Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

OS X Mavericks: H νέα έκδοση του λειτουργικού της Apple με Finder tabs, Tags και Multiple Displays


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/09/2013 - 11:34

Βασικα μια καλη αρχη θα ηταν τα προγραμματα που επιτρεπουν στον απλο χρηστη να παρακολουθει την χρηση της RAM να εκλειψουν. Δεν χρειαζεται ανθρωπινο ματι να βλεπει τι κανει ενας μοντερνος memory manager γιατι απλουστατα δεν μπορει να κανεις να κανει τιποτε καλυτερο  !!

Ορθότατο. Το μόνο που δίνει σε έναν χρήστη "που ξέρει" μια τέτοια πληροφορία, είναι σύγχιση. Σε κάποιον που δεν ασχολείται από την άλλη, είναι τελείως άχρηστη. Ξέρεις τι δίνει ο scheduler στη CPU ανά πάσα στιγμή να τρέξει; Όχι. Είναι άχρηστο. Ε, το ίδιο άχρηστο είναι και η πληρότητα της RAM τώρα πια.

 

 

Όταν τρέχω δηλαδή safari, Pages, Tweetbot, iTunes θέλει 7GB να τα διαχειριστεί;;; Κι αν θέλω εγώ να ανοίξω και κάτι βαρύ ακόμα θα πρέπει να πάω αναγκαστικά με τον LRU αλγόριθμο; 

Δεν είναι κατάλοιπο των Windows αυτό το κομμάτι.

 

Όχι για να διαχειριστεί τα Safari, Pages, iTunes. Για όλο το λειτουργικό. Μπορεί να "περιμένει" ότι σε 10 λεπτά θα ανοίξεις Photoshop, οπότε έχει ήδη φορτώσει ένα μέρος των βιβλιοθηκών του για να ανοίξει αμέσως όταν το θελήσεις. Γενικά, ένας σύγχρονος memory manager, κάνει ΠΟΛΛΑ παραπάνω από αυτά που νομίζουμε. Και ο LRU αλγόριθμος, είναι ένας από τους ΠΟΛΛΟΥΣ που χρησιμοποιούνται για τη διαχείριση της RAM.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/09/2013 - 11:38

Προφανώς για όλο το λειτουργικό είναι αλλά και πάλι. Αυτά που τρέχω σε καθημερινή βάση είναι πολύ πιο περιορισμένα και λιγότερο απαιτητικά σε RAM για να κάνει τέτοια χρήση..Εν τέλει διαφωνώ με αυτή τη χρήση, το ότι είναι σύγχρονος memory manager δε σημαίνει ότι δεν έχει και προβλήματα.


Αναρτημένη εικόνα


#198   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/09/2013 - 11:44

Εάν δε δουλεύεις βαριά προγράμματα, μέχρι και έγγραφα θα μπορούσε να έχει φορτώσει στη RAM. Εποχές 2007-08 που δούλευα το preload σε Debian, αυτό ακριβώς έκανε: όταν έβρισκε άδεια RAM, τη γέμιζε, ακόμα και με "συχνά χρησιμοποιούμενα έγγραφα". Αποτέλεσμα; Μόνιμα όλη μου η RAM δεσμευμένη, αλλά τα πάντα να πηγαίνουν μπάλα...

 

Προβλήματα σαφώς, οποιοδήποτε πρόγραμμα έχει. Αλλά μετά από τόσα χρόνια εξέλιξης (και θεωρητικά, στο κομμάτι των αλγορίθμων, αλλά και "χειροπιαστά", στον κώδικα) θεωρώ ότι κάνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καλή δουλειά.

 

Οπότε δεν ανησυχώ, ακόμα κι αν έχω 0,5% RAM ελεύθερη.



#199   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 18/09/2013 - 11:45



To παρακάνει το MAC OS  με την LRU χρήση του. Είπαμε αλλά όχι κι έτσι.8GB ram (αν μπορούσα να βάλω άλλα θα είχα βάλει χτες) και μετά από 1 ώρα έχει 400ΜΒ,αν τρέχεις ένα purge μεγαλώνει λίγο και μετά πάλι τα ίδια. Όχι ότι λαγκάρει ιδιαίτερα απλά δεν κάνει πολύ σωστή διαχείριση σε αυτό το κομμάτι.

 

Αυτό κάνει, όσο περισσότερη βρίσκει τόσο περισσότερη τρώει. Δηλαδή εσένα σε τι επίπεδα φτάνει; Τι μηχάνημα έχεις; Εμένα σε rmbp με 8GΒ έχω δει και μονοψήφια.

Πάρε ενα Screenshot να καταλάβεις πάνω κάτω τι χρήση κάνω και πόση πιάνει:

 

2013-09-18122336pm_zpsbc225eca.png

 

(7 Tabs Safari, iTunes, JDownloader, Transmission, Teamviewer, Messages, Skype, Cyberduck, Viber δε δουλευει προς το παρον κανει Force Quit)=1,53gb Free Ram!  

 

Και υπολόγισε πως χρειάζομαι 2 φορές την ημέρα να ανοίξω VMWare Fusion για Bootcamp/ Mint Linux. Οπότε δε το τολμώ απλά αν δεν κλείσω μερικά προγράμματα πρώτα..οπότε πάει βόλτα η έννοια Multitasking   :P

 

Απο μηχανήματα που χω δοκιμάσει:

 

-Macbook Pro Mid 2010 (με 128SSD+1TB+16GB Ram) συνδεδεμένο με εξωτερική FullHD οθόνη μεχρι πρότινος το κύριο μηχανημα, πουλήθηκε πριν λίγες μέρες. Έφτασε έως DP6, τα υπόλοιπα μέχρι την τωρινή.

 

-iMac Mid 2011 το μεσαίο μοντέλο (i5 2.7GHz, AMD 6670, 1TB 8GB Ram)- είναι το κύριο μου μηχάνημα πάει επειγόντως για 16gb αρχικά (με αυτά που χω δει μεχρι στιγμης στο 10.9) και μετα ssd και τελος i7 3770 (8 threads) :P

 

-iMac Mid 2011 το βασικό μοντέλο (i5 2.5, AMD 6650, 4GB Ram) του αδερφού μου που παραπονιόταν πως ψιλοσέρνεται στο 10.8 (δουλεύει κυρίως Word,Firefox,iPhoto, iMovie)

 

 



Παιδιά χαλαρώστε. Το να βλέπετε άδεια RAM σημαίνει κακή διαχείριση αυτής. Η μνήμη μαντέψτε για ποιο λόγο υπάρχει; Για να χρησιμοποιείται... :)

 

Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό στο να έχετε 8GB και να είναι όλη δεσμευμένη. Το λειτουργικό την καταλαμβάνει όλη, ώστε να τη διαχειριστεί για τις εφαρμογές που τρέχετε. Εάν την άφηνε άδεια, αχρησιμοποίητη, θα ήταν κακό. Η φιλοσοφία του να έχουμε "άδεια" RAM είναι κατάλοιπο της Windows XP εποχής. Δε κολλάει στο 2013. Θα το ξαναγράψω διότι είναι όλο το ζουμί: η μνήμη είναι εκεί για να χρησιμοποιείται.

 

Free Ram is wasted Ram που λένε οι Linuxάδες!!   :P  Όμως σε Mint και Kali έχω πάντα πολύ περισσότερη free ram σε σχέση με Mavericks (με τις αντίστοιχες εφαρμογές πάντα ανοιχτές και καποιες εξτρά)



#200   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/09/2013 - 17:52

Εγω παντως λέω ένα... :rolleyes:

 

'Έξυπνη' η οχι η διαχείριση της Ram με Mavericks, κολλάει αν το 'ζορίσεις'.

Σε Macbook Air late 2011, 13inch i5, 245gb SSD OWC, και 4gb ram, σε προηγουμένη μπετα άνοιγα μονο safari  σε google maps, και γονάτιζε ο Μακ! Σπιν μπαλ, κτλ.

Πλέον στην τελευταία συνεχίζει να φεύγει σαν νεράκι, και αν το ζορίσω λιγο (..στιλ 6 ταμπς ανοικτά, imessages, mail, και κανα δυο 'ελαφριές' ακόμα) αν παω να ανοιξω κάνα Aperture, ζητω που καήκαμε! 

(..κατι που ειναι σαφως καλυτερα με ML)

 

Επιπλέον κατι που το ακούω συχνά εδω μεσα, και με έχει αφήσει καπως σκεπτικό.

Ορισμενοι υποστηρίζεται οτι η ραμ δεν έχει σχεση με την ταχύτητα η κόλλημα του safari,  αλλα εγω εχω παρατηρήσει το αντίθετο. (..εχει και παραέχει) ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/09/2013 - 17:59

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#201   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 18/09/2013 - 23:45

iLuxus σου κανει κανενα force close ο Safari χωρις πολλα πολλα και με ελευθερη Ram??
(Του στυλ δεξι κλικ σε ενα link->open in a new tab->spinning beachball για μερικα δευτερα-> force close)

Το κανει οποτε... του καπνισει απλα!

#202   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 19/09/2013 - 03:55

Όχι. Μονο όταν  ζορίζοταν η ραμ. Στιλ δλδ μου είχαν μείνει 330 mo ελευθερα.

 

Μιλαω σε παρελθοντικό χρονο γιατι αυτά γινονταν με τις πρώτες μπετά. Τωρα τελευταία, απλως βλεπω την ραμ να φεύγει, και απς να είναι λιγο ποιο δυσκοίλιες! (πιο αργες στο ανοιγμα)

 

Για αυτο λεω οτι εχει σχέση με την ραμ ο σαφάρι.

 

 

Δεν θα το ονόμαζα και 'έξυπνη διαχείριση μνήμης'!! ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#203   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 19/09/2013 - 09:46

Εγω αυτό το θέμα το έχω φαντάσου σχεδόν απ την έκδοση 5 του Safari.. ποτε το κάνει επι 1 βδομαδα ποτε σταματαει για κανα μηνα κ ξαναξεκιναει επειτα. 

 

Άβυσσος ο κύριος Safari.. :P

 

p.s. Μονο adblock εχω περασμενο αλλα μου το χει εμφανισει κ χωρις κανενα plugin εγκατεστημενο.



#204   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 19/09/2013 - 16:03

Καλα και εγω οχι οτι εχω και πολλα παραπάνω.

 

Adblock, Click To Flash, iMedia Converter Deluxe. 

 

 

Αυτά... :)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#205   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 19/09/2013 - 16:06

Καλα και εγω οχι οτι εχω και πολλα παραπάνω.

 

Adblock, Click To Flash, iMedia Converter Deluxe. 

 

 

Αυτά... :)

E δεν μπορει, για να εχεις Click to Flash θα εχεις και Flash που ειναι ο κυριος υποπτος για αυτα τα προβληματα. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην εγκαθιστατε τι flash plugin. Για αυτο υπαρχει ο Chrome  ;)



#206   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 19/09/2013 - 16:09

ειμαι off αλλα πότε βγαίνει ρε παιδια; δεν θυμαμαι, συγνωμη. 



#207   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 19/09/2013 - 16:09

ειμαι off αλλα πότε βγαίνει ρε παιδια; δεν θυμαμαι, συγνωμη. 

Δεν ξερουμε ... Κυκλοφορει μια φημη για μεσα Οκτωβριου 



#208   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 19/09/2013 - 16:09

Το ξέρω οτι το φλας ευθύνεται για τα περισσότερα κολλήματα του Μακ.

 

Αλλα ελλα που δεν θελω να χρησιμοποιήσω αλλον broswer εκτος απο τον safari! Οποτε μονόδρομος το κλικ-του-φλας για μένα. 


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#209   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 19/09/2013 - 16:11

Εγώ ποντάρω σε τέλος Οκτώβρη και αν...Λογικά θα το συνδυάσει με το event παρουσίασης των νέων macbook.


Αναρτημένη εικόνα


#210   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 19/09/2013 - 16:16

Το ξέρω οτι το φλας ευθύνεται για τα περισσότερα κολλήματα του Μακ.

 

Αλλα ελλα που δεν θελω να χρησιμοποιήσω αλλον broswer εκτος απο τον safari! Οποτε μονόδρομος το κλικ-του-φλας για μένα. 

Υπαρχει ενα plugin για τον safari που βγαζει ενα κουμπι στην toolbar και οποτε το πατας ανοιγει την σελιδα που βλεπεις στον chrome. Ετσι οταν βρεθεις σε flash content το πατας, βλεπεις την σελιδα σου στον chrome, τον κλεινεις και ησυχαζεις χωρις να μολυνεις τον safari με αυτη την παπαρια της Adobe. To πραγμα περιπλεκεται λιγο οταν εμπλεκονται cookies και sessions  αλλα για ενα casual youtube usage ειναι μια χαρα.

 

Μπορεις παντα βεβαια να παρεις το κοκκινο χαπι και να χτυπησεις το κακο στην ριζα του οπως κανω εγω. HTML5 ενεργοποιημενο στο youtube και δεν ξαναπαταω σε sites που χρησιμοποιουν flash. Ασ βοηθησουμε ολοι να χαθει αυτος ο αναχρονισμος απο το δικτυο. Ο συγχωρεμενος θα ειναι πολυ περηφανος για μας  ;)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες