Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τι πρέπει να ξέρετε πριν αγοράσετε από τον electronic king


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
860 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/07/2013 - 01:50

Καλές τιμές κάνει ο king, η καλύτερη συμβουλή είναι να του στείλετε mail πριν κάνετε οποιαδήποτε παραγγελία του στυλ, θέλω αυτό πόσο το δίνεις, απαντά αυτός και μετά εσείς καμια καλύτερη τιμη;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2013 - 17:19

Επειδή θέλω να πάρω και εγω ένα MacBook Pro retina, απο τον king και διαθέτει μέχρι 1900 ευρώ. αξίζει να το αγοράσω τώρα , η αναμένοντας νέα μοντέλα σύντομα?

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 17/07/2013 - 17:20


#123   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2013 - 17:26

Καλησπέρα παιδιά και πάλι εδώ στα δικά μας για τον king :P
Ο τύπος είναι άπεχτος, όλα ξεκίνησαν πριν μία βδομάδα όταν ένας φίλος μου αποφάσησε να προχωρήσει σε αγορά ενός MacBook Pro Retina 13' και είπαμε να ρωτήσουμε για καλή τιμή και τον king.

Επειδή είπα πως θα με θυμάται ανέλαβα εγώ να του μιλήσω και να κλείσω το deal, έτσι προχώρησαν όλα ομάλα και....


Ωραία μεχρι εδώ και μετά ακολούθησαν epic mails με τον Sam. Απολαύστε (όχι τα μέτρια αγγλικά μου, αλλά τις απαντήσεις του περισσότερο)!
Εδώ μάλλον κατάλαβε ότι παίζει χρήμα και είπε να γλύψει μπας και αγοράσω και τίποτα άλλο

Παζάρια για Apple Care









Επικός! "We wish you and your family all the Best in 2013 and years to come!"



Εδώ του είχα ζητήσει απόδειξη και μου πλασάρει στην αρχή μια δικιά του, του εξήγησα ότι αυτή δεν μετράει στην Apple...


Και το δέμα χάθηκε... Για ακόμα μια φορά στην ίδια τοποθεσία






Η τελευταία ενημέρωση για την αποστολή του δέματος
http://www.fedex.com...rs=799287636146

Πάντως είναι πολύ περίεργο δεύτερη φορά να κλέβεται δέμα στην ίδια τοποθεσία. Και το μόνο που μπορώ να υποπτευθώ είναι πως αυτός κάνει κάτι ίσως για να παίρνει χρήματα από την ασφάλεια.

Θέλω πάντως εδώ να πω πως, αν απλά θέλετε να αγοράσετε φθηνά προτιμήστε τον, είμαι σίγουρος και αυτή τι φορά θα φτάσει το macbook απλά πάλι θα περάσει από 40 κύμματα, αν αναίχεστε τα παιχνίδια του "βασιλιά", προχωρήστε ελεύθερα!


loooooooooool 15-3 λεει χαΧΑΧΑΧ να κλαψω τωρα η μετα? φιλε τι να σου πω ? να εκατοστησεις τους μηνες?πιστευω να ερθει συντομα

#124   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2013 - 21:34

Τα καινουρια MacBook Pro ποτέ έρχονται ?


#125   nickiommi

nickiommi

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/08/2013 - 03:48

πως ακριβως γινεται να αγορασεις το macbook pro retina με μειωμενη τιμη(μετα απο παζαρια),εφοσον η αγορα ειναι ηλεκτρονικη?σου στελνει ο τυπας καινουριο λινκ με την καινουρια τιμη η απλα σου κανει request μεσω Paypal και το δεχεσαι?ειναι safe να κανεις την αγορα με αυτο τον τροπου(την μεταφορα χρηματων μεσω request στο paypal ή δεν εισαι κατοχυρωμενος)?


Τελευταία επεξεργασία από: nickiommi, 13/08/2013 - 03:48


#126   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 13/08/2013 - 18:50

καταρχην απο το ebay σε στελνει στο paypal αυτοματα για να κανεις την συναλλαγη.απλα οσον αφορα το παζαρι που λες δεν νομιζω να στο κατεβασει ποιο κατω απο μια στανταρ τιμη απλα κ καλα σου λεει κανε μια προσφορα μεσα εκει στο ebay και αν την δεχτει οκ.εμενα το μακ μου πηγε στα 40ε ποιο φθηνα αποτι ελεγε πως το δινει.παρακατω δεν πηγε για κανενα λογο γιατι το δοκιμασα μια 2 φορες απο αλλο acc. εισαι κατοχυρωμενος κ απο paypal και ebay αμα κανεις απο εκει την αγορα σου



#127   nickiommi

nickiommi

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2013 - 04:53

Ποια θα ηταν η καλυτερη κινηση κατα τη γνωμη σας?

1)Να αγορασει καποιος ενα MCBP retina αυτη τη χρονικη περιοδο?

2)Να αγορασει το καινουριο με τον Haswell ,κανοντας υπομονη?

3)Να αγορασει  αργοτερα το τωρινο,και οταν λεω αργοτερα εννοω οταν βγει αυτο με τον haswell,σε προφανως χαμηλοτερη τιμη (ποσο χαμηλοτερη?),κανοντας υπομομονη?



#128   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2013 - 08:20

φιλε μου τα ερωτήματα αυτά απαντώνται κατα την ταπεινή μου γνώμη από ποιές είναι οι ανάγκες σου. Οι υπολογιστές σε καμιά περιπτωση δεν είναι καλή επένδυση. Και πάντα το νεότερο μοντέλο θα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το πρηγούμενο , και κάποιες στιγμές θα εισάγεται μια νέα "ρηξικέλευθη" τεχνολογία άλλη από καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη και χρονισμοί. Για μένα ένα laptop πρέπει να έχει τη βέλτιστη αυτονομία , και φυσικά η οθόνη, η φωτεινότητα η καθαρότητα είναι το α και το ω, άρα μια οθόνη retina είναι όλα τα λεφτά. Αν δεν σε ενοχλεί η αυτονομία και χρειάζεσαι άμεσα laptop τα παρεχόμενα μοντέλα σε καλύπτουν, αν όχι κάνεις υπομονή. Τώρα για το οικονομικό θέμα σίγουρα προηγούμενα μοντέλα ειδικά αν τα τρέχοντα έρχονται με "σπουδαία" χαρακτηριστικά θα είναι και οικονομικότερα. Πάντως αν δεν σταθμίζεις τις εκάστοτε ανάγκες σου με τα παρεχόμενα μοντέλα, πάντα θα κάνεις υπομονή και ποτέ δε θα αγοράσεις κάτι, αναμένοντας πτώση τιμών και βελτιωμένων χαρακτηριστικών...


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 14/08/2013 - 08:20


#129   hakarakos

hakarakos

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 26/09/2013 - 23:28

Φοβερό θέμα.
Σύντομα σκέφτομαι να αγοράσω κ εγώ από αυτόν τον τύπο.
Θα έχετε νέα μου

#130   hakarakos

hakarakos

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/09/2013 - 19:22

Καλησπέρα και πάλι.

Έχω κλείσει στο μοντέλο macbook pro i7 15 retina dispalay 2.8 quad core 16giga ram 256giga σκληρό.

Έχω βρει δυο πωλήσεις από τον electronicking με το συγκεκριμένο μοντέλο.

1)Η πρώτη αναφέρει μόνο λίρες, γράφει uk στη φωτογραφία μοντέλου και συνολικά βγαίνει σύμφωνα με αυτά που γράφει 2530 και θα είναι σε εμένα αρχές Οκτωβρίου αν το παραγγείλω τώρα..

2)Η δεύτερη πώλησή αναφέρει σαν πρώτο νόμισμα τα δολάρια και συνολικά βγαίνει στα 2300 ευρώ χωρίς να αναφέρει ακριβή ημερομηνία παράδοσης.

Το συγκεκριμένο μοντέλο που προσανατολίζομαι είναι build.

 

Δεν έχω κάνει αρκετές αγορές από ebay και μάλλον θα γίνει με βοήθεια φίλου λόγο μεγάλου ποσού.

Δεν με καίει να το έχω σύντομα..προτιμώ θέλω να πω περιμένω λιγάκι και να μου βγει πιο οικονομικά.

Τι να προσέξω γενικά και πιο συγκεκριμένα αν κινηθώ προς αυτό που έχει 2300?

Είναι δυνατόν τα ετοιμοπαράδοτα να έχει 230 πιο ακριβά?

Μπορεί να μου προκύψει κανέναν τελωνείο?

Δεν έχω έρθω ακόμη σε επικοινωνία μαζί του , περιμένω να εφοδιαστώ από εδώ με απόψεις και γνώμες , αν και διάβασα όλο το θέμα που άνοιξε...

 

1) http://www.ebay.co.u...=item58a4c6c036

 

2) http://www.ebay.co.u...d126cf#shpCntId

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων σε όποιον κάνει τον κόπο.. 


Τελευταία επεξεργασία από: hakarakos, 28/09/2013 - 19:25


#131   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 14/11/2013 - 13:34

Να ενημερώσω κι εγώ με τη σειρά μου το συγκεκριμένο thread αναρτώντας την εμπειρία μου. Έκανα παραγγελία στις 4/11/13 τον νέο Macbook Pro Retina 15" με χαρακτηριστικά (i7 2.3GHz Haswell, 16GB Ram, 512GB PCI-e SSD, Nvidia GT 750M 2GB). Το είχε τιμή μαζί με τα μεταφορικά που έβγαιναν στα 2320 ευρώ. Με πολύ χαλαρά παζάρια το έριξα στα 2100 μαζί με τα μεταφορικά. Είχα ένα πρόβλημα με την πληρωμή μιας και η κάρτα που χρησιμοποίησα για την αγορά ήταν καινούρια και το paypal έκανε έλεγχο της συναλλαγής. Δεν είχε καμιά σχέση όμως με τον electronic king το θέμα. Έτσι ενώ έκανα την παραγγελία στις 4/11/13 και πλήρωσα τότε, περιμέναμε δύο μέρες αφού το paypal είχε δεσμεύσει τα χρήματα. Στις 6/11/13 πήρα τηλέφωνο στο paypal και ειλικρινά το πρόβλημα λύθηκε σε 2 λεπτά. Ούτε αναμονή, ούτε τίποτα. Αμέσως μετά το τηλεφώνημα έλαβε και τα χρήματα ο electronic king και μου έστειλε μήνυμα μόνος του να με ενημερώσει. Μετά από 3 ώρες από το μήνυμα αυτό μου στέλνει ακόμη ένα με το tracking number και τα στοιχεία στα οποία έστειλε το laptop. Μου είπε επίσης ότι θα έβαζε και έναν αντάπτορα Ευρώπης για την πρίζα. Το ήξερα φυσικά ότι θα χρειαζόμουν ένα τέτοιο αντάπτορα μιας και το laptop είναι αμερικάνικο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν και είναι αμερικάνικο, ο electronik king το στέλνει από Αγγλία και συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου από Λονδίνο. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσετε τελωνείο. Το δέμα στάλθηκε με τη FedEX και το παρακολουθούσα καθημερινά μέσω του tracking number. Το δέμα βρισκόταν Ελλάδα από τις 8/11/13 και είχε ανατεθεί σε ελληνική εταιρία courrier. Συγκεκριμένα στην SpeedEX. Τελικά το παρέλαβα εχθές (13/11/13). Όλα ήταν στην εντέλεια. Το κουτί ήταν πολύ καλά δεμένο και ανάμεσα στο κουτί της FedEX και το κουτί του λάπτοπ υπήρχε πολύ προστασία. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τελικά ξέχασε να βάλει μέσα τον αντάπτορα για τις ευρωπαικές πρίζες. Του έστειλα μήνυμα και μου ζήτησε αμέσως τα στοιχεία της διεύθυνσης και τον έστειλε ξεχωριστά από εχθές κιόλας. Εγώ προσωπικά έχω τέτοιο αντάπτορα οπότε κάνω τη δουλειά μου και απλά θα περιμένω να έρθει και αυτός που θα στείλει. Αν το πάθετε και εσείς αυτό, πάτε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά και αγοράζετε έναν. 2-3 ευρώ κάνει.

 

Γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα ξαναγόραζα σίγουρα. Κέρδισα αρκετά χρήματα αγοράζοντας από αυτόν. 



#132   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2013 - 15:42

Μπορείς να αναφέρεις πως ακριβώς του έκανες παζάρι και έπεσε τόσο??



#133   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/11/2013 - 18:39

Εχει κουμπακι make offer που γράφεις την τιμή της προσφοράς σου και σου απαντάει αν τη δέχτηκε ο πωλητής ή οχι. Δεν το εχω κάνει ποτε αλλα ξέρω απο άλλους πως δουλεύει.
Τώρα βέβαια μπαίνω στον πειρασμό γιατί ο φίλος zarzonis κέρδισε 220 ευρώ επιπλέον, αν και εγω για το νέο rmbp 13,3 που ενδιαφέρομαι πιστεύω θα είμαι τυχερός αν δεχτεί μια μείωση της τάξεως των 50-70 λιρών.
Το μόνο που με προβληματίζει ομως στο να πατησω το buy now ειναι οι αρνητικές κριτικές που βλέπω. Δε με νοιάζει αν θα μου πει ψέματα για το ποτε θα φύγει το μηχάνημα, ας αργήσει και 5-6 ημέρες παραπάνω, (ξέρω οτι τα φέρνει από Αμερική οποτε άσχετα με το τι γράφει στο ebay μπορει να μην εχει stock) διαβάζω ομως και παράπονα για αποστολή λάθος μοντέλων, ανοιγμένα κουτιά κλπ κλπ. Ξέρω οτι τα χρήματα μου δεν κινδυνεύουν αλλα βαριέμαι την ταλαιπωρία.

#134   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2013 - 19:14

Να ενημερώσω κι εγώ με τη σειρά μου το συγκεκριμένο thread αναρτώντας την εμπειρία μου. Έκανα παραγγελία στις 4/11/13 τον νέο Macbook Pro Retina 15" με χαρακτηριστικά (i7 2.3GHz Haswell, 16GB Ram, 512GB PCI-e SSD, Nvidia GT 750M 2GB). Το είχε τιμή μαζί με τα μεταφορικά που έβγαιναν στα 2320 ευρώ. Με πολύ χαλαρά παζάρια το έριξα στα 2100 μαζί με τα μεταφορικά. Είχα ένα πρόβλημα με την πληρωμή μιας και η κάρτα που χρησιμοποίησα για την αγορά ήταν καινούρια και το paypal έκανε έλεγχο της συναλλαγής. Δεν είχε καμιά σχέση όμως με τον electronic king το θέμα. Έτσι ενώ έκανα την παραγγελία στις 4/11/13 και πλήρωσα τότε, περιμέναμε δύο μέρες αφού το paypal είχε δεσμεύσει τα χρήματα. Στις 6/11/13 πήρα τηλέφωνο στο paypal και ειλικρινά το πρόβλημα λύθηκε σε 2 λεπτά. Ούτε αναμονή, ούτε τίποτα. Αμέσως μετά το τηλεφώνημα έλαβε και τα χρήματα ο electronic king και μου έστειλε μήνυμα μόνος του να με ενημερώσει. Μετά από 3 ώρες από το μήνυμα αυτό μου στέλνει ακόμη ένα με το tracking number και τα στοιχεία στα οποία έστειλε το laptop. Μου είπε επίσης ότι θα έβαζε και έναν αντάπτορα Ευρώπης για την πρίζα. Το ήξερα φυσικά ότι θα χρειαζόμουν ένα τέτοιο αντάπτορα μιας και το laptop είναι αμερικάνικο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν και είναι αμερικάνικο, ο electronik king το στέλνει από Αγγλία και συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου από Λονδίνο. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσετε τελωνείο. Το δέμα στάλθηκε με τη FedEX και το παρακολουθούσα καθημερινά μέσω του tracking number. Το δέμα βρισκόταν Ελλάδα από τις 8/11/13 και είχε ανατεθεί σε ελληνική εταιρία courrier. Συγκεκριμένα στην SpeedEX. Τελικά το παρέλαβα εχθές (13/11/13). Όλα ήταν στην εντέλεια. Το κουτί ήταν πολύ καλά δεμένο και ανάμεσα στο κουτί της FedEX και το κουτί του λάπτοπ υπήρχε πολύ προστασία. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τελικά ξέχασε να βάλει μέσα τον αντάπτορα για τις ευρωπαικές πρίζες. Του έστειλα μήνυμα και μου ζήτησε αμέσως τα στοιχεία της διεύθυνσης και τον έστειλε ξεχωριστά από εχθές κιόλας. Εγώ προσωπικά έχω τέτοιο αντάπτορα οπότε κάνω τη δουλειά μου και απλά θα περιμένω να έρθει και αυτός που θα στείλει. Αν το πάθετε και εσείς αυτό, πάτε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά και αγοράζετε έναν. 2-3 ευρώ κάνει.

 

Γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα ξαναγόραζα σίγουρα. Κέρδισα αρκετά χρήματα αγοράζοντας από αυτόν. 

Το ζήτησες εσύ να το στείλει με FedEx ή είναι μέσα στις 30 λίρες που αναφέρει;



#135   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/11/2013 - 20:40

έχετε αγοράσει applecare απο τον βασιλιά??

εγώ μόνο στα μακ έμεινα...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες