Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[App] XBMC media center (πως να το σετάρετε)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
487 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/02/2014 - 23:16

1. μπορεί κάποιος από ελλάδα να τσεκάρει αν παίζει ο alpha?

2. o ant1 διαρκώς κάνει buffering κ σε σας? τα άλλα παίζουν μια χαρα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   Niaouts

Niaouts

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/02/2014 - 23:23

τωρα μόλις το ανοιξα απο xbmc και παιζει πολύ καλά !



#273   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 06/02/2014 - 23:28

Ρε παιδια δεν μπορω με τιποτα να συνδεσω το Remote app του iphone με το XBMC στον υπολογιστη μου...

εχω κανει οτι λεει ο οδηγος, παταω find XBMC και Νο XBMC instances were found...

μεχρι και χερουλατα περασα ip (απο System info) και παλι τιποτα.. firewall του εχω δωσει αδειες και τετοια και το δοκιμασα και με κλειστο και παλι μπαλες...



#274   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/02/2014 - 00:07

τωρα μόλις το ανοιξα απο xbmc και παιζει πολύ καλά !

τότε είναι όντως geoblocked. σε ευχαριστώ



#275   sei

sei

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:d_sei@me.com

Δημοσίευση 07/02/2014 - 05:16

Εγω κόλλησα στο ζ πάντως.. Πατώντας πανω στο fusion δεν βρίσκω international Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1391743005.604220.jpg   108.09KB   56 λήψεις

#276   sei

sei

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:d_sei@me.com

Δημοσίευση 07/02/2014 - 05:48

Εγω κόλλησα στο ζ πάντως.. Πατώντας πανω στο fusion δεν βρίσκω international attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1391743005.604220.jpg

το βρηκα sorry!!



#277   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 23/02/2014 - 11:40

Λίγη βοήθεια!έχω ένα pc με xbmc και windows 8.Το router μου είναι asus n55u.Θέλω το xbmc στο ipad να σκανάρει τον δίσκο του και να κάνει streaming από εκεί όχι μόνο από wan αλλά από παντού! έχω 24mbps σύνδεση και το θέλω για όταν πηγαίνω κόρινθο που έχω και εκεί 24αρα σύνδεση. Υπάρχει τρόπος; Ευχαριστώ



#278   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2014 - 21:12

Λίγη βοήθεια!έχω ένα pc με xbmc και windows 8.Το router μου είναι asus n55u.Θέλω το xbmc στο ipad να σκανάρει τον δίσκο του και να κάνει streaming από εκεί όχι μόνο από wan αλλά από παντού! έχω 24mbps σύνδεση και το θέλω για όταν πηγαίνω κόρινθο που έχω και εκεί 24αρα σύνδεση. Υπάρχει τρόπος; Ευχαριστώ


Καλησπερα, ενω αυτο που ζητας δεν ειναι πρωτακουστο ή υπερβολικα δυσκολο, νομιζω οτι το ΧΒΜC απο μονο του δεν το κανει. Ενω υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις να κανεις share την library σου μεταξι xbmc αυτο ειναι μονο για το τοπικο σου δικτυο. Σε καθε περιπτωση θα αντιμετωπισεις καποια προβληματα.

Ενα απο αυτα ειναι η δυναμικη ip που μαλλον εχεις. Αν λοιπον κοπει το ρευμα για καποιο λογο, η ip σου θα αλλαξει με αποτελεσμα να μην μπορεις να συνδεθεις στο σερβερ σου. Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι πρεπει παντα να εχεις τον υπολογιστη σου στο σπιτι ανοιχτο.

Ενω για το δευτερο δεν υπαρχει λυση, για το πρωτο εγω θα προτεινα κατι αλλο. Κανεις ενα λογαριασμο στο Plex και κατεβαζεις το σερβερακι του... Του δινεις τον φακελο που εχεις τις ταινιες σου και δημιουργει μια library. Μετα, στο pc που θα παιρνεις μαζι σου εγκαθηστας το xbmc και ενα plugin που θα διαβαζει την library του plex απο τον λογαριασμο σου. Λεγεται plexbmc μπορεις να το βρεις με μια αναζητηση.

Ετσι τα εχεις και τα δυο...

Αλλη λυση ειναι να παρεις για το σπιτι ενα NAS για να μην εχεις το pc σου ανοιχτο συνεχεια...

#279   Georgio

Georgio

    iPH Contributor

  • 1106 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgioDan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:iGIORGIS

Δημοσίευση 27/02/2014 - 16:48

με το σερβερακι που λες του plex, παλι πρεπει να εχεις ανοιχτο το pc? ή στα ανεβαζει καπου σε cloud?



#280   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2014 - 23:42

με το σερβερακι που λες του plex, παλι πρεπει να εχεις ανοιχτο το pc? ή στα ανεβαζει καπου σε cloud?


Δυστυχως πρεπει να ειναι ανοιχτο. Υπαρχει ομως αλλη λυση και κρινεις εσυ αν αξιζει... Δεν ξερω αν γνωριζεις το bitcasa... Ειναι ενα storage service που σου δινει 10 Gb δωρεαν και αν θελεις το κανεις unlimited με 8 ευρω το μηνα.

Η διαφορα του ειναι οτι εγκαθηστας ενα προγραμματακι στο pc σου και ο δισκος εμφανιζεται στο "Ο Υπολογιστης μου" (ουσιαστικα κανει mount τον δισκο). Ετσι, μπορεις να δωσεις στο Plex server τον online δισκο που εχεις στο bitcasa και θα διαβαζει απο εκει χωρις να εχεις το pc σου ανοιχτο.

Για πολλους λογους δεν θελουμε να εχουμε το pc μας ανοιχτο συνεχεια και ενας απο τους μεγαλυτερους ειναι η καταναλωση ρευματος. Μετα αλλοι λογοι μπορει να ειναι ο φοβος πυρκαγιας (που δεν ειναι και τοσο εξωπραγματικο) και τελος η φθορα των δισκων και του μηχανηματος που αν ειναι ο κυριος υπολογιστης μας μπορει να μας κοστισει.

Εγω εχω παρει ενα raspberry pi με 40 ευρω κοστος και εχω στησει πανω ενα webdav οπου κανω share 2 εξωτερικους δισκους με τα δεδομενα μου. Φυσικα υπαρχει παντα backup στον κυριο υπολογιστη μου και αποφευγω να κανω restart το ρουτερ μου γιατι και εγω εχω δυναμικη IP. Το εχω dualboot με rasbian και openelec (xbmc) οποτε οταν ειμαι στο σπιτι βλεπω μεχρι και 1080p με αυτο ( ειναι συνδεδεμενο στην τηλεοραση μου) ενω οταν ειμαι εκτως σπιτιου χρησιμοποιω το Rasbian οπου το webdav κανει share τους δισκους μου.

Ετσι ουτε το pc μου εχω ανοιχτο, και αν χαλασει, με 40 ευρω παιρνω καινουριο (μικρο το κακο). Το raspberry pi θελει λιγο ψαξιμο στο να το στησεις αλλα λειτουργει αρκετα καλα. Εχω και ενα blog το οποιο το γραφω εδω οχι για διαφημηση αλλα για οποιον ενδιαφερεται στο στησιμο (ειναι στα Αγγλικα): http://www.theraspberrypiblog.com

Ευχαριστω!

#281   hulk

hulk

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2014 - 19:46

Καλησπέρα.
Τον τελευταιο καιρο παρουσιάζει ένα προβλημα το Hellenic movies καθώς βγαζει συνεχώς την ένδειξη : ´´putlocker session hash not found´´ και φυσικά μπλοκάρει την αναπαραγωγή της ταινιας. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο?Τι λυση μπορει να βρεθεί?

#282   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/03/2014 - 01:56

θελω να σεταρω το sportsdevil και δε μπορω, μπορει καποιος να μου πει τα βηματα? ευχαριστω!!

 

edit  οκ το βρηκα, κατι αλλο για αθλητικα υπαρχει?


Τελευταία επεξεργασία από: arma1, 07/03/2014 - 02:04


#283   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/03/2014 - 14:53

απ οτι ξερω το τουρκικο ntv εχει πολυ μπαλα-μπασκετ, μπορουμε να το περασουμε ? αν το καταφερει καποιος ας μας πει



#284   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 08/03/2014 - 20:11

καλησπερα. με την νεα εκδοση gotham εχει επιλογη play with οπου μπορεις να στειλεις τα βιντεο η μουσικη που εχεις στην library σε οποιαδηποτε dlna/upna συσκευη ειναι συνδεδεμενη στο δικτυο.

το δοκιμασα με ταινειες που stremaρουν απ´ευθειας κ δεν τις αναγνωριζει η τιβι. πρεπει να ειναι να ειναι ηδη κατεβασμενες για να την παιξουν.

υπαρχει τροπος να στειλω απ´ευθειας τις ταινειες οπως πχ εαν ειχα Apple TV?

ευχαριστω

#285   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 09/03/2014 - 10:37

Καλησπέρα.

 

Ακολούθησα τον οδηγό για την εγκατάσταση του XBMC στο iPad 4th Gen με iOS 7.0.6.

 

Το θέμα είναι πως παρά την εγκατάσταση, το εικονίδιο του XBMC δεν εμφανίζεται στις εφαρμογές.

 

Έκανα επανεγκατάσταση χωρίς επιτυχία.

 

Μια μικρή αναζήτηση στο Google δε μου έδωσε κάποια βοήθεια και γι'αυτό ρωτάω εσάς μήπως έχετε κάποια λύση στο πρόβλημα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες