Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

mac και εξωτερικός σκληρός


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:36

Γιατι ολα αυτα τα caches υπαρχουν για καποιο λογο. Υπολογιστηκαν και γεμισαν εξαρχης για να επιταχυνουν καποια διαδικασια ... Οταν τα σβησεις ξεκινας απο την αρχη (θα ξαναφτιαχτουν και αυτο παιρνει χρονο) και επιπλεον κινδυνευεις να το κανεις με ενα τροπο που τα αφηνει corrupted...
To μονο maintenance που χρειαζεται το mac (αλλα βασικα ειναι για δικο σου καλο) ειναι να παιρνεις backup τακτικα. Κατα τα αλλα ξερει να φροντιζει τον εαυτο του αρκετα καλα ... ;)
(και επισης, για αυτους που ελεγα παραπανω, καλο ειναι να ξερεις ποτε εχει ξεκινησει το boot και ποτε το EFI firmware ακομη ψαχνει για bootloader) ...

Μαλιστα , οποτε με τετοια καθαριστικα υπαρχει ενδεχομενη περιπτωση να μην κανουν καποια φορα σωστα την δουλεια τους και να αφησουν προβλημα...αρα καλυτερα αυτα τα caches να μην τα πειραζουμαι , υπαρχει λογος που υπαρχουν για επυταχηνση διαδικασιων και ο Μακ απο μονος του φροντιζει για τον εαυτο του !!
Καλα το Μπακ απ με ταιλ μασιν απο την πρωτη στιγμη ΟΚ !!

Kαι μιας μιλάμε για μπουταρισματα, με 'ζεστό' μηχάνημα, από την στιγμή που ακουστεί ο ήχος μέχρι το μηλαράκι του log in, 14δευτ. περίπου με το Μαβερικς σε Macbook Air, 13, του 2012. (με 120 χρησιμοποιημένα στα 240 gb SSD και 4gb μνήμη)
Έχουμε δουλειά ακόμα ... :)


Για το θέμα τώρα που αναφέρεται, καλό το μανουαλ καθάρισμα αρκεί να έχεις χρόνο και γνώσεις για το που να ψάξεις και το τι να σβήσεις. Μερικές φορές ένα τόσο μικρο αρχειακι μπορεί να σου κολλήσει όλο το μηχάνημα που λέει ο λόγος.

Εγώ προσωπικά η μέσω τερμιναλ (Ονιξ) η μέσω το ουτιλιτι του Μac (σχεδόν το ίδιο με το Ονιξ είναι), η με το CleanMyMac, αλλα μετά το καθάρισμα την ξαναβγάζω πάλι την εφαρμογή. (τα φοβάμαι κάτι τέτοια προγραμματάκια...βαραίνουν πολύ) :P

Απο την στιγμη που θα ακουστει ο ηχος - ντααανννν- μεχρι το λογκ ιν...θελω 7 δευτερολεπτα...με φουσιον ντραιβ !! Και εγω τα φοβαμαι απο την εποχη με τα ΠΙ-ΣΙ....καθαριζαν τα παντα και γινοταν αργο το μηχανημα και πολα πραματα δεν λειτουργουσαν σωστα...και τελικα βαραιναν το μηχανημα και....τελοσ παντων καλυτερα να μην τα ειχα...!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:40

...

Απο την στιγμη που θα ακουστει ο ηχος - ντααανννν- μεχρι το λογκ ιν...θελω 7 δευτερολεπτα...με φουσιον ντραιβ !! Και εγω τα φοβαμαι απο την εποχη με τα ΠΙ-ΣΙ....καθαριζαν τα παντα και γινοταν αργο το μηχανημα και πολα πραματα δεν λειτουργουσαν σωστα...και τελικα βαραιναν το μηχανημα και....τελοσ παντων καλυτερα να μην τα ειχα...!!


Παραδοξως, νομιζω οτι σας εχω ολους στο boot time. Αλλα τι σημασια εχει ?? Ποσες φορες την ημερα κανει κανεις boot ??

#48   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:42

Πριν τους ssd πάντως σε θέμα boot τουλάχιστον (αλλά μέχρι να μπω στον κόσμο των Mac με καλύπταν μια χαρά) ήταν τα Ubuntu.

Πριν τα βαρύνουν μετά την έκδοση 11 και μετά φυσικά.

Η πιο σταθερή για εμένα 10.4 που είναι και long term, αλλά και οι παλιές φυσούσαν.
Once You Go Mac You Never Go Back

#49   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:43

Παραδοξως, νομιζω οτι σας εχω ολους στο boot time. Αλλα τι σημασια εχει ?? Ποσες φορες την ημερα κανει κανεις boot ??


Μία κι αν, αλήθεια τι μηχάνημα έχεις? Για να μας τρως με μηχανικό είσαι σε Raid 0, άρα φαντάζομαι Mac Pro :P

Sorry τώρα είδα το r μπροστά.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 18/06/2013 - 23:46

Once You Go Mac You Never Go Back

#50   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:45

Μια φορα την εβδομαδα τον κλεινω...τοτε και μονο τοτε....διαφορετικα απλα κοιμαται χαχαχαχ - ξεχασα τι θα πει ανοιγω και κλεινω το μηχανημα !!
Εισαι κατα 1-2 δευτερα μπροστα...αλλα εμενα ειναι εργοστασιακο φουσιον ντραιβ στον αι-Μακ...εξ-ορισμου μια ιδεα ποιο αργο απο το σκετο ssd !!

#51   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:47

Πριν τους ssd πάντως σε θέμα boot τουλάχιστον (αλλά μέχρι να μπω στον κόσμο των Mac με καλύπταν μια χαρά) ήταν τα Ubuntu.

Πριν τα βαρύνουν μετά την έκδοση 11 και μετά φυσικά.

Η πιο σταθερή για εμένα 10.4 που είναι και long term, αλλά και οι παλιές φυσούσαν.

Τ αεχςω σε ενα παλιο λαπτοπ...μην μπλεξεις ολο και χειρωτερα τα κανουν...απο την 11 και μετα...12...13....μαυρα χαλια...αποσυνδεσεις απο το δυκτιο...ασταθεια....κοληματα...και πολυ βαρια....μακρυα !!

#52   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:48

Τ αεχςω σε ενα παλιο λαπτοπ...μην μπλεξεις ολο και χειρωτερα τα κανουν...απο την 11 και μετα...12...13....μαυρα χαλια...αποσυνδεσεις απο το δυκτιο...ασταθεια....κοληματα...και πολυ βαρια....μακρυα !!


Το ξέρω Σωτήρη, επειδή καμιά φορά τα νοσταλγώ έχω στο mcp την έκδοση 10.4.
Once You Go Mac You Never Go Back

#53   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:49

Πριν τους ssd πάντως σε θέμα boot τουλάχιστον (αλλά μέχρι να μπω στον κόσμο των Mac με καλύπταν μια χαρά) ήταν τα Ubuntu.

Πριν τα βαρύνουν μετά την έκδοση 11 και μετά φυσικά.

Η πιο σταθερή για εμένα 10.4 που είναι και long term, αλλά και οι παλιές φυσούσαν.

Χρειαστηκε για μια δουλεια να βαλω την 13.04 σε Parallels χθες ... Πεταει !! Και νομιζω αρκετα καλυτερο στην ρετινα απο οτι τα windows ...

Μία κι αν, αλήθεια τι μηχάνημα έχεις? Για να μας τρως με μηχανικό είσαι σε Raid 0, άρα φαντάζομαι Mac Pro :P


15'' rMBP 256GB.

Αλλα μιας και ανεφερες τον Mac Pro ... To ειδες αυτο ??

http://macstadium.com/mac-pro

H φραση 'Θα κοιταξω στο κελλάρι' αποκτα αλλο νοημα !! Αντισυμβατικο rack για το αντισυμβατικο MacPro !!!

#54   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:50

Το ξέρω Σωτήρη, επειδή καμιά φορά τα νοσταλγώ έχω στο mcp την έκδοση 10.4.

Κυριακος χαχαχα... :D !! Δεν λενε μια...μακρυα κυριολεκτικα...καλυτερα παραθυρα παρα τα ουμπουντου Δημητρη !!

#55   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:53

Χρειαστηκε για μια δουλεια να βαλω την 13.04 σε Parallels χθες ... Πεταει !! Και νομιζω αρκετα καλυτερο στην ρετινα απο οτι τα windows ...



15'' rMBP 256GB.

Αλλα μιας και ανεφερες τον Mac Pro ... To ειδες αυτο ??

http://macstadium.com/mac-pro

H φραση 'Θα κοιταξω στο κελλάρι' αποκτα αλλο νοημα !! Αντισυμβατικο rack για το αντισυμβατικο MacPro !!!

Τον ιδιο δισκο εχουμε ακριβως ομως σε μΣατα....απλα εμενα ειναι συνδεδεμνος με εναν μηχανικο εσωτερικο 1γιγα σε RAID 0....γιαυτο και κερδιζεις το 1+ δευτερολεπτο...!! :D

#56   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:55

Χρειαστηκε για μια δουλεια να βαλω την 13.04 σε Parallels χθες ... Πεταει !! Και νομιζω αρκετα καλυτερο στην ρετινα απο οτι τα windows ...



15'' rMBP 256GB.

Αλλα μιας και ανεφερες τον Mac Pro ... To ειδες αυτο ??

http://macstadium.com/mac-pro

H φραση 'Θα κοιταξω στο κελλάρι' αποκτα αλλο νοημα !! Αντισυμβατικο rack για το αντισυμβατικο MacPro !!!


Είναι δυνατό το μηχάνημα για αυτό πάνε και καλά, τα linux ήταν καλά πέρα επειδή μπορούσες να κάνεις ότι ήθελες επειδή ήταν και ελαφριά, τώρα με τo νέο περιβάλλον (Unity) βάρυναν για πιο παλιά μηχανήματα...

Για τον Mac pro δεν το είχα δει!
Once You Go Mac You Never Go Back

#57   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:55

Τον ιδιο δισκο εχουμε ακριβως ομως σε μΣατα....απλα εμενα ειναι συνδεδεμνος με εναν μηχανικο εσωτερικο 1γιγα σε RAID 0....γιαυτο και κερδιζεις το 1+ δευτερολεπτο...!! :D


Σε παταω κατω ομως λέμε ... Σε δεκα χρονια θα εχω κερδισει μια ωρα !! :D

#58   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:57

Ζήλεψε και το δικό μου του Researcher :D

https://www.dropbox....-13 0 24 33.mov


Ναι αλλά εσύ δεν τρέχεις Mavericks!

#59   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:58

O Μανίσιος του rMBP δεν υπερέχει του 820 Pro της Samsung.

#60   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:58

Ναι αλλά εσύ δεν τρέχεις Mavericks!


Όχι, είπα να περιμένω φέτος :)
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες