Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τι πρέπει να ξέρετε πριν αγοράσετε από τον electronic king


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
860 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/09/2014 - 15:16

Ναι μπορείς αλλά κάντο πριν λήξει η εγγύηση 1 έτους , αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος .

Εχει τιμές Αμερικής χωρίς τελωνείο οπότε ειναι καλή περίπτωση ο βασιλιάς .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 15:18

Ναι μπορείς αλλά κάντο πριν λήξει η εγγύηση 1 έτους , αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος .

Εχει τιμές Αμερικής χωρίς τελωνείο οπότε ειναι καλή περίπτωση ο βασιλιάς .

Σίγουρα χωρίς τελωνειο? 



#333   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/09/2014 - 15:22

Αν λέει οτι τα στέλνει απο Αγγλία και Γερμανία τότε ναι, χωρίς τελωνείο .
Δες στο eBay και λεει απο που τα στέλνει .

#334   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 15:23

Σίγουρα χωρίς τελωνειο? 

Φρόντισε να πάρεις κάτι που θα γράφει ότι κάνει ship από Γερμανία ή Αγγλία και δεν θα έχεις θέμα.

 

Edit: Πολύ νωρίς ακόμα για αυτό αλλά για να σε προλάβω από το καρδιακό που έπαθα εγώ, όταν έρθει Ελλάδα με το καλό στο tracking της Fedex θα το δεις να περνάει τελωνείο αλλά είναι μόνο τυπικότητα λόγω μεγάλης δηλωμένης αξίας, δεν θα φορολογηθείς.


Τελευταία επεξεργασία από: cgkr, 20/09/2014 - 15:24


#335   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 15:26

Φρόντισε να πάρεις κάτι που θα γράφει ότι κάνει ship από Γερμανία ή Αγγλία και δεν θα έχεις θέμα.

 

Edit: Πολύ νωρίς ακόμα για αυτό αλλά για να σε προλάβω από το καρδιακό που έπαθα εγώ, όταν έρθει Ελλάδα με το καλό στο tracking της Fedex θα το δεις να περνάει τελωνείο αλλά είναι μόνο τυπικότητα λόγω μεγάλης δηλωμένης αξίας, δεν θα φορολογηθείς.

Ολλανδία μένω φίλε  :)

 

Είσαι ευχαριστημένος?


Τελευταία επεξεργασία από: technomonster, 20/09/2014 - 15:26


#336   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 15:34

όσο 

 

Ολλανδία μένω φίλε  :)

 

Είσαι ευχαριστημένος?

Όσο μένεις κάπου μέσα στην ΕΕ, δεν έχει σημασία που. Ο Electronic King έχει αποθήκες Αμερική, Αγγλία, Γερμανία. Αν πάρεις από Αμερική, θα πληρώσεις κανονικά τελωνείο. Αν πάρεις από κάποια από τις 2 άλλες χώρες, δεν θα πληρώσεις. 

 

Απόλυτα ευχαριστημένος, το πήρα στα 2/3 της τιμής σε σχέση με την τιμή Ελλάδας. Να σημειώσω ότι στην τιμή που είχε του έκανα "παζάρι" άλλα 200 ευρώ και το δέχτηκε αμέσως. AppleCare πήρα αλλά εκείνο το πήρα από Ελβετία, δεν τον εμπιστευόμουν να μου δώσει serial. 

 

Επίσης, λογικά το έχεις διαβάσει ήδη αλλά οι ημερομηνίες που λέει είναι ότι να 'ναι. Με το που του δώσεις τα λεφτά θα σου πει το έστειλα και θα το έχεις 4-5 μέρες (για Ελλάδα αυτό, για Ολλανδία ίσως λίγο λιγότερο) μετά αλλά όποτε του ζητάς tracking θα σου λέει πίπες. Όταν περάσουν αυτές οι 4-5 μέρες θα του πεις ότι δεν σου δίνει tracking και ότι το δέμα δεν έχει έρθει ακόμα και ανησυχείς και ότι αν δεν στο στείλει μέσα στην επόμενη μέρα, θα ανοίξεις case με το ebay. Με το που γράψεις την λέξη case, είναι θέμα ωρών να σου έρθει το tracking. 

 

Και κάτι που μου ήρθε τώρα, είναι Αμερικάνικα οπότε πέρα από το ότι έχουν 1 χρόνο εγγύηση αν δεν βάλεις applecare, και το κοντό και το μακρύ σκατουλάκι που μπαίνει στον φορτιστή έχουν αμερικάνικη κατάληξη. Αν παλιό φορτιστή iphone/ipad από εκείνους που άλλαζαν κεφαλή ανάλογα με την χώρα, αυτή η κεφαλή σου κάνει. Υπάρχουν και αρκετά φτηνές (3-5€) στο ebay. Στο ebay με αντίστοιχα λεφτά θα βρεις και το μακρύ καλώδιο με ευρωπαική κεφαλή.


Τελευταία επεξεργασία από: cgkr, 20/09/2014 - 15:38


#337   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/09/2014 - 16:19

Και τα ευρωπαϊκά βλέπω πως έχουν 1 χρόνο , κάπου το διάβασα στο description στο Istorm ( νομιζω ) , ισχύει ή ειναι παρατυπία και όλα τα ηλεκτρονικά αγορασμένα εντός Ε.Ε έχουν 2 χρόνια και απλά θέλουν γκρίνια και βαβουρα?

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 20/09/2014 - 16:19


#338   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 16:28

Δεδομένου οτι με γκρίνια και βαβούρα τα iPhones έχουν δύο χρόνια, θα υποθέσω πως το ίδιο ισχύει και για τα Mac.

#339   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 16:48

όσο 

 

Όσο μένεις κάπου μέσα στην ΕΕ, δεν έχει σημασία που. Ο Electronic King έχει αποθήκες Αμερική, Αγγλία, Γερμανία. Αν πάρεις από Αμερική, θα πληρώσεις κανονικά τελωνείο. Αν πάρεις από κάποια από τις 2 άλλες χώρες, δεν θα πληρώσεις. 

 

Απόλυτα ευχαριστημένος, το πήρα στα 2/3 της τιμής σε σχέση με την τιμή Ελλάδας. Να σημειώσω ότι στην τιμή που είχε του έκανα "παζάρι" άλλα 200 ευρώ και το δέχτηκε αμέσως. AppleCare πήρα αλλά εκείνο το πήρα από Ελβετία, δεν τον εμπιστευόμουν να μου δώσει serial. 

 

Επίσης, λογικά το έχεις διαβάσει ήδη αλλά οι ημερομηνίες που λέει είναι ότι να 'ναι. Με το που του δώσεις τα λεφτά θα σου πει το έστειλα και θα το έχεις 4-5 μέρες (για Ελλάδα αυτό, για Ολλανδία ίσως λίγο λιγότερο) μετά αλλά όποτε του ζητάς tracking θα σου λέει πίπες. Όταν περάσουν αυτές οι 4-5 μέρες θα του πεις ότι δεν σου δίνει tracking και ότι το δέμα δεν έχει έρθει ακόμα και ανησυχείς και ότι αν δεν στο στείλει μέσα στην επόμενη μέρα, θα ανοίξεις case με το ebay. Με το που γράψεις την λέξη case, είναι θέμα ωρών να σου έρθει το tracking. 

 

Και κάτι που μου ήρθε τώρα, είναι Αμερικάνικα οπότε πέρα από το ότι έχουν 1 χρόνο εγγύηση αν δεν βάλεις applecare, και το κοντό και το μακρύ σκατουλάκι που μπαίνει στον φορτιστή έχουν αμερικάνικη κατάληξη. Αν παλιό φορτιστή iphone/ipad από εκείνους που άλλαζαν κεφαλή ανάλογα με την χώρα, αυτή η κεφαλή σου κάνει. Υπάρχουν και αρκετά φτηνές (3-5€) στο ebay. Στο ebay με αντίστοιχα λεφτά θα βρεις και το μακρύ καλώδιο με ευρωπαική κεφαλή.

Ωραια! Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Εχω διαβάσει για τις αποθήκες του...

Σκεφτομουν για το macbook pro 15" retina 2.4GHz το έχει σε εξευτελιστική τιμή..



#340   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 16:49

Και τα ευρωπαϊκά βλέπω πως έχουν 1 χρόνο , κάπου το διάβασα στο description στο Istorm ( νομιζω ) , ισχύει ή ειναι παρατυπία και όλα τα ηλεκτρονικά αγορασμένα εντός Ε.Ε έχουν 2 χρόνια και απλά θέλουν γκρίνια και βαβουρα?

Οτι αγοράζετε εντός Ευρώπης έχει 2 χρόνια εγγύηση βάση νόμου πάντα!



#341   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 16:49

Ωραια! Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Εχω διαβάσει για τις αποθήκες του...
Σκεφτομουν για το macbook pro 15" retina 2.4GHz το έχει σε εξευτελιστική τιμή..


Έχω το late 13 φίλε μου με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά με 2.3GHz και φυσάει, θα το ευχαριστηθείς σίγουρα :)

#342   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/09/2014 - 16:56

Οτι αγοράζετε εντός Ευρώπης έχει 2 χρόνια εγγύηση βάση νόμου πάντα!


Αυτο που θέλω εγώ εχει +900€ απο Ελλαδα και +500€ απο το emac ( ενα στην Γερμανία ) , με αυτη την διάφορα πιστεύω πως μπορώ να ζήσω με ενα χρόνο λιγότερο εγγύηση απο την στιγμή που θα βάλω και AppleCare ..
Αν στραβώσει ο μακ απο τον βασιλιά ( που το απεύχομαι γιατι δεν μου αρέσει η βαβουρα) , μάλλον θα τον πάρω απο Ε.Ε.

#343   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/09/2014 - 17:31

όσο

Όσο μένεις κάπου μέσα στην ΕΕ, δεν έχει σημασία που. Ο Electronic King έχει αποθήκες Αμερική, Αγγλία, Γερμανία. Αν πάρεις από Αμερική, θα πληρώσεις κανονικά τελωνείο. Αν πάρεις από κάποια από τις 2 άλλες χώρες, δεν θα πληρώσεις.

Απόλυτα ευχαριστημένος, το πήρα στα 2/3 της τιμής σε σχέση με την τιμή Ελλάδας. Να σημειώσω ότι στην τιμή που είχε του έκανα "παζάρι" άλλα 200 ευρώ και το δέχτηκε αμέσως. AppleCare πήρα αλλά εκείνο το πήρα από Ελβετία, δεν τον εμπιστευόμουν να μου δώσει serial.

Επίσης, λογικά το έχεις διαβάσει ήδη αλλά οι ημερομηνίες που λέει είναι ότι να 'ναι. Με το που του δώσεις τα λεφτά θα σου πει το έστειλα και θα το έχεις 4-5 μέρες (για Ελλάδα αυτό, για Ολλανδία ίσως λίγο λιγότερο) μετά αλλά όποτε του ζητάς tracking θα σου λέει πίπες. Όταν περάσουν αυτές οι 4-5 μέρες θα του πεις ότι δεν σου δίνει tracking και ότι το δέμα δεν έχει έρθει ακόμα και ανησυχείς και ότι αν δεν στο στείλει μέσα στην επόμενη μέρα, θα ανοίξεις case με το ebay. Με το που γράψεις την λέξη case, είναι θέμα ωρών να σου έρθει το tracking.

Και κάτι που μου ήρθε τώρα, είναι Αμερικάνικα οπότε πέρα από το ότι έχουν 1 χρόνο εγγύηση αν δεν βάλεις applecare, και το κοντό και το μακρύ σκατουλάκι που μπαίνει στον φορτιστή έχουν αμερικάνικη κατάληξη. Αν παλιό φορτιστή iphone/ipad από εκείνους που άλλαζαν κεφαλή ανάλογα με την χώρα, αυτή η κεφαλή σου κάνει. Υπάρχουν και αρκετά φτηνές (3-5€) στο ebay. Στο ebay με αντίστοιχα λεφτά θα βρεις και το μακρύ καλώδιο με ευρωπαική κεφαλή.

Νομιζω οτι τα σταματησε αυτα μα της ημερομηνιες οταν σου λεει το εστειλα οντως το στελνει εχει διορθωθει πολυ :)

#344   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 20/09/2014 - 18:21

Νομιζω οτι τα σταματησε αυτα μα της ημερομηνιες οταν σου λεει το εστειλα οντως το στελνει εχει διορθωθει πολυ :)


Πολύ ευχάριστο αυτό που γράφεις, ήταν το μόνο του -.

#345   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/09/2014 - 18:41

Πολύ ευχάριστο αυτό που γράφεις, ήταν το μόνο του -.


Δηλαδή λες να μην ανησυχώ ; Ζημιά μπορώ να του κάνω απο το PayPal ; Γιατί το πήρα εκτός eBay και δεν εχω το feedback αν μου τα αλλάξει :/
Απο χθες που έβαλα την παραγγελία εχω αγχώθει απίστευτα ..:/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες