Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Macbook pro retina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   themkon

themkon

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Twitter:@Themkon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/10/2012 - 13:01

Ghosting λέγεται το είδωλο που μένει για κλάσματα δευτερολέπτου στην προηγουμενη οθόνη απο αυητήν που βλέπεις. Είναι ανεπαίσθητο και κάποιος που δεν ξέρει ίσως να μην το
προσέξει καθόλου. Απλά το ανέφερα γιατί υπάρχει, δεν είναι αποτρεπτικό αλλα εγώ θα προτιμούσα να μην το έχει ενα μηχάνημα 2500 χιλιάρικα.
Η αλήθεια είναι η εξής πάντως. Όπως αναφέρθηκε και πιο πρίν εάν δεν κάνεις χρήση επεξεργασίας εικόνας, ουσιαστικά δεν σου χρειάζεται retina οθόνη οπότε μπορείς να πας σε κάτι
πιο οικονομικό. Οι κ@@λες βέβαια είναι κ@@λες. Σε πολύ κόσμο δεν χρειάζεται αλλά το πήραν. Εγω προσωπικά που το χρησιμοποιώ για φωτογραφία μου είναι πολύ χρήσιμο.
Όσο για την μετάβαση απο windows σε mac. Δεν το συζητώ καθόλου. Απλά άλλη εμπειρία χρήσης είναι η μέρα με την νύχτα με τα PC. Αν πάρεις δεν πρόκειτε να γυρίσεις ποτέ σε windows. Εκτός αν
θέλεις να παίζεις games. Οτι και να πάρεις να το χαρείς, απλα αν πάρεις mac θα το χαρείς περισσότερο πιστεύω.χαχαχαχα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 17/10/2012 - 13:07

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει ο φίλος σου ιδιαίτερη άνοδο στην θερμοκρασία.

Σε τι Macbook το έκανε?


σε macbook pro 2.3 mid 2012 το έκανε jim και έχει αύξηση με μέσο όρο 5 βαθμούς από ότι
ήταν πριν...σκέψου το λίγο είναι και λογικό...δεν αναπτύσει ίδια θερμοκρασία το superdrive
με έναν hdd, πόσο μάλλον όταν το superdrive ζεστένεται μόνο κατά την χρήση ενώ o hdd
δουλεύει σχεδόν συνέχεια αν κάνεις χρήση των αρχείων που έχεις στον hdd. Επίσης η αρχιτεκτονική
του macbook και η απαγωγή της θερμότητας αλλάζει τελείως με αυτή την αλλαγή.

#33   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2012 - 13:09

σε macbook pro 2.3 mid 2012 το έκανε jim και έχει αύξηση με μέσο όρο 5 βαθμούς από ότι
ήταν πριν...σκέψου το λίγο είναι και λογικό...δεν αναπτύσει ίδια θερμοκρασία το superdrive
με έναν hdd, πόσο μάλλον όταν το superdrive ζεστένεται μόνο κατά την χρήση ενώ o hdd
δουλεύει σχεδόν συνέχεια αν κάνεις χρήση των αρχείων που έχεις στον hdd. Επίσης η αρχιτεκτονική
του macbook και η απαγωγή της θερμότητας αλλάζει τελείως με αυτή την αλλαγή.


Το θέμα όμως είναι ότι υποθετικά ο hdd στην θέση που είναι έχει αναλάβει ρόλο multimedia. Όλα τα άλλα τα κάνει ο ssd ο οποίος ως γνωστόν δεν ανεβάζει θερμοκρασίες.

Υποθετικά πάντα, θα έπρεπε να είχε τις ίδιες η και καλύτερες θερμοκρασίες. Η θήκη που τον έβαλε ήταν της OWC η κινέζικη?
Once You Go Mac You Never Go Back

#34   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/10/2012 - 13:09

Το superdrive είναι μειονέκτημα αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα, και πιο slim και τα πάντα...Εγώ προτιμώ που είναι πιο λεπτό και πήρα κι ένα Superdrive usb όποτε χρειάζεται.Σπάνια το χρησιμοποίησα.

Για τις θερμοκρασίες που είπε ένας φίλος δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό. Κάνω αρκετά βαριά χρήση και έχω δει μέχρι 80ο που είναι πολύ λογική θερμοκρασία.

Εγώ αν έπαιρνα macbook πάλι το retina θα έπαιρνα.

Αναρτημένη εικόνα


#35   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 17/10/2012 - 13:14

Ο ssd ναι δεν ανεβάζει θερμοκρασίες αλλά ανεβάζει ο hdd στο σημείο που παλιά εκεί
δεν είχε θερμοκρασίες εφόσον βέβαια δεν έκανε χρήση του superdrive. Θα μου πεις το
ίδιο είναι συνολικά ναι αλλά απ'ότι φαίνεται παίζει ρόλο η αρχιτεκτονική του macbook.

Την θήκη την έφερε από USA, τώρα μάρκα να σου πω δεν θυμάμαι αλλά κατά 99% είναι η OWC.

#36   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2012 - 13:16

Ο ssd ναι δεν ανεβάζει θερμοκρασίες αλλά ανεβάζει ο hdd στο σημείο που παλιά εκεί
δεν είχε θερμοκρασίες εφόσον βέβαια δεν έκανε χρήση του superdrive. Θα μου πεις το
ίδιο είναι συνολικά ναι αλλά απ'ότι φαίνεται παίζει ρόλο η αρχιτεκτονική του macbook.

Την θήκη την έφερε από USA, τώρα μάρκα να σου πω δεν θυμάμαι αλλά κατά 99% είναι η OWC.


Αν την έφερε από USA, λογικά αυτή θα είναι. Πάντως αν τον δουλεύει αρκετά και ανεβάζει σε σχέση με πριν 5 βαθμούς δεν είναι τίποτα το σημαντικό.

Ξεφύγαμε :)

Όσον αφορά τον φίλο μας νομίζω τον καλύψαμε.
Once You Go Mac You Never Go Back

#37   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:04

Γενικά το Macbook Pro Retina και το κλασικό Macbook Pro είναι 2 διαφορετικές σχεδιαστικές φιλοσοφίες , είναι το παρελθόν και το μέλλον ταυτόχρονα...αυτή που κερδίζει έδαφος και είναι το μέλλον - είναι αυτή με το Retina !!
Η λογική του Super Drive , με τα γνωστά δισκάκια κτλ....για την Apple πέθανε ανεπιστρεπτί και τέλος !!
Το ΤΕΛΕΥΤΑΊΟ μηχανάκι τελευταίας " κοπής " - 2012 - της Apple που εξακολουθεί να έχει ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΈΝΟ το Super Driver , είναι το κλασικό Macbook Pro που υπέστη τελικά και την μικρότερη αναβάθμιση γενικά ως συσκευη της Apple για φέτος...πράγμα και καλό και κακό !!
Ακόμα και τα νέα σταθερά iMac , Mac mini που θα παρουσιαστούν θα είναι πλέων χωρίς το Super Drive , καθώς και το 13αρι Retina Macbook Pro επίσης....άρα ο προσανατολισμός είναι ξεκάθαρος , όποιος χρήστης από εδώ και πέρα θα θέλει να βλέπει δισκάκια κτλ θα πρέπει μοιραία να αγοράσει ξεχωριστά ένα εξωτερικό USB Super Drive...και τέλος !!

Τα καλά του Retina , είναι ο νέος λεπτότερος και ελαφρύτερος σχεδιασμός - είμαι ΥΠΕΡ που επιτελούς βγάλαν το Super Drive !!
Η νέα καταπληκτική οθόνη , με την διπλάσια ανάλυση στην ίδια διαγώνιο !!
Εμφανισιακά είναι πανομοιότυπα το μεν με το δε....απλά διαφέρουν στο πάχος και φυσικά στο βάρος...δεν υπάρχει ΕΞΩΤΕΡΙΚΆ άλλη σχεδιαστική διάφορα μεταξύ τους !!
Τα άσχημα με το Retina είναι οτι ΔΕΝ παραμετροποιήτε στο βαθμό που παραμετροποιητε το απλό μοντέλο...αν και ο SSD στο Retina ΜΠΟΡΕΊ κανονικά να αλλαχτεί...είναι σε πλακέτα όμως και όχι 2,5αρης !!
Μπαταρίες , μνήμες κτλ....είναι όλα καρφωμένα στην μητρική ή κολλημένα στο σασί και εκεί υπάρχει μια δυσκολία στο να βάλουμε χέρι !!
Υπάρχει ένα γενικό θέμα με τις οθόνες , βγάζουν το γνωστό πρόβλημα και θέλουν αλλαγή ΑΝ είναι της LG...σε Samsung , το οποίο όμως και λύνεται στο σέρβις επιτυχώς !!
Υπάρχει ένα θέμα με την ψύξη στο μηχανάκι...αυτό δεν λύνεται στο σέρβις...ο νέος τρόπος ψύξης που παρουσιάστηκε χωρά αρκετή ακόμα βελτίωση από το εργοστάσιο όμως !!
Το επόμενο μοντέλο Retina με τον Haswell , με βάση διάφορα άρθρα σε ιστοσελίδες ξένες , θα έχει διορθωμένο το πρόβλημα με τις οθόνες από την συσκευασία και θα έχει βελτιώσει αρκετά την διαδικασία της ψύξης σε σχέση με το τρέχον μοντέλο !!

Σχετικά με το απλό Macbook Pro...αν και είχε την μικρότερη δυνατή αναβάθμιση για φέτος και μόνο εσωτερικά σε CPU/GPU...αλλά σχεδιαστικά άρα και σε " επίπεδο " Super Drive - λέπτυνση κτλ δεν αλλάχτηκε κάτι...αυτό είναι ένα καλό κατά μια έννοια , διοτι μπορείς ΑΚΌΜΑ να βάλεις χέρι και να τοποθετήσεις τον δικό σου ενδεχόμενος γρηγορότερο SSD δίσκο και παραπανω RAM μνήμη - εως 16 Γιγα ΑΝ την χρειάζεσαι , ξεπερνώντας τις επιδόσεις και αρκετά του ποιο " τυποποιημένου " φτηνότερου Retina ή φτάνοντας τις επιδώσεις του ποιο ακριβού Retina σε αρκετά χαμηλότερο κόστος , πράγμα σημαντικό !!
Το σίγουρο είναι ότι το επόμενο απλό Macbook Pro που θα βγει για το επόμενο ετος , θα έχει σχεδίαση παρόμοια με το γνωστό Retina , δηλαδη χωρίς το Super Drive...με ότι αυτό σημαίνει στην αναβάθμιση απο τον χρήστη !!

Αν και είμαι ΥΠΕΡ της προσβασιμοτητας από τον χρήστη , ώστε να βάλει τον δικό του δίσκο κτλ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ αν θα έπαιρνα λαπτοπ , θα κοίταγα προς Retina , αν όχι στο τρέχον μοντέλο , πάντως στάνταρ στο επόμενο λόγο του ότι έχουν περάσει ήδη 5 μήνες ζωής !! Αν το χα ανάγκη θα το έπαιρνα τώρα φυσικά !!
Αν κάποιος θέλει να βάλει χέρι για τους λόγους του , η τελευταία του ευκαιρία είναι με την αγορά του ΤΡΈΧΩΝ απλού Macbook Pro ξεκάθαρα από την μια μεριά....του οποίου πλέων η σχεδίαση για να λέμε την αλήθεια είναι ήδη παρωχημένη και παρελθόν από την άλλη....και σίγουρα από την επόμενη αναβάθμιση θα αλλάξει , άλλωστε μόνο αυτό θα έχει απομείνει να αναβαθμιστεί και σχεδιαστικά από όλα τα Μακ , σταθερά και φορητά , συνολικά !!
Τα βάζουμε κάτω όλα αυτά...και επιλέγουμε αυτό που θεωρούμε καλύτερο !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 18/10/2012 - 02:05


#38   trololos

trololos

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2012 - 09:14

Ωραίο το μυθιστόρημα που έγραψες :P.

Συμφωνώ για την αλλαγή προς πιο λεπτό λάπτοπ. Επίσης συμφωνώ ότι το επόμενο retina σίγουρα, όπως λες, θα είναι βελτιωμένο και λιγότερο πειραματικό μοντέλο, πράγμα που σημαίνει θα είναι καλή χρονική στιγμή για να το αγοράσει κάποιος. Δεν θα πάψει όμως να έχει εξωφρενική τιμή για τον απλό χρήστη.

Γενικά με τα τεχνολογικά προϊόντα ενθουσιαζόμαστε και ξεχνάμε τη χρήση ακριβώς τα κάνουμε.

#39   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 20/10/2012 - 18:48

έκανα το μεγάλο λάθος ... Από την στιγμή που βγήκε αυτό το μηχανάκι είπα ότι με κάθε τροπο έπρεπε να αποφύγω να το δω από κοντά. Σήμερα όμως βρέθηκα στο Golden-I στην Θεσσαλονίκη για άλλη δουλειά και δεν κρατήθηκα, έπαιξα μαζί του για πέντε λεπτά ... Φοβάμαι ότι τώρα δεν υπάρχει γυρισμός.
Η οθόνη είναι μαγική ! Το κείμενο σε αυτή την οθόνη είναι στην ίδια ποιότητα με αυτή του νέου iPad. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ !!! Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα (βέβαια ήταν μόνο 5 λεπτά) αλλά από την εμπειρία μου από την Apple όλα αυτά τα χρόνια πιστεύω ότι πρόκειται για κορυφαία στιγμή της εταιρίας.
Επειδή λοιπόν ήταν (ξανά) κεραυνοβόλος έρωτας και ψηθηκα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από τους κατόχους ξέρει. Λόγω δουλειάς θα περνώ αρκετή ώρα στα Windows ( με Parallels). Πως είναι η εμπειρία εκεί ; Υπάρχει τρόπος να διατηρησεις την ίδια ποιότητα text rendering στα Windows (από ότι ξέρω τα windows δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν HiDPI οθόνες σαν του rMBP αλλά ίσως να βοηθά το Parallels) . Αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι να έχω ένα τεράστιο windows desktop, αλλά το text στα windows να είναι όπως είναι στο OS X στην ρύθμιση ´best for retina'. Γίνεται αυτό ???

#40   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:44

Τελικα δεν άντεξα (το παθαινω αυτο με οτιδηποτε retina απο την Apple). Μπορω να αντισταθω μολις και μετα βιας για μια μερα πριν τραβηξω την σκανδαλη που λενε και οι αμερικανοι ... Αυριο θα ειναι εδω το καινουριο μου rMBP !!! Τι να κανω, ειμαι αλλεργικος στην θεα των pixels :rolleyes:

#41   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:48

Καλορίζικο φίλε μου δεν θα το μετανιώσεις...

Διάβασε κι αυτό να είσαι ενήμερος να το ελέγξεις όταν το παραλάβεις: http://www.iphonehel...ntion-ghosting/

Αναρτημένη εικόνα


#42   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:56

Καλορίζικο φίλε μου δεν θα το μετανιώσεις...

Διάβασε κι αυτό να είσαι ενήμερος να το ελέγξεις όταν το παραλάβεις: http://www.iphonehel...ntion-ghosting/


Σε ευχαριστω φίλε μου ! Το ειχα υπ' οψιν μου το θεμα με το ghosting καθως και το οτι κυριως παρατηρηται στις LG. Ελπιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημ (ολα αυτα τα χρονια δεν ειχα ποτε κανενα λεμόνι αλλα μια φορα αρκει να σε χαλασει). Βλεπω οτι εσυ δυστυχως ειχες τρεχαματα ...

Παντως οπως ειπα και στο προηγουμενο post μου αυτο το mac πρεπει να ειναι απο τις κορυφαιες στιγμες της Apple !

#43   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:59

Είχα πρόβλημα και το έστειλα σε service και ευτυχώς μου έβαλαν Samsung. Μακάρι να είναι Samsung και το δικό σου πάνελ ή LG revision 2 όπως μου είπαν στο service ότι βάζουν πλέον...
Σε κάθε περίπτωση τσέκαρέ το..υπάρχει τρομαχτικό πρόβλημα με το ghosting.Τα περισσότερα το έχουν..Και το demo στο service που πήγα το είχε να φανταστείς. Και στο public που έχουν ένα πάλι το έχει...Οπότε καταλαβαίνεις....

Κορυφαίο είναι σίγουρα αλλά αυτό με το ghosting ήταν λίγο φάουλ όπως καταλαβαίνεις γιατί είναι γενικευμένο πρόβλημα.

Αναρτημένη εικόνα


#44   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 22/10/2012 - 18:01

Ποτε το πηρες (οχι οτι σημαινει τιποτε ιδιαιτερο αλλα ετσι για να δω τι πιθανοτητες εχω πλεον ) ?

#45   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/10/2012 - 18:09

Το πήρα 19/07 και πρέπει να ήταν από τις πρώτες παρτίδες αλλά και φίλοι μου που το πήραν τέλος Αυγούστου είχαν πρόβλημα. Στην Αγγλία ένας φίλος που δουλεύει σε αρχιτεκτονικό γραφείο πήραν 5 και τα 4 τα έστειλαν πίσω για αλλαγή οθόνης...
Οπότε καταλαβαίνεις το μέγεθος του προβλήματος..
Μακάρι να είσαι τυχερός αλλά και να μην είσαι,1-2 μέρες κάνουν να στην αλλάξουν μη σε φοβίζει.Αν είσαι Αθήνα κιόλας δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα.

Εγώ το πήγα από Πάτρα-Αθήνα μόνος μου γιατί δεν ήθελα να το στείλω με κούριερ.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες