Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

IM+: Messenger with Push mode


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2008 - 01:44

Posted Image IM+

A numerous industry awards winner IM+® All-in-One Messenger now comes to iPhone! Get IM+ and it will keep you connected to all your buddies with unmatched reliability of 6 years of technology refinement and support for all major messaging services:
- AIM® / MobileMe®
- MSN® / Windows Live®
- Yahoo®
- ICQ®
- Jabber®
- Google™ Talk and
- MySpaceIM.

Chat with your friends and colleagues on your iPhone or iPod Touch and enjoy simple, easy to use and yet very functional interface.

NEW: IM Push™
This version includes IM Push mode which allows users to stay online with IM+ even when the application is switched off. No more sudden disconnects when someone calls you or you have to use other applications. When you exit IM+, optional IM Push™ switches on if you have previously selected this option. In this mode you will remain online in all IM services, and continue receiving IMs as e-mails pushed to your iPhone mailbox. Your replies will be converted to instant messages and will be delivered back to your contact.

FEATURES:
- All popular IM services in one client.
- Easy one-touch navigation between open dialogs, unread messages and in the application.
- IM Push™ mode to stay and communicate online without having IM+ running.
- Landscape mode convenient typing
- Multi-lingual support: chat in any language supported by your iPhone.
- First-priority support.
- Free and frequent updates with fixes and FREE NEW FEATURES.

Coming soon (as FREE UPDATES) features:
- Sending and receiving photos
- Sending voice messages
- Support for Avatars
- Support for other languages in user interface

About SHAPE Services
SHAPE Services is the premier provider of cross-platform mobile instant messaging since 2002. SHAPE's applications in IM, Remote Access and Multimedia categories are holding an on-line bestsellers status for many years across all major mobile platforms and phone models.

IM+® is a registered trademark of SHAPE Services GmbH.
AIM®, ICQ® are registered trademarks owned by AOL LLC.
Yahoo!® is a registered trademark of Yahoo Inc.
MSN®, Windows Live™ are registered trademarks of Microsoft Corporation.
Jabber® is a registered trademark of Jabber Inc.
Google™ Talk is a trademark of Google Inc.
MySpace.com™ is a trademark of MySpace Inc.

iTunes link

Posted Image


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2008 - 17:54

Εγώ τελικά δεν έχω καταλάβει... τα push services είναι 100% λειτουργικά στο iphone? To mobileme mail παίζει τζάμι... αλλά δεν ξέρω αν το έχουν τελειοποιήσει γιατί είχα ακούσει ότι καταναλώνει αρκετά περισσότερη μπαταρία απ' όσο πρέπει κτλ...

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2008 - 19:12

Λογικά δεν υποστηρίζει το Push Notification αλλά κάτι παρόμοιο μιας και το push notification ακόμα δεν έχει βγει και οι πρώτες δοκιμές εκ μέρους Apple ήταν απογοητευτικές. Το MobileMe δεν είναι ακριβώς push notification αλλά sync over the air και υποστηρίζει συγκεκριμένα πράγματα. Περιμένω την 'δωρεάν' έκδοση του IM+ για να δω περί τίνος πρόκειται τλκ

#4   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 01/12/2008 - 20:27

Quote

Λογικά δεν υποστηρίζει το Push Notification αλλά κάτι παρόμοιο μιας και το push notification ακόμα δεν έχει βγει και οι πρώτες δοκιμές εκ μέρους Apple ήταν απογοητευτικές. Το MobileMe δεν είναι ακριβώς push notification αλλά sync over the air και υποστηρίζει συγκεκριμένα πράγματα. Περιμένω την 'δωρεάν' έκδοση του IM+ για να δω περί τίνος πρόκειται τλκ

μπορείς να κατεβάσεις το IM+ lite(παλιά ήταν και το κανονικό Free...)

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2008 - 20:31

Στο lite δεν έχει το push

#6   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2008 - 23:08

Quote

Λογικά δεν υποστηρίζει το Push Notification αλλά κάτι παρόμοιο μιας και το push notification ακόμα δεν έχει βγει και οι πρώτες δοκιμές εκ μέρους Apple ήταν απογοητευτικές. Το MobileMe δεν είναι ακριβώς push notification αλλά sync over the air και υποστηρίζει συγκεκριμένα πράγματα. Περιμένω την 'δωρεάν' έκδοση του IM+ για να δω περί τίνος πρόκειται τλκ


Μα νομίζω είναι push γιατί το iPhone δεν τραβάει από μόνο του, ο server στέλνει ακαριαία (με το που θα αλλάξω κάτι στο iCal ή στα contacts του MAC μου αλλάζει μέσα σε 5-10 secs και στο iPhone, έστειλα mail στο mobileme μου και ήλθε μπαμ στο iPhone πως γίνεται αν δεν είναι push?)

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2008 - 23:46

Kι όμως δεν είναι push. Eίναι sync. Όπως όταν μπαίνεις στο mail και περιμένεις μέχρι να συγχρονιστούν τα μηνύματα, έτσι και το mobileme μόνο που επεκτείνεται και στο iCal, contacts πχ.
Για παράδειγμα, το mobileme δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο Palringo ή στο Fring. ΕΚΕΙ είναι που μπαίνει το Push. Το push δεν είναι sync. Είναι κάτι σαν 'προωθηση' :)
Eπίσης, το MobileMe προυποθέτει σύνδεση στο Ιντερνετ ενώ το push μπορεί να γίνει και μέσω του δικτύου κινητής


#8   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2008 - 12:24

Quote

Kι όμως δεν είναι push. Eίναι sync. Όπως όταν μπαίνεις στο mail και περιμένεις μέχρι να συγχρονιστούν τα μηνύματα, έτσι και το mobileme μόνο που επεκτείνεται και στο iCal, contacts πχ.

Για παράδειγμα, το mobileme δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο Palringo ή στο Fring. ΕΚΕΙ είναι που μπαίνει το Push. Το push δεν είναι sync. Είναι κάτι σαν 'προωθηση' :)

Eπίσης, το MobileMe προυποθέτει σύνδεση στο Ιντερνετ ενώ το push μπορεί να γίνει και μέσω του δικτύου κινητής


Πφφ... ίσως να μην καταλαβαίνω κάτι καλά... αλλά μου λές ότι το mail στο iphone μου (ενώ δεν είναι ενεργοποιημένο) κάνει κάθε λίγα sec sync, ενώ είναι σε sleep mode ??? Το ίδιο και τα contacts του iphone μου? Αυτό δεν θα τέλειωνε την μπαταρία σε χρόνο 0 ?

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/12/2008 - 14:08

Για το mail υπάρχει το Fetch που μπορείς να ρυθμίσεις τον χρόνο. Αυτό δεν είναι mobileme νομίζω ομως. Επίσης, σε sleep mode απενεργοποιείται το wifi ;) (εκτός αν έχεις το Ιnsomnia, αλλά όσον αφορά την Apple δεν το έχεις)

Για το contacts δεν γνωρίζω βέβαια να υπάρχει κάποια ρύθμιση. Μην ξεχνάς ότι πρέπει να είσαι online, λογικά δεν θα είσαι 24-7 online. Δεν εχω χρησιμοποιήσει και το mobileme βέβαια αλλά κάνω μια υπόθεση να πω ότι αυτό το αυτόματο over the air sync θα γίνεται μόνο εφόσον έχεις εγγραφεί στην συγκεκριμένη υπηρεσία αλλιώς εμείς που δεν το χρησιμοποιούμε θα είχαμε επιπτώσεις στην μπατάρια όπως λες.

#10   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2008 - 17:10

Quote

Για το mail υπάρχει το Fetch που μπορείς να ρυθμίσεις τον χρόνο. Αυτό δεν είναι mobileme νομίζω ομως. Επίσης, σε sleep mode απενεργοποιείται το wifi ;) (εκτός αν έχεις το Ιnsomnia, αλλά όσον αφορά την Apple δεν το έχεις)



Για το contacts δεν γνωρίζω βέβαια να υπάρχει κάποια ρύθμιση. Μην ξεχνάς ότι πρέπει να είσαι online, λογικά δεν θα είσαι 24-7 online. Δεν εχω χρησιμοποιήσει και το mobileme βέβαια αλλά κάνω μια υπόθεση να πω ότι αυτό το αυτόματο over the air sync θα γίνεται μόνο εφόσον έχεις εγγραφεί στην συγκεκριμένη υπηρεσία αλλιώς εμείς που δεν το χρησιμοποιούμε θα είχαμε επιπτώσεις στην μπατάρια όπως λες.


Εγώ το χρησιμοποιώ και δεν έχω επιπτώσεις. Και έχω πακέτο 3g :) γι' αυτό σου λέω... στις ρυθμίσεις μου έχω push όχι fetch με χρόνο. Όλα γίνονται ακαριαία είτε είναι σε sleep mode είτε όχι...

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/12/2008 - 17:28

Sorry, σε sleep mode δεν δουλεύει το wifi. Το 3G δουλεύει
Στις ρυθμίσεις->Fetch new data εσύ έχεις το push ανοιχτό σωστά? Αυτό το Push -προς το παρόν- δεν είναι το push notification (ακόμα δεν έχει βγει).

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/12/2008 - 17:39

Το ίδιο πράγμα λέμε ουσιαστικά wizeman.
To Push μέχρι στιγμής αναφέρεται στο mobileme και σε κάποιους λογαριασμούς mail που υποστηρίζουν το push. Από κει κ πέρα υπάρχει το fetch για τα υπόλοιπα
Για του λόγου το αληθές σου παραθέτω και από το manual τα εξής

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#13   travelmate

travelmate

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2008 - 21:15

Ναι και εγώ χτες βράδυ το αγόρασα και δεν μου στέλνει ειδοποίηση για κάποιο μήνυμα. Επίσης όταν μπαίνει το κινητό σε sleep mode με δείχνει στο MSN σαν Offline. Οπότε τσάμπα τα χρήματα που έδωσα. Ειδικά για το offline εάν ο φίλος σου σε βλέπει offline δεν σου στέλνει ποτέ ή σπάνια μήνυμα, οπότε ποια η αξία του, δεν έχω καταλάβει ακόμη. Μου φαίνεται θα λειτουργώ το Fring μου αρέσει περισσότερο + ότι όταν έχω νέο μήνυμα ακούω ήχο και ξέρω ότι κάποιος μου στέλνει μήνυμα, αλλά και στο fring έχω το ίδιο πρόβλημα με το ΙΜ+ ότι σε sleep mode με δείχνει offline. Ψάχνω να βρω τι πρέπει να κάνω.

#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/12/2008 - 21:41

Συνδέεσαι μέσω WiFi?

#15   travelmate

travelmate

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/12/2008 - 15:17

Quote

Συνδέεσαι μέσω WiFi?


Ναι σωστά από το router του υπολογιστή μου !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες