Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καθαρισμα & αναβαθμιση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spirospatra1

spirospatra1

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/04/2013 - 19:34

Παιδες καλησπερα εχω εναν iMac 27" mid 2012 i7,12GB ram εχοντας φτασει στον ενα χρονο λειτουργιας θελω να ρωτησω.

1)Προγραμμα για καθαρισμα διαφορων cookies προγραμματων αχρηστων που δεν τα χρησιμοποιω κλπ κλπ κλπ που ισως εχουν κανει το μηχανημα πιο "αργο"
2) Ωρες λειτουργιας.Δηλαδη αν μπορω να δω ποσο το εχω επιβαρυνει σαν μηχανημα αλλα και ενα ενα κομματι.και κατι αλλο

εγω το ειχα παρει με ενα τερα δισκο.εχοντας φτασει στο χρονο ειδα οτι δεν....οταν το παιρνεις μπορεις να βαλεις 2 δισκους,υπαρχει slot μεσα για να το επεκτεινω?η ακομα και να τον αλλαξω δεν με πειραζει.

Καθε συμβουλη ειναι δεκτη.ενημερωνω οτι κανω βιντεο editing και δεν παιζω παιχνιδια(εξαλλου γιαυτο και το αγορασα)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/04/2013 - 19:37

Καλησπέρα. Από δωρεάν προγράμματα το οποίο είναι και από τα καλύτερα είναι το Onyx (Google it).

Ύστερα επί πληρωμή προσωπικά χρησιμοποιώ το Clean My Mac.

Όσον αφορά τον δεύτερο σκληρό που θες να βάλεις αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.

http://eshop.macsale...C/DIYIM27SSD11/
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   spirospatra1

spirospatra1

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/04/2013 - 19:47

Μπορω να βαλω εναν ssd δισκο και να τον κανω με OS και να εχω το τερα μονο για αποθηκευση? αξιζει?

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/04/2013 - 19:51

Μπορω να βαλω εναν ssd δισκο και να τον κανω με OS και να εχω το τερα μονο για αποθηκευση? αξιζει?


Αν ψάξεις γενικά στο internet αλλά και εδώ μέσα στο forum όλοι έτσι το έχουμε κάνει! Θα δεις τεράστια διαφορά. Θα νομίζεις ότι πήρες άλλο μηχάνημα :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   spirospatra1

spirospatra1

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/04/2013 - 19:54

120 gb θα ναι αρκετα η να τα σκασω και να χω παραπανω?καιγομαι ιδιαιτερα για το χωρο γιατι φορτωνω photoshop,lightroom,after effects,encore,media encoder,final cut και ειναι κατα βαση θεοβαρια ολα......

Επισης ειναι καλυτερα να το ξαναστησω ως καινουρια εγκατασταση η να κανω copy την παλια ???

#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/04/2013 - 19:55

120 gb θα ναι αρκετα η να τα σκασω και να χω παραπανω?καιγομαι ιδιαιτερα για το χωρο γιατι φορτωνω photoshop,lightroom,after effects,encore,media encoder,final cut και ειναι κατα βαση θεοβαρια ολα......

Επισης ειναι καλυτερα να το ξαναστησω ως καινουρια εγκατασταση η να κανω copy την παλια :huh:


Εφόσον θα προβείς σε μια τέτοια ενέργεια είναι καλό να το στήσεις εξ αρχής το μηχάνημα. Θα σου πάρει λίγο χρόνο αλλά είναι καλύτερα. Πάρε μόνο το kit από την OWC και χτύπα έναν 256 από εδώ για μεγαλύτερη σιγουριά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#7   giorgiodm

giorgiodm

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2013 - 20:31

Καλησπέρα παιδιά!Έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο μου, και θα ήθελα τη βοήθεια σας, σας παρακαλώ πολύ.

#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/04/2013 - 20:34

Καλησπέρα παιδιά!Έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο μου, και θα ήθελα τη βοήθεια σας, σας παρακαλώ πολύ.


Καλησπέρα, άνοιξε ένα καινούργιο θέμα στην ενότητα ερωτήσεις και απαντήσεις σε προβλήματα χρηστών και ανέλυσε το πρόβλημα σου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#9   giorgiodm

giorgiodm

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2013 - 20:39

Οκ!Ευχαριστώ πολύ!!

#10   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 03/04/2013 - 22:04

Παιδες καλησπερα εχω εναν iMac 27" mid 2012 i7,12GB ram εχοντας φτασει στον ενα χρονο λειτουργιας θελω να ρωτησω.

1)Προγραμμα για καθαρισμα διαφορων cookies προγραμματων αχρηστων που δεν τα χρησιμοποιω κλπ κλπ κλπ που ισως εχουν κανει το μηχανημα πιο "αργο"
2) Ωρες λειτουργιας.Δηλαδη αν μπορω να δω ποσο το εχω επιβαρυνει σαν μηχανημα αλλα και ενα ενα κομματι.και κατι αλλο

εγω το ειχα παρει με ενα τερα δισκο.εχοντας φτασει στο χρονο ειδα οτι δεν....οταν το παιρνεις μπορεις να βαλεις 2 δισκους,υπαρχει slot μεσα για να το επεκτεινω?η ακομα και να τον αλλαξω δεν με πειραζει.

Καθε συμβουλη ειναι δεκτη.ενημερωνω οτι κανω βιντεο editing και δεν παιζω παιχνιδια(εξαλλου γιαυτο και το αγορασα)

Οπως σου εγραψε και ο Δημητρης η καλητερη αναβαθμιση ειναι ενας δισκος SSD , η διαφορα που θα δεις ειναι χαοτικη με οτι εχεις τωρα...ειναι σαν να εχεις βαλει επανω εναν 20 πυρηνο επεξεργαστη - τροπος του λεγειν φυσικα - και ολα θα δουλευουν αστραπιαια ...και επειδη δουλευεις και βαρια προγραμματα τα παντα θα ανοιγουν στο τσαφ !! Εφοσων αναζητας μπολικο χωρο θα παρεις 256αρι δισκο χωρις 2η σκεψη !!
Το μηχανημα σου ειναι mid 2011 και οχι 2012...το εγραψες λαθος...!!
Φυσικα και θα εχεις ζορισει και βαρυνει το μηχανημα σου αν τα παντα τα αποθηκευεις μονο στον εσωτερικο δισκο με το λειτουργικο...τοτε το κανεις πραγματικα βαρυ...αποθηκευε σε εξωτερικους δισκους...ο δισκος με το λειτουργικο πρεπει να ειναι οσο το δυνατον ποιο ελαφρυς σε θεμα ογκου δεδομενων...λιγα και καλα και καθαρα και σημαζεμενα εκει...και τελος !!

#11   spirospatra1

spirospatra1

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2013 - 17:32

Οπως σου εγραψε και ο Δημητρης η καλητερη αναβαθμιση ειναι ενας δισκος SSD , η διαφορα που θα δεις ειναι χαοτικη με οτι εχεις τωρα...ειναι σαν να εχεις βαλει επανω εναν 20 πυρηνο επεξεργαστη - τροπος του λεγειν φυσικα - και ολα θα δουλευουν αστραπιαια ...και επειδη δουλευεις και βαρια προγραμματα τα παντα θα ανοιγουν στο τσαφ !! Εφοσων αναζητας μπολικο χωρο θα παρεις 256αρι δισκο χωρις 2η σκεψη !!
Το μηχανημα σου ειναι mid 2011 και οχι 2012...το εγραψες λαθος...!!
Φυσικα και θα εχεις ζορισει και βαρυνει το μηχανημα σου αν τα παντα τα αποθηκευεις μονο στον εσωτερικο δισκο με το λειτουργικο...τοτε το κανεις πραγματικα βαρυ...αποθηκευε σε εξωτερικους δισκους...ο δισκος με το λειτουργικο πρεπει να ειναι οσο το δυνατον ποιο ελαφρυς σε θεμα ογκου δεδομενων...λιγα και καλα και καθαρα και σημαζεμενα εκει...και τελος !!



ευχαριστω.καταρχας να πω κατεβασα το onyx αλλα ζηταει μια αναβαθμιση στο λειτουργικο που δεν την εχω κατεβασει και δεν μου την βγαζει.παρακατω σορρυ για το mid12 νομιζα οτι κολλαει με το ποτε το πηρες.
256 θα παιξω περιμενω να πληρωθω απο μια δουλεια για να το χτυπησω.επειδη ομως δεν θελω να παρω το κιτ που μου εστειλε ο φιλος Δημητρης ερωτηση.
βρισκω στο εμποριο φυσα σαν αυτη(γιατι ειδα οτι στην πλευρα της πλακετας ειναι ενα βυσμα και οχι 2).

εχω αποθηκευσει σε εξωτερικους αλλα οι usb δισκοι ειναι πολυ αργοι στα export κλπ.....γιαυτο και δεν το προτιμουσα...

#12   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/04/2013 - 19:03

ευχαριστω.καταρχας να πω κατεβασα το onyx αλλα ζηταει μια αναβαθμιση στο λειτουργικο που δεν την εχω κατεβασει και δεν μου την βγαζει.παρακατω σορρυ για το mid12 νομιζα οτι κολλαει με το ποτε το πηρες.
256 θα παιξω περιμενω να πληρωθω απο μια δουλεια για να το χτυπησω.επειδη ομως δεν θελω να παρω το κιτ που μου εστειλε ο φιλος Δημητρης ερωτηση.
βρισκω στο εμποριο φυσα σαν αυτη(γιατι ειδα οτι στην πλευρα της πλακετας ειναι ενα βυσμα και οχι 2).

εχω αποθηκευσει σε εξωτερικους αλλα οι usb δισκοι ειναι πολυ αργοι στα export κλπ.....γιαυτο και δεν το προτιμουσα...

Καταλαβαινω..αλλα απο την αλλη παραφορτωσες τον εσωτερικο δισκο...και τελικα βαρυνες το μηχανακι !! Μολισ μπορεσεις βαλε τον δισκο στα 256...αλλα μην τον καρα-γεμισεις...σημαντικο !!

#13   spirospatra1

spirospatra1

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2013 - 19:35

Λογικα με το λειτουργικο και τα προγραμματα που χρησιμοποιω αντε να παρει κανα 100gb.....αλλα θα ναι εκει σχεδον μονιμα...ουτε βαζω πχ παιχνιδια κλπ για να βαζω-βγαζω ουτε κατι τετοιο....

#14   spirospatra1

spirospatra1

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2013 - 08:12

Καλημερα σε ολους.επανερχομαι στο ζητημα με νεα infos.

επειδη δυστυχως για το κασε μου ο ssd βγαινει λιγο ψηλα εχω να ρωτησω κατι αλλο.εχω ενα 320αρι απο λαπτοπ ζελατινα κατασταση μιας και θα τον εβαζα στο λαπτοπ της αδερφης μου για να παρω τον 250αρι για το ps3.
τελικα η ανταλλαγη δεν ευοδωσε ποτε και εμεινα με εναν "αχρηστο" δισκο και σκεφτηκα μηπως τον βαλω τωρα πανω...εσεις τι λετε?αξιζει?(δεκτο οτι θα χασω την ταχυτητα του ssd) αλλα ειναι και πολλα τα λεφτα...:(

#15   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/04/2013 - 11:06

Καλημερα σε ολους.επανερχομαι στο ζητημα με νεα infos.

επειδη δυστυχως για το κασε μου ο ssd βγαινει λιγο ψηλα εχω να ρωτησω κατι αλλο.εχω ενα 320αρι απο λαπτοπ ζελατινα κατασταση μιας και θα τον εβαζα στο λαπτοπ της αδερφης μου για να παρω τον 250αρι για το ps3.
τελικα η ανταλλαγη δεν ευοδωσε ποτε και εμεινα με εναν "αχρηστο" δισκο και σκεφτηκα μηπως τον βαλω τωρα πανω...εσεις τι λετε?αξιζει?(δεκτο οτι θα χασω την ταχυτητα του ssd) αλλα ειναι και πολλα τα λεφτα...:(


Σπύρο μια τέτοια κίνηση για εμένα δεν εχει νόημα. Δεν θα κερδίσεις κατι ουσιαστικό. Προτιμότερο ειναι να πας να πάρεις μια εξωτερική θήκη USB 3 και να τον βάλεις μέσα και να τον έχεις σαν εξωτερικό.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες