Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

NSMutableArray ελληνικοι χαρακτηρες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/04/2013 - 15:30

καλησπερα μια βοηθεια, εχω περασει σε ενα mutable array δεδομενα string, τα string περιεχουν ελληνικους χαρακτηρες, οταν κανω nslog για να τεσταρω τα αποτελεσματα βλεπω πως μου εμφανιζει τα ελληνικα με κωδικοποιημενα πχ \U03ba\U03ac πως το διορθώνω? ευχαριστω

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2013 - 15:49

κωδικοποιηση μπορεις να αλλαξεις πριν περασεις τα δεδομενα?Στα html τουλαχιστον που γνωριζω πρωτα τα μετατρεπω σε UTF-8 και μετα περναω ελληνικους χαρακτηρες

#3   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/04/2013 - 15:51

ακου να δεις συνεχησα το προγραμμα μου και περασα τα δεδομενα να φαινονται σε ενα table και τα εμφανιζει μια χαρα! δεν ξερω γιατι στο nslog τα εμφανιζει διαφορετικα, παντος αφου στο table δειχνει ελληνικα ειμαι κομπλε

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 16/04/2013 - 16:06

καλησπερα μια βοηθεια, εχω περασει σε ενα mutable array δεδομενα string, τα string περιεχουν ελληνικους χαρακτηρες, οταν κανω nslog για να τεσταρω τα αποτελεσματα βλεπω πως μου εμφανιζει τα ελληνικα με κωδικοποιημενα πχ \U03ba\U03ac πως το διορθώνω? ευχαριστω


Υποθετω οτι το output του NSLog το βλεπεις στην κοσνολα του XCode ... Αυτη ειναι το προβλημα ...η output κονσολα του XCode που δεν υποστηριζει το encoding σου. Aν η εφαρμογη σου ειναι για mac (και οχι iOS) τρεξε την απο το terminal και θα δεις οτι εκει τα πραγματα ειναι καλυτερα απο την built-in κονσολα του XCode.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες