Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPad 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
923 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#691   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/11/2012 - 19:47

Να κάνω κι εγω την ερώτηση μου πανω στο θέμα.. Έχω iPhone κ σκέφτομαι να αγοράσω iPad. Ήθελα το 4g για να έχω τη δυνατότητα του ασυρμάτου ίντερνετ αλλα κάνοντας το iPhone hotspot πιστεύω πως πλέον η λύση του ασυρμάτου Ίντερνετ λύθηκε χωρισ το 4g. Η ερώτηση μου είναι αν το iPad wifi (χωρίς 4g) το οποιο απ' οτι καταλαβα δεν εχει gps, θα μπορει να τρέχει εφαρμογές navigation (mls, Tomtom κτλ)

Το έψαξα τώρα και δυστυχώς δεν... Ούτε καν όταν είναι συνδεδεμένο στο hotspot του iphone βρίσκει θέση, μόνο σε wifi.
Οπότε άκυρο το απλό wifi ipad για gps.. Γενικότερα πάντως και πέρα από αυτό, αν κάποιος έχει iphone ή κάποιο άλλο smartphone που να υποστηρίζει hotspot, δεν βρίσκω τον λόγο να πάρει το wifi+3G..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#692   iparout

iparout

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/11/2012 - 21:21

Το έψαξα τώρα και δυστυχώς δεν... Ούτε καν όταν είναι συνδεδεμένο στο hotspot του iphone βρίσκει θέση, μόνο σε wifi.


Τι εννοείς μόνο σε wifi?

#693   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/11/2012 - 21:21

Παιδιά τώρα που το παρατηρώ όταν κατεβάζω την κουρτίνα ψηλά στην οθόνη ενώ στο iphone μου έχει κατευθείαν επιλογή να στέλνω μήνυμα στο fb και στο twitter καθώς και τον καιρό στο ipad 4 μου έχει μόνο το twitter
Ξέρετε πως αλλάζει αυτό...

#694   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/11/2012 - 21:39

Τι εννοείς μόνο σε wifi?

Αν είναι σε wifi συνδεδεμένο τότε θα βρει την θέση σου μέσω του δικτύου..
Νόμιζα ότι θα γίνεται και με το hotspot του iphone κάτι τέτοιο, αλλά το δοκίμασα και δεν έβρισκε.. Δεν είναι απόλυτα σίγουρο όμως αυτό γιατί την δοκιμή την έκανα σε χώρο που δεν έπιανε 3G..
Θα το δοκιμάσω ξανά και θα σου πω..

#695   mitsakos123

mitsakos123

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Twitter:@Dimitris_Panagi
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/11/2012 - 21:39

ποση RAM εχει το Ipad 4 μπορει καποιος να μου πει?


1γιγα

#696   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/11/2012 - 21:39

Παιδιά τώρα που το παρατηρώ όταν κατεβάζω την κουρτίνα ψηλά στην οθόνη ενώ στο iphone μου έχει κατευθείαν επιλογή να στέλνω μήνυμα στο fb και στο twitter καθώς και τον καιρό στο ipad 4 μου έχει μόνο το twitter
Ξέρετε πως αλλάζει αυτό...

Ρυθμίσεις-twitter, έχεις συνδεθεί εκεί;

#697   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/11/2012 - 22:04

Ρυθμίσεις-twitter, έχεις συνδεθεί εκεί;

Σε όλα είμαι...
Αλλα στην notification εμφανίζεται μόνο το twitter...
Fb kai kairos όχι

#698   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/11/2012 - 22:10

Σε όλα είμαι...
Αλλα στην notification εμφανίζεται μόνο το twitter...
Fb kai kairos όχι

Καιρός δεν υπάρχει.. Τουλάχιστον στην 5.1.1 που ξέρω εγώ από το ipad, αφού δεν το έχω αναβαθμίσει. Το πιο πιθανό είναι να ισχύει το ίδιο και για το iOS6.
Για το facebook ρίξε μια ματιά ρυθμίσεις-γνωστοποιήσεις.. Αν και από το iphone ξέρω ότι το widget με του twitter είναι κοινό..
Η μόνη περίπτωση να μην εμφανίζεται, είναι να μην έχεις συνδεθεί -όχι στην εφαρμογή- αλλά στο ρυθμίσεις-facebook..

#699   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 17/11/2012 - 22:26

Τελικα σημερα ξεσφραγιστηκε το iPad 4 που ειχα παραγγειλει απο e-mac.eu γιατι ηταν δωρο και περιμενα να το ανοιξει η αδερφη μου. Κατα την παραδοση ειχε ενα χτυπηματακι στο κουτι που φαινοταν επιφανειακο. Δυστυχως εχει πιασει και το iPad, εχει ζουληγμα το αλουμινιο στη μια γωνια :(

Κριμα γιατι αυτες οι εταιριες courier ποτε δε δειχνουν σεβασμο σε αυτα που μεταφερουν... Τη δευτερα θα μιλησω με το παιδι απο το καταστημα για το τι θα γινει.

#700   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 17/11/2012 - 23:59

Τελικα σημερα ξεσφραγιστηκε το iPad 4 που ειχα παραγγειλει απο e-mac.eu γιατι ηταν δωρο και περιμενα να το ανοιξει η αδερφη μου. Κατα την παραδοση ειχε ενα χτυπηματακι στο κουτι που φαινοταν επιφανειακο. Δυστυχως εχει πιασει και το iPad, εχει ζουληγμα το αλουμινιο στη μια γωνια :(

Κριμα γιατι αυτες οι εταιριες courier ποτε δε δειχνουν σεβασμο σε αυτα που μεταφερουν... Τη δευτερα θα μιλησω με το παιδι απο το καταστημα για το τι θα γινει.


Καλά πως έγινε αυτό.... πρέπει να έκαναν χοντράδα στην μεταφορική γιατι το emac συσκευάζει με φυσαλίδες. Οτι και αν έκαναν διαπέρασε την χάρτινη κούτα, τις φυσαλίδες και το κουτί του iPad.... και απ΄'οτι ξέρω στέλνει με ACS.
To δικό μου 4αρι από emac πάντως ήταν αψογο. Επιβεβαιώνω τα πιο κίτρινα χρώματα σε σχέση με το 3 αλλά βλέπω την κιτρινίλα να υποχωρεί με τις ημέρες και δεν είχα ίχνος bleeding day one.

#701   PasxosC

PasxosC

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/11/2012 - 01:28

Παιδιά υπάρχει κανένας καλός player για να βάλω μερικές ταινίες που θέλω στο iPad???
O anyplayer που είχα δεν μπορεί να μου τον βρει πλέον στο market...

AvPlayer HD ........απλά ο καλύτερος!!!!

#702   iparout

iparout

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/11/2012 - 01:30

Αν είναι σε wifi συνδεδεμένο τότε θα βρει την θέση σου μέσω του δικτύου..
Νόμιζα ότι θα γίνεται και με το hotspot του iphone κάτι τέτοιο, αλλά το δοκίμασα και δεν έβρισκε.. Δεν είναι απόλυτα σίγουρο όμως αυτό γιατί την δοκιμή την έκανα σε χώρο που δεν έπιανε 3G..
Θα το δοκιμάσω ξανά και θα σου πω..


Θα το εκτιμούσα πολυ αν κάποιος φίλος έδινε απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα γιατι είναι βασικό για εμένα..

Δεν έχω βαθειά γνώση του θέματος οπότε οι απορίες μου μπορει να μοιάζουν παιδικές, αλλα θα με ενδιέφερε πολυ να μάθω πως συμπεριφέρεται το ipad wifi only μοντέλο. Απ'τη στιγμή που δεν έχει gps φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει υποστήριξη κ για τις υπηρεσίες τοποθεσίας που χρησιμοποιούν πολλές απο τις εφαρμογές του AppStore (navigators, υπηρεσίες weather forecast, Facebook κτλ). Οι υπηρεσίες τοποθεσίας υποστηρίζονται άραγε όταν συνδεθεί το iPad σε iPhone hotspot σε περίπτωση που το iPhone βρίσκεται σε περιοχή με δίκτυο 3g;

Και κάτι τελευταίο.. Το iPad 4g χρειάζεται οπωσδήποτε κάρτα sim προκειμένου να λειτουργεί ως gps (πάλι δηλαδή για υπηρεσίες τοποθεσίας σε navi κτλ) ή το gps είναι ανεξάρτητο απο το 3G/4g?

Thanks για τη βοήθεια..

#703   PasxosC

PasxosC

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/11/2012 - 01:37

η έλλειψη GPS στο απλο μοντελο wifi ειναι πάντως μείον για μένα,ως κατοχος του ipad 3 4G 32GB θα πάω μόνο σε cellular εκδοση πάλι κυρίως λόγο GPS,και κάτι πολυ σημαντικό---->>> τα 16GB δεν φτανουν με τίποτα.......μονο 32 και άνω!!!
το GPS δουλέυει φυσικά και χωρίς SIM.

Τελευταία επεξεργασία από: PasxosC, 18/11/2012 - 01:38


#704   iparout

iparout

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/11/2012 - 02:21

η έλλειψη GPS στο απλο μοντελο wifi ειναι πάντως μείον για μένα,ως κατοχος του ipad 3 4G 32GB θα πάω μόνο σε cellular εκδοση πάλι κυρίως λόγο GPS,και κάτι πολυ σημαντικό---->>> τα 16GB δεν φτανουν με τίποτα.......μονο 32 και άνω!!!
το GPS δουλέυει φυσικά και χωρίς SIM.


Thanks για την απάντηση.. Αν βέβαια το gps κ οι υπηρεσίες τοποθεσίας δουλεύουν στο wifi only μοντέλο οταν συνδεθεί σε iPhone hotspot, τότε μικρο το κακό. Όπως είπε κ ο φίλος παραπάνω, δεν νομίζω κάποιος να κυκλοφορεί με το iPad χωρίς να έχει πανω του κ το iPhone..

#705   andreas15

andreas15

    iPH Member

  • 260 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:andrew_pap

Δημοσίευση 18/11/2012 - 14:37

Και το iPad 4g γίνεται hot spot έτσι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες