Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τιμές iPhone 5 στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
170 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:19

Ας σταματησει πια αυτη η καραμελα με την Ferrari!!Τι συγκρινουμε τωρα :huh:?Η Ferrari στα ΠΑΝΤΑ ειναι παραααα πολυ μπροστα απο ενα opel!Η apple σε τι ειναι μπροστα σε σχεση με μια αλλη μαρκα που να δικαιολογει την διαφορα στην τιμη??


σε ότι και η ferrari από τους άλλους ... υλικά , σχεδιασμός , υποστήριξη , store , UI .....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:29

researcher την πινεις φιλε μου;;;
ποια ferrari μας λες;;τι συγκρινεις;ειναι λογικο να το χτυπανε εδω τοσο ψηλα;και να μην το υπερεπιδοτουν;για σκεψου λιγο.λεφτα υπαρχουν.το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει να μου πιανουν το λοκο ρε φιλε!

Αν δε σου αρέσει να σου τον πιάνουν δεν αγοράζεις. Είναι πάρα πολύ απλό.

#138   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:33

Αν δε σου αρέσει να σου τον πιάνουν δεν αγοράζεις. Είναι πάρα πολύ απλό.

αυτο ειπα πιο πανω φιλε.δεν λεω κατι αλλο.απλα θελω να μαθω σε τι οφειλετε η διαφορα κακο ειναι;
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#139   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1777 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:34

σε ότι και η ferrari από τους άλλους ... υλικά , σχεδιασμός , υποστήριξη , store , UI .....

Ζηστε το ονειρο σας μερικοι για την και καλα ανωτεροτητα της apple οπως της FERRARI...Δεν θα σας ξυππνησω εγω...Και μιλαω εγω που εχω το 4s και θα παρω και mac...Μονο για το λειτουργικο επιμενω στην apple!Alλλα τουλαχιστον ξερω οτι μου πιανουν τον...Η ΤΟΣΟΟΟΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
XS Max 256 Gb Space Gray

#140   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:43

ωραία να μην το πάρει τότε όποιος δε μπορεί και να κρατήσει τα λεφτουδάκι του μιας και είναι ο κατώτατος μισθός, τόσο χαμηλά και έχουμε και κρίση.

Στη Ferrari γιατί δεν κάνετε παράπονα και αγοράζεται τα Opel και τα BMW;

Τρελαθήκαμε τελείως μου φαίνεται...


ναι μεν αλλα.....

συγκρινεις τη Ferrari που σε ολη της την ιστορια εχει πουλησει 130.000 αυτοκινητα, με το iphone που προσδοκει να σπαει τις πωλησεις παντα ?
ή να το πω κι αλλιως, συγκρινεις εναν περιορισμενο αριθμο παραγωγης καθε χρονο, με χειροποιητα μερη, με την μαζικη παραγωγη κινας ?
αγοραζει ενα 15χρονο φερραρι ?

κ κατι ακομη, ολοι που παραπονιομαστε για τις νεες τιμες, μην ξεχνας πως εχουμε ηδη παρει καποιο απο τα τελευταια devices

#141   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:50

Αν διαφωνείς με τη λογική της apple φύγε μακρυά της... Είναι απλό .

Εσύ όμως θέλεις και υπολογιστή Mac !!

Κάτι δέν πάει καλά με τη θεωρία σου...


#142   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:52

αυτο ειπα πιο πανω φιλε.δεν λεω κατι αλλο.απλα θελω να μαθω σε τι οφειλετε η διαφορα κακο ειναι;


Ας πούμε ότι είναι κλέφτες εδώ οι εισαγωγείς και μεταπωλητές και έχουν στήσει καρτέλ. Αλλάζει κάτι;

#143   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2012 - 17:55

Ζηστε το ονειρο σας μερικοι για την και καλα ανωτεροτητα της apple οπως της FERRARI...Δεν θα σας ξυππνησω εγω...Και μιλαω εγω που εχω το 4s και θα παρω και mac...Μονο για το λειτουργικο επιμενω στην apple!Alλλα τουλαχιστον ξερω οτι μου πιανουν τον...Η ΤΟΣΟΟΟΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!



σιγά μην περιμέναμε 12 χρόνια να μας ξυπνήσεις εσύ. το λειτουργικό είναι προϊόν, παρόλο που δεν είναι hardware. ακόμη και γι' αυτό η τιμή ανεβαίνει. Αν δε σου αρέσει, ορίστε στο Android που κάνει παπάδες. Ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα. :)

αυτο ειπα πιο πανω φιλε.δεν λεω κατι αλλο.απλα θελω να μαθω σε τι οφειλετε η διαφορα κακο ειναι;


όχι φυσικά δεν είναι κακό. Αλλά απορώ πραγματικά και αναρωτιέμαι, αν κάποιος από εσάς που έχει πειραχτεί τόσο πολύ, έχει στείλει e-mail στην Apple να ρωτήσει.

#144   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1777 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 28/10/2012 - 18:01

Μονο για ενα λειτουργικο δεν δικαιολογειται 300 ευρω διαφορα σε κινητο και 600+ δαφορα σε υπολογιστες....Αυτο και τελος!
XS Max 256 Gb Space Gray

#145   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2012 - 18:06

ναι μεν αλλα.....

συγκρινεις τη Ferrari που σε ολη της την ιστορια εχει πουλησει 130.000 αυτοκινητα, με το iphone που προσδοκει να σπαει τις πωλησεις παντα ?
ή να το πω κι αλλιως, συγκρινεις εναν περιορισμενο αριθμο παραγωγης καθε χρονο, με χειροποιητα μερη, με την μαζικη παραγωγη κινας ?
αγοραζει ενα 15χρονο φερραρι ?

κ κατι ακομη, ολοι που παραπονιομαστε για τις νεες τιμες, μην ξεχνας πως εχουμε ηδη παρει καποιο απο τα τελευταια devices


ναι τα συγκρίνω. Διότι η Ferrari έφτασε λόγω ποιότητας και τεχνογνωσίας εκεί που είναι τώρα. Το ίδιο η Apple.

Πρωτοπορία και στο hardware (που τα περασμένα 10 χρόνια έχει σκάσει εκατομμύρια στην ανάπτυξη και την εξαγορά τεχνολογιών, όπως πχ είναι η κατεργασία του αλουμινίου), και στο software και στη εξυπηρέτηση και στο Store.

Όποιος δε μπορεί, ή δε του αρέσει, υπάρχουν SUPER ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΈΣ όπως ΝΟΚΙΑ, SAMSUNG, LG, MICROSOFT καθώς και Windows 8 και 1000 εκδόσεις Linux.

Το ό,τι μια εταιρεία δεν επιλέγει να ακολουθήσει τα βήματα μιας άλλης, φορτώνοντας τα λειτουργικά τις με δυνατότητες που δε θα χρησιμοποιήσει η πλειοψηφία των χρηστών, δε σημαίνει πως έχει μείνει πίσω γενικά. Έχει μείνει για σένα, που είσαι χρήστης που απαιτεί κάτι παραπάνω, όχι όμως για τη πλειοψηφία. Και ναι, χεσ@@@κε για σένα που θες να περνάς καγκούρικα themes με αυτοκίνητα στο κινητό σου καθώς επίσης και για σένα που θες να bootάρεις από 2-9 Rom.

Yπάρχουν εναλλακτικές, κάντε switch. Προσωπικά, αυτά για εμένα δεν κάνουν ούτε το καλύτερο λογισμικό, ούτε το καλύτερο κινητό.

10 μέρες τώρα που παρακολουθώ το S3 του φίλου μου. Ποτέ δεν έχει χρησιμοποιήσει κάτι που δεν το έκανε στο iPhone. Όλοι οι teenagers αρέσκονται στο να λένε πως το κινητό μπορεί να κάνει παπάδες, άσχετα που δεν τις κάνουν ποτέ. Αρκεί να..."να λέμε πως έχουμε το πιο δυνατό".

Για μένα σημασία έχει η "αρμονία", όπως έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Και δύναμη και ομορφιά και σοφία, όλα σε μέτρο και ωραία δεμένα. Μόνο ένα κινητό μπορώ να σκεφτώ που να τα συνδυάζει όλα και κυρίως...με προσωπικότητα.

Τώρα, για την άνοδο των τιμών μπορεί να ισχύουν πάρα πολλά, όπως πχ φορολογία επιπλέον εν καιρώ κρίσης όπου το iTunes Store για να εξασφαλίσει κέρδος δικό του, κέρδος του developer σταθερό, λειτουργικά έξοδα και άλλα που δε ξέρουμε (μιας και δεν είμαστε του χώρου) να αυξάνει την τιμή. Ρώτησε κάποιος που πράγματι τον ενδιέφερε απευθείας στην Apple;

Μονο για ενα λειτουργικο δεν δικαιολογειται 300 ευρω διαφορα σε κινητο και 600+ δαφορα σε υπολογιστες....Αυτο και τελος!


Δική μου πνευματική περιουσία είναι, όσο θέλω το κοστολογώ. Αν δε σου αρέσει πας σε φτηνά λειτουργικά πχ Symbian.

#146   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1777 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 28/10/2012 - 18:11

Μετα απο αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω καλα κανει η apple και θα φτασει ενα κινητο 1000 ευρω...Εχει τους υποστηρικτες της που δινουν οσα οσα ακομα και το σπιτι τους για να εχουν το τελευταιο μοντελο του μηλου που κυκλοφορει....
XS Max 256 Gb Space Gray

#147   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 28/10/2012 - 20:06


ναι τα συγκρίνω. Διότι η Ferrari έφτασε λόγω ποιότητας και τεχνογνωσίας εκεί που είναι τώρα. Το ίδιο η Apple.

σ αυτο πηγαινε το "ναι μεν, αλλα..."

Πρωτοπορία και στο hardware (που τα περασμένα 10 χρόνια έχει σκάσει εκατομμύρια στην ανάπτυξη και την εξαγορά τεχνολογιών, όπως πχ είναι η κατεργασία του αλουμινίου), και στο software και στη εξυπηρέτηση και στο Store.

δεν θα το εξετασω το κοστος των ερευνων της, αλλα μονο οι Ελληνες θα πληρωσουν την ερευνα αυτην ?
Φοβερη πρωτοπορια στην απωλεια σηματος στο 4, στο light bleed του λευκου μοντελου (μηνες ολοκληρους τους πηρε για να βρουν την σωστη αναλογια), φοβερη πρωτοπορια ο νεος σχεδιασμος των UI στην 6 που βγαζει σκιες
Ελα τωρα, μην ευλογουμε μονο
Ας βλεπουμε κ τα λαθη τους

Όποιος δε μπορεί, ή δε του αρέσει, υπάρχουν SUPER ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΈΣ όπως ΝΟΚΙΑ, SAMSUNG, LG, MICROSOFT καθώς και Windows 8 και 1000 εκδόσεις Linux.(1)

Το ό,τι μια εταιρεία δεν επιλέγει να ακολουθήσει τα βήματα μιας άλλης, φορτώνοντας τα λειτουργικά τις με δυνατότητες που δε θα χρησιμοποιήσει η πλειοψηφία των χρηστών, δε σημαίνει πως έχει μείνει πίσω γενικά. Έχει μείνει για σένα, που είσαι χρήστης που απαιτεί κάτι παραπάνω, όχι όμως για τη πλειοψηφία. Και ναι, χεσ@@@κε για σένα που θες να περνάς καγκούρικα themes με αυτοκίνητα στο κινητό σου καθώς επίσης και για σένα που θες να bootάρεις από 2-9 Rom.

Yπάρχουν εναλλακτικές, κάντε switch. Προσωπικά, αυτά για εμένα δεν κάνουν ούτε το καλύτερο λογισμικό, ούτε το καλύτερο κινητό.

Για αυτα που αρνειται να δωσει, δεν ειναι τιποτε περισσοτερο απο εναν πεισματικο γαϊδουρινο στρουθοκαμηλισμο με συγκαλυμμενη σκασιλα
Φυσικα και οταν δινω 700€ απαιτω το παραπανω
Δεν χρησιμοποιει η πλειοψηφια των χρηστων bluetooth, ουτε θελει να εχει ραδιοφωνο, ουτε θελει αναφορες μηνυματων, ουτε θελει να μπορει να αλλαξει μια μπαταρια χωρις να χανει την εγγυηση και ενα σωρο αλλα που αλλα που ενοχλουν διαφορους πελατες, οκ... κ μαλιστα για πραγματα τα οποια πληρωνουν οι πελατες της
Οι οσοι εκατομμυρια πελατες της εχουν κανει jb, για να κερδισουν καποιες λειτουργιες, της λεει κατι ?
Ευχαριστω πολυ για τη "χαιρετουρα" των θεματων, ασχετως του προσωπικου γουστου, αν ειναι καγκουρικα ή οχι
Ναι, ηταν φοβερα καινοτομο, οτι στο ios 5.1.1 διορθωσε τις αποστασεις των εικονιδιων της, που εξ αρχης του ios 4 ειχε βαλει ασυμμετρα
(τρομερη τεχνογνωσια, αν δεν εχουν εναν χαρακα εκει μεσα, εγω που εχω να δωσω 700€ για να παρω το τηλεφωνο τους, μπορω να τους στειλω εναν δωρο)
Επισης να σου θυμισω πως υπαρχουν εφαρμογες στο AppStore για παραμετροποιηση φοντου εικονιδιων και wallpaper,
αυτα γιατι ειναι εκει, αφου τα εκαναν πανω τους για το γουστο μου ? (που παρεπιπτοντως ειναι αρκετα καλο για να αγορασει αυτο που πουλανε)


10 μέρες τώρα που παρακολουθώ το S3 του φίλου μου. Ποτέ δεν έχει χρησιμοποιήσει κάτι που δεν το έκανε στο iPhone. Όλοι οι teenagers αρέσκονται στο να λένε πως το κινητό μπορεί να κάνει παπάδες, άσχετα που δεν τις κάνουν ποτέ. Αρκεί να..."να λέμε πως έχουμε το πιο δυνατό.

Γιατι γενικευεις ?
Δεν ειμαστε ολοι teenagers, ουτε ολοι οι teenagers ειναι τοσο αφελεις

Για μένα σημασία έχει η "αρμονία", όπως έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Και δύναμη και ομορφιά και σοφία, όλα σε μέτρο και ωραία δεμένα. Μόνο ένα κινητό μπορώ να σκεφτώ που να τα συνδυάζει όλα και κυρίως...με προσωπικότητα.

Συμφωνω στην αρμονια,
Μονο ενα ειναι, συμφωνα με τα δικα σου μετρα κ σταθμα
Ποσες φορες εχουμε διαβασει εδω μεσα "παιδια σκεφτομαι να παρω το ταδε μοντελο, πειτε μου την αποψη σας" ?
Η δυναμη του εγκειται που ? που αν πεσει απο 1 μετρο γινεται θρυψαλα ? (παρε θηκη, παρε bumper), ή που υπηρχαν μοντελα που εχαναν το wifi ?
να μην πω για τα crash reports... (σοφια)

Τώρα, για την άνοδο των τιμών μπορεί να ισχύουν πάρα πολλά, όπως πχ φορολογία επιπλέον εν καιρώ κρίσης όπου το iTunes Store για να εξασφαλίσει κέρδος δικό του, κέρδος του developer σταθερό, λειτουργικά έξοδα και άλλα που δε ξέρουμε (μιας και δεν είμαστε του χώρου) να αυξάνει την τιμή. Ρώτησε κάποιος που πράγματι τον ενδιέφερε απευθείας στην Apple;

Αδιαφορο μου ειναι, απο την στιγμη που αυτη η εξωφρενικη τιμη ισχυει μονο στη χωρα μου
η ελλαδα με το 1% επι των γενικων πωλησεων ανα τον κοσμο, θα τους σωσει ?
χωρια που δεν ξερουμε αν οι τιμες οριστηκαν απο την apple ή απο τους παροχους

Δική μου πνευματική περιουσία είναι, όσο θέλω το κοστολογώ. Αν δε σου αρέσει πας σε φτηνά λειτουργικά πχ Symbian.(2)

(1) (2) Δηλ, πιστευεις πως αυτη ειναι η απαντηση των παροχων κ της apple, θελωντας να πουλησουν το νεο iphone κ βαλανε αυτη τη τιμη ?

#148   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2012 - 20:17

Ερωτηση προς Researcher: Εχεις στειλει κανενα μειλ στον Υπουργο ΟΙκονομικων ή τον Αναπτυξης να τον ρωτησεις για την ακριβεια ή δε σε απασχολει το θεμα.;Και αν ναι τι σου απαντησε; Επειδη ειδα οτι 2 φορες προετρεψες να ρωτησουμε την Apple.

#149   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/10/2012 - 20:19

Εγώ βλέπω υπέρμετρη αλαζονεία. Ποιοι άλλοι στο παρελθόν το έκαναν αυτό;

Το ήθος μιας εταιρίας και των στελεχών της φαίνεται τον καιρό που είναι καβάλα στο άλογο. Και από ήθος η Apple είναι πίσω. Σε πολλά ζητήματα.

Δυστυχώς η αλαζονεία έχει περάσει στους οπαδούς της που φοράνε Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 28/10/2012 - 20:22

Αναρτημένη εικόνα


#150   SPC

SPC

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/10/2012 - 20:25


xaxaaxaa καλο!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 28/10/2012 - 20:29
Delete quote


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες