Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 10 ψήφοι

Apple's event: This should brighten everyone’s day


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1296 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#586   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:08

Με βρίσκεις απολυτα σύμφωνο. Δεκατριάχρονα και δεκαπεντάχρονα να έχουν κινητό αξίας 700 ευρώ. Δύσκολο στις μέρες μας και λάθος απο πολλές, πάρα πολλές μεριές.

Δεν μιλάω για Ελλάδα μόνο, αλλά κυρίως για Αμερική, όπου πολλά 15χρονα έχουν κινητά μεγάλης αξίας...

 

Και στην Ελλάδα πάντως θα δούμε και 15χρονα με κινητά μεγάλης αξίας, όπως βλέπουμε 19χρονους με αυτοκίνητα αξίας 30, 40 χιλιάδων Ευρώ.


Τελευταία επεξεργασία από: Lefteris23, 11/09/2013 - 10:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#587   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:09

καλησπερα παιδια!

Διαβαζα λιγο τα σχολια των φιλων εδω και αυτο που παρατηρω ειναι οτι γινεται ενα πολυ σημαντικος λαθος!

πολλοι θεωρουν οτι ο μεσος χρηστης ειναι ο σουπερ ενημερωμενος γκατζετακιας που ξερει τα παντα για μια συσκευη και θα κατσει να σου μιλησει με στατιστικα και αναλυτικη περιγραφη!
Αυτο ομως ειναι μεγαλος λαθος! Αυτο που εχουν επιτυχει στην apple ειναι να κανουν αρεστη και επιθυμητη τη συσκευη τους (την καθε συσκευη!) στο μεσο κοσμο!
Δεν απευθυνονται, λοιπον, στον τεχνικο και στον σουπερ ψειρα αλλα στον χρηστη που θελει κατι που ειναι γενικης αποδοχης και ξεχωριζει! (αμφιβαλω ποσοι ξερουν να σου ονομασουν μοντελα αλλων εταιριων περα απο αυτα της απλ!)
Προσωπικα οι ανθρωποι που επικοινωνω και εχουν iphone ελαχιστα γνωριζουν απο αυτα που αναφερονται εδω μεσα! Το μονο που τους νοιαζει ειναι iphone! πολλες φορες μαλιστα δε γνωριζουν βασικες λειτουργιες και δυνατοτητες της συσκευης!
Οταν λοιπον εχεις ενα προιον που ειναι στις πρωτες θεσεις στην επιθυμια των καταναλωτων να την αποκτησουν (και υπαρχουν ερευνες γαι αυτο! θυμαμαι τα περασμενα χριστουγεννα το iphone και το ipad ηταν πρωτα σε επιθυμια αγορας μεταξυ οποιουδηποτε προιοντος και οχι μονο ενος κινητο ή ενος ταμπλετ!)
Εχοντας η απλ φτιαξει αυτη τη βαση μπορει και κινειται πολυ διαφορετικα απ'οτι η samsung που με καθε τι που βγαζει θελει να πεισει και να αποδειξει! Σιγουρα θα θελαμε να το κανει και η απλ περισσοτερο αυτο, καμια αντιρρηση!
Γι'αυτο και θα δουμε οι νεες συσκευες να κανουν παλι τεραστια επιτυχια και να σπανε τα προηγουμενα ρεκορ! Και ο,τι και να λεμε, το 95% οσων εχουν iphone θα θελαν να αποκτησουν το iphone 5s εφοσον υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα!

Και κατι για το 5c! Οσοι δεν ειναι ολη τη μερα σε ενα γραφειο αλλα εχουν επαφη και επικοινωνια με τους ανθρωπους και την καθημερινοτητα μπορουν να καταλαβουν οτι θα παει πολυ καλα! Η δυνατοτητα διαφοροποιησης και το πιο εναλλακτικο που προσφερουν σε σχεση με το πιο σοβαρο 5s θα το κανει ιδιαιτερα επιθυμητο στο κοινο 15-30 χρονων! Πιστευω σε λιγο καιρο στο μετρο και στον ηλεκτρικο θα βλεπεις πολυ εντονα να κρατανε στα χερια τους χρωματιστες συσκευες στα χερια τους! Μην ξεχνατε πως ολα ειναι θεμα μοδας και μαρκετινκ αλλωστε! Και οσοι λενε πως μοιαζουν με δεκαετιας 70-80 μαλλον δεν εχουν καταλαβει πως αυτη η δεκαετια κινειται πολυ γενικοτερα αυτον τον καιρο!

Συγνωμη για την μεγαλη εκταση!

 

ΣΥμφωνα απολυτα φιλε !!! Θα σκισουν και το 5c και το 5s . Τωρα γιατι χαλιεται ο κοσμος για αυτο και βριζει φωναζοντας 'προβατα' δεξια και αριστερα δεν το καταλαβαινω !! Ισως δεν ειναι αυτο που περιμεναν, ισως δεν τους ταιριαζει, ισως δεν καλυπτει τις αναγκες τους. Η αγορα ομως εχει τα παντα για ολους και μπορουν να στραφουν ευκολα αλλου χωρις να χαρακτηριζουν...Για να δουμε ...



#588   karotaki

karotaki

    iPH Addict

  • 685 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:09

μαλλον πρεπει να πατε βολτα σε καποια λυκεια να δειτε τι κινητα εχουν τα παιδια.....

#589   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:09

Δεν μιλάω για Ελλάδα μόνο, αλλά κυρίως για Αμερική, όπου τα 15χρονα έχουν όλα κινητά μεγάλης αξίας...

 

Και στην Ελλάδα πάντως θα δούμε και 15χρονα με κινητά μεγάλης αξίας, όπως βλέπουμε 19χρονους με αυτοκίνητα αξίας 30, 40 χιλιάδων Ευρώ.

Στανταρ. Εξαιρέσεις που υπήρχαν και θα υπάρχουν.



#590   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:10

Λέω να βάψω την πλάτη από το πλαστικό 3άρι μου πράσινο !!!! Και μοδάτο θα είναι , και θα μοιάζει με 5C , άσε που θα είναι και iphone !!



#591   filfilip

filfilip

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:11

Βλέπω πολλούς απογοητευμένους από την χθεσινή παρουσίαση...

 

 

Βρε παιδιά, ποιος δεν ήξερε από πριν τα χαρακτηριστικά των νέων κινητών από τόσες "διαρρεύσεις" που υπήρχαν;

Επίσης, μετά από τόσα κινητά δεν έχετε καταλάβει ακόμα πως το χαρακτηριστικό "S" σε νέα μοντέλα είναι απλά το προηγούμενο με ταχύτερο επεξεργαστή και ορισμένες μικρο-αλλαγές;;;

 

Η κίνηση της Apple ήταν αναμενόμενη και δεν περίμενα τίποτα παραπάνω, ουσιαστικά θα βγάλει εντελώς νέο κινητό με την παρουσίαση του 6. 

Όσο για το 5C μου είναι αδιάφορο αλλά δίνει στην Apple ένα κομμάτι της πίτας των πωλήσεων από τις funzy συσκευές.



#592   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:17

μαλλον πρεπει να πατε βολτα σε καποια λυκεια να δειτε τι κινητα εχουν τα παιδια.....

 

Στα σχολεία βλέπεις από iphone 5 μέχρι και συσκευές των 30 ευρώ . Εδώ ρόλο παίζει και το μυαλό των γονιών...

 

Προσωπικά εγώ δέν θα έδινα συσκευή πάνω απο 100-150 ευρώ στο παιδί μου....



#593   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:19

Να πω και εγώ την δική μου γνώμη:

 

Για το 5C:

 

Νομίζω ήταν μεγάλο λάθος η ουσιαστικά υποβάθμιση του 5 σε 5C (πλαστικό)

 

To λάθος δεν είναι εκεί. Η apple στόχευε σε μία high end αγορά, σε πελάτες που ήταν ή νόμιζαν πως ήταν κάποια καταναλωτική elit. Έτσι μέχρι τώρα το 4, το 4s κλπ. δεν ήταν ένα φτηνό iphone, ήταν το προηγούμενο μοντέλο του κορυφαίου κινητού στον κόσμο, κορυφαίο και αυτό όταν παρουσιάστηκε.

 

Τώρα όμως το 5C τι είναι? Το φτηνό iphone, όχι τόσο καλό όσο το 5S αλλά ούτε τόσο καλό όσο ήταν το 5 πέρυσι τέτοια εποχή. Τουλάχιστον αν πάρει κάποιος το 5 τώρα μπορεί να το παίζει πως το πήρε με το που κυκλοφόρησε και να φαίνεται πως είναι elit, με το 5C απλά θα φαίνεται πως δεν είχε τα λεφτά για το 5S.

 

Αυτή είναι μία πρόχειρη σκέψη, μπορεί να είμαι λάθος αλλά η γνώμη μου είναι πως η apple έπρεπε να διαφοροποιήσει περισσότερο το 5C, ίσως να έφτιαχνε ένα πλαστικό iphone 4, ούτε καν 4S για να έχει μεγαλύτερη απόσταση η elit του 5S από τους πληβείους και να κρατήσουν το status τους άθικτο. 

 

Μην το πάρει κανείς προσβλητικά τα περί elit και πληβείων κλπ. Είναι η άποψή μου για το πως βλέπει η apple του πελάτες, όχι ποιοι είναι οι πελάτες της apple.



#594   karotaki

karotaki

    iPH Addict

  • 685 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:20

Δεν ειπε κανεις ποιο ειναι το σωστο και ποιο ειναι το λαθος!
Το θεμα ειναι ποια ειναι η πραγματικοτητα!
Στην πραγματικοτητα στοχευουν οι εταιριες και οχι στην ηθικολογια! (δυστυχως φυσικα!)

(μακαρι ολοι οι γονεις να ειχαν το σκεπτικο σου φιλε μου! και για τα κινητα και σε αλλα πραγματα!)

#595   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:22

Στα σχολεία βλέπεις από iphone 5 μέχρι και συσκευές των 30 ευρώ . Εδώ ρόλο παίζει και το μυαλό των γονιών...

 

Προσωπικά εγώ δέν θα έδινα συσκευή πάνω απο 100-150 ευρώ στο παιδί μου....

Έτσι. Πες τα. Μαζί σου.



#596   karotaki

karotaki

    iPH Addict

  • 685 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:23

To λάθος δεν είναι εκεί. Η apple στόχευε σε μία high end αγορά, σε πελάτες που ήταν ή νόμιζαν πως ήταν κάποια καταναλωτική elit. Έτσι μέχρι τώρα το 4, το 4s κλπ. δεν ήταν ένα φτηνό iphone, ήταν το προηγούμενο μοντέλο του κορυφαίου κινητού στον κόσμο, κορυφαίο και αυτό όταν παρουσιάστηκε.

Τώρα όμως το 5C τι είναι? Το φτηνό iphone, όχι τόσο καλό όσο το 5S αλλά ούτε τόσο καλό όσο ήταν το 5 πέρυσι τέτοια εποχή. Τουλάχιστον αν πάρει κάποιος το 5 τώρα μπορεί να το παίζει πως το πήρε με το που κυκλοφόρησε και να φαίνεται πως είναι elit, με το 5C απλά θα φαίνεται πως δεν είχε τα λεφτά για το 5S.

Αυτή είναι μία πρόχειρη σκέψη, μπορεί να είμαι λάθος αλλά η γνώμη μου είναι πως η apple έπρεπε να διαφοροποιήσει περισσότερο το 5C, ίσως να έφτιαχνε ένα πλαστικό iphone 4, ούτε καν 4S για να έχει μεγαλύτερη απόσταση η elit του 5S από τους πληβείους και να κρατήσουν το status τους άθικτο.

Μην το πάρει κανείς προσβλητικά τα περί elit και πληβείων κλπ. Είναι η άποψή μου για το πως βλέπει η apple του πελάτες, όχι ποιοι είναι οι πελάτες της apple.


Καλη η αποψη σου φιλε μου και εχει μια βαση! θες να πεις στην ουσια πως βγαζει να πουλησει κατι που δεν ειναι το τοπ και αυτος που θα το παρει θα νιωθει οτι ειναι 'δευτερο'!
ομως αυτο θα ισχυε αν ειχε μεγαλη διαφορα απο το 5s στην τιμη! οταν το ενα κανει 700 και το αλλο 600 δε θα το σκεφτει κανεις ετσι.....

#597   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:31

Καλη η αποψη σου φιλε μου και εχει μια βαση! θες να πεις στην ουσια πως βγαζει να πουλησει κατι που δεν ειναι το τοπ και αυτος που θα το παρει θα νιωθει οτι ειναι 'δευτερο'!
ομως αυτο θα ισχυε αν ειχε μεγαλη διαφορα απο το 5s στην τιμη! οταν το ενα κανει 700 και το αλλο 600 δε θα το σκεφτει κανεις ετσι.....

Just thinking out loud. Δεν το έχω επεξεργαστεί καλά ακόμα, αλλά έχω μία αίσθηση πως το χάσανε λίγο με το 5C. Όσο για την τιμή ναι μεν αλλά το 2ο είναι εξ'ορισμού φτηνότερο και θα είναι πάντα "δεύτερο". Αν πας τώρα να αγοράσεις όμως το 5, αγοράζεις την ναυαρχίδα του 2012. Toυ χρόνου το 5C θα είναι το "δεύτερο" του 2013 το 5S η ναυαρχίδα του 2013 και τι, θα υπάρχει το 6 και το 6C? Τι θα διαχωρίζει το status αυτών των συσκευών, μήπως το 5C απαξιωθεί πολύ γρήγορα? Μήπως συμπαρασύρει και το 5S και ξαφνικά η μεταπολιτική αξία που έχουν τα iPhone αρχίσει να μειώνεται γενικά?



#598   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:33

Mιας και πόσταρα πριν την τιμή του 5C, η τιμή του 5S είναι 800 ευρώ/ 32gb και 900 ευρώ/ 64gb.

Πάντα μιλώντας για τιμές στην Γερμανία.



#599   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:34

Ok, ότι πεις μάστορα...

οκ υδραυλικε

 

Το να το εχουμε δοκιμασει αλλα να μην γουσταρουμε τελικα σου περναει καθολου απο το μυαλο ? Η μονο νεροφαγωματα εχεις εκει μεσα ?

κλαψε

 

το iphonehellas εχει ενα καλο κοινο πολιτισμενο! εσυ μαλλον απο καποιο αλλο φορουμ ηρθες που μιλανε ετσι.. καλο ειναι να ξαναπας εκει

φιλτατε το αγαπητο σου iphonehellas μου εχει ριξει ban πιο παλια σε παλιο account επειδη εβρισα εναν χρηστη σε προσωπικο πμ εφοσον με εβρισε αυτος πρωτος.το πολιτισμενο προσδιορισε το.οταν ειχα iphone ειχες motorola.παμε παρακατω


Τελευταία επεξεργασία από: panagiotis1932, 11/09/2013 - 10:35


#600   filfilip

filfilip

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2013 - 10:35

To λάθος δεν είναι εκεί. Η apple στόχευε σε μία high end αγορά, σε πελάτες που ήταν ή νόμιζαν πως ήταν κάποια καταναλωτική elit. Έτσι μέχρι τώρα το 4, το 4s κλπ. δεν ήταν ένα φτηνό iphone, ήταν το προηγούμενο μοντέλο του κορυφαίου κινητού στον κόσμο, κορυφαίο και αυτό όταν παρουσιάστηκε.

 

Τώρα όμως το 5C τι είναι? Το φτηνό iphone, όχι τόσο καλό όσο το 5S αλλά ούτε τόσο καλό όσο ήταν το 5 πέρυσι τέτοια εποχή. Τουλάχιστον αν πάρει κάποιος το 5 τώρα μπορεί να το παίζει πως το πήρε με το που κυκλοφόρησε και να φαίνεται πως είναι elit, με το 5C απλά θα φαίνεται πως δεν είχε τα λεφτά για το 5S.

 

Αυτή είναι μία πρόχειρη σκέψη, μπορεί να είμαι λάθος αλλά η γνώμη μου είναι πως η apple έπρεπε να διαφοροποιήσει περισσότερο το 5C, ίσως να έφτιαχνε ένα πλαστικό iphone 4, ούτε καν 4S για να έχει μεγαλύτερη απόσταση η elit του 5S από τους πληβείους και να κρατήσουν το status τους άθικτο. 

 

Μην το πάρει κανείς προσβλητικά τα περί elit και πληβείων κλπ. Είναι η άποψή μου για το πως βλέπει η apple του πελάτες, όχι ποιοι είναι οι πελάτες της apple.

Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο. Αν είχε 200€ διαφορά από το 5S ίσως και να έπαιζε ρόλο. Με τόσο μικρή διαφορά απλά δικαιολογεί την χρήση πλαστικού αντί του μετάλλου που έχει το 5S. Το 5C απευθύνεται απλά στο κοινό που θέλει χρώμα και στυλ?! Είναι η νέα μόδα που έπρεπε να μπει η Apple (και άργησε). Ήδη μετά από συνομιλίες που είχα, μερικές γυναίκες που έχουν άλλα μοντέλα της Apple θα προτιμούσαν να αγοράσουν το 5C λόγω των χρωμάτων από το να αγοράσουν το 5S και ας έχει γρηγορότερο επεξεργαστή (εξάλλου κακά τα ψέμματα προς το παρόν είναι άχρηστος).



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες