Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Υποχρεωτική η υποβολή εφαρμογών με Retina γραφικά και υποστήριξη για το iPhone 5 από την 1η Μαΐου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/03/2013 - 11:53

Αναρτημένη εικόνα


H Apple ενημερώνει τους developers ότι από την 1η Μαΐου δεν θα γίνονται πλέον δεκτές εφαρμογές ή αναβαθμίσεις εφαρμογών που χρησιμοποιούν UDIDs, μοναδικοί αριθμοί που αντιπροσωπεύουν ουσιαστικά κάθε συσκευή. Αντί αυτού οι developers μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα νέα Vendor ή Advertising Identifiers που παρουσιάστηκαν με το iOS 6. Μπορείτε να μάθετε περισσότερα για αυτό εδώ.

Ταυτόχρονα, οι developers θα πρέπει να υποστηρίζουν με τις νέες εφαρμογές τους ή αναβαθμίσεις τη Retina οθόνη (επιτέλους!) ενώ συγκεκριμένα οι iPhone εφαρμογές θα πρέπει να είναι συμβατές με την οθόνη 4 ιντσών του iPhone 5. Μπορείτε να μάθετε περισσότερα για αυτό εδώ.

Συστήνεται σε όλους τους Έλληνες developers να συμμορφωθούν με τις απαιτήσεις της Apple και να αναβαθμίσουν τις εφαρμογές τους με υποστήριξη Retina γραφικών και του iPhone 5.







Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 22/03/2013 - 12:02

Eννοείται ότι εμείς (στην εταιρεία) το κάναμε ΠΡΙΝ ΚΑΝ ξεκινήσει η κυκλοφορία του 5ριου - είμαστε και "Apple-άκηδες" και ούτως ή άλλως ΘΕΛΑΜΕ να υποστηρίζονται anyway.

#3   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2013 - 12:04

Καιρός ήταν!
Μπράβο τους!

Τελευταία επεξεργασία από: taigetos, 22/03/2013 - 12:05


#4   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2013 - 12:09

Και πολύ το καθυστερήσαν.

#5   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 22/03/2013 - 12:11

Αναβαθμίζεται ριζικά το App Store με αυτήν την κίνηση.

Ήδη η ποιότητά του ήταν αδιαμφισβήτητη, τώρα θα απογειωθεί

#6   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 22/03/2013 - 13:14

Έρχεται το iPad mini Retina... και πλέον ΟΛΕΣ οι iOS συσκευές που θα πωλούνται από την Apple θα είναι Retina.
Behind the Scenes...

#7   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/03/2013 - 13:17

νωρις το θυμηθηκαν να το πουν...απο το σεπτεμβρη του 2012 φτασαμε στο 2013 να πουν οτι απο τον μαιο να υποστηριζουν την αναλυση του νεου iphone.

Τελευταία επεξεργασία από: stevobmw, 22/03/2013 - 13:17

iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#8   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/03/2013 - 13:25

Επιτέλους.

#9   kilic20

kilic20

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 22/03/2013 - 14:59

Ανασταση

#10   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/03/2013 - 17:45

Σιγά το τρομερό πράγμα!!! Ελάχιστες εφαρμογές δεν είναι retina πλεον. Εμένα με ανησυχεί το άλλο θέμα με τα UDIDs... Δεν ξέρω τί ακριβώς παίζει. Επίσης, υπάρχει κανείς που να έχει σκεφτεί ότι αυσιαστικά έτσι σκοτώνουν τα iPhone 3GS (που έχει πάρα πολύς κόσμος) και τα iPad 1&2???

#11   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/03/2013 - 19:56

Διαβάστε καλά τη δημοσίευση.

Δε λέει πουθενά ότι δεν θα υποστηρίζεται το 3GS ή οι άλλες μη retina συσκευές.

Απλά λέει ότι υποχρεωτικά στα builds των εφαρμογών θα πρέπει να περιλαμβάνεται ΚΑΙ retina ανάλυση/ανάλυση για το 5.

Είναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ πολλές οι εφαρμογές που οι developers τεμπέλιασαν και δεν τις αναβάθμισαν για το 5 και αυτός είναι ο τρόπος της Apple να τους πει ότι θέλει πάντα την καλύτερη εμπειρία χρήσης στις συσκευές της ανεξαρτήτως με το ποιός φτιάχνει το app.

Όσο για τα UDID μόνο θετικό για τους χρήστες μπορεί να είναι αυτό.

#12   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/03/2013 - 20:38

Διαβάστε καλά τη δημοσίευση.

Δε λέει πουθενά ότι δεν θα υποστηρίζεται το 3GS ή οι άλλες μη retina συσκευές.

Απλά λέει ότι υποχρεωτικά στα builds των εφαρμογών θα πρέπει να περιλαμβάνεται ΚΑΙ retina ανάλυση/ανάλυση για το 5.

Είναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ πολλές οι εφαρμογές που οι developers τεμπέλιασαν και δεν τις αναβάθμισαν για το 5 και αυτός είναι ο τρόπος της Apple να τους πει ότι θέλει πάντα την καλύτερη εμπειρία χρήσης στις συσκευές της ανεξαρτήτως με το ποιός φτιάχνει το app.

Όσο για τα UDID μόνο θετικό για τους χρήστες μπορεί να είναι αυτό.



Το ξέρω, το γνωρίζω πολύ καλά. Όμως το σκοτώνει! Γιατί :huh: Για να κάνεις αναβάθμιση την εφαρμογή σου σε ρετινα διπλασιάζεις το μέγεθος του build τουλάχιστον επί 2. Άρα, μια εφαρμογή 25mb ένα απλό game δηλαδή το κάνεις 50. Στο 3GS η RAM είναι 256mb εκ των οποίων τα μισά σου μένου επί της ουσίας για το παιχνίδι. Και θα μου πείτε ότι ωραία ε και? 128mb και 50mb που είναι το παιχνίδι έχεις κ σου περισσεύουν κιόλας!!! Δεν είναι έτσι ακριβώς καθώς μπορεί στην πραγματικότητα η εφαρμογή να χρειάζεται παραπάνω κ από τα 128mb καθώς μην ξεχνάμε πρόκειται για συμπιεσμένα εκτελέσιμα αρχεία. Με άλλα λόγια.... Για τις παλιές συσκευές κανένα κέρδος αφού ακόμα κ ρετινα να τα κάνεις το 3GS/iPad1/2 δεν θα το παίζουν έτσι αντιθέτως θα λαγκάρουν..... Άποψή μου? Μόνο όταν θα έκαναν κ επίσημα απόσυρση όλων των συσκευών armv6 δηλ και τα iPad2 θα έπρεπε να αποσύρουν την SD ποιότητα. Αντ'αυτού -επειδή πραγματικά πιστεύω ότι μια εφαρμογή πρέπει να υποστηρίζεται κ να αναβαθμίζεται συνεχώς, αυτό κάνω τουλάχιστον στις δικές μου εφαρμογές- καλύτερο θα ήτανε να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕ τους developers σε 1 τουλάχιστον αναβάθμιση το 6μηνο ή εστω τον χρόνο. Έτσι θα λύνονταν πολλά προβλήματα. Δεν μπορεί να έχεις εφαρμογές του 2009 με αναβάθμιση από τα τέλη του 2009 (έχω στο νου μου μία πολύ γνωστή επώνυμη) κ να πωλούνται ακόμη!!!

Όσο για το UDID τί κέρδος θα έχουν οι χρήστες :huh:? Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Για μένα για λόγους πειρατίας το κόβουνε. Να μη δίνω σαν developer σε 100 ατομα κωδικούς για betas κλπ κλπ

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 22/03/2013 - 20:39


#13   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/03/2013 - 23:53

Το ξέρω, το γνωρίζω πολύ καλά. Όμως το σκοτώνει! Γιατί :huh: Για να κάνεις αναβάθμιση την εφαρμογή σου σε ρετινα διπλασιάζεις το μέγεθος του build τουλάχιστον επί 2. Άρα, μια εφαρμογή 25mb ένα απλό game δηλαδή το κάνεις 50. Στο 3GS η RAM είναι 256mb εκ των οποίων τα μισά σου μένου επί της ουσίας για το παιχνίδι. Και θα μου πείτε ότι ωραία ε και? 128mb και 50mb που είναι το παιχνίδι έχεις κ σου περισσεύουν κιόλας!!! Δεν είναι έτσι ακριβώς καθώς μπορεί στην πραγματικότητα η εφαρμογή να χρειάζεται παραπάνω κ από τα 128mb καθώς μην ξεχνάμε πρόκειται για συμπιεσμένα εκτελέσιμα αρχεία. Με άλλα λόγια.... Για τις παλιές συσκευές κανένα κέρδος αφού ακόμα κ ρετινα να τα κάνεις το 3GS/iPad1/2 δεν θα το παίζουν έτσι αντιθέτως θα λαγκάρουν..... Άποψή μου? Μόνο όταν θα έκαναν κ επίσημα απόσυρση όλων των συσκευών armv6 δηλ και τα iPad2 θα έπρεπε να αποσύρουν την SD ποιότητα. Αντ'αυτού -επειδή πραγματικά πιστεύω ότι μια εφαρμογή πρέπει να υποστηρίζεται κ να αναβαθμίζεται συνεχώς, αυτό κάνω τουλάχιστον στις δικές μου εφαρμογές- καλύτερο θα ήτανε να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕ τους developers σε 1 τουλάχιστον αναβάθμιση το 6μηνο ή εστω τον χρόνο. Έτσι θα λύνονταν πολλά προβλήματα. Δεν μπορεί να έχεις εφαρμογές του 2009 με αναβάθμιση από τα τέλη του 2009 (έχω στο νου μου μία πολύ γνωστή επώνυμη) κ να πωλούνται ακόμη!!!

Όσο για το UDID τί κέρδος θα έχουν οι χρήστες :huh:? Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Για μένα για λόγους πειρατίας το κόβουνε. Να μη δίνω σαν developer σε 100 ατομα κωδικούς για betas κλπ κλπ

Ειλικρινα κατα την γνωμη μου οτι ειπες...ειναι εντελως ακυρο και το λογικο ειναι ακριβως το αντιθετο...Εχουμε 2013 και οχι 2010 οποτε δεν γινεται να μενουμε πισω για οσους εχουν 3GS και επιπλεον αυτο με τα updates ειναι ακυρο...Δεν ειμαι μαζοχας να μην θελω updates αλλα δεν γινεται να υποχρεωσεις καποιον να κανει update...!

Τελευταία επεξεργασία από: ForceF, 22/03/2013 - 23:54


#14   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 23/03/2013 - 09:29

Ειλικρινα κατα την γνωμη μου οτι ειπες...ειναι εντελως ακυρο και το λογικο ειναι ακριβως το αντιθετο...Εχουμε 2013 και οχι 2010 οποτε δεν γινεται να μενουμε πισω για οσους εχουν 3GS και επιπλεον αυτο με τα updates ειναι ακυρο...Δεν ειμαι μαζοχας να μην θελω updates αλλα δεν γινεται να υποχρεωσεις καποιον να κανει update...!


Μάλλον λάθος τα βλέπεις εσύ. Προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι τί λέω. Τα updates θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά τουλάχιστον μία φορά το χρόνο. Αγόρασε εσύ εφαρμογή/παιχνίδι του 2009 φτιαγμένο για ios3 κ τρέχτο στο νέο σου iPhone5, χάλια θα παίζει άσε που το πιθανότερο είναι να κρασάρει. Αν ο developer ΑΠΛΑ το recompilαρε θα ετρεχε άψογα. Τέλος μην παραπονιέστε αν κάποιες εφαρμογές δεν χρησιμοποιούν πλήρως τις νέες οθόνες του 5, αν υπήρχαν υποχρεωτικά updates θα είχανε συμμορφωθεί.

#15   XCoNaN

XCoNaN

    iPH Enthousiast

  • 383 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/03/2013 - 12:43

Επιτέλους. Apple for ever!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες