή να αλλάξει. Στα windows οι οδηγοί bootcamp που δίνει η Apple δεν είναι ότι καλύτερο. Περιμένω αναβάθμιση. Δουλεύει πάντα η 750m για τα γραφικά έχω δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις εκείνη τη στιγμή. Επίσης όταν ανοίγω τον υπολογιστή σε windows, πρέπει να περιμένω γύρω στα 10 δευτερόλεπτα μέχρι να διαβαστούν οι οδηγοί του trackpad. Κοινώς δεν έχω ποντίκι για λίγη ώρα. Επίσης στα windows κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή, πρέπει να κλείνω το φωτισμό από το πληκτρολόγιο. Άνοιγει μόνος του κάθε φορά και ας τον είχα κλείσει την προηγούμενη φορά. Ενώ στα mac δεν συμβαίνει αυτό. Άλλη διαφορά είναι στο θέμα της θερμοκρασίας. Στα mac το μηχάνημα είναι πάντα λες και είναι κλειστό. Καθόλου αύξησης θερμοκρασίας. Στα windows πάλι ισχύει το αντίθετο. Ανεβαίνει αρκετά. Ειδικά αν παίξω κανένα παιχνιδάκι. Έβαλα εντελώς δοκιμαστικά το τελευταίο tomb raider σε ανάλυση 1920 1200 και ρυθμίσεις medium και μέσα σε ένα τέταρτο έκαιγε αρκετά. Στο ίντερνετ διάβασα ότι γενικότερα σαν μηχάνημα μπορεί να κάνει θόρυβο το ανεμιστηράκι. Αυτό ήταν κάτι που με προβλημάτιζε μέχρι να το αγοράσω. Μπορώ να το διαψεύσω πλήρως. Δεν ακούγεται ΚΑΘΟΛΟΥ. Τώρα όσο για το design δεν χρειάζεται να πω κάτι. Τα λόγια είναι περιττά πιστεύω.

Γενικότερα έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένως με το μηχάνημα ειδικότερα στην τιμή που το πήρα από τον electronic king. Αν έπρεπε να το βαθμολογήσω, θα του έβαζα ένα 4.5/5.

 

Εχθές ήρθε και ο αντάπτορας που μου υποσχέθηκε ο electronic king . Ουσιαστικά έστειλε ένα Universal αντάπτορα που δουλεύει σε κάθε χώρα. Αυτό εδώ έστειλε ακριβώς.

http://www.amazon.co...0?ie=UTF8&psc=1

 

Πάντως εγώ έβγαλα από τον παλιό φορτιστή από το 3GS αυτό και βολεύει περισσότερο. http://www.ebay.com/...984.m1423.l2649



#154   dimitrissg

dimitrissg

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2013 - 16:57

μια ερωτηση...ΒΤΟ δεχεται για παραγγελια ο βασιλιας?



#155   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 22/11/2013 - 20:02

μια ερωτηση...ΒΤΟ δεχεται για παραγγελια ο βασιλιας?

Πέρισυ που ψηνόνουν να πάρω iMac τον είχα ρωτήσει και δεχόταν κανονικά. Τώρα φέτος δεν ξέρω σίγουρα να σου πω.

#156   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/11/2013 - 20:04

Δέχεται αλλά αργεί πολύ να στο φέρει..


Αναρτημένη εικόνα


#157   dimitrissg

dimitrissg

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2013 - 21:09

Δεν με νοιαζει η αναμονη αρκει να το φερει! Του εστειλα mail το τι θελω και θα δουμε τι θα απαντησει

#158   makuis

makuis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2013 - 21:20

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο forum,  ενδιαφέρομαι για MBP retina από το βασιλιά. Μια ερώτηση σε όσους έχουν αγοράσει ήδη, έχετε κάποιο θέμα υπερθέρμανσης;

Ρωτάω επειδή είδα κάτι σχετικό σε άλλα forum

ευχαριστώ



#159   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 24/11/2013 - 14:23

Ειμαι στο 3ο λαπτοπ μαι ολα ειναι κομπλε μεχρι στιγμης

#160   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/11/2013 - 00:55

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο forum,  ενδιαφέρομαι για MBP retina από το βασιλιά. Μια ερώτηση σε όσους έχουν αγοράσει ήδη, έχετε κάποιο θέμα υπερθέρμανσης;

Ρωτάω επειδή είδα κάτι σχετικό σε άλλα forum

ευχαριστώ

Πρόβλημα υπερθέρμανσης δεν υπάρχει. Σήμερα παράδειγμα το είχα όλη μέρα ανοιχτό, κυριολεκτικά όλη μέρα γράφοντας κώδικα για ένα πρόγραμμά μου και ήταν πραγματικά λες και ήταν κλειστός. Η θερμοκρασία βέβαια ανεβαίνει λίγο όταν βάλεις windows με bootcamp.  Αυτό γίνεται γιατί στα windows χρησιμοποιεί πάντα την Nvidia κάρτα γραφικών, ενώ στα OS X γίνεται εναλλαγή των καρτών του επεξεργαστή και της nvidia αναλόγως με τις απαιτήσεις που έχεις. Αυτό σαφώς ισχύει μόνο για το maxed out 15αρι μοντέλο που είναι το μόνο που έχει και ξεχωριστή nvidia κάρτα γραφικών. Στα άλλα μοντέλα που έχουν κάρτα γραφικών μόνο αυτή του επεξεργαστή, εννοείται ότι και στα windows θα χρηστιμοποιεί αυτή.



#161   makuis

makuis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2013 - 01:28

Πρόβλημα υπερθέρμανσης δεν υπάρχει. Σήμερα παράδειγμα το είχα όλη μέρα ανοιχτό, κυριολεκτικά όλη μέρα γράφοντας κώδικα για ένα πρόγραμμά μου και ήταν πραγματικά λες και ήταν κλειστός. Η θερμοκρασία βέβαια ανεβαίνει λίγο όταν βάλεις windows με bootcamp.  Αυτό γίνεται γιατί στα windows χρησιμοποιεί πάντα την Nvidia κάρτα γραφικών, ενώ στα OS X γίνεται εναλλαγή των καρτών του επεξεργαστή και της nvidia αναλόγως με τις απαιτήσεις που έχεις. Αυτό σαφώς ισχύει μόνο για το maxed out 15αρι μοντέλο που είναι το μόνο που έχει και ξεχωριστή nvidia κάρτα γραφικών. Στα άλλα μοντέλα που έχουν κάρτα γραφικών μόνο αυτή του επεξεργαστή, εννοείται ότι και στα windows θα χρηστιμοποιεί αυτη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση με κάλυψες, φυσικά δεν αναφέρομαι για μικρή αύξηση θερμοκρασίας, κάτι ακόμα τα κείμενα στους browsers π.χ. είναι ευανάγνωστα ή είναι πολύ μικρά τα γράμματα; θα μου πεις ίσως είναι λίγο υποκειμενικό αυτό, αλλά να σε σχέση με τις "συνηθισμένες" αναλύσεις.



#162   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/11/2013 - 09:27

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση με κάλυψες, φυσικά δεν αναφέρομαι για μικρή αύξηση θερμοκρασίας, κάτι ακόμα τα κείμενα στους browsers π.χ. είναι ευανάγνωστα ή είναι πολύ μικρά τα γράμματα; θα μου πεις ίσως είναι λίγο υποκειμενικό αυτό, αλλά να σε σχέση με τις "συνηθισμένες" αναλύσεις.

Στα OS X και στα windows 8.1 που έχω, όταν τρέχει σε full ανάλυση, κάπως διπλασιάζει τα pixel και φαίνονται σε μέγεθος όσο και σε ένα κανονικό laptop με τη διαφορά ότι όλα είναι απίστευτα πιο καθαρά. Μετά από εκεί και πέρα μπορείς να πειράξεις την ανάλυση ώστε να φαίνονται όσο περισσότερα πράγματα γίνεται σε όλα τα pixel που υπάρχουν στην οθόνη.

#163   makuis

makuis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2013 - 23:33

Στα OS X και στα windows 8.1 που έχω, όταν τρέχει σε full ανάλυση, κάπως διπλασιάζει τα pixel και φαίνονται σε μέγεθος όσο και σε ένα κανονικό laptop με τη διαφορά ότι όλα είναι απίστευτα πιο καθαρά. Μετά από εκεί και πέρα μπορείς να πειράξεις την ανάλυση ώστε να φαίνονται όσο περισσότερα πράγματα γίνεται σε όλα τα pixel που υπάρχουν στην οθόνη.

Ακούγεται πολύ καλό αυτό που λες, και εφόσον δεν μικραίνουν τα γράμματα αυτή η οθόνη πρέπει να είναι το κάτι άλλο, όταν πειράζεις την ανάλυση δεν χάνεται όμως η καθαρότητα της εικόνας/κειμένου;

πάντως να το χαίρεσαι το Mac σου και σε ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου.



#164   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/11/2013 - 23:36

Ακούγεται πολύ καλό αυτό που λες, και εφόσον δεν μικραίνουν τα γράμματα αυτή η οθόνη πρέπει να είναι το κάτι άλλο, όταν πειράζεις την ανάλυση δεν χάνεται όμως η καθαρότητα της εικόνας/κειμένου;

πάντως να το χαίρεσαι το Mac σου και σε ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου.

Τίποτα, να'σαι καλά. Όχι, δεν χάνεται η καθαρότητα όταν πειράζεις την ανάλυση. Χάνεται λίγο όταν βάλεις να φαίνονται λιγότερα πράγματα. Δηλαδή σαν να κάνεις επιπλέον ζουμ. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται με καμία άλλη οθόνη. Ειλικρινά μόλις δεις αυτή την οθόνη από κοντά, θα πάθεις πλάκα. Άλλη αίσθηση πραγματικά.



#165   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 26/11/2013 - 00:48

Έχει κανείς link από αυτόν; Δν τον βρίσκω..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες