Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Macbook pro retina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:18

Καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω το macbook pro retina και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις καθ ότι θα είναι η πρώτη μου εμπειρία με Mac.

1) Να το αγοράσω τώρα ή υπάρχει περίπτωση να βγει καινούριο μοντέλο στο επόμενο δίμηνο;

2) Επειδή είμαι χρήστης windows πολλά χρόνια, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ στη χρήση του Mac και γενικότερα η εμπειρία των Mac αξίζει την μεγάλη διαφορά στην τιμή από ένα πολύ καλό laptop μεwindows; Θέλω να πω ότι η διαφορά τιμής π.χ. του iphone με το Samsung είναι αμελητέα σε σχέση με την διαφορά στην ποιότητα και το οικοσύστημα των 2 κινητών.

3) Είμαι ανάμεσα στο Mac Book Pro 15.4 Retina i7 2.3GHz/8GB/256GB/HD Graph. 4000/GT 650M EN και στο Mac Book Pro 15.4 Retina i7 2.6GHz/8GB/512GB/HD Graph. 4000/GT 650M GR, ο μόνος λόγος που σκέφτομαι το δεύτερο είναι η χωρητικότητα του σκληρού, αξίζει να δώσω 650 παραπάνω;

4) Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming, χρησιμοποιώ το laptop για όλες τις άλλες δουλειές εκτός από το gaming και με ενδιαφέρει πάρα πολύ το downloading (music, movies)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:21

Καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω το macbook pro retina και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις καθ ότι θα είναι η πρώτη μου εμπειρία με Mac.

1) Να το αγοράσω τώρα ή υπάρχει περίπτωση να βγει καινούριο μοντέλο στο επόμενο δίμηνο;

2) Επειδή είμαι χρήστης windows πολλά χρόνια, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ στη χρήση του Mac και γενικότερα η εμπειρία των Mac αξίζει την μεγάλη διαφορά στην τιμή από ένα πολύ καλό laptop μεwindows; Θέλω να πω ότι η διαφορά τιμής π.χ. του iphone με το Samsung είναι αμελητέα σε σχέση με την διαφορά στην ποιότητα και το οικοσύστημα των 2 κινητών.

3) Είμαι ανάμεσα στο Mac Book Pro 15.4 Retina i7 2.3GHz/8GB/256GB/HD Graph. 4000/GT 650M EN και στο Mac Book Pro 15.4 Retina i7 2.6GHz/8GB/512GB/HD Graph. 4000/GT 650M GR, ο μόνος λόγος που σκέφτομαι το δεύτερο είναι η χωρητικότητα του σκληρού, αξίζει να δώσω 650 παραπάνω;

4) Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming, χρησιμοποιώ το laptop για όλες τις άλλες δουλειές εκτός από το gaming και με ενδιαφέρει πάρα πολύ το downloading (music, movies)


1.) Δεν θα βγει άλλο σύντομα, οπότε είναι καλή περίοδος να προβείς σε αγορά.

2.) Δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, μια εβδομάδα χρήσης και είσαι αστέρι.

3) Όσων αφορά την επιλογή αφορά καθαρά την τσέπη σου και τις ανάγκες που έχεις σε χωρητικότητα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:23

Περίμενε μέχρι τις 23/10! Φημολογείται ότι θα το βγάλουν και σε 13άρι!

#4   trololos

trololos

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:26

Καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω το macbook pro retina και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις καθ ότι θα είναι η πρώτη μου εμπειρία με Mac.

1) Να το αγοράσω τώρα ή υπάρχει περίπτωση να βγει καινούριο μοντέλο στο επόμενο δίμηνο;

2) Επειδή είμαι χρήστης windows πολλά χρόνια, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ στη χρήση του Mac και γενικότερα η εμπειρία των Mac αξίζει την μεγάλη διαφορά στην τιμή από ένα πολύ καλό laptop μεwindows; Θέλω να πω ότι η διαφορά τιμής π.χ. του iphone με το Samsung είναι αμελητέα σε σχέση με την διαφορά στην ποιότητα και το οικοσύστημα των 2 κινητών.

3) Είμαι ανάμεσα στο Mac Book Pro 15.4 Retina i7 2.3GHz/8GB/256GB/HD Graph. 4000/GT 650M EN και στο Mac Book Pro 15.4 Retina i7 2.6GHz/8GB/512GB/HD Graph. 4000/GT 650M GR, ο μόνος λόγος που σκέφτομαι το δεύτερο είναι η χωρητικότητα του σκληρού, αξίζει να δώσω 650 παραπάνω;

4) Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming, χρησιμοποιώ το laptop για όλες τις άλλες δουλειές εκτός από το gaming και με ενδιαφέρει πάρα πολύ το downloading (music, movies)


Ξεκινάω απαντώντας ανάποδα:

4) Εάν στις άλλες δουλειές που χρησιμοποιείς το λάπτοπ δεν περιλαμβάνεται ο σχεδιασμός, το image/video processing ή/και κάτι άλλο cpu-intensive τότε όλα τα λάπτοπ σου κάνουν την ίδια δουλειά. Μην σου πω ότι το macbook είναι και overkill.

3) Ο σκληρός είναι SSD γι'αυτό και ακριβός. Μπορείς να πάρεις το χαμηλό μοντέλο με αναβαθμισμένο σκληρό. Η χωρητικότητα που θες εξαρτάται πόσα δεδομένα θες να έχεις ανά πάσα στιγμή στον υπολογιστή σου.

2) Τα αξίζει όλα τα λεφτά του μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Σχεδιασμός, λειτουργικότητα, απόδοση, φιλικότητα, λειτουργικό..

1) Βγαίνει και 13άρι σύντομα.

Ωστόσο, προσωπική σμυβουλή να μην πάρεις retina γιατί:
  • δεν αξίζει τα λεφτά για τη χρήση που θα το κάνεις
  • έχει βγάλει αρκετά προβλήματα (ψάξε στο ιντερνετ να διαβασεις)
  • λίγες εφαρμογές υποστηρίζουν retina
  • πολλά λεφτά!
Θα σου πρότεινα να πάρεις το πιο φτηνό 15άρι.

#5   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:27

Ευχαρισρώ για τις απαντήσεις, θα ήθελα να μου απαντήσετε και για το value for money.

#6   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:30

Αφου δεν παιζεις gaming σου προτεινψ αυτο (http://www.golden-i....56gb-flash.html) . Στο προτεινω γιατι εχει 16GB Ram που ειναι οτι καλυτερο διοτι μπορει να ανταπεξελθει σε ταχυτητα οταν εχει πολλες εφαρμογες ανοιχτες στο mac και γενικα με πιο πολυ ram αντεχει πολυ παραπανω στον χρονο ! Αν τα 256GB σου ειναι λιγα παρε εναν εξωτερικο με usb 3.0 και βαλε ολες τις ταινιες και μουσικη να μην βαραινεις τον mac

#7   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:30

To value for money είναι σχετικό ανάλογα με τις ανάγκες και την τσέπη καθενός.. Η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη σε σχέση με τα καλά Windows laptops. Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη διαφορά δικαιολογείται αλλά σου εγγυώμαι ότι δε θα μετανιώσεις για τα λεφτά που έδωσες.

#8   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:31

Ξεκινάω απαντώντας ανάποδα:

4) Εάν στις άλλες δουλειές που χρησιμοποιείς το λάπτοπ δεν περιλαμβάνεται ο σχεδιασμός, το image/video processing ή/και κάτι άλλο cpu-intensive τότε όλα τα λάπτοπ σου κάνουν την ίδια δουλειά. Μην σου πω ότι το macbook είναι και overkill.

3) Ο σκληρός είναι SSD γι'αυτό και ακριβός. Μπορείς να πάρεις το χαμηλό μοντέλο με αναβαθμισμένο σκληρό. Η χωρητικότητα που θες εξαρτάται πόσα δεδομένα θες να έχεις ανά πάσα στιγμή στον υπολογιστή σου.

2) Τα αξίζει όλα τα λεφτά του μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Σχεδιασμός, λειτουργικότητα, απόδοση, φιλικότητα, λειτουργικό..

1) Βγαίνει και 13άρι σύντομα.

Ωστόσο, προσωπική σμυβουλή να μην πάρεις retina γιατί:

  • δεν αξίζει τα λεφτά για τη χρήση που θα το κάνεις
  • έχει βγάλει αρκετά προβλήματα (ψάξε στο ιντερνετ να διαβασεις)
  • λίγες εφαρμογές υποστηρίζουν retina
  • πολλά λεφτά!
Θα σου πρότεινα να πάρεις το πιο φτηνό 15άρι.

Πολύ κατατοπιστικός, εκείνο βέβαια που με δελεάζει είναι ο σκληρός SSD και γι αυτό εξετάζω το Mac

Είσοδο για dvd δεν έχει;

#9   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:33

Μπορείς στο κανονικό MacBook Pro (το οποίο βγαίνει και σε δύο επιλογές ανάλυσης οθόνης, μπορείς να διαλέξεις την καλύτερη) να προσθέσεις έναν SSD στη θέση του SuperDrive μόνος σου (για τα αρχεία συστήματος) ενώ διατηρείς τον μεγάλης χωρητικότητας HDD μέσα (για τα αρχεία σου). Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο configuration.

#10   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:33

Αφου δεν παιζεις gaming σου προτεινψ αυτο (http://www.golden-i....56gb-flash.html) . Στο προτεινω γιατι εχει 16GB Ram που ειναι οτι καλυτερο διοτι μπορει να ανταπεξελθει σε ταχυτητα οταν εχει πολλες εφαρμογες ανοιχτες στο mac και γενικα με πιο πολυ ram αντεχει πολυ παραπανω στον χρονο ! Αν τα 256GB σου ειναι λιγα παρε εναν εξωτερικο με usb 3.0 και βαλε ολες τις ταινιες και μουσικη να μην βαραινεις τον mac

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ

#11   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 17/10/2012 - 09:36

Συμβουλευτικα θα σου ελεγα οτι ειναι υπερβολη να δωσεις 2.500 ευρω (τουλαχιστον) για το retina αν το χρειαζεσαι για απλα καθημερινα πραγματα, δηλαδη mail, video, music. Ειναι καθαρα επαγγελματικο αυτο το μοντελο κατα τη γνωμη μου (επεξεργασια εικονας και βιντεο τραβηγμενα απο επαγγελματικες καμερες). Το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις εναν εξωτερικο σκληρο (1 ή 2 ΤΒ) σε περιπτωση που ασχολεισαι με το downloading ταινιων full HD και εχεις μεγαλη συλλογη τραγουδιων διοτι ακομα και το λαπτοπ με τον SSD 512GB να παρεις δε φτανει ουτε για αστειο <_<
Φυσικα αν το αντεχει η τσεπη σου φιλε μου προχωρα, το συγκεκριμενο macbook ειναι απλα εργο τεχνης και φοραει πολυ καλο hardware που θα σε καλυψει για αρκετα χρονια.
Οσο για το θεμα της αλλαγης απο windows σε mackintosh μη το σκεφτεις καν! Θα μαθεις το νεο λειτουργικο σε πολυ λιγο χρονο. Εγω αλλαξα στα 32 μου και πηρα τον πρωτο μου iMac πριν δυο χρονια. Τωρα αισθανομαι απολυτα δικαιωμενος για το "ρισκο" που πηρα (στα γεραματα :P :P :P )
Ελπιζω να σε βοηθησα.

#12   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/10/2012 - 11:04

&lt;br /&gt;&lt;br /&gt;Ξεκινάω απαντώντας ανάποδα:&lt;br /&gt;&lt;br /&gt;4) Εάν στις άλλες δουλειές που χρησιμοποιείς το λάπτοπ δεν περιλαμβάνεται ο σχεδιασμός, το image/video processing ή/και κάτι άλλο cpu-intensive τότε όλα τα λάπτοπ σου κάνουν την ίδια δουλειά. Μην σου πω ότι το macbook είναι και overkill.&lt;br /&gt;&lt;br /&gt;3) Ο σκληρός είναι SSD γι&#39;αυτό και ακριβός. Μπορείς να πάρεις το χαμηλό μοντέλο με αναβαθμισμένο σκληρό. Η χωρητικότητα που θες εξαρτάται πόσα δεδομένα θες να έχεις ανά πάσα στιγμή στον υπολογιστή σου.&lt;br /&gt;&lt;br /&gt;2) Τα αξίζει όλα τα λεφτά του μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Σχεδιασμός, λειτουργικότητα, απόδοση, φιλικότητα, λειτουργικό..&lt;br /&gt;&lt;br /&gt;1) Βγαίνει και 13άρι σύντομα.&lt;br /&gt;&lt;br /&gt;Ωστόσο, προσωπική σμυβουλή να μην πάρεις retina γιατί:

  • &lt;br /&gt;
  • δεν αξίζει τα λεφτά για τη χρήση που θα το κάνεις&lt;br /&gt;
  • έχει βγάλει αρκετά προβλήματα (ψάξε στο ιντερνετ να διαβασεις)&lt;br /&gt;
  • λίγες εφαρμογές υποστηρίζουν retina&lt;br /&gt;
  • πολλά λεφτά&#33;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;Θα σου πρότεινα να πάρεις το πιο φτηνό 15άρι.

Εν γενει συμφωνω αλλα φασκεις και αντιφάσκεις,μια λες οτι αξίζει και μετα λες πολλα προβλήματα...Εκτός απο την οθόνη λοιπόν που τα πρώτα μοντέλα έχουν σοβαρο πρόβλημα αλλα στην αλλάζουν( άλλαξα κι εγώ ) τι άλλο πρόβλημα Εχει βγάλει; Τα 16Gb ram είναι υπερβολή προς το παρόν αλλα κι εγώ ομολογώ οτι το σκεφτόμουν αλλα βαριομουν να περιμένω ένα ΒΤΟ.. Κοίταξε να το βρεις απο εξωτερικό, θα γλυτωσεις παρα πολλα.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 17/10/2012 - 11:08

Αναρτημένη εικόνα


#13   trololos

trololos

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2012 - 11:11

Εν γενει συμφωνω αλλα φασκεις και αντιφάσκεις,μια λες οτι αξίζει και μετα λες πολλα προβλήματα...Εκτός απο την οθόνη λοιπόν που τα πρώτα μοντέλα έχουν σοβαρο πρόβλημα αλλα στην αλλάζουν( άλλαξα κι εγώ ) τι άλλο πρόβλημα Εχει βγάλει; Τα 16Gb ram είναι υπερβολή προς το παρόν αλλα κι εγώ ομολογώ οτι το σκεφτόμουν αλλα βαριομουν να περιμένω ένα ΒΤΟ.. Κοίταξε να το βρεις απο εξωτερικό, θα γλυτωσεις παρα πολλα.


Όταν έλεγα αξίζει τα λεφτά του αναφερόμουν στο macbook pro. Το retina κατ'εμέ δεν αξίζει τα λεφτά, τουλάχιστον για τους περισσότερους.

#14   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/10/2012 - 11:50

Ναι αλλά αναφέρεις πολλά προβλήματα,ποια είναι αυτά εκτός οθόνης που όντως έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με ghosting αν δεν την αλλάξεις;;

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 17/10/2012 - 11:53

Αναρτημένη εικόνα


#15   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:16

Παιδιά μην λέμε ότι να'ναι το Retina τα σπάει και αξίζει τα λεφτά του για κάποιον που θέλει τέτοια ποιότητα εικόνας!

Εμένα στο Macbook Pro Retina μόνο 2 πράγματα μου την σπάνε υπερβολικά:

α) Αν θέλω να το συνδέσω σε δίκτυο Ethernet πρέπει να πάρω έξτρα βύσμα usb/ethernet port
β) Αν και η apple υποστηρίζει ότι έχει λιγότερη ανακλαστικότητα από τα προηγούμενα glossy
μοντέλα εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά, υπερβολικά glossy! Απαιτούμε σύντομα antiglare retina!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες