Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

OS X Mavericks: H νέα έκδοση του λειτουργικού της Apple με Finder tabs, Tags και Multiple Displays


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 07/10/2013 - 23:04

 

 

Κλασσικά... κάτσε σου λέω μην μας τα ξαναλλάξουν με νέα GM (αν και απίθανο τα τελευταία χρόνια) και εκεί που θα χεις βρεί τρόπο αντε ξανα..!!

 

Άνετος με τη μνήμη, παίζεις μπάλα σε άδειο γήπεδο!! (αν είχαμε 1990) :P

 

 

Ναι δεν αποκλείεται τίποτα.

 

Αλλα εγώ θα το παλέψω, έτσι για την τιμή των όπλων!! :Ρ

 

 

 

 

 

υ.γ... καλα Bootexchanger  etc  τα είχα νεράκι στις προηγούμενες εκδόσεις. Αλλαγή μηλου στο παράθυρο "about this mac" log in background μηνυματάκια στο άνοιγμα (μέσω UNIX) και δεν συμμαζεύεται! :)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 07/10/2013 - 23:07

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 07/10/2013 - 23:35

Ναι δεν αποκλείεται τίποτα.

 

Αλλα εγώ θα το παλέψω, έτσι για την τιμή των όπλων!! :Ρ

 

 

 

 

 

υ.γ... καλα Bootexchanger  etc  τα είχα νεράκι στις προηγούμενες εκδόσεις. Αλλαγή μηλου στο παράθυρο "about this mac" log in background μηνυματάκια στο άνοιγμα (μέσω UNIX) και δεν συμμαζεύεται! :)

 

Και πολύ καλά θα κάνεις...!!! Ο επιμένων νικά!! :)

 

Αα δικός μας είσαι συ.... ;)

(οχι οτι δε το χα καταλαβει βεβαια απλά το δηλώνω επίσημα)



#333   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/10/2013 - 21:21

Έκανα clean install και το πρόβλημα με το show item info στο desktop παραμένει...

Untitled-1.jpg

Follow me on twitter


#334   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/10/2013 - 21:31

Στο rmbp αυτό;;; Για να ξέρω να μην το αγοράσω τώρα σε λίγο που θα βγει..:D

 

Να περιμένω.


Αναρτημένη εικόνα


#335   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/10/2013 - 21:35

yep!

Follow me on twitter


#336   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 12/10/2013 - 10:06

Παίδες, προγραμματισμένα αναβάθμισα χτές σε άλλα 8GB (Συνολο 16GB) αλλά δε μας τα λένε καλά εκεί στο Cupertino.. κάτι πίνουν και δε μας δίνουν!! 

 

Για καποιο λόγο εχουν βαλθει να τρελάνουν τον Λουκά (που του αλλάζει τα φώτα εμφανισιακά όλη την ώρα :P ), τώρα θέλουν να τρελάνουν και μένα..!!

2013-10-12104936am_zps41461d53.jpg

 

2013-10-12105336am_zpsb5b4a394.jpg

 

Κάπου καταλαμβάνει μνήμη, και δε μπορώ να προσδιορίσω που στο καλο πάει τόση Ram..  Ή μαλλον βγαίνει που πάει: 

 

2013-10-12104947am_zps694528c2.jpg

 

 

Στο 2 (File Cache)

 

Να πω πως δεν εχω θέματα-slowdowns απλά μου φαίνεται περίεργη η νεα διαχείριση Ram..

 

Σε Mountain Lion δεν υπήρχε αυτό, καταλάμβανε απλά όλη την VRam της GPU οπως έχω ξαναπεί παλιότερα, τώρα στα Mavericks άφησαν την VRam ελεύθερη και πήρανε όλη την κανονική Ram.. doesn't calculate  :huh:

 

 

 



#337   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 12/10/2013 - 16:33

Δηλαδη οσοι περασατε τα Μαβερικς ουσιαστικα το λειτουργικο "τρωει" οση μνημη υπαρχει στο μηχανακι...δηλαδη εχεις 4 θα τα δεσμευσει ολα....εχεις 8 θα τα δεσμευσει ολα...εχεις 16 θα τα δεσμευσει ολα...εχεις 32 μια απο τα ιδια...??

Αλλος τροπος διαχειρισης της μνημες δηλαδη...??....ρωταμε μην φρικαρουμε πριν τα βαλουμε σε λιγο καιρο....!!

Δηλαδη οση μνημη βλεπει την δεσμευει...μηπως πλεων αυτο ειναι το νορμαλ...μηπως ετσι εχουν σχεδιαστει να λειτουργουν απλα φρικαρουμε επειδη τωρα το βλεπουμε...??

Παρολα αυτα οτι ανοιγετε , οτι δουλευεται δεν κολλα....λειτουργουν ολα ΟΚ....απλα δειχνει ετσι , αλλα τα διαχειριζεται σωστα...!!

Μαλλον νεος τροπος...δεν εξηγειτε αλλιως σε ολους να δεσμευει οτι βλεπει....κυριολεκτικα !!



#338   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 13/10/2013 - 11:50

Προφανώς ισχύει στο os x πια αυτο που λέγανε οι Linuxάδες φίλτατε Cybertron: Free Ram is wasted Ram :P

 

Θα δείξει ο χρονος αν αυτο ειναι καλύτερο ή οχι, αλλά βλέπω πως Cachάρει μπόλικο πράγμα το λειτουργικό και κάνει pre-occupy μέρη της μνήμης για να μην "ταξιδεύει" συχνά σε cpu και hd που ειδικά αυτό τρώει αρκετή μπαταρία.. ίδωμεν !!

 

Παρατήρησα χτες απο 10MB-650MB πραγματική Free Ram (και οχι Inactive).

 

Το πρόβλημα είναι πως παιδια (σα τον Λουκα π.χ.) που δεν μπορούν να αναβαθμίσουν την μνήμη τους μένουν εκεί και..κάνουν υπομονή για βελτίωση!



#339   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 13/10/2013 - 19:40

Χαχαχα...οντως μαλλον ακουσαν τους λινουξαδες εκει στο κουπερτινο...!!

Αλλα οπως το λες...και ακουγεται σωστο-λογικο...αν κανει πρακτικα δεσμευση ολης της μνημης η περιπου ολης...με μικρα σκαμπανευσαματα....οντως δεν θα ταξιδευει συχνα σε επεξεργαστη και δισκο αρα θα κερδιζεις πρωτα σε μπαταρια και επισης το συστημα θα ειναι ποιο γρηγορο...μακαρι να ειναι ετσι...!!

Ας δειχνει οτι δεσμευει ολη την μνημη , ΟΚ θα το συνηθισουμε...σημασια εχει οχι τι εμφανιζει αριθμητικα , αλλα το πως στην πραξη θα δουλευει το συστημα μας !!



#340   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/10/2013 - 08:38

Και ναι! Υπάρχει ακόμα μία GM έκδοση

Apple updated the GM build. The current version is 13A603!


Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 21/10/2013 - 08:38


#341   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/10/2013 - 09:01

καλημερα, επιδη το mbp που εχω , το χρησημοποιω μονο σαν laptop οταν παου εκτος σπιτιου και δεντ το εχω πολυ ψαξει... ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να κανω clean install το mavericks? τι usb θελω, πως περνω backup , και αν μπορω να παρω backup χωρις νεο εξωτερικο σε καποιο partition.. τνχ


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#342   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 22/10/2013 - 00:14

Και ναι! Υπάρχει ακόμα μία GM έκδοση

Apple updated the GM build. The current version is 13A603!

Αυτα τα κολπα της τελευταιας στιμης ειναι κατι καλο η κακο...??

Τελικα να δουμε τι αλλαζει...αν αλλαζει κατι με την νεα εκδοση την τελευταια στιγμη...ευχομαι , γιατι πλεων τους φοβαμαι λιγο , να μην κανουν καμια ΓΚΡΑΝΤ μα#$%@ια τυπου Αππλ ΤΒ πρωτη διαθεση της εκδοσης λειτουργικου 6.0 ή σαν την 10.8.5 πριν το εξτρα - σαπλαιμεντ απντειτ...!!

Αν και προσωπικα πιστευω οτι αυριο θα πουν απλα το ποτε - κλασσικα σε μια εβδομαδα μετα το παρτυ καπου 29 του μηνος - θα ειναι επισημα παγκοσμια διαθεσιμα στο κοινο τα Μαβερικες...δεν νομιζω να τα δωσουν απο αυριο , αλλα σε καμια εβδομαδα μετα...οπως π.χ. το αι-ΟΣ !!


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 22/10/2013 - 00:15


#343   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 22/10/2013 - 00:50

Έχει παρατηρήσει κανείς issues με Magic Trackpad ή ειμαι μόνο εγώ στην αγρια δυση των λειτουργικών της Apple?? (Σα τον sepsis ένα πράμα)  :P

 

Εννοω σε ακυρο χρόνο πχ 1) να μη πιανει το Swipe για Mission Control ή 2) να βγαζει στιγμιαια Disconnected

 

p.s. Δεν ειχα θεμα στις Beta/Mountain Lion

 

 

Αυτα τα κολπα της τελευταιας στιμης ειναι κατι καλο η κακο...??

Τελικα να δουμε τι αλλαζει...αν αλλαζει κατι με την νεα εκδοση την τελευταια στιγμη...ευχομαι , γιατι πλεων τους φοβαμαι λιγο , να μην κανουν καμια ΓΚΡΑΝΤ μα#$%@ια τυπου Αππλ ΤΒ πρωτη διαθεση της εκδοσης λειτουργικου 6.0 ή σαν την 10.8.5 πριν το εξτρα - σαπλαιμεντ απντειτ...!!

Αν και προσωπικα πιστευω οτι αυριο θα πουν απλα το ποτε - κλασσικα σε μια εβδομαδα μετα το παρτυ καπου 29 του μηνος - θα ειναι επισημα παγκοσμια διαθεσιμα στο κοινο τα Μαβερικες...δεν νομιζω να τα δωσουν απο αυριο , αλλα σε καμια εβδομαδα μετα...οπως π.χ. το αι-ΟΣ !!

 

Μακάρι να ναι για καλο φίλε cybertron... εμείς απ την αλλη που καναμε την πατατα να τη βαλουμε την 1η GM απο νωρις μας κόβω να βάζουμε τη νέα με Install-> Restore From Time Machine μιας και εχω βρει τη νεα εκδοση μονο ως ολοκληρο dmg και οχι σαν update.. :(


Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 22/10/2013 - 00:51


#344   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 22/10/2013 - 04:19

Έχει παρατηρήσει κανείς issues με Magic Trackpad ή ειμαι μόνο εγώ στην αγρια δυση των λειτουργικών της Apple?? (Σα τον sepsis ένα πράμα)  :P

 

Εννοω σε ακυρο χρόνο πχ 1) να μη πιανει το Swipe για Mission Control ή 2) να βγαζει στιγμιαια Disconnected

 

p.s. Δεν ειχα θεμα στις Beta/Mountain Lion

 

 

 

Μακάρι να ναι για καλο φίλε cybertron... εμείς απ την αλλη που καναμε την πατατα να τη βαλουμε την 1η GM απο νωρις μας κόβω να βάζουμε τη νέα με Install-> Restore From Time Machine μιας και εχω βρει τη νεα εκδοση μονο ως ολοκληρο dmg και οχι σαν update.. :(

 

Μα και το ολόκληρο .dmg σαν update θα σου το περάσει τελικά.  :rolleyes:

 

Δεν θα σου αλλάξει , σβήσει τίποτα από τις ρυθμίσεις, φακέλους εφαρμογές που έχεις  ήδη.  Απλώς σου την ξανατρέχει όλη την έκδοση (5,2 gb περίπου) για να διορθώσει τα bugs που υπάρχουν. 

 

Και εγώ από 'ανεπίσημο' .dmg φάκελο την ξαναέτρεξα, και όλα μια χαρά. ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#345   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 22/10/2013 - 06:38

Μα και το ολόκληρο .dmg σαν update θα σου το περάσει τελικά.  :rolleyes:

 

Δεν θα σου αλλάξει , σβήσει τίποτα από τις ρυθμίσεις, φακέλους εφαρμογές που έχεις  ήδη.  Απλώς σου την ξανατρέχει όλη την έκδοση (5,2 gb περίπου) για να διορθώσει τα bugs που υπάρχουν. 

 

Και εγώ από 'ανεπίσημο' .dmg φάκελο την ξαναέτρεξα, και όλα μια χαρά. ;-)

 

Αα ωραία..!! Είχα καιρό να περάσω GM και λέω τι στο καλό... :P

 
Επειδή όμως πριν πεινάσουμε, μαγειρεύουμε θα του πάρω καλού-κακού ενα Time Machine Backup και θα το βάλω να περάσει μόλις σχολάσω το μεσημεράκι :)
 
Καμία αξιοσημείωτη διαφορά παρατήρησες Λουκά??


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες